Φυσίγγια για τσίχλες - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Αν σου δουλεύει όλα καλα
Ευριπίδη το NSI GM3 FAST είναι ένα φυσίγγι που ''θέλει'' σωστό καιρό για τις ιδιότητες του
Δέν είναι το all weather φυσίγγι .
Στήν ώρα του όμως βγάζει φοβερές ντουφεκιές .Ξηρό καιρό καί αέρα δουλεύει πολύ με λίγο κλειστό τσόκ
 
Δεν ήξερα που να γράψω για το περιστατικό οπότε το γράφω εδώ....
το Σάββατο λοιπόν με αρκετό κρύο έριξα σε μπεκάτσα με ένα 30γρ φυσίγγι (αγορασμένο σαν ''τσιχλοφύσιγγο'')
Όταν μάζεψα τον κάλυκα είδα ότι το καψούλι προεξείχε από το μεταλλικό κομμάτι κατά το 1/3 περίπου στο πίσω μέρος (θα το βγάλω και φωτογραφία να το δείτε). Αποκλείεται να ήταν έτσι όταν όπλισα ....από τι μπορεί να συνέβει κάτι τέτοιο?? Εμένα δεν μου έχει ξανατύχει...
 
Εγω πάντως με το φετινό gm3 fast της Nobel sport είδα πολυ καλα σκοτοματα γνώμη μου παντα και όχι γενικός κανονας.
Και εμένα μου αρέσει.Και πέρσυ και φετος που έχω ρίξει σαφώς λίγα πάνε καλά.
 
Δεν ήξερα που να γράψω για το περιστατικό οπότε το γράφω εδώ....
το Σάββατο λοιπόν με αρκετό κρύο έριξα σε μπεκάτσα με ένα 30γρ φυσίγγι (αγορασμένο σαν ''τσιχλοφύσιγγο'')
Όταν μάζεψα τον κάλυκα είδα ότι το καψούλι προεξείχε από το μεταλλικό κομμάτι κατά το 1/3 περίπου στο πίσω μέρος (θα το βγάλω και φωτογραφία να το δείτε). Αποκλείεται να ήταν έτσι όταν όπλισα ....από τι μπορεί να συνέβει κάτι τέτοιο?? Εμένα δεν μου έχει ξανατύχει...
τυχαιο μαλλον...μπορει πεφτοντας να χτυπησε σε πετρα η δεντρο
σιγουρα αστοχια υλικου, μην καταδικαζουμε ευκολα
αν το ξαναδεις ομως, ιδιαιτερα αν ειναι και με αλλο φυσιγγι .....θα πουμε για το οπλο
 
Δεν ήξερα που να γράψω για το περιστατικό οπότε το γράφω εδώ....
το Σάββατο λοιπόν με αρκετό κρύο έριξα σε μπεκάτσα με ένα 30γρ φυσίγγι (αγορασμένο σαν ''τσιχλοφύσιγγο'')
Όταν μάζεψα τον κάλυκα είδα ότι το καψούλι προεξείχε από το μεταλλικό κομμάτι κατά το 1/3 περίπου στο πίσω μέρος (θα το βγάλω και φωτογραφία να το δείτε). Αποκλείεται να ήταν έτσι όταν όπλισα ....από τι μπορεί να συνέβει κάτι τέτοιο?? Εμένα δεν μου έχει ξανατύχει...
μηπως ηταν το ρουμελιωτης 30 csb??
 
Καλησπέρα στην παρέα !! Θα ήθελα να ρωτήσω εάν κάποιος ιδιογομωτης έχει φτιάξει φυσίγγια με TECNA για την τσίχλα !!!
Σας ευχαριστω πολύ !!!
Φίλε μου καλησπέρα ! Τα gr που δίνει είναι 35 gr και πάνω ,πέραν από αυτό είναι και δύσκολη μιας και κολλάει με αποτέλεσμα να είναι δύσκολη στο γέμισμα ,άσε που είναι και ακριβή για τσίχλα αλλά αυτό είναι υποκειμενικό ,πάντως δεν είναι μπαρούτι για τσίχλα ,θα έλεγα είναι για φάσες ,παπί,λαγό
 
IMG-20181119-222216.jpg

IMG-20181119-222257.jpg


Οι φωτογραφίες που σας υποσχέθηκα. Το φυσίγγι έπεσε σε φύλλα μετά την τουφέκια και δεν χτύπησε σε τίποτα. Είχα σκοπό να μην πω επωνυμία αλλά μου έκανε εντύπωση η απορία του φίλου Γιάννη παραπάνω.... Ναι ρουμελιωτης 30γρ ήταν. Δεν μου έχει ξανατύχει κάτι παρόμοιο και θεωρώ σίγουρο την αστοχια υλικού αλλά θέλω και τη γνώμη σας.
 
Φίλε μου καλησπέρα ! Τα gr που δίνει είναι 35 gr και πάνω ,πέραν από αυτό είναι και δύσκολη μιας και κολλάει με αποτέλεσμα να είναι δύσκολη στο γέμισμα ,άσε που είναι και ακριβή για τσίχλα αλλά αυτό είναι υποκειμενικό ,πάντως δεν είναι μπαρούτι για τσίχλα ,θα έλεγα είναι για φάσες ,παπί,λαγό
Το ξέρω αυτό και εγώ για αυτόν την πήρα γέμισα αρκετά για φέτος και περισσεύει κάτι λίγο και είπα μιας και πάω στην τσίχλα μην πάει χαμένο να βρω ένα σετ απ' και να το γεμίζω εκεί !!
 
Δεν μπαίνουν όλα τα καψυλλια εφαρμοστά σε όλους τους κάλυκες...
Για παραδειγμα καψυλλια cx2000 σε κάλυκα Nobel sport δεν εφαρμόζουν απόλυτα με αποτέλεσμα κατά την τροφοδιοσια απο την αποθήκη στην θαλάμη να φεύγει το καψουλι...
Η λύση για εμάς τους ιδιογομωτες είναι μια πινελιά μανο στο καψουλι πριν τοποθετηθεί στον κάλυκα...
Παρ όλα αυτά σε κάψουλαμενο κάλυκα δεν μου έχει τύχει ποτέ...
 
Δεν μου έχει συμβεί ποτέ ..αλλά ειχα βρει παλιά 3-4 ριγμενους καλυκες сheddite από τσιχλοφυσιγγα(όχι ιδιογομωση)με αυτό ακριβώς το χαρακτηριστικο.. μάλιστα τα καψουλια ήταν πιο έξω βγαλμένα....μάλλον το καψουλι δεν μπενει σφηνωτα απο κάποια αστοχία στην διάμετρο της οπης κ έτσι συμβαίνει αυτό το φαινόμενο την στιγμή του πυροβολισμου..
 
Last edited:
IMG-20181119-222216.jpg

IMG-20181119-222257.jpg


Οι φωτογραφίες που σας υποσχέθηκα. Το φυσίγγι έπεσε σε φύλλα μετά την τουφέκια και δεν χτύπησε σε τίποτα. Είχα σκοπό να μην πω επωνυμία αλλά μου έκανε εντύπωση η απορία του φίλου Γιάννη παραπάνω.... Ναι ρουμελιωτης 30γρ ήταν. Δεν μου έχει ξανατύχει κάτι παρόμοιο και θεωρώ σίγουρο την αστοχια υλικού αλλά θέλω και τη γνώμη σας.
εριξα κ εγω καμια 20αρια τετοια και εγινε ετσι σε ολα
 
IMG-20181119-222216.jpg

IMG-20181119-222257.jpg


Οι φωτογραφίες που σας υποσχέθηκα. Το φυσίγγι έπεσε σε φύλλα μετά την τουφέκια και δεν χτύπησε σε τίποτα. Είχα σκοπό να μην πω επωνυμία αλλά μου έκανε εντύπωση η απορία του φίλου Γιάννη παραπάνω.... Ναι ρουμελιωτης 30γρ ήταν. Δεν μου έχει ξανατύχει κάτι παρόμοιο και θεωρώ σίγουρο την αστοχια υλικού αλλά θέλω και τη γνώμη σας.
Είναι κάτι που "μπορεί" να συμβεί, αλλά μόνο σε αυτογεμή !!!
Μαλακό μέταλλο κάλυκα, που διογκώνεται κατά την πυροδότηση, και αντιθέτως σκληρό περίβλημα του καψουλιού (που δεν διογκώνεται) σε συνδυασμό με χαμηλής ποιότητας πλαστικό της τάπας του πυθμενίου, επιτρέπει τη χαλάρωση της σφιχτής εφαρμογής του καψουλιού στην τρύπα ... Όταν αρχίσει να ανοίγει το κλείστρο (στα πρώτα χιλιοστά της οπισθοδρόμησης του), υπάρχει ακόμη αρκετή πίεση αερίων μέσα στην κάννη (... και έτσι πρέπει, αλλιώς δεν θα άνοιγε το κλείστρο, παρά το ξεκλείδωμά του από το οποιοδήποτε σύστημα λειτουργίας) ... και αυτή η πίεση σπρώχνει το καψούλι και το μισοβγάζει από τον κάλυκα ... Δεν το βγάζει τελείως γιατί εμποδίζεται όσο νά'ναι από το κλείστρο, και δεν προλαβαίνει κιόλας ... Το έχω ξαναδεί, πολύ σπάνια βέβαια, αλλά και σε άλλους κάλυκες κι όχι ΜΑΧΑΜ ... Συνήθως με χαμηλό μέταλλο ...
Κανονικά βέβαια δεν έπρεπε να συμβαίνει, αλλά ... αν είναι και λίγο ενισχυμένη η δόση, και σε συνδυασμό με τους παράγοντες που ανέφερα, υπάρχει πάντα η πιθανότητα ...
Δεν τρέχει και τίποτα πάντως, γιατί τη στιγμή που συμβαίνει έχει ήδη φύγει η γόμωση από το στόμιο της κάννης ...
Όπως καταλαβαίνετε, σε δίκαννα - μονόκαννα και επαναληπτικά, αυτό δεν μπορεί να συμβεί ...;)
 
Στέλιο και Βίκτωρα προφανώς και δεν φταίει ο Ρουμελιώτης για αυτό και όπως είπα παραπάνω δεν θα έλεγα το όνομα αν δεν έγραφε ο Γιάννης. Όντως το φυσίγγι ρίχτηκε με τη μαξους και όχι με δίκαννο στο οποίο δεν μπορεί να συμβεί αυτό και περισσότερο το έγραψα για να μάθω αν υπάρχει κίνδυνος από το συγκεκριμένο θέμα....
Από τη στιγμή που και εσείς λέτε ότι δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας όπως το ίδιο σκεφτόμουν και εγώ μιας και όταν ξεκλειδώνει το κλείστρο η τουφεκιά ήδη ταξιδεύει...θα ριχθούν όπως τους αρμόζει στα τσιχλάκια :)
 
Στέλιο και Βίκτωρα προφανώς και δεν φταίει ο Ρουμελιώτης για αυτό και όπως είπα παραπάνω δεν θα έλεγα το όνομα αν δεν έγραφε ο Γιάννης. Όντως το φυσίγγι ρίχτηκε με τη μαξους και όχι με δίκαννο στο οποίο δεν μπορεί να συμβεί αυτό και περισσότερο το έγραψα για να μάθω αν υπάρχει κίνδυνος από το συγκεκριμένο θέμα....
Από τη στιγμή που και εσείς λέτε ότι δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας όπως το ίδιο σκεφτόμουν και εγώ μιας και όταν ξεκλειδώνει το κλείστρο η τουφεκιά ήδη ταξιδεύει...θα ριχθούν όπως τους αρμόζει στα τσιχλάκια :)
κ εγω με την sx4 τα εριξα...δεν το ειχα ξαναδει ποτε αυτο..
 
IMG-20181119-222216.jpg

IMG-20181119-222257.jpg


Οι φωτογραφίες που σας υποσχέθηκα. Το φυσίγγι έπεσε σε φύλλα μετά την τουφέκια και δεν χτύπησε σε τίποτα. Είχα σκοπό να μην πω επωνυμία αλλά μου έκανε εντύπωση η απορία του φίλου Γιάννη παραπάνω.... Ναι ρουμελιωτης 30γρ ήταν. Δεν μου έχει ξανατύχει κάτι παρόμοιο και θεωρώ σίγουρο την αστοχια υλικού αλλά θέλω και τη γνώμη σας.
Τους συγκεκριμένους κάλυκες τους θεωρώ απαράδεκτους για αναγόμωση. Το CX2000 κολυμπάει κανονικά. Δεν καταλαβαίνω γιατί ο συγκεκριμένος κατασκευαστής δεν χρησιμοποιεί κάλυκες Fiochi, μεγάλη διαφορά, ή έστω Cheditte εκτός του διάφανου. Εντάξει, θα ανέβει λίγο το κόστος, αλλά τέτοιου είδους πατάτες δεν θα υπάρχουν.
 
Δεν καταλαβαίνω γιατί ο συγκεκριμένος κατασκευαστής δεν χρησιμοποιεί κάλυκες Fiochi, μεγάλη διαφορά, ή έστω Cheditte εκτός του διάφανου. Εντάξει, θα ανέβει λίγο το
1 λεπτο διαφορα,στους 100.000 καλυκες,που ειναι απλά ενα ενδεικτικό νουμερο,μεταφραζεται σ'ενα χιλιαρικακι....;)
 
Τους συγκεκριμένους κάλυκες τους θεωρώ απαράδεκτους για αναγόμωση. Το CX2000 κολυμπάει κανονικά. Δεν καταλαβαίνω γιατί ο συγκεκριμένος κατασκευαστής δεν χρησιμοποιεί κάλυκες Fiochi, μεγάλη διαφορά, ή έστω Cheditte εκτός του διάφανου. Εντάξει, θα ανέβει λίγο το κόστος, αλλά τέτοιου είδους πατάτες δεν θα υπάρχουν.
Οι Ισπανικοι κάλυκες maxam προορίζονται να δουλευτουν με Ισπανικα καψουλια maxam που έχουν μεγαλύτερη διάμετρο από τα Ιταλικα...γι'αυτό και "κολυμπάνε"...
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top