Φυσίγγια για τσίχλες - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
αν και δεν το προτιμω αυτο το νουμερο σκαγιων , και μέχρι 30 μέτρα έκαναν παπάδες! Ανοιχτά τσοκ γιατί πάνε λίγο μπαλα!!!
Αν έβαζες κ πιο κλειστό τσοκ θα χτυπαγες κ πέρα από τα 30μ...εχω αρκετά χρόνια να ρίξω αυτό το νουμερο αλλά αυτό έχω δει....
Τις πεθαινει αυτό το σκαγι κ ιδιαίτερα σε αυτά τα γραμμαρια...δεν βρίσκουν "τρυπα" να περασουν οι καυμενες....
 
Last edited:
Αν έβαζες κ πιο κλειστό τσοκ θα χτυπαγες κ πέρα από τα 30μ...εχω αρκετά χρόνια να ρίξω αυτό το νουμερο αλλά αυτό έχω δει....
Τις πεθαινει αυτό το σκαγι κ ιδιαίτερα σε αυτά τα γραμμαρια...δεν βρίσκουν "τρυπα" να περασουν οι καυμενες....
Δεν αισθάνομαι ανετα με τα δεκαρια. Πολλες φορές σηκώνω σκουπίζω αλλά δεν ριχνω αν θεωρώ ότι είναι μακρια. Με τα 9άρια και τα 8αρια παλι τις τραβάω τις extreme (για μένα) βολές και με τα συγκεκριμένα φυσίγγια έχω μείνει πάρα πολλές φορές άφωνος με το αποτέλεσμα.
 
Δεν αισθάνομαι ανετα με τα δεκαρια. Πολλες φορές σηκώνω σκουπίζω αλλά δεν ριχνω αν θεωρώ ότι είναι μακρια. Με τα 9άρια και τα 8αρια παλι τις τραβάω τις extreme (για μένα) βολές και με τα συγκεκριμένα φυσίγγια έχω μείνει πάρα πολλές φορές άφωνος με το αποτέλεσμα.
Το 10αρι κανη θαυματα σε πολλαααααα μετρα αλλα θελει μπρωσταααααα
 
Να πω κ εγώ μια δοκιμή επί του πεδίου με Κένταυρος 9ρακια 28 γραμμάρια.τσοκ Μπέλ όπλο μπενελι μοντεφελτρο.το πουλί έπεσε κεραυνοβολημενο κ πραγματικά ήταν σε απόσταση που κανονικά δουλεύω δυάρι Τζέιμι.κ δεν είναι η πρώτη φορα
 
Βρε τις προσκοπευσεις τις βρίσκω! Τα κοψοφτερα σκέφτομαι....
Από παντα μου άρεσε να μαδάω τα θηράματα για να βλέπω κ τι γίνεται...
Με το ν10 έβλεπα να έχουν τα περισσοτερα σκαγια πανω τους απο από κάθε άλλο νουμερο...
Και αν έβλεπα πχ πως ένα 10αρακι της εσπασε την φτερουγα η το κεφάλι κλπ κ έπεσε τότε καταλαβαινα πως εκεί ήμουν άλλου για άλλου...........
Από την μια μεριά ναι μεν τα πχ 8αρια έχουν μεγαλυτερη κινητική ενέργεια αλλα τα πληγματα που θα δεχτεί η τσίχλα θα είναι περισσοτερα με το ν10......
Αλλά επειδή σε έναν τσιχλοτοπο δεν υπάρχουν μόνο τσίχλες(δεν αναφερομαι σε μπεκατσες)καλό είναι να τις κυνηγάμε με λιιγο πιο χοντρά σκάγια....
Βεβαια θα μου πειτε αν το θέλει θα μου το δώσει κ με το ν10.. Τυχερά είναι όλα......
 
Ξεκίνησα την τσιχλα αυστηρά με 8αρια. Ο πατέρας μου έριχνε πιο πολλά 7άρια και λιγότερα 8άρια. Όταν είδα τι μπορεί να κάνει το 9αρι το 90% των φυσιγγιων μου είναι με αυτα. Έχω πάρει στα μπασιματα στην καριέρα μου 25-30 φασσες. Σχεδον ολες με 9άρια σε λογικές αποστάσεις όμως και όλες στουπια. Επίσης σε περπατητο οποίος λαγός έχει βγει και του έριξα 9άρια ξεραθηκε. Είναι αυτό που λες Τασο. Θέλει και μου το δίνει σε τέτοιο σημείο που οι άλλοι τις παρέας με σκυλοβριζουν για την κωλοφαρδια που με δέρνει όπως λενε!!!!!
 
Από παντα μου άρεσε να μαδάω τα θηράματα για να βλέπω κ τι γίνεται...
Με το ν10 έβλεπα να έχουν τα περισσοτερα σκαγια πανω τους απο από κάθε άλλο νουμερο...
Και αν έβλεπα πχ πως ένα 10αρακι της εσπασε την φτερουγα η το κεφάλι κλπ κ έπεσε τότε καταλαβαινα πως εκεί ήμουν άλλου για άλλου...........
Από την μια μεριά ναι μεν τα πχ 8αρια έχουν μεγαλυτερη κινητική ενέργεια αλλα τα πληγματα που θα δεχτεί η τσίχλα θα είναι περισσοτερα με το ν10......
Αλλά επειδή σε έναν τσιχλοτοπο δεν υπάρχουν μόνο τσίχλες(δεν αναφερομαι σε μπεκατσες)καλό είναι να τις κυνηγάμε με λιιγο πιο χοντρά σκάγια....
Βεβαια θα μου πειτε αν το θέλει θα μου το δώσει κ με το ν10.. Τυχερά είναι όλα......
Εγω ειμαι στη μεση Στο 9αρακι
 
Εγω ειμαι στη μεση Στο 9αρακι
Δεν θέλω να πω ότι είναι το ιδανικό σκαγι για την τσίχλα...... Γιατί στο κυνήγι δεν υπάρχει κάτι το ιδανικό..........
Θα πω όμως πως είναι μια πολυ καλη επιλογή γιατι ειναι ανάμεσα στο 8 και το 10..
στην μέση όπως λες κ εσυ....
 
Δεν θέλω να πω ότι είναι το ιδανικό σκαγι για την τσίχλα...... Γιατί στο κυνήγι δεν υπάρχει κάτι το ιδανικό..........
Θα πω όμως πως είναι μια πολυ καλη επιλογή γιατι ειναι ανάμεσα στο 8 και το 10..
στην μέση όπως λες κ εσυ....
Για περπατητο Τασο ειναι καλο το 9αρακι αν ειναι καλα στημενο
 
Και στο καρτέρι Νικόλα δεν παει πισω..........
Τασο και στη μπεκατσα 9αρια βαζω και εχω παρει και φασες και λαγους,Παλιοτερα το δευτερο στη μπεκατσα ηταν ολυμπος κουτουμανου 9αρι,Εσπερνε τον ολεθρο
 
Αν έβαζες κ πιο κλειστό τσοκ θα χτυπαγες κ πέρα από τα 30μ...εχω αρκετά χρόνια να ρίξω αυτό το νουμερο αλλά αυτό έχω δει....
Τις πεθαινει αυτό το σκαγι κ ιδιαίτερα σε αυτά τα γραμμαρια...δεν βρίσκουν "τρυπα" να περασουν οι καυμενες....
Που να δεις τη κάνει το Νο10 με 1*.....:cool:
 
Είχα ρίξει το 2015-16 αν θυμάμαι καλά,1 κουτάκι σε περπατητό...τσιμπημένα στην τιμή αλλά αξιόλογο φυσίγγι.
Ήταν με Aquila γεμισμένα.
Εγώ Κώστα δεν τα αλλάζω. Σε νορμάλ χειμερινές θερμοκρασίες είναι πολύ καλά.
Σε πολύ κρύο δεν πάω για τσίχλες :)

Και επειδή τα ρίχνω πολλά χρόνια δεν πέτυχα φορά που με απογοήτευσαν.
Επίσης αγοράζω 2-3 κουτιά κάθε δόση οπότε αν είχε γίνει καμιά πατάτα θα το καταλάβαινα.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top