Φυσίγγια για τον Νοτιά ή ξηρό Βοριά.

Την κυνηγετική περίοδο που μας πέρασε , είχαμε για αρκετό καιρό πολύ νοτιά και κάποια φυσίγγια δεν έπαιξαν όπως έπρεπε.
Πολλά θηράματα ειδικά στις τσίχλες έπεφταν και άρχισαν το τρέξιμο..hair.
Άλλα έπεφταν και ξανασηκώνοταν και έφευγαν..buy buy.
Μου πρότειναν για τον νοτιά τα SIPE της NSI (nobelsport) .
Για τις Ιταλικές εταιρίες δεν έχω ακούσει καλά λόγια..xm.
Οπότε εδώ στο παρόν θέμα προτείνουμε για την προετοιμασία και προμήθεια φυσιγγιών ενόψει της φετινής κυνηγετικής περιόδου , για τον νοτιά ή ξηρό βοριά , φυσίγγια Ελληνικά ή ότι υπάρχει στο εμπόριο .
Βέβαια εύχομαι φέτος να μην έχουμε το περσινό φαινόμενο με τον νοτιά που κράτησε πάρα πολύ και που ήταν από τις χειρότερες κυνηγετικές χρονιές.
 
Προσωπικα δεν αλλαζω φυσιγγια αναλογως το καιρο, μιλαμε βεβαια παντα για την τσιχλα. Εχω φαει μια καλη φορα με τα συγκεκριμενα φυσιγγια πριν αρκετα χρονια ομως, και εκτοτε δεν την συμπαθω τη συγκεκριμενη πυριτιδα. Προσωπικα γεμιζω μονο με ΜΒ32, και κυνηγαω (με ψιλοδιαφορετικες συνταγες και στησιματα) απο τρυγονια εως τις τσιχλες.
 
Ναι βέβαια μιλάμε για την τσίχλα πάντα.
Νομίζω ότι δεν μας χαλάει η άποψη και για άλλα θηράματα , όπως το τρυγόνι και η φάσα.
Βέβαια η άποψη σου εναπόκειται στην ιδιογόμωση που κάνεις με συγκεκριμένη πυρίτιδα.
Εγώ δεν έχω την δυνατότητα να φτιάχνω φυσίγγια , αλλά μπορούμε να πάρουμε ιδέες από πυρίτιδες δοκιμασμένες στον νοτιά και να βρούμε φυσίγγια έτοιμα από το εμπόριο.
 
Θελω να σου πω, οτι η αλλαγη του καιρου, οταν μιλαμε για νορμαλ αλλαγες φυσικα, δεν επιρεαζει πιστευω τοσο πολυ τα φυσιγγια. Αυτο που γεμιζω ειναι ιδιο εδω και 5-6 χρονια, και δε θα ελεγα οτι ειναι και το σουπερ φυσιγγι. Η ΜΒ θεωρω οτι ειναι για τα κλιματα της Ελλαδας σχετικα παντος καιρου, τουλαχιστον στις εδω συνθηκες, σε αλλα μερη της Ελλαδας με πιο ακραιες θερμοκρασιες δεν μπορω να πω. Οποτε θα σου προτεινα να δοκιμασεις φυσιγγια με την ΜΒ στα 30-32 γρ ή το F2 Classic που ειναι στα 34, και μαθαινω οτι εχει και καλη τιμη, και ωραια ανακρουση ακομα και στις καλοκαιρινες ζεστες
 
Την κυνηγετική περίοδο που μας πέρασε , είχαμε για αρκετό καιρό πολύ νοτιά και κάποια φυσίγγια δεν έπαιξαν όπως έπρεπε.
Πολλά θηράματα ειδικά στις τσίχλες έπεφταν και άρχισαν το τρέξιμο..hair.
Άλλα έπεφταν και ξανασηκώνοταν και έφευγαν..buy buy.
Μου πρότειναν για τον νοτιά τα SIPE της NSI (nobelsport) .
Για τις Ιταλικές εταιρίες δεν έχω ακούσει καλά λόγια..xm.
Οπότε εδώ στο παρόν θέμα προτείνουμε για την προετοιμασία και προμήθεια φυσιγγιών ενόψει της φετινής κυνηγετικής περιόδου , για τον νοτιά ή ξηρό βοριά , φυσίγγια Ελληνικά ή ότι υπάρχει στο εμπόριο .
Βέβαια εύχομαι φέτος να μην έχουμε το περσινό φαινόμενο με τον νοτιά που κράτησε πάρα πολύ και που ήταν από τις χειρότερες κυνηγετικές χρονιές.
Καλημέρα Γιώργο.επειδή δουλεύω πολλά χρόνια τα sipe κι έχω γράψει σε άλλο topic για τα φυσίγγια κι εκεί θα βρεις οτι θέλεις αλλά θα το ξαναγραψω αλλη μια.τα sipe δεν αγαπάνε καθόλου τη ζέστη.θα κάνουνε πλιφ.θέλουνε κρύο και υγρασία. Τιμιοτατο φυσιγγι απο ζέστη μέχρι λίγο κρύο με υγρασία μου δουλεύει σε όλα τα όπλα το ariston γεμισμένο με g 3000. Στο τρυγόνι η επιλογή μου είναι μονο μια.nsi classica σε 7 1/2 όλα τα χρόνια.φασσα επειδή δεν πάω πολλές φορες Remington express long range 6αρια αμέσως μετα λαμπρο α136 6αρια και μετα το κλασικοτατο nsi percorso caccia σε 6αρι.στο ορτύκι έχω βολευτει με OK 10αρακι με δικανο κύλινδρο και 4 άστρα πριν ανακαλυψω τα σκοπευτικα
 
βεβαίως και επηρεαζει και σε μεγαλο βαθμο μαλιστα η αλλαγη του καιρου την αποδοση των φυσιγγιων , η RC χει φτιαξει κλιματικο κελι και αλλαζοντας τεχνητα συνθηκες δοκιμαζει την βλητικη συμπεριφορα των φυσιγγιων της , βεβαια εκει μιλαμε για πολυ ταχυκαυστες σκοπευτικες πυριτιδες , με λιγα λογια για εμπορικα φυσίγγια , ιδιο παντα φυσιγγι , ποτε αλλαγες , ιδιο παντα φυσιγγι και αλλαζουμε μονο νουμερο στα σκαγια , στην ζεστη πιο ψηλα στο κρυο πιο χοντρα και μεγαλυτερη προσκοπευση , αυτή είναι μια ευκολη και απλη λυση , το πρόβλημα εχει δυο πτυχες , και αλλαγη στην καυση αλλα και αλλαγη στο περιβαλλον στις αντιστασεις που δεχονται τα σκαγια
 
Καλώς τον Ευριπίδη , καλημέρα.
Με euromix κυνηγώ πάντα τις τσίχλες και σε ακραία κρύα με Α1 Γαλλίας του Μητσάκου στα 32γρ.
Φυσίγγια διασποράς για τις μαύρες χρησιμοποιώ του Ζώτου και τα LAMPRO DIRECT στα 32γρ.
Φέτος στον νοτιά το μόνο φυσίγγι που μου δούλεψε και είχα πολλές επιτυχίες ήταν του Λάμπρου.
Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο η πυρίτιδα που έχει με S4.
Δεν μπορώ να πω ότι δεν είμαι ευχαριστημένος με αυτά τα φυσίγγια σε σχέση απόδοσης και κόστους.
Το άριστον το δοκίμασα μια φορά και ενώ είχε ωραίες τουφεκιές διαπίστωσα πολλά κατάλοιπα κάπνας.
Το φοβήθηκα να σου πω την αλήθεια.
 
βεβαίως και επηρεαζει και σε μεγαλο βαθμο μαλιστα η αλλαγη του καιρου την αποδοση των φυσιγγιων , η RC χει φτιαξει κλιματικο κελι και αλλαζοντας τεχνητα συνθηκες δοκιμαζει την βλητικη συμπεριφορα των φυσιγγιων της , βεβαια εκει μιλαμε για πολυ ταχυκαυστες σκοπευτικες πυριτιδες , με λιγα λογια για εμπορικα φυσίγγια , ιδιο παντα φυσιγγι , ποτε αλλαγες , ιδιο παντα φυσιγγι και αλλαζουμε μονο νουμερο στα σκαγια , στην ζεστη πιο ψηλα στο κρυο πιο χοντρα και μεγαλυτερη προσκοπευση , αυτή είναι μια ευκολη και απλη λυση , το πρόβλημα εχει δυο πτυχες , και αλλαγη στην καυση αλλα και αλλαγη στο περιβαλλον στις αντιστασεις που δεχονται τα σκαγια

Νομίζω ότι ήσουν κατατοπιστικότατος..shake hands.
 
Θελω να σου πω, οτι η αλλαγη του καιρου, οταν μιλαμε για νορμαλ αλλαγες φυσικα, δεν επιρεαζει πιστευω τοσο πολυ τα φυσιγγια. Αυτο που γεμιζω ειναι ιδιο εδω και 5-6 χρονια, και δε θα ελεγα οτι ειναι και το σουπερ φυσιγγι. Η ΜΒ θεωρω οτι ειναι για τα κλιματα της Ελλαδας σχετικα παντος καιρου, τουλαχιστον στις εδω συνθηκες, σε αλλα μερη της Ελλαδας με πιο ακραιες θερμοκρασιες δεν μπορω να πω. Οποτε θα σου προτεινα να δοκιμασεις φυσιγγια με την ΜΒ στα 30-32 γρ ή το F2 Classic που ειναι στα 34, και μαθαινω οτι εχει και καλη τιμη, και ωραια ανακρουση ακομα και στις καλοκαιρινες ζεστες
Φίλε μου Βίκτωρ αν δεν κάνω λάθος με το όνομά σου , αυτή η πυρίτιδα που λες η mb32 μήπως είναι για ψιλοκρύα;
Βέβαια μου διευκρίνισες ότι τα φτιάχνεις με συνδυασμούς.
Φαντάζομαι τι απόδοση έχουν με συνδυασμούς.
Υπάρχει περίπτωση του εμπορίου τα φυσίγγια να είναι με συνδυασμούς;
 
Γιωργο σε εμπορικα φυσιγγια κ εγω κανω πανω κατω αυτο που λεει ο Δημητρης... Δηλαδη αν θα παρω για παραδειγμα 20 κουτια φυσιγγια για τσιχλες, τα 10 θα ειναι ν9 και τα αλλα 10 ν8... Σε πιο δυσκολες καιρικες συνθηκες απλα παιρνω τα 8αρια κ ενδεχομενος κλεινω κ λιγο το τσοκ, η προσκοπευση μας δεν θα χρειαστει να αλλαξει δραματικα αν ειμαστε μαθημενοι στο 9αρι και πεφτουμε σε 8αρι σε αναγκαιες περιπτωσεις...Η διαφορα στο ενα νουμερο σκαγιων, οσο μικρη κ αν φαινεται σε καποιους, ειναι ικανη να μας "αβανταρει"...
, αυτή η πυρίτιδα που λες η mb32 μήπως είναι για ψιλοκρύα;
Ψιλοκρυα???? Μονο για κρυο δηλαδη? ΜΥΘΟΣ
 
Καλώς τον Άρη , καλημέρα.
Σαν νέος κυνηγός πάντα δίνω προσοχή στους παλαιότερους κυνηγούς και ακολουθώ τις συμβουλές τους.
Για κάθε θήραμα πάντα να έχεις 1-2 τύπους φυσιγγιών μου λένε για να εξοικειωθώ σωστά με το κυνήγι τους.
Δεν ήξερα αυτό το κόλπο με τα νούμερα των σκάγιων να σας πω την αλήθεια.
Δηλαδή από τι κατάλαβα , πχ τα euromix που παίρνω σε 7/8 ν σκάγια να παίρνω ας πούμε τα 9/10.
Αν είναι έτσι φίλοι μου , μάλλον κατέληξα στην λύση του προβλήματος.
 
Καλώς τον Άρη , καλημέρα.
Σαν νέος κυνηγός πάντα δίνω προσοχή στους παλαιότερους κυνηγούς και ακολουθώ τις συμβουλές τους.
Για κάθε θήραμα πάντα να έχεις 1-2 τύπους φυσιγγιών μου λένε για να εξοικειωθώ σωστά με το κυνήγι τους.
Δεν ήξερα αυτό το κόλπο με τα νούμερα των σκάγιων να σας πω την αλήθεια.
Δηλαδή από τι κατάλαβα , πχ τα euromix που παίρνω σε 7/8 ν σκάγια να παίρνω ας πούμε τα 9/10.
Αν είναι έτσι φίλοι μου , μάλλον κατέληξα στην λύση του προβλήματος.
Όσον αφορα το euromix μάλλον 8-9 καλυτερα.και γιατί ρε παιδιά διασποράς στις τσίχλες? Με κύλινδρο και 9αρακια η 10αρακια μια χαρά είναι.και υο 8-9 ο ευρωμικτης με κύλινδρο στις μαύρες παλι μια χαρά είναι.
 
Εγω φετος ειδικα οταν ειχε ζεστη το χειμωνα δλδ 17 βαθμους με τα nsi gm3 fast επαθα σοκ τα πουλια ολα εφευγαν μαδημενα ενω οταν ειχε κρυο εως 10 βαθμους ηταν οκ. Μεγαλη η διαφορα τους και δεν τα ξαναπηρα.Παλαιοτερα κυνηγουσα παντα με neo velox και g7 αλλα οι τιμες τους εχουν ξεφυγει.Πλεον κυνηγω μονο με καραμανιδη απολυτα ικανοποιημενος και με νορμαλ τιμες ειδικα η σειρα hunter perfection ειναι φοβερη
 
Για την τσιχλίτσα τόσο στην ζέστη όσο και στο κρύο, το Euromix 9-10, 8-9, είναι το φάρμακο της. Εκεί που ΟΛΑ τα φυσίγγια εμπορίου είναι για πέταμα είναι στον παγωμένο Νοτιά. Θα μου πείτε υπάρχει Νοτιάς με ψοφόκρυο; Υπάρχει σπάνια, αλλά υπάρχει.
 
To καλοκαιρι, δηλαδη Αυγουστο εως μεσα Σεπτεμβρη, γεμιζω την ΜΒ σε χαρτινο καλυκα και παραδοσιακο κλεισιμο. Δεν εχει να κανει τιποτα, απλα ειναι η καψουρα εκεινα τα φυσιγγια, γιαυτο και γινεται αυτο το στησιμο. Παλιοτερα γεμιζα την ιδια χειμωνιατικη συνταγη, απλα με Νο8 αντι για Νο9 που κυνηγουσα συνηθως. Αυτο που σου λεω ειναι πως αν εξαιρεσεις το κολλημα μου να ριχνω χαρτινα στο τρυγονι, ολη τη σαιζον, απο ζεστες μερες εως και βροχη και κρυο, παλιοτερα εριχνα ακριβως το ιδιο φυσιγγι, απλα αλλαζα το νουμερο στην αρχη. Τρελλες διαφορες οντως δεν ειχα δει, ειχα δει διαφορες στην αποδοση μου, αλλα εκει κανενα φυσιγγι δεν εφταιγε
 
Ξέρετε τι μου είχε πει ένας φίλος μου κυνηγός παππούς .
Πάντα τα καλύτερα φυσίγγια είναι της περιοχής όπου φτιάχνονται για το κλίμα της περιοχής που κυνηγάνε.
Κάτι θα ήξερε.
Το λέω επειδή πρόσεξα τον φίλο μας τον Πέτρο ότι είναι από την Πρέβεζα .
 
καλα αυτο δεν ισχυει παντα.γιατι κι εδω ενας γεμιζε με mb στα 33γρ.σε μαυρο καλυκα το λεω για τους χανιωτες το χρωμα του καλυκα για να μην πω ονομα και ητανε για κλαματα.πολυ δυνατο ο θεος ξερει τι δοση εβαζε και ποσο το πιεζε στο μηχανημα και ητανε για να σπαει οπλα
 
Ξέρετε τι μου είχε πει ένας φίλος μου κυνηγός παππούς .
Πάντα τα καλύτερα φυσίγγια είναι της περιοχής όπου φτιάχνονται για το κλίμα της περιοχής που κυνηγάνε.
Κάτι θα ήξερε.
Το λέω επειδή πρόσεξα τον φίλο μας τον Πέτρο ότι είναι από την Πρέβεζα .
Παντως παιζει μεγαλο ρολο εκτος των υλικων μηχανηματων κλπ να ειναι κυνηγος ο κατασκευαστης
 
Για να βάλω και μια άλλη διάσταση στο θέμα, εγώ είμαι από αυτούς που πιστεύουν πως τα όπλα (οι κάννες) "διαλέγουν" φυσίγγια... Έτσι εκτός από τις καιρικές συνθήκες, τα πράγματα περιπλέκονται περισσότερο στην κατηγοριοποίηση των φυσιγγίων...
 
Back
Top