Φυσίγγια για τρυγόνι

View attachment 26367Το τρυγόνι είναι ένα δύσκολο και τρομερά γρήγορο πουλιά με πολλά σπασίματα.Παντα τα κυνηγάω με σφιχτά τσοκ και κυρίως σε Λιοσπορα και σταριες που έχεις περιθώρια και πεδίο.Η aquila είναι η αγαπημένη μου πυρίτιδα για έναρξη στα 30-31-32 γρ και το νο8 ιδανικο και σε ενέργεια και σε πλήθος ώστε να καταβάλει το τρυγόνι ακαριαία...
Ωραία τουφέκια Δημήτρη.Θυμαμαι που είχες γράψει για τα commandos που είναι και αυτά με aquila.
 
Ωραία τουφέκια Δημήτρη.Θυμαμαι που είχες γράψει για τα commandos που είναι και αυτά με aquila.
Τρομερό φυσίγγι το commando όντως και το αγαπάει πολύ η supersport.Σε μεικτό ολοήμερο κυνήγι φάσσα τρύγονι με το commando έμεινα απόλυτα ευχαριστημένος σε νο7 βεβαια.Η ντουφέκια αυτή εδώ είναι από φυσιγγι φίλου ιδιογομωτη που φέτος θα την κάνει την αγγαρεία να μου γεμίσει και εμένα μερικά.
 
View attachment 26367Το τρυγόνι είναι ένα δύσκολο και τρομερά γρήγορο πουλιά με πολλά σπασίματα.Παντα τα κυνηγάω με σφιχτά τσοκ και κυρίως σε Λιοσπορα και σταριες που έχεις περιθώρια και πεδίο.Η aquila είναι η αγαπημένη μου πυρίτιδα για έναρξη στα 30-31-32 γρ και το νο8 ιδανικο και σε ενέργεια και σε πλήθος ώστε να καταβάλει το τρυγόνι ακαριαία...
Σταθερη η πυρίτιδα στο 1.62 φαντάζομαι απο 30γρ-32 γρ .
 
View attachment 26367Το τρυγόνι είναι ένα δύσκολο και τρομερά γρήγορο πουλιά με πολλά σπασίματα.Παντα τα κυνηγάω με σφιχτά τσοκ και κυρίως σε Λιοσπορα και σταριες που έχεις περιθώρια και πεδίο.Η aquila είναι η αγαπημένη μου πυρίτιδα για έναρξη στα 30-31-32 γρ και το νο8 ιδανικο και σε ενέργεια και σε πλήθος ώστε να καταβάλει το τρυγόνι ακαριαία...
Ωραία τουφεκιά Δημήτρη.
ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥ!!

Η aquila είναι ωραίο υλικό στν ήπιο καιρό.
 
View attachment 26367Το τρυγόνι είναι ένα δύσκολο και τρομερά γρήγορο πουλιά με πολλά σπασίματα.Παντα τα κυνηγάω με σφιχτά τσοκ και κυρίως σε Λιοσπορα και σταριες που έχεις περιθώρια και πεδίο.Η aquila είναι η αγαπημένη μου πυρίτιδα για έναρξη στα 30-31-32 γρ και το νο8 ιδανικο και σε ενέργεια και σε πλήθος ώστε να καταβάλει το τρυγόνι ακαριαία...
Ξέχασα....
Τη καψούλι κ τη πάτημα της κάνεις Δημήτρη;;
 
View attachment 26367Το τρυγόνι είναι ένα δύσκολο και τρομερά γρήγορο πουλιά με πολλά σπασίματα.Παντα τα κυνηγάω με σφιχτά τσοκ και κυρίως σε Λιοσπορα και σταριες που έχεις περιθώρια και πεδίο.Η aquila είναι η αγαπημένη μου πυρίτιδα για έναρξη στα 30-31-32 γρ και το νο8 ιδανικο και σε ενέργεια και σε πλήθος ώστε να καταβάλει το τρυγόνι ακαριαία...
Ωραίος... Δοκίμασε κ cx2000-1,6-30,5-diamante21-57,3 κ θα με θυμηθείς...
 
Αν και ακόμα έχουμε καιρό μπροστά μας, φέτος για την έναρξη λέω να δοκιμάσω τα Alfa Game 31 και τα Super nitro 33.Αρκετά γραμμάρια το δεύτερο σε σχέση με τα φυσίγγια που έριχνα τις προηγούμενες χρονιές, αλλά έχω ακούσει πολύ καλά λόγια.
Έχει δοκιμάσει κανείς κάποιο από τα δύο;
 
Αν και ακόμα έχουμε καιρό μπροστά μας, φέτος για την έναρξη λέω να δοκιμάσω τα Alfa Game 31 και τα Super nitro 33.Αρκετά γραμμάρια το δεύτερο σε σχέση με τα φυσίγγια που έριχνα τις προηγούμενες χρονιές, αλλά έχω ακούσει πολύ καλά λόγια.
Έχει δοκιμάσει κανείς κάποιο από τα δύο;
Το αλφα ειναι εξερετικο με. Csb1
 
Αν και ακόμα έχουμε καιρό μπροστά μας, φέτος για την έναρξη λέω να δοκιμάσω τα Alfa Game 31 και τα Super nitro 33.Αρκετά γραμμάρια το δεύτερο σε σχέση με τα φυσίγγια που έριχνα τις προηγούμενες χρονιές, αλλά έχω ακούσει πολύ καλά λόγια.
Έχει δοκιμάσει κανείς κάποιο από τα δύο;
Super+nitro+33 πωπω μάνα μου!! Φαντάζομαι για τις φασσες;; Too much πιστεύω... Για Νέο Βελοξ τι λες; Ωραίο 33αρι κάνει και για πιο ζέστη, νομίζω το έχεις ρίξει; δε θυμάμαι καλά τώρα.

Επίσης γενικά (άσχετα με την ερώτηση του Γιάννη) δώστε μια δοκιμή και στο κλασικό express 32 έχει δώσει καθαρά σκοτωματα χωρίς αίματα και περίεργα, κατακαλοκαιρο. ΑΝ... όλα πάνε καλά φέτος....θα το ξανατιμήσουμε.
 
Το σούπερ τορντο λαμπρό το έριξα από περιέργεια φέτος μια μέρα αρκετά καλά πήγε αλλά δεν είναι για έναρξη θέλει λίγο δροσιά, την επομένη έριξα chedite tordo νομίζω καλύτερο για ήπιο καιρό.
 
Αν και ακόμα έχουμε καιρό μπροστά μας, φέτος για την έναρξη λέω να δοκιμάσω τα Alfa Game 31 και τα Super nitro 33.Αρκετά γραμμάρια το δεύτερο σε σχέση με τα φυσίγγια που έριχνα τις προηγούμενες χρονιές, αλλά έχω ακούσει πολύ καλά λόγια.
Έχει δοκιμάσει κανείς κάποιο από τα δύο;
Το super Nitro είναι χειμωνιάτικο.
Κράτα το για αργότερα.
 
Super+nitro+33 πωπω μάνα μου!! Φαντάζομαι για τις φασσες;; Too much πιστεύω... Για Νέο Βελοξ τι λες; Ωραίο 33αρι κάνει και για πιο ζέστη, νομίζω το έχεις ρίξει; δε θυμάμαι καλά τώρα.

Επίσης γενικά (άσχετα με την ερώτηση του Γιάννη) δώστε μια δοκιμή και στο κλασικό express 32 έχει δώσει καθαρά σκοτωματα χωρίς αίματα και περίεργα, κατακαλοκαιρο. ΑΝ... όλα πάνε καλά φέτος....θα το ξανατιμήσουμε.
Και φασσες και τρυγόνια Βασίλη.Το νέο βελοξ το ρίχνω τις τελευταίες χρονιές και μου έχει δώσει πολλές φασσες και τρυγόνια ακόμα και καταμεσήμερο.Οντως εξαιρετικό.Απο περιέργεια πιο πολύ θέλω να δω τι κάνει και το oscar,γιατί βλέπω το χρησιμοποιούν πολλοί στην έναρξη.
Η περιέργεια σκότωσε τη γάτα που λέμε..:D
Μίας και ανέφερες και το express.Στην περσινή έναρξη έριξα τρία που μου είχαν μείνει από τις τσίχλες.Τα έβαλα πρώτα το ξημέρωμα για να φεύγουν και να μην τα ανακατεύω με τα υπόλοιπα.Ενα ορτύκι και δυο τρυγόνια που τουφέκισα έπεσαν ξερά.Ενταξει το δείγμα δεν είναι αντιπροσωπευτικό,ούτε οι τουφεκιές ήταν ιδιαίτερα μακρινές,αλλά πιστεύω ότι και αυτό στις συνθήκες της έναρξης είναι αξιοπρεπέστατο.
 
Αν και ακόμα έχουμε καιρό μπροστά μας, φέτος για την έναρξη λέω να δοκιμάσω τα Alfa Game 31 και τα Super nitro 33.Αρκετά γραμμάρια το δεύτερο σε σχέση με τα φυσίγγια που έριχνα τις προηγούμενες χρονιές, αλλά έχω ακούσει πολύ καλά λόγια.
Έχει δοκιμάσει κανείς κάποιο από τα δύο;
Άμα το πρωί είναι μούσκεμα από την υγρασία μπορείς άνετα να το ρίξεις στα τρυγόνια για καμμία ώρα τό πρωί γιατί ξέρω κυνηγάς β.ελλαδα , μόλις ανέβει ο ήλιος και ζεστάνει ο καιρός δούλεψε το Όσκαρ μιξ σε 8/9 η σε 7/8 αν περνάνε ποιο μακριά τα πουλιά.( Άμα το πρωί τραβάνε ακόμα τα 33 και τα σηκώνει ο καιρός και το μέρος συνεχίζεις ,άμα δεις φάει την τουφεκιά και πέσει 100 μέτρα πιο κάτω άλλαξε τα στα 30 γρ).
 
Last edited:
Για πες Βασίλη ενα πιο οικονομικό στο ίδιο σετάρισμα, αφού τα σηκώνει πολύ καλά το όπλο μου!
O φίλος @Kostas ContraDosi που τα έχει "σφάξει" έχει βρει το 3Α ολόιδιο με το Νέο Βελοξ. Μόνο που το δεύτερο θα το βρεις κάνα ευρώ τουλάχιστον κάτω το κουτί.
 
Back
Top