Φυσίγγια για μπεκάτσα

Χθες σε περπατητο τσίχλας μου έφυγε μια μπεκατσα στα δέκα μέτρα. Είχα την Browning 2000 και έφυγε μια τριαρα αβίαστα - αβασανιστα:p Πείτε μου βρε παιδιά ότι έφταιγαν τα φυσίγγια κοντεύω να πάθω αφυδάτωση πολύ κλάμα:eek:peng
 
Χθες σε περπατητο τσίχλας μου έφυγε μια μπεκατσα στα δέκα μέτρα. Είχα την Browning 2000 και έφυγε μια τριαρα αβίαστα - αβασανιστα:p Πείτε μου βρε παιδιά ότι έφταιγαν τα φυσίγγια κοντεύω να πάθω αφυδάτωση πολύ κλάμα:eek:peng
Αυτά τα παλιο-φύσιγγα έφταιγαν Κώστα ηρέμησε
 
Έχει δοκιμάσει κάποιος φίλος το direct 34gr με κύλινδρο στον πίνακα σε διάφορες αποστάσεις να μας πει τη γνώμη του και τι ειδε?το δουλεύω με κάννη 61 και κύλινδρο με ικανοποιητικά αποτελέσματα αλλά μετά τα 10 μέτρα κάτι δεν μ'αρεσει...
Σε πίνακα δεν έχω δοκιμάσει στο κυνήγι τα δοκίμασα και δεν έμεινα ευχαριστημένος και δεν ξαναπήρα
Άλλοι δεν τα αλλάζουν με τίποτα
Όπλο browning gold fusion 18.7 αυλό τσοκ κύλινδρο της μάνας του
 
Έχει δοκιμάσει κάποιος φίλος το direct 34gr με κύλινδρο στον πίνακα σε διάφορες αποστάσεις να μας πει τη γνώμη του και τι ειδε?το δουλεύω με κάννη 61 και κύλινδρο με ικανοποιητικά αποτελέσματα αλλά μετά τα 10 μέτρα κάτι δεν μ'αρεσει...
Λογικα με κυλινδρο θα εμφανιζεται γρηγορα η τρυπα στο κεντρο λογω του αποκεντρωτήρα.
 
Και εμένα μου αρέσει αλλά τι θα γίνει στα10-15μετρα ίσως έχει μεγάλα ανοίγματα .
Γιαννη πιστευω οτι μεχρι αυτα τα μετρα σε καλυπτει στο επαρκων, 2-3 σκαγια θα ειναι σιγουρα στο πουλι,βεβαια ειναι κ αναλογα το μερος που κυνηγας,αν κ ειναι καλο για να εχεις μια καλη εικονα να κανεις μια δοκιμη στα 15μετρα
 
Χθες σε περπατητο τσίχλας μου έφυγε μια μπεκατσα στα δέκα μέτρα. Είχα την Browning 2000 και έφυγε μια τριαρα αβίαστα - αβασανιστα:p Πείτε μου βρε παιδιά ότι έφταιγαν τα φυσίγγια κοντεύω να πάθω αφυδάτωση πολύ κλάμα:eek:peng
Με το συγκεκριμένο όπλο σγουρά τα φυσίγγια έφταιγαν 100% για να μη στεναχωριέσαι όχι τίποτε άλλο επειδή την έχω και εγώ τη 2000 .
 
Έχει δοκιμάσει κάποιος φίλος το direct 34gr με κύλινδρο στον πίνακα σε διάφορες αποστάσεις να μας πει τη γνώμη του και τι ειδε?το δουλεύω με κάννη 61 και κύλινδρο με ικανοποιητικά αποτελέσματα αλλά μετά τα 10 μέτρα κάτι δεν μ'αρεσει...
Ακριβώς όπως τα λες είναι, ειναι για πολύ πυκνά, με τον κυλινδρο τα ανοίγει πολύ μετά τα 12 μέτρα θα παίρνεις ζωντανά πουλιά.
 
Χθες σε περπατητο τσίχλας μου έφυγε μια μπεκατσα στα δέκα μέτρα. Είχα την Browning 2000 και έφυγε μια τριαρα αβίαστα - αβασανιστα:p Πείτε μου βρε παιδιά ότι έφταιγαν τα φυσίγγια κοντεύω να πάθω αφυδάτωση πολύ κλάμα:eek:peng
Τα γαμο-φύσιγγα έφταιγαν.
Μην κλαις.
 
Έχει δοκιμάσει κάποιος φίλος το direct 34gr με κύλινδρο στον πίνακα σε διάφορες αποστάσεις να μας πει τη γνώμη του και τι ειδε?το δουλεύω με κάννη 61 και κύλινδρο με ικανοποιητικά αποτελέσματα αλλά μετά τα 10 μέτρα κάτι δεν μ'αρεσει...
Το direct κάνει θαύματα αλλά καλύτερα με 3 τσοκ να σφυγγει η τρύπα στην μέση και δεύτερο βαζε έλικα .

Είναι σκούπα αυτός ο συνδυασμός
 
1638269441608.png1638269389667.pngΚαποιες δοκιμες που εγιναν με φυσιγγια διασπορας με αποποδο αποκεντροτηρα direct 32g κ ενα ιδιογωμοσεις 34g,με συμβατικο αυλο 18,3-4 κ κυλινδρο κ με διευρυμενο αυλο με τα εργοστιακα τσοκ που ειναι πιο ανοιχτα απο την αναγραφομενη συσφηξη1638269301996.png
 
View attachment 36832View attachment 36831Καποιες δοκιμες που εγιναν με φυσιγγια διασπορας με αποποδο αποκεντροτηρα direct 32g κ ενα ιδιογωμοσεις 34g,με συμβατικο αυλο 18,3-4 κ κυλινδρο κ με διευρυμενο αυλο με τα εργοστιακα τσοκ που ειναι πιο ανοιχτα απο την αναγραφομενη συσφηξηView attachment 36830
Οι πίνακες είναι 1x1?
 
Το direct κάνει θαύματα αλλά καλύτερα με 3 τσοκ να σφυγγει η τρύπα στην μέση και δεύτερο βαζε έλικα .

Είναι σκούπα αυτός ο συνδυασμός
Δεύτερο βάζω συγκεντρωτηρα.Επειδη δουλεύω το 7.5 νούμερο θα δοκιμάσω και το 8-9 που θα πυκνώσει λίγο περισσότερο η τουφεκιά.
 
Έχει δοκιμάσει κάποιος φίλος το direct 34gr με κύλινδρο στον πίνακα σε διάφορες αποστάσεις να μας πει τη γνώμη του και τι ειδε?το δουλεύω με κάννη 61 και κύλινδρο με ικανοποιητικά αποτελέσματα αλλά μετά τα 10 μέτρα κάτι δεν μ'αρεσει...
Εγώ γεμίζω με αποκεντρωτηρα 33 γραμμάρια. Μετά από αρκετές δοκιμές κατέληξα στο συμπέρασμα πως με ν10(1,9mm) όλα καλά, με πιο χοντρά σκάγια παρουσιάζεται το κενό στο κέντρο. Με ν10 πάει άνετα 20 ή και περισσότερα μέτρα.
 
View attachment 36832View attachment 36831Καποιες δοκιμες που εγιναν με φυσιγγια διασπορας με αποποδο αποκεντροτηρα direct 32g κ ενα ιδιογωμοσεις 34g,με συμβατικο αυλο 18,3-4 κ κυλινδρο κ με διευρυμενο αυλο με τα εργοστιακα τσοκ που ειναι πιο ανοιχτα απο την αναγραφομενη συσφηξητηνView attachment 36830

View attachment 36832View attachment 36831Καποιες δοκιμες που εγιναν με φυσιγγια διασπορας με αποποδο αποκεντροτηρα direct 32g κ ενα ιδιογωμοσεις 34g,με συμβατικο αυλο 18,3-4 κ κυλινδρο κ με διευρυμενο αυλο με τα εργοστιακα τσοκ που ειναι πιο ανοιχτα απο την αναγραφομενη συσφηξ

View attachment 36832View attachment 36831Καποιες δοκιμες που εγιναν με φυσιγγια διασπορας με αποποδο αποκεντροτηρα direct 32g κ ενα ιδιογωμοσεις 34g,με συμβατικο αυλο 18,3-4 κ κυλινδρο κ με διευρυμενο αυλο με τα εργοστιακα τσοκ που ειναι πιο ανοιχτα απο την αναγραφομενη συσφηξηView attachment 36830
Το φουλ με το δικό σου φυσίγγι έχει βγάλει πολύ όμορφη κατανομή.και νομίζω και πιο ανοιχτή σε σχέση με την δεύτερη τουφεκιά,η τρίτη τουφεκιά έχει θεωρώ παραπάνω μέτρα από της άλλες δύο παρόλο που είναι στα +2 μέτρα όχι λόγω όμορφης κατανομής αλλά λόγω του ότι υπάρχουν πολλά μπλοκ σκαγίων όχι πως έχει άσχημη κατανομή .
 
Γιαννη πιστευω οτι μεχρι αυτα τα μετρα σε καλυπτει στο επαρκων, 2-3 σκαγια θα ειναι σιγουρα στο πουλι,βεβαια ειναι κ αναλογα το μερος που κυνηγας,αν κ ειναι καλο για να εχεις μια καλη εικονα να κανεις μια δοκιμη στα 15μετρα
Ναι Νικόλα αυτό είναι το επόμενο που θα κάνω απλά δεν έχω χρόνο.Μολις τον βρω θα το δοκιμάσω και με φυσίγγια με συγκεντωτηρα.
 
Χθες σε περπατητο τσίχλας μου έφυγε μια μπεκατσα στα δέκα μέτρα. Είχα την Browning 2000 και έφυγε μια τριαρα αβίαστα - αβασανιστα:p Πείτε μου βρε παιδιά ότι έφταιγαν τα φυσίγγια κοντεύω να πάθω αφυδάτωση πολύ κλάμα:eek:peng
Ηταν ενας κακος εφιαλτης.Ξεχασετον.
 
Χθες σε περπατητο τσίχλας μου έφυγε μια μπεκατσα στα δέκα μέτρα. Είχα την Browning 2000 και έφυγε μια τριαρα αβίαστα - αβασανιστα:p Πείτε μου βρε παιδιά ότι έφταιγαν τα φυσίγγια κοντεύω να πάθω αφυδάτωση πολύ κλάμα:eek:peng
Κώστα όλο αυτό που σου συνέβη είναι μια μεγάλη συνωμοσία.
Τα φυσίγγια ήταν εμβολιασμενα και είχαν συνεργασία με το δάκτυλο που πατούσε την σκανδάλη, και του είχαν κόψη την επικοινωνία με τον εγκέφαλο σου.
Ειναι τα απλά πράγματα.
 

Το φουλ με το δικό σου φυσίγγι έχει βγάλει πολύ όμορφη κατανομή.και νομίζω και πιο ανοιχτή σε σχέση με την δεύτερη τουφεκιά,η τρίτη τουφεκιά έχει θεωρώ παραπάνω μέτρα από της άλλες δύο παρόλο που είναι στα +2 μέτρα όχι λόγω όμορφης κατανομής αλλά λόγω του ότι υπάρχουν πολλά μπλοκ σκαγίων όχι πως έχει άσχημη κατανομή .
ναι ετσι ειναι Λευτερη το direct με την 303 εχει κι αλλα μετρα με αυτο το οπλο πας για κυνηγι με τα πρωτα 2 αποκεντρωτικό κ 3 ελικοειδή
το ιδιογωμοτικο φυσιγγι ειναι απο το φιλο Vaggelis ioannina που καναμε εκεινη την μερα μαζι κ του ειπα κρατα καβατζα ;)
 
Το καθε φυσηγγι κρίνεται απο τις εμπειρίες μας. Οσο αφορά το direct 34 προσωπικά εχω τις χειρότερες εμπειρίες. Το κυνήγησε με το πλάγιο τσοκ 3-1 και την ES 100 με τσοκ 4αρι, σπάνια μπεκατσα επεσε νεκρή. Πουλιά που ημουν κέντρο έφευγαν και αλλα που ημουν εκτός επερναν 2-3 σκάγια και τα κυνηγούσα ζωντανά. Αποστάσεις απο 7-8 εως 15 μέτρα, για παραπάνω ουτε με άμμο να έριχνα......
 
Back
Top