Φυσίγγια για μπεκάτσα

Δημήτρη αυτή την τακτική να βάζεις σκάγια πάνω από τον αποκεντρωτηρα και φυσικά πάνω τους ένα χαρτάκι, δεν την φοβάσαι ;
Όχι... Λειτουργεί σα μια μάζα! Δεν είναι σκληρά, τουλάχιστον όχι πιο πολύ από τα αντίστοιχα,χώρις το δεύτερο "όροφο" και βάζω τζαμάκι!
Όλα αυτά σε κλείσιμο παραδοσιακό,ρελι!
 
Last edited:
Το σκητ των τσοκ της Beretta έχει μόνο αρνητική σύσφιξη.
Στα έξωεργοστασιακά τσοκ το σκητ είναι ελάχιστα σφιχτοτερο από τον κύλινδρο.
Και στα aftermarket τσοκ βγαίνει αρνητική σύσφιξη,το ονομαζόμενο SK2 ή minus τσοκ ή super cylinder(Teague).Το SK1 όπως αναφέρεις λίγο πιο ανοικτό από το IC.Η Beretta έχει μόνο αρνητική σύσφιξη στο Skeet σε δυο διαφορετικούς τύπους.
 

Attachments

  • IMG_3663.jpeg
    IMG_3663.jpeg
    179,6 KB · Προβολές: 29
Last edited:
Και η απογοήτευση......max D νο8 με 4*.
Απορώ πως με αυτό το φυσηγγι έχω πάρει τόσα πουλιά στο παρελθόν 
Μάλιστα μου έφυγε αρκετά δεξιά η τουφεκιά αλλιώς το τεράστιο κενό θα ήταν στο κέντρο.
Δεν μου κάνει εντύπωση που πηρες πουλια αλλά το πως προλαβε κ έδωσε τοσο ακανόνιστη διασπορά στα 12μ...

Φαντάσου κ τι θα γινόταν αν κάποιοι το έριχναν 5* γιατί θεωρώ πως είναι θέμα τσοκ.....
Απο ότι φάνηκε ειναι ένα φυσιγγι φτιαγμένο για κλειστά τσοκ........
 
Δημήτρη αυτή την τακτική να βάζεις σκάγια πάνω από τον αποκεντρωτηρα και φυσικά πάνω τους ένα χαρτάκι, δεν την φοβάσαι ;
Δεν εχει αναγκη απολύτως τίποτα....
Με τον ιδιο τροπο, γεμιζω για μπεκάτσα....φυσιγγι, οπου στον ώμο μου, πρεπει να'ναι γυρω στα 500 βίαν 600bar....εξερετικά μαλακό και αποδωτικο απο τα 5m σε κυριολεκτικά μπιχτες τουφεκιες.....σαν test Churchil ας πούμε.
 
Κάθισα σήμερα να κάνω μια δοκιμή μερικά διασποράς έτσι για πλάκα....
Όλες οι δοκιμές έγιναν στα 12 μέτρα ( μια απόσταση που προσωπικά τουφεκαω αρκετά) με κύλινδρο. Ο καιρός νότιας και πυκνή συννεφιά. Όπλο franchi falconet titanium sl με κάνη 66 εκ.
1. Prince ζαραλης νο 12/ 33γρ.
View attachment 84404
2. Ζωχιος Grand Prix (τοπικός κατασκευαστής) νο 10/ 32 γρ.
View attachment 84405
3. B&P dispersante no 9/34γρ.
View attachment 84406
4. Jordan νο8/ 33γρ
View attachment 84407

Και η απογοήτευση......max D νο8 με 4*.
Απορώ πως με αυτό το φυσηγγι έχω πάρει τόσα πουλιά στο παρελθόν 🥹🥹🥹
View attachment 84408
Μάλιστα μου έφυγε αρκετά δεξιά η τουφεκιά αλλιώς το τεράστιο κενό θα ήταν στο κέντρο.
Από καρδιά πήγαιναν!! Χαχαχ,το πρώτο πολύ καλή κατανομή!!
 
Αγόρασα σήμερα ένα κουτάκι LK Κουτουμάνος 32 διασπορας Νο9 (δεν είχε δεκάρι) έτσι για την αλλαγή.... Είναι με ελικοειδή διασπορέα. Έχει κανείς άποψη για αυτά τα φυσίγγια;
Εφόσον είναι με ελικοειδή μην τα φοβάσαι καθόλου.
 
Αγόρασα σήμερα ένα κουτάκι LK Κουτουμάνος 32 διασπορας Νο9 (δεν είχε δεκάρι) έτσι για την αλλαγή.... Είναι με ελικοειδή διασπορέα. Έχει κανείς άποψη για αυτά τα φυσίγγια;
Εχει πολυ καλο άνοιγμα, δε το περιμενα...τα ριχνει φιλος μου φετος σε μπεκατσα με πολυ καλο αποτελεσμα....κ νομίζω, τα εχει γεμισμένα με Drago...
 
Αγόρασα σήμερα ένα κουτάκι LK Κουτουμάνος 32 διασπορας Νο9 (δεν είχε δεκάρι) έτσι για την αλλαγή.... Είναι με ελικοειδή διασπορέα. Έχει κανείς άποψη για αυτά τα φυσίγγια;
Τα ρίχνουν πολλοί εδώ κ σε μπεκάτσα κ σε πρωινό τσίχλα... Είναι καλά...
 
Αναλόγως το όπλο που κυνηγούσα διαφοροποιούσα τα φυσίγγια, για το πλαγιόκαννο σε διασπορας 32γρ Νο.9 Α1 Γαλλίας ιδιογομωσης φίλου και ιδίως με την καραμπίνα σε πολύ πυκνά Κοντόπευκα έβαζα το μαλλινοταπο Super felt NSI Νο.9 στα 34γρ με ραβδωτό τσοκ Briley όπου μου είχε λύσει το πρόβλημα σε πολύ κοντινές βολές από 5 έως τα 15μετρα.
Βεβαια αν δεν προλάβαινα να τουφεκησω μέσα στο πυκνό και σε αυτά τα μέτρα, είχε τύχει να χάσω πουλιά. Διότι στα 25-30 μέτρα Η τουφεκιά άνοιγε πολύ για πρώτο. Ήταν πράσινο φυσίγγι σε καφέ συσκευασία. Ισάξιο θυμάμαι από ένα σημείο και μετά είχα και το feltro 34γρ., μου τα είχε προτείνει ο γιος τους Θεοδωρακου και είχα εντυπωσιαστεί στα παπιά.
 
Back
Top