Φυσίγγια για μπεκάτσα

Αρι και λοιποί όταν ένα φυσίγγιο αν και έχει χτυπηθεί από την βελόνα του όπλου σου δεν σκάει, ενώ φαίνεται το χτύπημα στο καψύλιο που έχει γίνει.
Σημειώνω πώς το δοκίμασa και σε έτερο όπλο και το αποτέλεσμα ήταν το ίδιο..
Αυτο σημαίνει πώς το καψύλιον ήτο ΓΤΠ(για τον Λούτσο);;;;
 
Σημειώνω πώς το δοκίμασa και σε έτερο όπλο και το αποτέλεσμα ήταν το ίδιο..

Εγώ είμαι στους... λοιποί.
Δοκίμασες το ίδιο φυσίγγι, το ήδη χτυπημένο ή άλλο της ίδιας εταιρίας;
Κάποιοι θα σου πουν ότι μερικοί κάλυκες και κάποια καψύλλια είναι ελάχιστα πιο μέσα από τα υπόλοιπα, οπότε απαιτούν πολύ καλό ελατήριο στην βελόνα.
Κάποιοι θα σου πουν ότι, δεν πειράζει, φταίει το φυσίγγι.
Κάποιοι ότι φταίει το καψύλλιο.
Κάποιοι ότι μπορείς να το αλλάξεις με το ελατήριο από έναν στυλό.
Κάποιοι ότι θα στο κάνει μόνο στις royal τουφεκιές.
Εγώ θα προτείνω κάτι που έχω καταλάβει ότι δεν πολυαρέσει στους περισσοτέρους, επειδή αυτά είναι προμηνύματα εξασθενημένου ή σπασμένου ελατηρίου και επειδή δεν ξέρεις πότε θα στο ξανακάνει, άλλαξε το ελατήριο της βελόνας.
 
Αναφερομαι στον Αρι λόγω της ιδιαιτερης ενασχολησης του με τα φουσεκια στο περιοδικό.
Εσυ δεν είσαι λοιποί εισαι κατηγορία..
Γιωργο τα συγκεκριμενα από το κουτι δεν εσκαγαν ουτε στην Light ούτε στη Vinci ... και αντε η Light είναι πιο γρια(λεμε τωρα) Βιντσι είναι αδουλευτη...
Εχασα 4 - 5 τραβερσες στα 20 μετρα με κλικ...
 
Αναφερομαι στον Αρι λόγω της ιδιαιτερης ενασχολησης του με τα φουσεκια στο περιοδικό.
Εσυ δεν είσαι λοιποί εισαι κατηγορία..
Γιωργο τα συγκεκριμενα από το κουτι δεν εσκαγαν ουτε στην Light ούτε στη Vinci ... και αντε η Light είναι πιο γρια(λεμε τωρα) Βιντσι είναι αδουλευτη...
Εχασα 4 - 5 τραβερσες στα 20 μετρα με κλικ...

Τότε τα πετάς και δεν τα ξαναπαίρνεις, ποτέ δεν ξέρεις τι θα σημαδεύεις την επόμενη φορά που θα σου κάνει...κλικ.
Παίδες για γενικά θέματα φυσιγγίων, ας ανοιχτεί ένα τέτοιο θέμα ;)
 
Πανο μια χαρα τα γραφει ο Γιωργος παραπανω μπορει να ειναι οποιοσδηποτε απο τους παραπανω λογους κ κανενας δεν μπορει να σου πει με σιγουρια... Τωρα αν τα δοκιαμσες σε δυο οπλα κ δεν τα ερχινε κανεναν μαλλον αποκλειουμε την περιπτωση της βελονης κ πηγαινουμε στο προβληματικο καψυλιο... Μαλλον ομως...
Τις περισσοτερες φορες ενα χτυπημενο καψυλιο αν το ξαναβαλεις σε καποιο αλλο οπλο το ριχνει κανονικα...
 
Ενα φυσιγγι που μου εχει αφηση της καλυτερες εντυπωσεισ φετος ειναι το λαμπρο φελτρο 32γρ σε 9 νουμερο ...
 
Καλησπερα. μια ερωτηση αν εχει δοκιμαση κανεις [δουλευουν ]τα φυσιγγια τυπου λαμπρο direkt με ανοικτα τσοκαρισματα;.xm.
 
Καλησπερα. μια ερωτηση αν εχει δοκιμαση κανεις [δουλευουν ]τα φυσιγγια τυπου λαμπρο direkt με ανοικτα τσοκαρισματα;.xm.

Επειδή είχα συζητήσει με τα παιδιά εδώ στο forum ξανά για τα συγκεκριμένα φυσίγγια να σου πω ότι έχω ακούσει γενικά παρα πολύ καλά λόγια. Δεν τα έχω δοκιμάσει καθότι δεν την κυνηγάω τη μπεκάτσα δυστυχώς
 
Σήμερα ο συνκυνηγός μου πήρε για να δοκιμάσουμε τα Beccaccia της NSI. Έχετε κάποια εμπειρία και εντυπώσεις από το συγκεκριμένο φυσίγγι; Ρωτάω γιατί φέτος δεν βλέπω να το δοκιμάζω... :)
View attachment 57
Είχα παρει παλιοτερα δύο κουτιά και είχα ανεξηγητες αποτυχίες, όταν τα δοκίμασα
στο χαρτί στα 15 και 20 μέτρα με κυλινδρο, είδα πολύ σφιχτη ντουφεκια που δεν ταίριαζε σε κλασσικό μαλλινοτταπο. Γιαυτό και κατέληξα στο special game n. 9 της ίδιας εταιρείας.
Αυτό όμως έγινε πριν 10 χρόνια.Καλού κακού κάντε μια δοκιμή.
Πρόβλημα καψουλιου δεν υπήρξε.
 
Last edited:
Αν το καψουλι είναι εμφανώς στο ίδιο επίπεδο με τον καλυκα και το κτυπημα της βελόνας δεν είναι επαρκες, εγώ θα έλεγχα και το ελατήριο επαναφορας της βελόνας και το ελατήριο του επικρουστηρα.Μαζί με ένα καλό καθάρισμα από παλιά πηγμενα λάδια.
 
Επειδή είχα συζητήσει με τα παιδιά εδώ στο forum ξανά για τα συγκεκριμένα φυσίγγια να σου πω ότι έχω ακούσει γενικά παρα πολύ καλά λόγια. Δεν τα έχω δοκιμάσει καθότι δεν την κυνηγάω τη μπεκάτσα δυστυχώς
Nai me thn karampina και 3 αρι τσοκ ειναι εξαιρετικο.θα το δοκιμασω αυριο και με το δικανο,αν αφηση βεβαια ο καιρος γιατι λενε για σοβαρη επειδηνωση.
 
Τώρα που ειναι καιρος για δοκιμές άκουσα καλα λόγια για το Elix σε 34gr.τα βγάζει η εταιρία gorilla shoots.αν όντως ειναι ετσι απο οτι βλέπω και στις δοκιμές της εταιρίας στο site που εχει,φαινετε θα κανει μεγάλη ζημιά στις μπεκάτσες..το εχω στα υπόψιν μόλις το βρω να κανω μια δοκιμη..ψάξτε το λίγο και οι μπεκάτσαδες..
 
Δεν κυνηγάω μπεκάτσα αλλά κάποτε που έτυχα σε πολλές και τις κυνήγησα περιστασιακά σε ημιορεινή περιοχή και πουρνάρι της τσουρούφλισα με την Breda, την μούφα και με αυτό το φυσίγγι που το πήρα τυχαία σε νούμερο 8.
http://www.kalkantzakos.com/Product/1077/rottweil-diasporas,-fusiggia-dorkas
 
Γιώργο το έριχνα σε κοντινές τσιχλες πιο παλιά ειναι πολυ καλο φυσιγγι.. Εχει διασπορεα Gualanti με οτι αυτο συνεπάγεται...δηλαδή πολυ καλη κατανομή μεχρι κοντά 30 μέτρα...δεν ειναι καθαρόαιμο διασπορας που θα σου κανει την τρελή διασπορά στα 15 μετρα στυλ direct...παρεμπιπτόντως το direct 32 Ν 9,5,το έριξα πέρυσι στα ορτυκια και έπαθα πλακα..δύσκολα έχανες ορτυκι με αυτο το φυσιγγι και το πιο βασικό δεν γέμιζε το ορτυκι σκάγια..
 
Γιαννη το Elix το εχω και δοκιμασει στο περιδιοδικο κ το εριξα και σε οσα μπεκατσοκυνηγια εκανα φετος... Δεν κανει τρελλη διασπορα, ειναι αρκετα πιο στενη η δεσμη απο το Direct αλλα αν εισαι πανω στο πουλι θα στο δωσει ανετα και στα 35 μετρα...
 
Το ροτβαιλ (r-12 τωρα)διασποράς ειναι σχεδόν παρομοιο φυσιγγι με το 3Α διασποράς του ίδιου κατασκευαστή(ίδιοι διασπορεις)..η διάφορα ειναι στα δυο γραμμάρια σκάγια....και τα δυο ειναι εξίσου αποδοτικά..οπως πολυ σωστά είπε κ ο Γιάννης δεν ειναι καθαρόαιμα διασποράς.να μου επιτρέψετε την λέξη ημιδιασπορας..
 
Back
Top