Φυσίγγια για μπεκάτσα

Γιάννη την κομμένη κάνη που λογικά είναι κυλινδρική, αφορούν όσα έγραψα. Pointerman ,σε αποκαλώ έτσι γιατί δεν γνωρίζω το όνομα σου, τα ραβδωτά τσοκ δουλεύουν καλύτερα ( μεγαλύτερη διασπορά και πιο προβλέψιμα), με φυσίγγια που έχουν ποτηράκι.
 
Αυτό με το τσοκ διασποράς πήγαινε σε άλλη ερώτηση. Δοκίμασε σε πίνακα ή χαρτόνι διάφορα φυσίγγια να δεις τι είναι αυτό που σε καλύπτει....τι αυλό έχει η κάννη;
αα τωρα σωθηκες. χαχαχαχα..δεν εχω ιδεα. μια παλια λαμπερ ειναι.
 
Αν θέλεις την κανη μόνο για κοντινές ντουφεκιες μέχρι 25 μέτρα το πολύ πηγαινε και διεύρυνε την κανη 4 με 5 δέκατα στους τελευταίους 5 πόντους και μην ξανασχοληθεις με φυσίγγι μετά είναι κάτι απλό εύκολο χωρίς ιδιαίτερο κόστος εγώ χρησιμοποιουσα τσοκ 8/10ατα ανοικτοτερα του κυλίνδρου και έριχνα με συγκεντρωτηρα μιας και δε χωνεύω τα διασποράς φυσίγγια
 
Γενικά ο ελικοειδής διασπορεας δουλεύει καλά με στενό αυλό....αν έχεις πάνω από 18,4 δοκίμασε ανάστροφο αποκεντρωτηρα και μισοταπο ή μάλλινη. Βέβαια είναι το κοντάκι στα μέτρα σου; Εγώ σε κομμένο Baikal στους 61 πόντους έριχνα πρώτο ελικοειδή και δεύτερο μαλλινοταπο.... μετά το κόψιμο είχε γίνει 5 και 4,5 άστρα....το μειονέκτημα είναι τα πολλά κατάλοιπα στην κάννη.... πολύ τρίψιμο....ρε παιδιά
Μια χαρά δουλεύει ο έλικας και στους διευρυμένους ;)
 
Στην μπεκάτσα το κοντάκι στα μέτρα μας είναι επιτακτική ανάγκη, το φυσίγγιο ερχεται σε δεύτερη μοίρα.
αν το κοντάκι δεν είναι στα μέτρα μας όσο μεγάλη διασπορά και αν έχουμε θα έχουμε πολύ συχνά ζωντανά και τραυματισμένα.
 
Στην μπεκάτσα το κοντάκι στα μέτρα μας είναι επιτακτική ανάγκη, το φυσίγγιο ερχεται σε δεύτερη μοίρα.
αν το κοντάκι δεν είναι στα μέτρα μας όσο μεγάλη διασπορά και αν έχουμε θα έχουμε πολύ συχνά ζωντανά και τραυματισμένα.
πρωτο ρολο παιζει η σωστη επωμισει και ψυχραιμια ειδικα στην μπεκατσα που απο ταχυτητα μπορει η επωμιση να ειναι ατσαλη οποτε εκει ενα καλος συνδιασμος τσοκ ,φυσιγγιου μπορει να σωσει την κατασταση.
 
Αν θέλεις την κανη μόνο για κοντινές ντουφεκιες μέχρι 25 μέτρα το πολύ πηγαινε και διεύρυνε την κανη 4 με 5 δέκατα στους τελευταίους 5 πόντους και μην ξανασχοληθεις με φυσίγγι μετά είναι κάτι απλό εύκολο χωρίς ιδιαίτερο κόστος εγώ χρησιμοποιουσα τσοκ 8/10ατα ανοικτοτερα του κυλίνδρου και έριχνα με συγκεντρωτηρα μιας και δε χωνεύω τα διασποράς φυσίγγια
Ούτε εγώ τα Γούσταρα.... Έλα όμως που ακόμη και με το μαμά 4αρι τα κοντινά τα έκανα για πέταμα και ήταν αμαρτία...
Με 3* έλικα 1ο και κανονικό 2ο ή μισοταπο έλυσα το θέμα και έχω και τσοκαρισμενη βολή αν χρειαστεί!
 
ΜΠΡΑΒΟ βρε Γιανναρε!!!! Αυτο και αν ειναι βοηθεια σε συναδελφο !!!!!!! :)
Ευγε σου φιλε!!!!.shake hands.
Καλημέρα Νίκο μου επειδή μου αρέσει πολύ το κυνήγι της μπεκάτσας το ψάχνω παρά πολύ γιατί με ενδιαφέρει η πρώτη τουφεκιά εκεί θέλω να έχει όσο το δυνατόν περισσότερο άνοιγμα αλλά και ωραία κατανομή για αυτό το δοκίμασα στα 8 μέτρα βέβαια η επόμενη θα είναι στα 15μ.
.
 
Καλημέρα Νίκο μου επειδή μου αρέσει πολύ το κυνήγι της μπεκάτσας το ψάχνω παρά πολύ γιατί με ενδιαφέρει η πρώτη τουφεκιά εκεί θέλω να έχει όσο το δυνατόν περισσότερο άνοιγμα αλλά και ωραία κατανομή για αυτό το δοκίμασα στα 8 μέτρα βέβαια η επόμενη θα είναι στα 15μ.
.

Φιλε απιστευτα ωραιο το κυνηγι της....Οταν ειχα πνευμονια και ποδαρια την κυνηγουσα και εγω!!!
Μπεκατσαδες δεν εχει πολλους στην Σαμο.....Ειναι σχετικα λιγοι....αλλα με καλα σκυλια....που γαζωνουν!!!
Εχω πολυ ωραιες αναμνησεις απο το κυνηγι της.....Εχει πολυ καλα μπεκατσοτοπια η Σαμος!!!
Οταν σταματησα να την κυνηγαω....αλλα και πριν....εχω τσακωθει πολλες φορες με τα κωλοπαιδα
που την περιμενουν στο καρτερι....
Εχω γινει πολυ κακός με πολλους τσιχλαδες....δεν τους ''εδωσα'' στον θηροφυλακα....αλλα δεν εχουμε
ουτε καλημερα.
Τωρα ο ρεξ που εχω ( σκυλος ) ειναι μονο για απορτ.....δεν κανει για μπεκατσα...δεν τον εμαθα...δεν φερμαρει...
αλλα 5-6 μπεκατσες θα τις παρω μεσα στην σεζον....ξερω τα θαλαμια τους...τον εχω δεμενο...τον λυνω..
μουνταρει ο ρεξ....και αν εχει και δεν ''στραβωθω'' την παιρνω φιλε !!! :D

Να εισαι παντα καλα με υγεια φιλαρα μου......και να βοηθας συναδελφους και φιλους!!! :)
 
πρωτο ρολο παιζει η σωστη επωμισει και ψυχραιμια ειδικα στην μπεκατσα που απο ταχυτητα μπορει η επωμιση να ειναι ατσαλη οποτε εκει ενα καλος συνδιασμος τσοκ ,φυσιγγιου μπορει να σωσει την κατασταση.
Μπεκατσοκυνηγος δεν δηλώνω...

Ωστόσο έχω σηκώσει πολλα πουλια όλα τα χρόνια που κυνηγάω με τα ποδια συν ότι παλαιοτερα πήγαινα για αυτό θήραμα με φίλο που διέθετε σκυλί..
Το πεταγμα της το γνωρίζω αρκετά καλά τόσο στο καθαρό οσο κ στο πυκνο...

Αυτό που σιγουρα θα χρειαστεί κάποιος είτε εχει κοντακι στα μέτρα του είτε όχι είναι μια γρήγορα διασπορά στην τουφέκια του σε κοντινές αποστασεις, και ως γνωστόν θα την βρει σε φυσιγγια διασπορας, τσοκ διασπορας κλπ..

Εξίσου σημαντικός παραγοντας είναι κ τα άριστα αντανακλαστικα,αντιληψη η ας μου επιτραπει η έκφραση "να μην κοιμάται όρθιος"....
Γιατί η μπεκάτσα δεν θα του χαριστεί,βρηκε το αδυναμο σημείο του κ ας είναι κ ασσος στην σκοπευση....
Βέβαια δεν μιλώ για τα πουλια εκείνα που με το πολυ γρήγορο σήκωμα τους άφησαν πισω τους εμπειρους κυνηγούς "αγάλματα"....

Σωστή επωμιση?
Χμ... Πρεπει να είναι κανείς "ατσαλενιος" σε αυτό το κυνήγι για να μπορέσει να βγάλει σωστές επωμισεις καρμπόν την μια πισω απο την άλλη.. Δεν αμφιβάλλω όμως ότι υπάρχουν κ τετοιοι...
Ασε που πολλες φορες το ίδιο το περιβάλλον(πυκνο, βάτα, κλπ) θα τον εμποδίσει πάνω σε αυτό.....
 
Φιλε απιστευτα ωραιο το κυνηγι της....Οταν ειχα πνευμονια και ποδαρια την κυνηγουσα και εγω!!!
Μπεκατσαδες δεν εχει πολλους στην Σαμο.....Ειναι σχετικα λιγοι....αλλα με καλα σκυλια....που γαζωνουν!!!
Εχω πολυ ωραιες αναμνησεις απο το κυνηγι της.....Εχει πολυ καλα μπεκατσοτοπια η Σαμος!!!
Οταν σταματησα να την κυνηγαω....αλλα και πριν....εχω τσακωθει πολλες φορες με τα κωλοπαιδα
που την περιμενουν στο καρτερι....
Εχω γινει πολυ κακός με πολλους τσιχλαδες....δεν τους ''εδωσα'' στον θηροφυλακα....αλλα δεν εχουμε
ουτε καλημερα.
Τωρα ο ρεξ που εχω ( σκυλος ) ειναι μονο για απορτ.....δεν κανει για μπεκατσα...δεν τον εμαθα...δεν φερμαρει...
αλλα 5-6 μπεκατσες θα τις παρω μεσα στην σεζον....ξερω τα θαλαμια τους...τον εχω δεμενο...τον λυνω..
μουνταρει ο ρεξ....και αν εχει και δεν ''στραβωθω'' την παιρνω φιλε !!! :D

Να εισαι παντα καλα με υγεια φιλαρα μου......και να βοηθας συναδελφους και φιλους!!! :)
Να είσαι καλά καί εσύ Νίκο ότι μπορεί ο καθένας μας εδώ μέσα να υπάρχει αλληλοβοήθεια είναι πολύ σημαντικό για μένα οπότε έχω χρειαστεί την γνώμη σου και τον άλλων παιδιών μου την εχεται δώσει εγώ γιατί να μην βοηθήσω έστω και λίγο. Τώρα την μπεκάτσα την λατρεύω είναι το αγαπημένο μου θήραμα και μου έστω και να ακούσω φτερούγισμα της μου είναι αρκετό.Τωρα όσον αφορά τους<<λεβέντες>>αυτούς είναι παντού.
 

Golden Becaccia
img_20211017_131151-jpg.36736

Για μενα το καλυτερο για πρωτο
τσεκαρε λιγο νομιζω οτι οι τουφεκιε σου φευγουν λιγο κατω
 
Εννοείς συγκεντρωτηρα ή μισοταπο;
Συγκεντρωτηρα . Με συγκεντρωτηρα η ραβδωση περιστρεφει ολόκληρο το κυαθιο με τα σκάγια και η φυγοκεντρη τάση που αποκτούν τα κάνει να ανοίγουν αμέσως μόλις βγουν από την κάνη. Ενώ με μαλινοταπα ή και bior τα εξωτερικά σκάγια μόνο ακολουθούν τις ραβδώσεις και όσα δεν καταστρεφονται από την τριβή έχουν λόγω έντονης παραμορφωσης πολύ απρόβλεπτη τροχιά.
 

Golden Becaccia

img_20211017_131151-jpg.36736

Για μενα το καλυτερο για πρωτο
τσεκαρε λιγο νομιζω οτι οι τουφεκιε σου φευγουν λιγο κατω
Και εμένα μου αρέσει αλλά τι θα γίνει στα10-15μετρα ίσως έχει μεγάλα ανοίγματα .
 
Η άποψη μου για τα ραβδωτα τσοκ ειναι πως ταιριάζουν καλύτερα σε δίκαννο όπλα για την μία από τις δύο κανες, γιατί με οποιοδήποτε φυσίγγι ανοίγουν πολύ ή πάρα πολύ την τουφεκια. Σε ένα αυτογεμες σε περιορίζουν σε βολές κάτω από 25 μέτρα.
 
Η άποψη μου για τα ραβδωτα τσοκ ειναι πως ταιριάζουν καλύτερα σε δίκαννο όπλα για την μία από τις δύο κανες, γιατί με οποιοδήποτε φυσίγγι ανοίγουν πολύ ή πάρα πολύ την τουφεκια. Σε ένα αυτογεμες σε περιορίζουν σε βολές κάτω από 25 μέτρα.
Όχι δεν σε περιορίζουν καθόλου γιατί το πρώτο το έχεις μαλινοταπο που για εμένα είναι ο καλύτερος συνδυασμός και τα άλλα 2μπορεις να έχεις το ένα 34νο7 και το άλλο 36νο7. Οπότε είσαι καλυμμένος και κοντά αλλά και στα 25 Μ γιατί παραπάνω μέσα στο πυκνό δεν θα την βλέπεις.
 
Έχει δοκιμάσει κάποιος φίλος το direct 34gr με κύλινδρο στον πίνακα σε διάφορες αποστάσεις να μας πει τη γνώμη του και τι ειδε?το δουλεύω με κάννη 61 και κύλινδρο με ικανοποιητικά αποτελέσματα αλλά μετά τα 10 μέτρα κάτι δεν μ'αρεσει...
 
Back
Top