Φυσίγγια για μπεκάτσα

Πολλα τα γραμμαρια για την μπεκατσα..ειδικα με δικανο την ακους καπως..η μπεκατσα για μενα θελει το πολυ 32 με 34 γραμμαρια απο εκει και πανω ειναι υπερβολη
Ο καλος σκοπευτής περνει κ με λιγοτερα γρ
 
Ο καλος σκοπευτής την κ με λιγοτερα γρ
Ακριβως φιλε...αν βαλεις την δεσμη εκει που πρεπει πεφτει και με 28 και χαμηλοτερα..εχω δει κυνηγι με 410 και 19 γραμμαρια και επεφταν τα πουλια μια χαρα παραπονο δεν ειχαν
 
Προσωπική μου και μόνο ενσταση δεν είναι τα 38+ γραμμάρια ( ο καθένας όπως μπορεί και βολεύεται) αλλά το νούμερο των σκαγιων. Βλέπω μια τάση για πολλή ψηλά σκάγια ( νο 10, 11, 12) προφανώς όσο πιο πολλά τόσο πιο καλά, σου λέει ο άλλος, 1000+ σκάγια, θα πέσει δε μπορεί....το θέμα είναι πόσα πουλιά θα σκαγιωθουν με τα ψιλά σκάγια και θα πεθάνουν βαθιά μέσα στα πυκνά , δίχως να καρπωθούν. Εδώ βλέπουμε με 8αρι και 9αρι πουλιά να κρατάνε σκάγια, φανταστητε με τα ψιλά......
 
Προσωπική μου και μόνο ενσταση δεν είναι τα 38+ γραμμάρια ( ο καθένας όπως μπορεί και βολεύεται) αλλά το νούμερο των σκαγιων. Βλέπω μια τάση για πολλή ψηλά σκάγια ( νο 10, 11, 12) προφανώς όσο πιο πολλά τόσο πιο καλά, σου λέει ο άλλος, 1000+ σκάγια, θα πέσει δε μπορεί....το θέμα είναι πόσα πουλιά θα σκαγιωθουν με τα ψιλά σκάγια και θα πεθάνουν βαθιά μέσα στα πυκνά , δίχως να καρπωθούν. Εδώ βλέπουμε με 8αρι και 9αρι πουλιά να κρατάνε σκάγια, φανταστητε με τα ψιλά......
Συμφωνω απολυτα Γιαννη, οταν κυνηγας στο δασος οπου δεν υπαρχει περιπτωση να μην μπουν αναμεσα κλαδια τοτε ακομα και τα 8αρια ζοριζονται , για αυτο παντα δευτερο εχω 7αρι , ειδικα φετος εχασα αρκετα πουλια ετσι, με 9αρι για πρωτο, κοιτοντας αργοτερα το βιντεο εβλεπα την τουφεκια να μην μπορει να περασει τα κλαδια ,τωρα στο καθαρο και ειδικα κοντα σιγουρα 9αρια ακομα και 10αρια κανουν καλη δουλεια
 
Ενα πραγμα θελει η μπεκατσα ... Να την πετυχεις
Τολη σιγουρα αυτο ειναι το πιο σημαντικο και εγω δεν θεωρω το εαυτο μου καλο σκοπευτη και μαλιστα παρολο που ειναι το σκυλι ειναι σε φερμα και εγω νομιζω οτι ειμαι ετοιμος αιφνιδιαζομαι οπως την πρωτη φορα , απλα τωρα με την καμερα βλεπω οτι τουφεκιες πανω στην μπεκατσα σταματανε στα κλαδια σε φυλλα και μικρους κορμους και ειλικρινα θελω να δω σε χαρτι το αποτελεσμα τουφεκιας μεσα απο κλαδια και φυλλα , ποσα σκαγια πανε στο στοχο και με τι δυναμη ?
Υπομονη μεχρι τον οκτωβριο που θα βγουμε στο βουνο
 
Το Νο7 κ 8 στη μπεκάτσα για μ'ένα είναι μονόδρομος κ ως τα 34gr.....κ ΠΑΝΤΑ εξαρτάται κ το μέρος που την κυνηγάς...


Μια καλη ''τακτικη'' και στησιμο φυσιγγιου που μπορουν να κανουν οι ιδιογομωτες ειναι 2 νουμερα σκαγιων
ΠΧ 7+8 ή 8+9 σε σειρες και οχι αναμεικτα.... τα χοντρα κατω και ψιλα επανω δινουν μεγαλυτερη διασπορα και
το αντιθετο μικροτερη. Παντα ξεκιναμε με την μιση γομωση κατω και την υπολοιπη επανω δλδ εαν εχουμε 34 γραμ.
σκαγια 17 γραμ Ν7 κατω + 17 νουμερο 8 επανω. Το ιδιο και στο 8+9....ο ιδιογομωτης εχει απεριοριστες δυνατοτητες
στο οποιο στησιμο φυσιγγιου....αρκει να ασχοληθει...και να κανει δοκιμες!!!
 
Τολη σιγουρα αυτο ειναι το πιο σημαντικο και εγω δεν θεωρω το εαυτο μου καλο σκοπευτη και μαλιστα παρολο που ειναι το σκυλι ειναι σε φερμα και εγω νομιζω οτι ειμαι ετοιμος αιφνιδιαζομαι οπως την πρωτη φορα , απλα τωρα με την καμερα βλεπω οτι τουφεκιες πανω στην μπεκατσα σταματανε στα κλαδια σε φυλλα και μικρους κορμους και ειλικρινα θελω να δω σε χαρτι το αποτελεσμα τουφεκιας μεσα απο κλαδια και φυλλα , ποσα σκαγια πανε στο στοχο και με τι δυναμη ?
Υπομονη μεχρι τον οκτωβριο που θα βγουμε στο βουνο
Ετσι ναι φιλε πισω απο κλαδια εχει ενδιαφερον αυτο που εγραψα δεν ητανε να μειωσω κανεναν φιλε μου δεν το εχω κανει ποτε και δν ειμαι τετιος απλα λςω οτι και 10 να εχεις πευτει πολυ ευκολα αν την βαλεις στο. Οφελιμο κυκλο της τουφεκια πες μου λιγο με την καμερα βλεπεις οτι φευγει κατω η τουφεκια σου??? Σε ρωταω γτ ειπες οτι ξαφνιαζεσε αρα κανεις επιθετηκη επωμηση
 
Ετσι ναι φιλε πισω απο κλαδια εχει ενδιαφερον αυτο που εγραψα δεν ητανε να μειωσω κανεναν φιλε μου δεν το εχω κανει ποτε και δν ειμαι τετιος απλα λςω οτι και 10 να εχεις πευτει πολυ ευκολα αν την βαλεις στο. Οφελιμο κυκλο της τουφεκια πες μου λιγο με την καμερα βλεπεις οτι φευγει κατω η τουφεκια σου??? Σε ρωταω γτ ειπες οτι ξαφνιαζεσε αρα κανεις επιθετηκη επωμηση
Με την καμερα βλεπω η τουφεκια να ειναι στη μπεκατσα αλλα η μπεκατσα να κραταει τοσο οσο για να την χασω , την βλεπω να εχει φαει μια αδυναμη τουφεκια , τωρα οταν επωμιζω κανω το λαθος και επωμιζω στον ηχο που κανει το αποτομο πεταγμα της οποτε η πρωτη τουφεκια φευγει βιαστικα , με την καμερα βλεπω να ειναι εκτος στοχου και συνηθως στην κατευθυνση της κινησης της μπεκατσας που ομως αυτη εχει προλαβει να σπασει δεξια ή αριστερα , δεν ξερω αν μπορεσα να στο περιγραψω καλα για να το καταλαβεις , αυτο γινεται οταν σηκωνεται απο πολυ κοντα ο αιφνιδιασμος ,πανικος δηλαδη
 
... ειλικρινα θελω να δω σε χαρτι το αποτελεσμα τουφεκιας μεσα απο κλαδια και φυλλα , ποσα σκαγια πανε στο στοχο και με τι δυναμη ?
Άμα δεις ... θα απογοητευτείς !!! :( Και πολύ φοβάμαι ότι, με το να πας σε 1-2 νούμερα πιο χοντρό σκάγι (π.χ. από 9 σε 7) δεν σώνεται η κατάσταση ... :confused: ... Ίσως αν πας παράλληλα και σε 38-40 γραμμάρια ... ίσως ... κάτι ... κάπως καλύτερο ... να γίνει !:cool:
 
Άμα δεις ... θα απογοητευτείς !!! :( Και πολύ φοβάμαι ότι, με το να πας σε 1-2 νούμερα πιο χοντρό σκάγι (π.χ. από 9 σε 7) δεν σώνεται η κατάσταση ... :confused: ... Ίσως αν πας παράλληλα και σε 38-40 γραμμάρια ... ίσως ... κάτι ... κάπως καλύτερο ... να γίνει !:cool:
Η αληθεια ειναι Στελιο οτι στα μεσα της σεζον αυτο εκανα πηγα σε 38 γρμ του κουτουμανου νομιζω και πηγα καλυτερα αν και δεν μου αρεσει να κυνηγαω με 38γρμ αλλα πιο πολυ δεν μου αρεσει να χανονται πουλια που πιο κατω θα ψοφησουν
Παντα μετραει και σε ποιο μερος κυνηγας , μετα που τα πουλια κατεβαινουν πιο χαμηλα τα κιτρινα τα lampro 8αρια ειναι θανατος και τα gorilla οπως εχω ξαναγραψει αλλα βγαζουν πολυ καπνα και μου χαλανε το βιντεο ,αποκτησαμε και αυτη την τρελα τωρα
 
Με την καμερα βλεπω η τουφεκια να ειναι στη μπεκατσα αλλα η μπεκατσα να κραταει τοσο οσο για να την χασω , την βλεπω να εχει φαει μια αδυναμη τουφεκια , τωρα οταν επωμιζω κανω το λαθος και επωμιζω στον ηχο που κανει το αποτομο πεταγμα της οποτε η πρωτη τουφεκια φευγει βιαστικα , με την καμερα βλεπω να ειναι εκτος στοχου και συνηθως στην κατευθυνση της κινησης της μπεκατσας που ομως αυτη εχει προλαβει να σπασει δεξια ή αριστερα , δεν ξερω αν μπορεσα να στο περιγραψω καλα για να το καταλαβεις , αυτο γινεται οταν σηκωνεται απο πολυ κοντα ο αιφνιδιασμος ,πανικος δηλαδη
Εάν κυνηγάς με κύλινδρο σταμάτησε τα διασποράς και κυνήγησε την με μεσοταπα η μάλλινη θα δεις ότι ο φονικός κύκλος είναι ελάχιστα μικρότερος η ίσος με αυτόν του φυσιγγίου διασποράς αλλά η ντουφέκια σου με πολύ μεγαλύτερη δύναμη και αποτελεσματικότητα. .....
 
Back
Top