Φυσίγγια για μπεκάτσα

Αγόρασα πρόσφατα ένα aya 107 του 1990 με σταθερό 1/3. Ξέρω δεν είναι μπεκατσοτουφεκο αλλά μου άρεσε πολύ και το πήρα. Με το direct πρώτη τουφεκια θα είμαι οκ η θα κάνει τπτ κενά?
Καταρχήν καλοντουφεκο το νέο σου όπλο, να'σαι γερός να το χαρείς.
Ανάλογα του τόπου θα κάνεις τις επιλογές σου πιστεύω. Αν είσαι σε κλειστό σφικτό μέρος, που ου τουφεκιές είναι το πολλή 15 15-20 μέτρα το direct σαν πρώτο και ένα με ελικοειδή σαν δεύτερο θα είναι μια χαρά πιστεύω. Σε πιο ανοικτά μέρη πρώτο με ελικοειδή και δεύτερο μάλλινο ή με διασπορεα σταυρού θα σε καλύψει. Αν και το πιο βασικό είναι το κοντάκι να είναι καλά πάνω σου. Είναι ένα κυνήγι οι βασίλισσες που το σωστό κοντάκι ( αν ψιλοτουφεκαει λίγο ακόμα καλύτερα) είναι το σημείο αναφοράς, δεν προλαβαίνεις να διορθώσεις.
 
Δεν ειναι κ τοσο πρακτικο το δαχτυλο απο την πισω σκανδαλη να πηγενει στην μπροστα..κ ακομα περισσοτερο να μαθει να πηγενει "απο μονο του" στην πισω σκανδαλη..στο καρτερι βεβαια γινεται πιο ευκολα κ με ανεση..
Για αυτο κ μονο ο συνδιασμος του outlander ειναι νομιζω ο πιο καλος..
Όπως τα λέει ο Τάσος παιδιά, θέλει εξάσκηση να μπορείς να τουφεκίσεις άμεσα πρώτα με τη πίσω και μετά τη μπροστά σκανδάλη. Εκείνη τη κρίσιμη ώρα που περιμένεις τη βασίλισσα να σηκωθεί και έχεις ανεβάσει ο παλμούς το τελευταίο που θα πρέπει να έχεις στο μυαλό σου να θυμάσαι ποια σκανδάλη πρέπει να τραβήξεις πρώτη.
 
για μενα δουλεψε σαν πρωτη τουφεκια διασπορας με ελικοειδη πχ του καραμανιδη και δευτερο το λαμπρο το κιτρινο .και τα 2 σε ν9.
Του Καραμανιδη το 33 το έχω δουλέψει και είναι πολύ ωραίο. Όμως αυτά τα ελικοειδη αφήνουν πολύ βρωμιά στις καννες για αυτό λέω να δοκιμάσω το direct για πρώτη με 3* και κίτρινο με το 1* για να αποφύγω τις μολυβδωσεις
 
Του Καραμανιδη το 33 το έχω δουλέψει και είναι πολύ ωραίο. Όμως αυτά τα ελικοειδη αφήνουν πολύ βρωμιά στις καννες για αυτό λέω να δοκιμάσω το direct για πρώτη με 3* και κίτρινο με το 1* για να αποφύγω τις μολυβδωσεις
Ε, και με το Direct μη νομίζεις ότι θα τις γλυτώσεις τις μολυβδώσεις !!! ;)
 
Ενδιαφέρων ακούγεται. Για ποιο λόγο δεν αφήνουν μολυβδώσεις;
ειναι με τον διασπορεα σαν το γκουαλαντι χρηστο ,ποτηρακι με σταυρο μεσα που δεν αφηνει μεσα μολυβδοσης αλλα δεν κανει για πολυ πυκνα την διασπορα την κανει απο τα 10 μετρα και μετα αμα ξερεις που κυνηγας ειναι καλο.
 
ειναι με τον διασπορεα σαν το γκουαλαντι χρηστο ,ποτηρακι με σταυρο μεσα που δεν αφηνει μεσα μολυβδοσης αλλα δεν κανει για πολυ πυκνα την διασπορα την κανει απο τα 10 μετρα και μετα αμα ξερεις που κυνηγας ειναι καλο.
Δηλαδή σαν αυτόν τον διασπορέα που έχει το κίτρινο Lambro;
 
Ρε παιδιά το λαμπρο κιτρινο διασπορας σε νο7 ή 8 το ρίχνει κανείς με ελαφρύ δικανο γύρω στα 3 κιλά ή να κοιτάξουμε λιγότερα γραμμάρια?
Λογικά το ρίχνεις χωρίς να γνωρίζω το όριο που θέτεις στην δύναμη της ανάκρουσης. Στο δικό μου πλάγιο (3200γρ) είναι μια χαρά. Δεν μου φάνηκε κλασικό διασποράς παεί λιγο παραπάνω σε κατανομή.
 
Last edited by a moderator:
Λογικά το ρίχνεις χωρίς να γνωρίζω το όριο που θέτεις στην δύναμη της ανάκρουσης. Στο δικό μου πλάγιο (3200γρ) είναι μια χαρά. Δεν μου φάνηκε κλασικό διασποράς παεί λιγο παραπάνω σε κατανομή.
Ναι ναι ξέρω είναι κάτι σαν ημιδιασπορας για ανοιχτά μέρη..
 
Last edited by a moderator:
Back
Top