Φυσίγγια για την Φάσσα

Πολύ ενδιαφέρον.. Μήπως έχεις και κανέναν πίνακα με το βεληνεκές του κάθε νο σκαγιων ανά θήραμα? Φαντάζομαι για τη φασσα θα είναι το νο6 μέχρι τα 40-45 και το νο5 κάπου στα 50κατι?
ΣΚΑΓΙΑ Νο 9 ------- 32 μέτρα
ΣΚΑΓΙΑ Νο 8 -------- 36 μέτρα
ΣΚΑΓΙΑ Νο 7 -------- 40 μέτρα
ΣΚΑΓΙΑ Νο 6 -------- 45 μέτρα
ΣΚΑΓΙΑ Νο 4 -------- 55 μέτρα
ΣΚΑΓΙΑ Νο 3 -------- 59 μέτρα
ΣΚΑΓΙΑ Νο 2 -------- 64 μέτρα
 
Αυτό είναι άλλο ζήτημα αλλά αποτελεί και αυτό μέρος του παιχνιδιού που μπορείς να βελτιώσεις με κάποιο σκυλάκι, με σημάδι για το ακριβές σημείο πτώσης του θηράματος (που προϋποθέτει ότι θυσιαζεις 2-3ες βολές σε έτερο θήραμα του μπουλουκιου) κτλ κτλ. Εγώ τουλάχιστον έτσι πράττω ίσως για πολλούς λανθασμένα..
Στο βουνό δεν έχεις πολλά περιθωρια για επαναλαμβανομενες μακρινές ντουφεκιές.Ειναι εξαίρεση ανάλογα το σημειο και πάντα σε στοχευμένο πουλί και οχι στο σωρό. Ολοι έχουμε κάνει μακρινές στο βουνό,αλλά το ξαναλέω δεν ειναι ο κανόνας. Ειναι το πυκνό και οι μεγαλες και επικίνδυνες κλήσεις που συνήθως λειτουργούν αποτρεπτικά .
Στο βουνό δεν ειναι τίποτα το ίδιο. Και ουτε όλα τα βουνα ειναι ίδια. Μετακινείσαι 500μ απο το αρχικό σημείο και αλλάζουν τα πάντα. Απο τη μορφολογία μεχρι την ορατότητα που εχεις.
Σε καποια σημεία μπορει να κάνεις βολές στα 25μ και να ειναι πιο δύσκολες απο τα 50. Υπάρχουν καλά σημεία στα οποια ομως δεν εχεις ορατότητα αλλά κάθεσαι και πρεπει να εισαι τσιτωμένος συνεχώς. Σου βγαίνουν τα πουλιά κοντά και το περιθώριο που εχεις ειναι μικρό και απαιτεί πολύ γρήγορη ντουφεκιά. Εχεις να κάνεις με κλαδιά και ψηλά δέντρα. Δεν ειναι κάμπος. Εκει ολα ειναι διαφορετικά. Κια εχει κοπαδια απο φασσες τοτε ειναι που βλέπεις 3αρες, ενίοτε και επαναλαμβανόμενες 5αρες στο σωρό απο καραγκιόζηδες.
 
Στο βουνό δεν έχεις πολλά περιθωρια για επαναλαμβανομενες μακρινές ντουφεκιές.Ειναι εξαίρεση ανάλογα το σημειο και πάντα σε στοχευμένο πουλί και οχι στο σωρό. Ολοι έχουμε κάνει μακρινές στο βουνό,αλλά το ξαναλέω δεν ειναι ο κανόνας. Ειναι το πυκνό και οι μεγαλες και επικίνδυνες κλήσεις που συνήθως λειτουργούν αποτρεπτικά .
Στο βουνό δεν ειναι τίποτα το ίδιο. Και ουτε όλα τα βουνα ειναι ίδια. Μετακινείσαι 500μ απο το αρχικό σημείο και αλλάζουν τα πάντα. Απο τη μορφολογία μεχρι την ορατότητα που εχεις.
Σε καποια σημεία μπορει να κάνεις βολές στα 25μ και να ειναι πιο δύσκολες απο τα 50. Υπάρχουν καλά σημεία στα οποια ομως δεν εχεις ορατότητα αλλά κάθεσαι και πρεπει να εισαι τσιτωμένος συνεχώς. Σου βγαίνουν τα πουλιά κοντά και το περιθώριο που εχεις ειναι μικρό και απαιτεί πολύ γρήγορη ντουφεκιά. Εχεις να κάνεις με κλαδιά και ψηλά δέντρα. Δεν ειναι κάμπος. Εκει ολα ειναι διαφορετικά. Κια εχει κοπαδια απο φασσες τοτε ειναι που βλέπεις 3αρες, ενίοτε και επαναλαμβανόμενες 5αρες στο σωρό απο καραγκιόζηδες.
Το κακό με αυτούς τους καραγκιωζηδες είναι που ερχοντε μετά απο εσένα γτ άκουσαν και είδαν το παιχνιδι κοντασου οι μπρωστα σου και σ χαλανε και σένα έτσι και δεδομένου ότι δεν τυχαινουμε και κάθε φορά καλό παιχνιδι ε τότε κατανταει εκνευριστικο
 
Το κακό με αυτούς τους καραγκιωζηδες είναι που ερχοντε μετά απο εσένα γτ άκουσαν και είδαν το παιχνιδι κοντασου οι μπρωστα σου και σ χαλανε και σένα έτσι και δεδομένου ότι δεν τυχαινουμε και κάθε φορά καλό παιχνιδι ε τότε κατανταει εκνευριστικο
Μια και εισαι απο μερος που εχετε καμπο να κυνηγήσετε ,θα εχεις δει αυτους που ειναι πανω σε μηχανάκια ,κοιάλια και το ολο στη θηκη δεμενη πισω στο καθισμα και να τρεχουν πάνω κάτω στα χωράφια οπου βλέπουν τα πουλια με τα κυάλια , λες και τους βάλανε νέφτι .
.sarcastic.
 
Σε νο7 μόνο το συγκεκριμένο δν βγαίνει σε νο6. Το 34αρι βγάζει νο6 αλλά για κάποιο περίεργο λόγο δν μου αρεσει όσους το 32αρι
Μια χαρά είναι το Νο7 αν θέλεις νο6 υπάρχουν μάρκες στα 32γρ.
 
Last edited by a moderator:
ΣΚΑΓΙΑ Νο 9 ------- 32 μέτρα
ΣΚΑΓΙΑ Νο 8 -------- 36 μέτρα
ΣΚΑΓΙΑ Νο 7 -------- 40 μέτρα
ΣΚΑΓΙΑ Νο 6 -------- 45 μέτρα
ΣΚΑΓΙΑ Νο 4 -------- 55 μέτρα
ΣΚΑΓΙΑ Νο 3 -------- 59 μέτρα
ΣΚΑΓΙΑ Νο 2 -------- 64 μέτρα
Πολύ χρήσιμο ευχαριστώ .shake hands.
 
ΣΚΑΓΙΑ Νο 9 ------- 32 μέτρα
ΣΚΑΓΙΑ Νο 8 -------- 36 μέτρα
ΣΚΑΓΙΑ Νο 7 -------- 40 μέτρα
ΣΚΑΓΙΑ Νο 6 -------- 45 μέτρα
ΣΚΑΓΙΑ Νο 4 -------- 55 μέτρα
ΣΚΑΓΙΑ Νο 3 -------- 59 μέτρα
ΣΚΑΓΙΑ Νο 2 -------- 64 μέτρα
4,3,2 σκοτώνουν πουλιά σε περισσότερα μέτρα αν το πάρει το πουλι
 
Μπαίνω στον πειρασμό να σε ρωτήσω ποια εννοείς που θεωρείς άριστα αλλά ήδη έχω παρά πολλά προς δοκιμη φέτος
federal target load vo7.5. Σου δίνει άνετα θήραμα στα 50-55μ αν είσαι σε κάμπο είναι πόρωση, στο βουνό πρέπει να ξέρεις τον τόπο να βρίσκεις το θήραμα.
ΜΒ Classic no6-7. Express32 no7. Καιρό με υγρασία λαμπρο καφέ νο6.
Αυτά έχω δοκιμάσει είναι ολα καλά. Σε δύναμη κρούσης πάνω στην φασσα το καφέ φαίνεται πρώτο αλλα με μεγαλύτερη ανάκρουση την λιγότερη την έχει το φεντεραλ ακολουθεί το Classic με το εξπρές.
Το άριστο φυσίγγι ειναι αυτο που ταιριάζει στο στυλ σου, στην κάννη σου και στις καιρικές συνθήκες του τόπου σου.
 
federal target load vo7.5. Σου δίνει άνετα θήραμα στα 50-55μ αν είσαι σε κάμπο είναι πόρωση, στο βουνό πρέπει να ξέρεις τον τόπο να βρίσκεις το θήραμα.
ΜΒ Classic no6-7. Express32 no7. Καιρό με υγρασία λαμπρο καφέ νο6.
Αυτά έχω δοκιμάσει είναι ολα καλά. Σε δύναμη κρούσης πάνω στην φασσα το καφέ φαίνεται πρώτο αλλα με μεγαλύτερη ανάκρουση την λιγότερη την έχει το φεντεραλ ακολουθεί το Classic με το εξπρές.
Το άριστο φυσίγγι ειναι αυτο που ταιριάζει στο στυλ σου, στην κάννη σου και στις καιρικές συνθήκες του τόπου σου.

Τι εννοείς παίχτη για το βουνό;
 
Μια και εισαι απο μερος που εχετε καμπο να κυνηγήσετε ,θα εχεις δει αυτους που ειναι πανω σε μηχανάκια ,κοιάλια και το ολο στη θηκη δεμενη πισω στο καθισμα και να τρεχουν πάνω κάτω στα χωράφια οπου βλέπουν τα πουλια με τα κυάλια , λες και τους βάλανε νέφτι .
.sarcastic.
Και στο βουνό τα ίδια κυάλια και τρεξιμο αμ το άλλο λέει ο άλλος ερχεσε καιρό εδώ λέω ναι ετοτε παω εγώ στο λόφο με το καλό καρτερι γτ ηρθα για λίγες μέρες μονο αστο σου λέω άλλο πραγμα άλλος μου έκανε προσπδράση γ να προλαβει το καρτερι κόντεψε να το σπασει το νιβα δε βαριεσε τι να πειςεγω πάνω συχνά αστούς παντα έχω εναλακτηκη
 
οπιός τις κινυγαει τις φασσες απο πισω δε προκειτε να τις πιασει ποτε παρακολούθηση κρυμενοι γτ αυτούς που βρίσκουν πουλια τους ξέρουν οι γιαφκατζιδες μέθοδος υπομονη και ενγκρατια
 
O πινακας του Tom Roster ειναι ο παρακατω...

free photo host

κ αυτο που εχει υοθετηθει με μικροδιαφορες καθε φορα για τα μολυβδινα σκαγια και τα ευρωπαικα θηραματα ειναι αυτο που αναφερω παρακατω...

χηνα 70-80
Λαγος 100
Παπια 80-100
Φασσα 130-140
Περδικα 130-140
Μπεκατσα 170
Τσιχλα 230-240

Αυτα ειναι τα σκαγια που θεωρητικα πρεπει να εχει μεσα ο κυκλος των 76 εκατοστων για να εγγυηθει αμεση καταβολη του θηραματος... Το νουμερο των σκαγιων ειναι καθε φορα αυτο που εχει επαρκη κινητικικη ενεργεια για το καθε θηραμα σε καθε αποσταση...
Μπράβο λεβεντάκο,ωραίο post!
 
federal target load vo7.5. Σου δίνει άνετα θήραμα στα 50-55μ αν είσαι σε κάμπο είναι πόρωση, στο βουνό πρέπει να ξέρεις τον τόπο να βρίσκεις το θήραμα.
ΜΒ Classic no6-7. Express32 no7. Καιρό με υγρασία λαμπρο καφέ νο6.
Αυτά έχω δοκιμάσει είναι ολα καλά. Σε δύναμη κρούσης πάνω στην φασσα το καφέ φαίνεται πρώτο αλλα με μεγαλύτερη ανάκρουση την λιγότερη την έχει το φεντεραλ ακολουθεί το Classic με το εξπρές.
Το άριστο φυσίγγι ειναι αυτο που ταιριάζει στο στυλ σου, στην κάννη σου και στις καιρικές συνθήκες του τόπου σου.
Στα 55 μέτρα το 7.5 σκοτώνει φασσα σωστά φίλε ;;;;
 
Δεν συμφωνώ με τα μέτρα του πίνακα. Ειδικά σε κρύο πέφτει δραματικά το ωφιμο βεληνεκές κ η διάτρηση. Δραματικά
Σε αρνητικές θερμοκρασίες συμφωνώ και εγώ αλλά μέχρι του 0 βαθμούς δν θεωρώ πως με σωστό στήσιμο φυσιγγιου θα έχουν αξιοσημειωτη πτώση. Ούτως ή άλλως εγώ προσωπικά δν κυνηγάω πάνω από δέκα φορές με θερμοκρασίες υπό του μηδενός. Ίσως για τους βόρειους να αξίζει ένα τεστ πάνω σε αυτό που συζητάμε
 
Back
Top