Φυσίγγια για μπεκάτσα

ξερεις μπαρουτι στα jordan & elix??
Απο μπαρουτια δεν γνωριζω φίλε μου. Έχει αλλα παιδιά που τα ξερουν καλα αυτά θα σου απαντησουν. Μονο για το jordan εχω μια υποψία οτι ισως ειναι με g3000, αλλα δεν ειμαι σιγουρος.
 
Γιαννη το ρίχνεις χρόνια?

Έτσι όπως το λες μάλλον καθιέρωσε τον ελικοειδη αντί του gualandi.....

https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Γνώμες-Φυσιγγίων.5138/page-49
Τασο οχι δεν το ριχνω χρόνια. Αυτο μου το ειχε πάρει δωρο η γυναικα μου πριν 2 η 3 χρονια. Είχα ανοίξει ενα και βρηκα ελικα μεσα. Το εριξα περυσι και φετος λιγο στη μπεκατσα οταν μου τελειωναν τα αλλά. Δεν ειχα παράπονο.
 
Ενα πργαμε δεν εχω καταλαβει ποτε γτ ειναι τοσο ακρυβα τα διασπορας ?
Ίσως να χαμηλώνουν την ταχύτητα των μηχανών για να μπαίνουν όλα τα σκάγια στον κάλυκα, και αυτό να ρίχνει λίγο την παραγωγή. Επίσης επειδή οι διασπορεις ανεβάζουν τις πιέσεις χρειάζεται λίγο ψηλότερη δόση από λίγο πιο αργή πυρίτιδα, αλλά αυτό δεν δικαιολογεί την διαφορά τιμής.
 
Ενα πργαμε δεν εχω καταλαβει ποτε γτ ειναι τοσο ακρυβα τα διασπορας ?
Για τον ίδιο λόγο που ένα κουστούμι,αν είναι για γαμπρό... ακριβαίνει 200%
Και είμαι βέβαιος ότι δεν αφορά τα διασποράς μόνο... Αν το φυσιγγι έχει ταμπέλα "παίρνει ύψος"!!! Λαγοφυσιγγο... Παποφυσιγγο κτλ κτλ έχω σωρό παραδείγματα για φυσίγγια του 1.60 το ένα,που το κόστος ιδιογόμωσης με τιμές λιανικής είναι μισό κ κάτω... ΛΙΑΝΙΚΉΣ ιδιογόμωση!!!
 
Last edited:
Κάθισα σήμερα να κάνω μια δοκιμή μερικά διασποράς έτσι για πλάκα....
Όλες οι δοκιμές έγιναν στα 12 μέτρα ( μια απόσταση που προσωπικά τουφεκαω αρκετά) με κύλινδρο. Ο καιρός νότιας και πυκνή συννεφιά. Όπλο franchi falconet titanium sl με κάνη 66 εκ.
1. Prince ζαραλης νο 12/ 33γρ.
IMG_20240105_170233.jpg
2. Ζωχιος Grand Prix (τοπικός κατασκευαστής) νο 10/ 32 γρ.
IMG_20240105_170719.jpg
3. B&P dispersante no 9/34γρ.
IMG_20240105_170153.jpg
4. Jordan νο8/ 33γρ
IMG_20240105_172107.jpg

Και η απογοήτευση......max D νο8 με 4*.
Απορώ πως με αυτό το φυσηγγι έχω πάρει τόσα πουλιά στο παρελθόν 🥹🥹🥹
IMG_20240105_171200.jpg
Μάλιστα μου έφυγε αρκετά δεξιά η τουφεκιά αλλιώς το τεράστιο κενό θα ήταν στο κέντρο.
 
Κάθισα σήμερα να κάνω μια δοκιμή μερικά διασποράς έτσι για πλάκα....
Όλες οι δοκιμές έγιναν στα 12 μέτρα ( μια απόσταση που προσωπικά τουφεκαω αρκετά) με κύλινδρο. Ο καιρός νότιας και πυκνή συννεφιά. Όπλο franchi falconet titanium sl με κάνη 66 εκ.
1. Prince ζαραλης νο 12/ 33γρ.
View attachment 84404
2. Ζωχιος Grand Prix (τοπικός κατασκευαστής) νο 10/ 32 γρ.
View attachment 84405
3. B&P dispersante no 9/34γρ.
View attachment 84406
4. Jordan νο8/ 33γρ
View attachment 84407

Και η απογοήτευση......max D νο8 με 4*.
Απορώ πως με αυτό το φυσηγγι έχω πάρει τόσα πουλιά στο παρελθόν 🥹🥹🥹
View attachment 84408
Μάλιστα μου έφυγε αρκετά δεξιά η τουφεκιά αλλιώς το τεράστιο κενό θα ήταν στο κέντρο.
Αυτό ανοίγει πιο πολύ από όλα για αυτό και τα πουλιά... Ακόμα και στο κενό δεν περνάει η μπεκάτσα με ανοιχτά φτερά κάπου θα πάρει

Ειδικά στα πυκνά που τουφεκας κοντά τέτοια θες
 
Γιάννη από αυτά που είδα την καλύτερη τουφεκιά και έχοντας αλλα 5-6 μέτρα πιστεύω ακόμα, την έβγαλε το φυσιγγι του Ζαραλη.... ομοιόμορφη κατανομή χωρίς κενά.....το χαρτόνι είναι 70-80 εκατοστά περίπου επί 1,20 ; Και αμέσως επόμενο θα διάλεγα το Jordan..... Δεν ξέρω όμως τί κατάλοιπα αφήνουν.... δεν δοκίμασες το Seminole; Πάντα μιλώντας για πρώτη τουφεκιά στα 12-18 μέτρα..... και να έχουμε στο μυαλό μας ότι είναι και διαφορετικά νούμερα σκαγιων....
 
Last edited:
Κάθισα σήμερα να κάνω μια δοκιμή μερικά διασποράς έτσι για πλάκα....
Όλες οι δοκιμές έγιναν στα 12 μέτρα ( μια απόσταση που προσωπικά τουφεκαω αρκετά) με κύλινδρο. Ο καιρός νότιας και πυκνή συννεφιά. Όπλο franchi falconet titanium sl με κάνη 66 εκ.
1. Prince ζαραλης νο 12/ 33γρ.
View attachment 84404
2. Ζωχιος Grand Prix (τοπικός κατασκευαστής) νο 10/ 32 γρ.
View attachment 84405
3. B&P dispersante no 9/34γρ.
View attachment 84406
4. Jordan νο8/ 33γρ
View attachment 84407

Και η απογοήτευση......max D νο8 με 4*.
Απορώ πως με αυτό το φυσηγγι έχω πάρει τόσα πουλιά στο παρελθόν 🥹🥹🥹
View attachment 84408
Μάλιστα μου έφυγε αρκετά δεξιά η τουφεκιά αλλιώς το τεράστιο κενό θα ήταν στο κέντρο.
Γιάννη με του ζαραλη είχα κάνει και εγώ δοκιμή στα ίδια μέτρα , αλλά επειδή κυνηγάω με μια παλιά Α300 , σταθερό τσοκ 3* και κάνη 71 cm , βλέπω ότι έχει μεγάλη διαφορά στο άνοιγμα με αυτή που κάνει ο κύλινδρος, βέβαια με αυτά τα φυσίγγια τα έχω πάει καλά πέρυσι και φέτος
 
Last edited:
Και η απογοήτευση......max D νο8 με 4*.
Απορώ πως με αυτό το φυσηγγι έχω πάρει τόσα πουλιά στο παρελθόν 🥹🥹🥹
View attachment 84408
Μάλιστα μου έφυγε αρκετά δεξιά η τουφεκιά αλλιώς το τεράστιο κενό θα ήταν στο κέντρο.
O λουκουμάς του αντιστρόφου...
Μπορεί να του χε πέσει και λίγο μπαρουτακι παραπάνω... ή πάτημα παραπάνω κ άνοιξε λίγο νωρίς! Είναι κ 8αρια...
Σήμερα που φτιάχνω και τα δικά μου αποκεντρωτικά, βάζω ψιλά (9+) ή από 8 και κάτω,βάζω κ άλλη στρώση πάνω από τον αποκεντρωτήρα για να βασταω το κέντρο!
Once black (maxD) never back!!!
Που λεγε κ ο παππούς στο χωριό....
Στα αγόραστα direct 9!
 
Η Beretta στο 682 Skeet έχει χρησιμοποίησει δύο διαφορετικούς τύπους σε διαμόρφωση.Δεν ξέρω πόσο διαφέρουν τεχνικά αλλά εμένα είναι καθαρά αρνητικό.
Το σκητ των τσοκ της Beretta έχει μόνο αρνητική σύσφιξη.
Στα έξωεργοστασιακά τσοκ το σκητ είναι ελάχιστα σφιχτοτερο από τον κύλινδρο.
 
Γιάννη από αυτά που είδα την καλύτερη τουφεκιά και έχοντας αλλα 5-6 μέτρα πιστεύω ακόμα, την έβγαλε το φυσιγγι του Ζαραλη.... ομοιόμορφη κατανομή χωρίς κενά.....το χαρτόνι είναι 70-80 εκατοστά περίπου επί 1,20 ; Και αμέσως επόμενο θα διάλεγα το Jordan..... Δεν ξέρω όμως τί κατάλοιπα αφήνουν.... δεν δοκίμασες το Seminole; Πάντα μιλώντας για πρώτη τουφεκιά στα 12-18 μέτρα..... και να έχουμε στο μυαλό μας ότι είναι και διαφορετικά νούμερα σκαγιων....
Βασίλη θα μετρήσω τα χαρτόνια και θα ενημερώσω για διαστάσεις. Το Seminole δεν κάνει τελικά μιας και το συγκεκριμένο franchi έχει crio sport σπείρωμα, έχω παραγγείλει ήδη ένα τσοκακι διασποράς.
Βέβαια το σωστό θα ήταν όλα τα φυσίγγια να είχαν ίδιο νούμερο σκαγιων για να βγεί σωστό συμπέρασμα.
 
Back
Top