Φυσίγγια για μπεκάτσα

Εγώ πάνω στο Beretta έχω δύο έσω έξω της briley..... το diffusion (διασποράς) και το modified (3 άστρα)....σε mobile..... φέτος ο συγκυνηγος μου πήρε για το fabarm ellos το αντίστοιχο διασποράς της fabarm....View attachment 60331View attachment 60333
Αφού τα πουλια κάθονται στο κοντάκι .sarcastic.
 
Εγώ στη beretta 391 light 18.6 optima plus βάζω το briley diffusion με τις ραβδώσεις και φυσιγγι gorilla elix 34 gr με ελικοειδή διασπορέα...θάνατος
Δεν δουλεύει μόνο του το τσοκακι διασπορας? Γιατί του βάζεις και ελικοειδή? Ποιος Ο λόγος?
 
Εγώ πάνω στο Beretta έχω δύο έσω έξω της briley..... το diffusion (διασποράς) και το modified (3 άστρα)....σε mobile..... φέτος ο συγκυνηγος μου πήρε για το fabarm ellos το αντίστοιχο διασποράς της fabarm....View attachment 60331View attachment 60333
Είσαι ικανοποιημένος από το διασπορας?
 
Δεν δουλεύει μόνο του το τσοκακι διασπορας? Γιατί του βάζεις και ελικοειδή? Ποιος Ο λόγος?
Έχει διαφορά περι τους 10 πόντους άνοιγμα περισσότερο με τα gorilla σε σχέση με απλό συγκεντωτήρα, πρέπει οι ραβδώσεις του diffusion να δίνουν κάποια περιστροφή στο διασπορεα....δεν εξηγείται αλλιώς, με αποτέλεσμα να φυγοκεντρίζει τα σκάγια κατά την έξοδο..
Δοκιμή στα 10 μέτρα χαρτόνι 70×100 με diffusion και elix
1668626283755.png
 
Έχει διαφορά περι τους 10 πόντους άνοιγμα περισσότερο με τα gorilla σε σχέση με απλό συγκεντωτήρα, πρέπει οι ραβδώσεις του diffusion να δίνουν κάποια περιστροφή στο διασπορεα....δεν εξηγείται αλλιώς, με αποτέλεσμα να φυγοκεντρίζει τα σκάγια κατά την έξοδο..
Δοκιμή στα 10 μέτρα χαρτόνι 70×100 με diffusion και elix
View attachment 60342
Έχεις και με σκέτο το diffusion?
 
Είσαι ικανοποιημένος από το διασπορας?
Στα 15 μέτρα με 10 αρι 30γραμμαρια μισοταπο 100χ100 εκ το άνοιγμα. Απόλυτα ικανοποιημένος και κυρίως έχω απαλλαγεί από τα κατάλοιπα μολύβδου και πλαστικού στην κανη
 
Όχι, αλλά έχω με κύλινδρο και elix και briley d με elix.Το πάνω χαρτόνι diffusion elix και το κάτω 5αρι και elix.
View attachment 60353
Φίλε πολύ καλό για κλειστά μέρη...
Έψαχνα και εγω κάτι τέτοιο...
Αγόρασα μπελ. Και δεν τα άνοιγε με ελιξ...
Επίσης βρήκα και τέτοιο τσοκ ήμουν έτοιμος να το πάρω... αλλα χάνεις κάτι με αυτό το τσοκ
Ρίχνεις ποιο μακριά με 5τσοκ ενώ παίζεις με φυσίγγια και ποιο κοντά με το τύπου ντιρεκτ-στοκα και Ρίχνεις και μπίλιες και μονοβολα ενώ με αυτό το τσοκ δεν μπορείς...
Γιατί στο κυνήγι παίζουν όλα τα σενάρια.
 
Φίλε πολύ καλό για κλειστά μέρη...
Έψαχνα και εγω κάτι τέτοιο...
Αγόρασα μπελ. Και δεν τα άνοιγε με ελιξ...
Επίσης βρήκα και τέτοιο τσοκ ήμουν έτοιμος να το πάρω... αλλα χάνεις κάτι με αυτό το τσοκ
Ρίχνεις ποιο μακριά με 5τσοκ ενώ παίζεις με φυσίγγια και ποιο κοντά με το τύπου ντιρεκτ-στοκα και Ρίχνεις και μπίλιες και μονοβολα ενώ με αυτό το τσοκ δεν μπορείς...
Γιατί στο κυνήγι παίζουν όλα τα σενάρια.
Νικολα εσύ κυνηγάς με καραμπίνα....δε μπορεί να ρίχνεις με τσοκ διασποράς από τα 10 μέχρι τα 35 μέτρα..... ότι φυσιγγι και να βάλεις θα σου ανοίξει ... κοντά είναι οκ.... από τα 20-25 μέτρα και μετά θα σκορπίζουν τα σκάγια..... για μένα το τσοκ διασποράς είναι μόνο για δίκανο..... μία ανοιχτή τουφεκιά περισσότερο από τον κύλινδρο χωρίς κατάλοιπα και μολυβδωσεις και η δεύτερη με 4αρι ή 3αρι τσοκ.... έχω επιλογή από τα 7 μέχρι τα 35 μέτρα να ρίξω μια τουφεκιά με αξιώσεις να καρπωθω το θήραμα....
 
Φίλε πολύ καλό για κλειστά μέρη...
Έψαχνα και εγω κάτι τέτοιο...
Αγόρασα μπελ. Και δεν τα άνοιγε με ελιξ...
Επίσης βρήκα και τέτοιο τσοκ ήμουν έτοιμος να το πάρω... αλλα χάνεις κάτι με αυτό το τσοκ
Ρίχνεις ποιο μακριά με 5τσοκ ενώ παίζεις με φυσίγγια και ποιο κοντά με το τύπου ντιρεκτ-στοκα και Ρίχνεις και μπίλιες και μονοβολα ενώ με αυτό το τσοκ δεν μπορείς...
Γιατί στο κυνήγι παίζουν όλα τα σενάρια.
Νίκο με το direct είχα κενά με 5αρι και τραυματισμενα πουλιά. Μετά το elix βάζω συγκεντρωτήρα που κρατάει αποστάσεις μέχρι 25 μέτρα. Το χρησιμοποιώ σε πολύ κλειστά μέρη που δεν σε παίρνει για δεύτερη τουφεκιά.
 
Νίκο με το direct είχα κενά με 5αρι και τραυματισμενα πουλιά. Μετά το elix βάζω συγκεντρωτήρα που κρατάει αποστάσεις μέχρι 25 μέτρα. Το χρησιμοποιώ σε πολύ κλειστά μέρη που δεν σε παίρνει για δεύτερη τουφεκιά.
Βαλε το τεσαρι .δουλευει καλυτερα
 
Έχει δοκιμάσει κανείς το Λάμπρο κίτρινο με κύλινδρο για πρώτη τουφεκια? Δουλεύει αυτός ο τύπος διασπορεα με κύλινδρο?




Εμενα το πάει έτσι... 391 είναι το όπλο μου την παει σαν μαλλινη τάπα... φίλος με μ2 που έχει ποιο ανοιχτή ντουφεκια το ρίχνει με 4τσοκ και δεν το αλλάζει.
 
Back
Top