Φυσίγγια για τον Νοτιά ή ξηρό Βοριά.

αυτος που γραφω παραπανω που εφτιαχνε τους δυναμιτες κυνηγος ειναι.επισης εφτιαχνε κατι αλλα που στα 3-4 φυσιγγια στο κουτι ειχες και μια αφλογιστια.και ομως ακομα το μαγαζι του ειναι ανοιχτο κι εχει και κοσμο
 
O συγκεκριμενος Ευριπιδη, λογικα τα παραγγελνει σε καποιο να του τα γεμισει, δεν εχει μηχανες ο ιδιος. Το πιο συνηθισμενο κολπο ειναι παντως το υπεβολικο πατημα, γιατι ο κοσμος θελει φυσιγγια αντρικα, οχι τιποτα φλωριες .sarcastic.
 
ετσι ακριβως οπως τα λες.και η πλακα ειναι οτι τα πουλουσε και ακριβα και ομως τα παιρνανε.ναι βικτωρα στη ντανιελα γεμιζε
 
Παντως παιζει μεγαλο ρολο εκτος των υλικων μηχανηματων κλπ να ειναι κυνηγος ο κατασκευαστης

Εννοείται.

Για να βάλω και μια άλλη διάσταση στο θέμα, εγώ είμαι από αυτούς που πιστεύουν πως τα όπλα (οι κάννες) "διαλέγουν" φυσίγγια... Έτσι εκτός από τις καιρικές συνθήκες, τα πράγματα περιπλέκονται περισσότερο στην κατηγοριοποίηση των φυσιγγίων...

Κάθε όπλο θέλει τα "οκτάνια" του.:)

καλα αυτο δεν ισχυει παντα.γιατι κι εδω ενας γεμιζε με mb στα 33γρ.σε μαυρο καλυκα το λεω για τους χανιωτες το χρωμα του καλυκα για να μην πω ονομα και ητανε για κλαματα.πολυ δυνατο ο θεος ξερει τι δοση εβαζε και ποσο το πιεζε στο μηχανημα και ητανε για να σπαει οπλα

Κρητίκαρος αυτός αδελφέ μου.:)
 
Δηλαδή από τι κατάλαβα , πχ τα euromix που παίρνω σε 7/8 ν σκάγια να παίρνω ας πούμε τα 9/10.
Γιωργο, ουτρε κ εγω ειμαι εμπειρος, ψαχνομαι οπως ολοι μας... Το αναποδο απο αυτο που γραφεις παντως αναφερω... Δηλαδη αν σε καλο καιρο ριχνεις ας πουμε φυσιγγια με σκαγια ν9, σε δυσκολες καιρικες συνθηκες μεινε στα ιδια φυσιγγια αν σε βολευουν απλα παρτα σε ν.8... Κατεβαινουμε δηλαδη ενα νουμερο σκαγια...
 
Καλώς τον Άρη , καλημέρα.
Σαν νέος κυνηγός πάντα δίνω προσοχή στους παλαιότερους κυνηγούς και ακολουθώ τις συμβουλές τους.
Για κάθε θήραμα πάντα να έχεις 1-2 τύπους φυσιγγιών μου λένε για να εξοικειωθώ σωστά με το κυνήγι τους.
Δεν ήξερα αυτό το κόλπο με τα νούμερα των σκάγιων να σας πω την αλήθεια.
Δηλαδή από τι κατάλαβα , πχ τα euromix που παίρνω σε 7/8 ν σκάγια να παίρνω ας πούμε τα 9/10.
Αν είναι έτσι φίλοι μου , μάλλον κατέληξα στην λύση του προβλήματος.
Αν δεν ιδιογομησ μην ψαχνησ πια πυρητιδα κανει για νοτια για να παρησ εμποριου με ιδια.στην ιδιογομωση ολεσ κανουν για ολα.κανε οτι σου λεει ο δημητρησ και ο αρησ
 
Γιωργο, ουτρε κ εγω ειμαι εμπειρος, ψαχνομαι οπως ολοι μας... Το αναποδο απο αυτο που γραφεις παντως αναφερω... Δηλαδη αν σε καλο καιρο ριχνεις ας πουμε φυσιγγια με σκαγια ν9, σε δυσκολες καιρικες συνθηκες μεινε στα ιδια φυσιγγια αν σε βολευουν απλα παρτα σε ν.8... Κατεβαινουμε δηλαδη ενα νουμερο σκαγια...

Για την τσίχλα αυτή την στιγμή έχω απόθεμα φυσιγγιών με euromix σε 7/8.
Μένει να προσθέσω τα 8/9 και πιστεύω ότι θα είμαι εντάξει.
Καλό είναι να πάρω 1-2 φυσίγγια να δοκιμάσω και αν αρέσουν στα όπλα μου τότε θα τα εντάξω στο στοκ.
Μάλλον σκέφτομαι τα καλοκαιρινά του Ζώτου και το F2 classic της B&P και να τα δοκιμάσω.
Έχουν και καλές τιμές.

Ο νοτιας δινει της μεγαλυτερες συγκεντωσεις,συγκεκριμενα ο ν.δ και ο δυτικος,ο ν.α ανεμος λιγο χαμηλοτερες....παραδειγμα,Φουλ-τσοκ και 45μ=Ν.Δ,60+%,η τουφεκια περναει με 80%+ απο τα 36 μετρα με ενα απλο ιδιογομομενο φυσσιγκι.Το θεμα διαλεγει δεν υπαρχη,το θεμα λαθος πιεσεις υπαρχη.

Σίγουρα ,από τι έχω καταλάβει η ιδιογόμωση έχει πολλά πλεονεκτήματα και αρετές έναντι του εμπορίου.
Για τις πιέσεις κάτι έχω καταλάβει ότι κάτι παίζει εκεί από την στιγμή που μαδάω τα πουλιά και φεύγουν.

Αν δεν ιδιογομησ μην ψαχνησ πια πυρητιδα κανει για νοτια για να παρησ εμποριου με ιδια.στην ιδιογομωση ολεσ κανουν για ολα.κανε οτι σου λεει ο δημητρησ και ο αρησ

Δυστυχώς δεν έχω τις γνώσεις και τον χρόνο για ιδιογομώσεις , οπότε πάμε στις συμβουλές που έδωσαν τα παιδιά και να το ισοσκελίσω κάπως με ένα φυσίγγι ακόμα για να είμαι πλήρης σε όλους τους καιρούς.
 
Για την τσίχλα αυτή την στιγμή έχω απόθεμα φυσιγγιών με euromix σε 7/8.
Μένει να προσθέσω τα 8/9 και πιστεύω ότι θα είμαι εντάξει.
Καλό είναι να πάρω 1-2 φυσίγγια να δοκιμάσω και αν αρέσουν στα όπλα μου τότε θα τα εντάξω στο στοκ.
Μάλλον σκέφτομαι τα καλοκαιρινά του Ζώτου και το F2 classic της B&P και να τα δοκιμάσω.
Έχουν και καλές τιμές.
.
Αφού θα πάς στον Ζώτο θα σου πρωτινά να πάρεις και ενα κουτί sporting να δοκιμάσεις . είναι γεμισμένο με f2 σκοπευτική .
Εχω πάρει και έγω και με την πρώτη ευκαιρία θα κάνω δοκιμές στον πίνακα στην Μαλακάσα και θα βάλω φωτό
 
Για την τσίχλα αυτή την στιγμή έχω απόθεμα φυσιγγιών με euromix σε 7/8.
Μένει να προσθέσω τα 8/9 και πιστεύω ότι θα είμαι εντάξει.
Το θεωρω υπερβολη το 7/8 για την τσιχλα κ ειναι κ σχετικα "περιεργο¨φυσιγγι απο οτι ακουω, δεν ταιριαζει σε πολλους...Με τα 8/9 θα λυσεις το προβλημα σου πιστευω, εμενα ηταν το μοναδικο φυσιγγι μεχρι φετος που εριξα το Gorilla Red και μου αφησαν την ιδια εντυπωση που δεν με απασχολησαν ποτε με την αποδοση τους στην τσιχλα κατω απο οποιεδηποτε καιρικες συνθηκες...
 
Φέτος εγώ είχα αρκετά προβλήματα με τα euromix
Εξήγησε γιατί κι εγώ που δεν τα συμπαθω ιδιαίτερα τα εριξα φέτος λίγο με την 302 και δεν είχα θέματα.για 8-9 μιλαω.και τα εριχνα με το 4αρι
 
Last edited:
Για να εξηγηθώ,τα ρίχνω τουλάχιστον απο το 2007 και στολίζουν μόνιμα κ αποκλειστικά τη φυσιγγιοθήκη μου. Πάντα σε νούμερο 8-9 εκτος λίγων περιπτώσεων που προσπάθουσα με 7-8 χωρίς ιδιαιτερα αποτελέσματα μιας κ ποτέ δεν μου έκατσαν! Παλιότερα με δίκαννο 66εκ. σε τσοκ 3-4 και τα τελευταια χρόνια με την γριά (302-71πόντους κάννη σταθερή 2άστρα) οπού το καταχάρηκα εκτός απο φέτος. Πολλά ζωντανά και πολλά ξεπουπουλιάσματα σε διαφορετικές εξόδους αλλά στο ίδιο μέρος.
 
Γι αυτό σε ρώτησα. Το euromix από πέρσι έχει σφίξει. Τα 2 * είναι υπερβολικά για το 8-9. Με αυτό τον συνδυασμό τις κυνηγάω στα μπασίματα. Αν αναφέρεσαι ειδικά σε περπατητο, είναι ακατάλληλος συνδυασμός. Δεν φταίει το φυσίγγι, με τον συνδυασμό που αναφέρεις μέχρι τα 40 μέτρα τις κάνει σκόνη τις τσιχλιτσες.
Βάλε 9-10 να ανοίξει λίγο η τουφεκιά.
 
Αφού θα πάς στον Ζώτο θα σου πρωτινά να πάρεις και ενα κουτί sporting να δοκιμάσεις . είναι γεμισμένο με f2 σκοπευτική .
Εχω πάρει και έγω και με την πρώτη ευκαιρία θα κάνω δοκιμές στον πίνακα στην Μαλακάσα και θα βάλω φωτό

Μου φαίνεται λογική η ιδέα σου.

Το θεωρω υπερβολη το 7/8 για την τσιχλα κ ειναι κ σχετικα "περιεργο¨φυσιγγι απο οτι ακουω, δεν ταιριαζει σε πολλους...Με τα 8/9 θα λυσεις το προβλημα σου πιστευω, εμενα ηταν το μοναδικο φυσιγγι μεχρι φετος που εριξα το Gorilla Red και μου αφησαν την ιδια εντυπωση που δεν με απασχολησαν ποτε με την αποδοση τους στην τσιχλα κατω απο οποιεδηποτε καιρικες συνθηκες...

Άρη μάλλον παρασύρθηκα και ξεχάστηκα.
Τα euromix σε 7/8 τα πήρα πιο πολύ για το κρύο και φυσικά και για μακρινές βολές σε θηράματα όπως
Κεδρότσιχλες , Τσαρτσάρες , Κότσυφες και φυσικά Τσίχλες.
Στα μέρη που κυνηγώ , μου έχει τύχει πολλές φορές να είναι πολύ ψηλωμένα.
Για αυτό και κόλλησα.
Φέτος να είμαστε καλά θα βάλω στο στοκ και τα 8/9 νούμερο σκάγια.
 
Εξήγησε γιατί κι εγώ που δεν τα συμπαθω ιδιαίτερα τα εριξα φέτος λίγο με την 302 και δεν είχα θέματα.για 8-9 μιλαω.και τα εριχνα με το 4αρι

Συνήθως με 4αρι το μαμά τσόκ της Benelli Crio κυνηγώ τις τσίχλες , αν και τώρα τελευταία χρησιμοποιούσα της Gemini το τσόκ σε τριαροτεσσάρι και δούλεψε πολύ καλά.
Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο στην ζέστη και στον νοτιά που είχα θέμα με τα euromix.
 
Back
Top