Φυσίγγια για αγριόχηνες

Status
Not open for further replies.
Δικαιολογίες του στυλ π.χ. "προσβάλλεις τον τάδε που είναι τεράστιος στον τομέα του", και να απαντώ "λες βλακώδεις χοντροκοπιές" ή "προσβλητική αερολογία ολκής" νομίζω ότι κανένας δεν έχει δικαίωμα, να γράφει κατ' αυτόν τον τρόπο. Αν ο Λώρυ ή οι συγγενείς του νιώθουν ότι προσβάλλονται ας βάλουν έναν δικηγόρο να αρχίσει τις μηνύσεις. Οταν απευθυνόμαστε σε συναδέλφους, που λέμε καλημέρα κάθε πρωί, οφείλουμε το λιγότερο να είμαστε ευγενικοί και ας διαφωνούμε σε όλα. Ειδάλλως και με τις εταιρείες και μάρκες όπλων, έπρεπε να έχουμε σφαχτεί, γιατί εγώ προσβάλω την benelli και ο άλλος την beretta. Όλες κολοσσοί είναι στο είδος τους. Αλλοίμονο. Νταβατζήδες κανενός δεν είμαστε. Αυτά το λίγα.
Υ.Γ. Τζώνυ, το "ηλίθιος" πιστεύω ήταν φάουλ.
Όντως ήταν‼️
 
Ποιος μυγιαστηκε; :oops: .hair.

Αφορα αλλα που εχασα οπως βλεπω οποταν να με συγχωρειτε εγω μενω εκτος!
Δεν παω πισω να διαβασω δεν με ενδιαφερουν αυτα.


Ps:
Ξεκινα ελα και μην ερθεις με τον κηδεμονα σου για να μπορω να σε ποτιζω ζιβανια με τα παγιδακια χωρις να εχω τυψεις οτι σε μεθυσα.big smile.
Αντιλαβου; .big smile.
Χρύσανθε θα σΕ πω 2 παραδείγματα να μπεις στο κλίμα:

Φαντάσου να μιλάγαμε για σκυλιά και να έλεγα την "άποψή" μου: και ποιός ήταν ο Λιουελλιν και ποιός ο Λάβερακ σιγά τι κάνανε!!!! ο μπαρμπα - Μήτσους εκανε γέννα μια βουλγάρα σκύλα που είχε κι αίματα γιουρογκέκας με ένα συριανό κι έβγαλε κουτάβια που τα κυνηγάνε όλα: και φερμάρουν το ορτύκι και κυνηγάνε κανονικά λαγό

Ή να σου πω: ποιός Παπανικολάου και ποιός Φολερώ και ποιός Τσιορδας και ποια Παγώνη, είχαμε τον κυρ-Γιάννη τον "πρακτικό" στο χωριό σου δινε το βότανο, το μαντζούνι και γινόσουν καλά άμεσως....

Αυτός ο κομπογιαννιτισμός μας σακατεύει σαν λαό.
Και όταν γίνονται προσπάθειες να ξεκολλήσουμε από το τέλμα της ημιμάθειας, πάντα βρίσκονται κάποιοι να μας γυρίσουν πίσω.

Η βλητική του λειόκαννου είναι επιστήμη όχι τέχνη.
Η ιδιογόμωση από την άλλη είναι ΚΑΙ τέχνη

γι' αυτό βλέπεις εξαιρετικούς εμπειροτέχνες ιδιογομωτές όπως τον θειο-Νίκο και τον Γιάννη τον Φωτοβολίδα, με φοβερά αποτελέσματα, αλλά κι αυτοί βασίζονται σε ΓΝΩΣΗ που αποκτήθηκε με κόπο και χιλιάδες βολές σε δοκιμές
Τώρα θα το γράψω κι ας με μαλώσει ο Βασίλης,
Ο Βασίλης με τις έρευνες και την εργασία που έχει κάνει, έχει καταφέρει να φτάσει και να ξεπεράσει παγκοσμίως γνωστούς ειδήμονες της βλητικής όπως ο Δρ. Τζόουνς και μας δίνει ΔΩΡΕΑΝ πληροφορίες που στο εξωτερικό πληρώνεις για να τις αποκτήσεις.
Κι όμως υπάρχουν άτομα που ειρωνεύονται και το παίζουν κι έξυπνοι από πάνω. Όσα δεν φτάνει η αλεπού.....

Αν δεν καταλαβαίνεις τους πίνακες και τα διαγράμματα, ρώτα! μετά χαράς θα δοθεί απάντηση! δεν είναι τίποτε το δυσνόητο, δεν απαιτούνται ποιος ξέρει τι σπουδές, γραμματικές γνώσεις λυκείου και ΚΑΛΗ ΠΡΟΑΙΡΕΣΗ χρειάζονται! Μην απορρίπτεις άκριτα κάτι που δεν καταλαβαίνεις και μην ειρωνεύεσαι, διότι πάνω απ' όλα αυτογελοιοποιήσαι!

Άντε τώρα να πάω εγώ π.χ. στον ΩΡΛ και να του πω τι ορνιθοσκαλίσματα και τι μουτζούρες είναι αυτές στο γράφημα! Κι επειδή δεν τα καταλαβαίνω να πάω στην θειά την Μπιρμπίλω να μου φτιάξει ένα ματζούνι να αρχίσω να ακούω καλά.....

Αντιλαβού;
.my man.
 
Χρύσανθε θα σΕ πω 2 παραδείγματα να μπεις στο κλίμα:

Φαντάσου να μιλάγαμε για σκυλιά και να έλεγα την "άποψή" μου: και ποιός ήταν ο Λιουελλιν και ποιός ο Λάβερακ σιγά τι κάνανε!!!! ο μπαρμπα - Μήτσους εκανε γέννα μια βουλγάρα σκύλα που είχε κι αίματα γιουρογκέκας με ένα συριανό κι έβγαλε κουτάβια που τα κυνηγάνε όλα: και φερμάρουν το ορτύκι και κυνηγάνε κανονικά λαγό

Ή να σου πω: ποιός Παπανικολάου και ποιός Φολερώ και ποιός Τσιορδας και ποια Παγώνη, είχαμε τον κυρ-Γιάννη τον "πρακτικό" στο χωριό σου δινε το βότανο, το μαντζούνι και γινόσουν καλά άμεσως....

Αυτός ο κομπογιαννιτισμός μας σακατεύει σαν λαό.
Και όταν γίνονται προσπάθειες να ξεκολλήσουμε από το τέλμα της ημιμάθειας, πάντα βρίσκονται κάποιοι να μας γυρίσουν πίσω.

Η βλητική του λειόκαννου είναι επιστήμη όχι τέχνη.
Η ιδιογόμωση από την άλλη είναι ΚΑΙ τέχνη

γι' αυτό βλέπεις εξαιρετικούς εμπειροτέχνες ιδιογομωτές όπως τον θειο-Νίκο και τον Γιάννη τον Φωτοβολίδα, με φοβερά αποτελέσματα, αλλά κι αυτοί βασίζονται σε ΓΝΩΣΗ που αποκτήθηκε με κόπο και χιλιάδες βολές σε δοκιμές
Τώρα θα το γράψω κι ας με μαλώσει ο Βασίλης,
Ο Βασίλης με τις έρευνες και την εργασία που έχει κάνει, έχει καταφέρει να φτάσει και να ξεπεράσει παγκοσμίως γνωστούς ειδήμονες της βλητικής όπως ο Δρ. Τζόουνς και μας δίνει ΔΩΡΕΑΝ πληροφορίες που στο εξωτερικό πληρώνεις για να τις αποκτήσεις.
Κι όμως υπάρχουν άτομα που ειρωνεύονται και το παίζουν κι έξυπνοι από πάνω. Όσα δεν φτάνει η αλεπού.....

Αν δεν καταλαβαίνεις τους πίνακες και τα διαγράμματα, ρώτα! μετά χαράς θα δοθεί απάντηση! δεν είναι τίποτε το δυσνόητο, δεν απαιτούνται ποιος ξέρει τι σπουδές, γραμματικές γνώσεις λυκείου και ΚΑΛΗ ΠΡΟΑΙΡΕΣΗ χρειάζονται! Μην απορρίπτεις άκριτα κάτι που δεν καταλαβαίνεις και μην ειρωνεύεσαι, διότι πάνω απ' όλα αυτογελοιοποιήσαι!

Άντε τώρα να πάω εγώ π.χ. στον ΩΡΛ και να του πω τι ορνιθοσκαλίσματα και τι μουτζούρες είναι αυτές στο γράφημα! Κι επειδή δεν τα καταλαβαίνω να πάω στην θειά την Μπιρμπίλω να μου φτιάξει ένα ματζούνι να αρχίσω να ακούω καλά.....

Αντιλαβού;
.my man.
Μαριε
Φιλε μου δεν θελω να μπω σε αυτη τη διαδικασια
Εδω μεσα μπαινω να ξεσκασω
Παρα πολλα τα αφηνω αδιαβαστα

Και παρα πολλα τα αγνοω

Και αν κατι με ενοχλησει το ρωταω ευθεως η το θιγω ευθεως

Αυτο με τα σκυλια που ξερεις ειναι το μερακκι μου δεν χρειαζεται να το φανταστω!
Το ακουω και το ζω συνεχεια!!!

Αν καθομουν να τσακωνομαι η να συζητω και να προσπαθω να αλλαζω γνωμες θα ειχα παραμελησει τις δουλειες μου θα πονουσα τα στομαχια μου θα εχανα ποιοτικο χρονο που θα μπορουσα να δωσω στην οικογενεια μου

Εφοσον δεν κατηγορει εμενα ο αλλος για να μου κανει κακο ας πει οτι θελει για τον λαβερακ για παραδειγμα

Εξαλου καποιες φορες με κανει να μαθω πραγματα αυτο γιατι ισως μου δειξει κατι απο αλλη οπτικη γωνια!

Και εφοσον το αποτελεσμα που εχει ο αλλος τον ευαχαριστει δεν υπαρχει καν θεμα συζητησης φιλε μου

Πλεον η υπομονη μου εχει λιγοστεψει και η ταση μιυ να αλλαξω το κοςμο χτες εχει μειωθει
Τον κοσμο θα τον αλλαξω οχι αν τσακωνομαι η υποστηριζω κατι η υποδεικνυω κατι

Αλλα με το παραδειγμα μου

Το παραδειγμα καποιοι θα το δουν
Καποιοι οχι
Καποιοι θα το δεκτουν
Καποιοι οχι
Εαν ειναι σωστο καποιος θα κερδισει και ορωτα απο ολα εγω
Εαν ειναη λαθος καποιος θα χασει
Και πρωτος θα χασω εγω

Καμια φορα πρεπει να παθουμε για να μαθουμε
Οχι να παθουμε κακο
Αλλα να παθουμε την γνωση!

Οι μεγαλυτερες επιτυχιες ηρχονται συνηθως μετα απο παταγωδεις αποτυχιες
Ειτε δικες μας ειτε αλλων
Γιατι μας ανοιγουν τα ματια!
Η τα αυτια!
Η καμια φορα μας τα κλεινουν για να μπουν μεσα μονο οσα πρεπει!



Οπως εχω πει πολλες φορες υπαρχει η καταλληλη στιγμη για ολα και κρυφο δεν μενει ποτε τιποτε
Αυτο ισχυει και για την γνωση μας!

Καποια στιγμη οσο ζουμε και μαθαινουμε καταλαβαινουμε κατι της παραπανω απο μονοι μας το οποιο πιο πριν δεν μπορουσαμε

Επιπλεον να πω και κατι αλλο και τελος εκ μερους μου

Αν η συζητηση που εγινε και που δεν εχω δει γιατι δεν θελω
Γινοταν καπου σε ενα τραπεζι και οχι μεσα σε ενα φορουμ
Ολα θα ηταν πιο ευκολα και πιο κατανοητα

Και σαφως χωρις συνηθως διαφωνιες

Το γραπτο παρεξειγειτε
Η ευκολα παρεκτρεπεται!

Φιλοι!

Ας ειμαστε ευγενικοι
Ας αποφευγουμε αχρείαστους χαρακτηρισμους
Ας αποφευγουμε επικρισεις
Πισω απο μια οθονη δεν γινεται!
Ας κραταμε μια πισινη
Τουλαχιστον οταν δεν αφορα τον εαυτο μας αλλα καποια αντιληψη ιδεα επιστημη

Δοξα Τον Θεο να λεμε υπαρχουν πολυ σοβαρα προβληματα καθε μερα να παλεψουμε
Παρα να διαφωνουμε για οτι δηποτε

Πς:
Στο κατω κατω
Αν τα ποιντερ δεν ειναη καλα σκυλια
Ας μου τα χαριζει ο φιλος που δεν του κανουν
Ισως μετα που θα ερθει κοντα μου….. να θελει ξανα ο φιλος ενα ποιντερ
Η ισως εγω αλλαξω ρατσα
Η παλι ισως μαθω τελικα οτι το ποιντερ δεν κανει για ολους!
 
Δικαιολογίες του στυλ π.χ. "προσβάλλεις τον τάδε που είναι τεράστιος στον τομέα του", και να απαντώ "λες βλακώδεις χοντροκοπιές" ή "προσβλητική αερολογία ολκής" νομίζω ότι κανένας δεν έχει δικαίωμα, να γράφει κατ' αυτόν τον τρόπο. Αν ο Λώρυ ή οι συγγενείς του νιώθουν ότι προσβάλλονται ας βάλουν έναν δικηγόρο να αρχίσει τις μηνύσεις. Οταν απευθυνόμαστε σε συναδέλφους, που λέμε καλημέρα κάθε πρωί, οφείλουμε το λιγότερο να είμαστε ευγενικοί και ας διαφωνούμε σε όλα. Ειδάλλως και με τις εταιρείες και μάρκες όπλων, έπρεπε να έχουμε σφαχτεί, γιατί εγώ προσβάλω την benelli και ο άλλος την beretta. Όλες κολοσσοί είναι στο είδος τους. Αλλοίμονο. Νταβατζήδες κανενός δεν είμαστε. Αυτά το λίγα.
Υ.Γ. Τζώνυ, το "ηλίθιος" πιστεύω ήταν φάουλ.
δηλαδή σύμφωνα με εσένα:
το: Και ποιος είναι ο Μπρίστερ ή ο Γκαφ Τόμας που θα μας πει για την βλητική του λειόκαννου, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ βλακώδης χοντροκοπιά; ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣΒΟΛΗ;
το: καλά μας τα λέει ο Λωρυ αλλά η πράξη διαφέρει από την θεωρία, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ προσβλητική αερολογία ολκής; πολύ δε περισσότερο όταν αυτός που το γράφει έχει ρίξει σε δοκιμές μερικές δεκάδες φυσίγγια κι ο αείμνηστος Λωρυ δεκάδες χιλιάδες, έχοντας και την υποστήριξη ενός κολοσσού σαν την Γουιντσεστερ!

Αν κάποιος γράψει ΔΗΜΟΣΙΑ: "τι βλακείες έλεγε ο Αριστοτέλης, ο Πλάτων, ο Ηράκλειτος, ο Γκαίτε, ο Σαρτρ, ο Ρουσσώ κ.λ.π." δεν πρέπει να του πούμε τίποτα; επειδή λέμε "καλημέρα"; επειδή είμαστε "συνάδελφοι;"
Ή μήπως οι συγγενείς του Αριστοτέλη ή του Σαρτ να βάλουν έναν δικηγόρο να αρχίσει τις μηνύσεις!!!

λες για "ευγένεια" στον "συνάδελφο", θα σου απαντήσω:
1ον ο καλός συνάδελφος αν θέλει να του φέρονται ευγενικά θα πρέπει πρωτίστως να είναι ευγενής κι εκείνος
2ον εαν πρέπει να σέβομαι τον ευγενικό συνάδελφο μια φορα θα πρέπει ΟΛΟΙ ΜΑΣ να σεβόμαστε ΧΙΛΙΕΣ ΦΟΡΕΣ- αν μη τι άλλο - την μνημη των πρωτοπόρων της βλητικής που μόχθησαν για εμάς
εαν ο καλός συνάδελφος προσβάλλει την μνήμη τεθνεώτων και αμολάει χοντροπιές, δεν δικαιούται ευγενικής συμπεριφοράς από ΚΑΝΕΝΑΝ, τουνατίων......

και υπόψιν: ΔΕΝ ΑΠΕΥΘΥΝΘΗΚΑ ΣΕ "ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ" ΠΟΥ ΤΟ ΕΙΔΕΣ;
ΕΝ ΠΡΟΚΕΙΜΈΝΩ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΕΣ ΣΤΗΛΙΤΕΥΩ ΟΧΙ ΑΤΟΜΑ ΟΝΟΜΑΣΤΙΚΑ!
 
ώρες - ώρες με κάτι τέτοια, θυμάμαι ένα σκηνικό που έζησα πριν κάμποσα χρόνια:
συζητούσαμε για αρχαία κι ένας αμερικάνος έβγαλε το ρολόι του, το κράτησε επιδεικτικά από το λουράκι με τα 2 δάκτυλα και μας είπε:
αυτό το ρολόι made in Taiwan κάνει 10 νταλαρς, αν το θάψω στην άμμο για 3.000 χρόνια θα κάνει 10 μίλιον νταλαρς....

αλλά βρήκε τον μαστορά του.......
 
δηλαδή σύμφωνα με εσένα:
το: Και ποιος είναι ο Μπρίστερ ή ο Γκαφ Τόμας που θα μας πει για την βλητική του λειόκαννου, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ βλακώδης χοντροκοπιά; ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣΒΟΛΗ;
το: καλά μας τα λέει ο Λωρυ αλλά η πράξη διαφέρει από την θεωρία, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ προσβλητική αερολογία ολκής; πολύ δε περισσότερο όταν αυτός που το γράφει έχει ρίξει σε δοκιμές μερικές δεκάδες φυσίγγια κι ο αείμνηστος Λωρυ δεκάδες χιλιάδες, έχοντας και την υποστήριξη ενός κολοσσού σαν την Γουιντσεστερ!

Αν κάποιος γράψει ΔΗΜΟΣΙΑ: "τι βλακείες έλεγε ο Αριστοτέλης, ο Πλάτων, ο Ηράκλειτος, ο Γκαίτε, ο Σαρτρ, ο Ρουσσώ κ.λ.π." δεν πρέπει να του πούμε τίποτα; επειδή λέμε "καλημέρα"; επειδή είμαστε "συνάδελφοι;"
Ή μήπως οι συγγενείς του Αριστοτέλη ή του Σαρτ να βάλουν έναν δικηγόρο να αρχίσει τις μηνύσεις!!!

λες για "ευγένεια" στον "συνάδελφο", θα σου απαντήσω:
1ον ο καλός συνάδελφος αν θέλει να του φέρονται ευγενικά θα πρέπει πρωτίστως να είναι ευγενής κι εκείνος
2ον εαν πρέπει να σέβομαι τον ευγενικό συνάδελφο μια φορα θα πρέπει ΟΛΟΙ ΜΑΣ να σεβόμαστε ΧΙΛΙΕΣ ΦΟΡΕΣ- αν μη τι άλλο - την μνημη των πρωτοπόρων της βλητικής που μόχθησαν για εμάς
εαν ο καλός συνάδελφος προσβάλλει την μνήμη τεθνεώτων και αμολάει χοντροπιές, δεν δικαιούται ευγενικής συμπεριφοράς από ΚΑΝΕΝΑΝ, τουνατίων......

και υπόψιν: ΔΕΝ ΑΠΕΥΘΥΝΘΗΚΑ ΣΕ "ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ" ΠΟΥ ΤΟ ΕΙΔΕΣ;
ΕΝ ΠΡΟΚΕΙΜΈΝΩ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΕΣ ΣΤΗΛΙΤΕΥΩ ΟΧΙ ΑΤΟΜΑ ΟΝΟΜΑΣΤΙΚΑ!
Μην το συνεχίζεις. Νομίζω εκτίθεσαι με αυτά που γραφεις.
 
Μαριε
Φιλε μου δεν θελω να μπω σε αυτη τη διαδικασια
Εδω μεσα μπαινω να ξεσκασω
Παρα πολλα τα αφηνω αδιαβαστα

Και παρα πολλα τα αγνοω

Και αν κατι με ενοχλησει το ρωταω ευθεως η το θιγω ευθεως

Αυτο με τα σκυλια που ξερεις ειναι το μερακκι μου δεν χρειαζεται να το φανταστω!
Το ακουω και το ζω συνεχεια!!!

Αν καθομουν να τσακωνομαι η να συζητω και να προσπαθω να αλλαζω γνωμες θα ειχα παραμελησει τις δουλειες μου θα πονουσα τα στομαχια μου θα εχανα ποιοτικο χρονο που θα μπορουσα να δωσω στην οικογενεια μου

Εφοσον δεν κατηγορει εμενα ο αλλος για να μου κανει κακο ας πει οτι θελει για τον λαβερακ για παραδειγμα

Εξαλου καποιες φορες με κανει να μαθω πραγματα αυτο γιατι ισως μου δειξει κατι απο αλλη οπτικη γωνια!

Και εφοσον το αποτελεσμα που εχει ο αλλος τον ευαχαριστει δεν υπαρχει καν θεμα συζητησης φιλε μου

Πλεον η υπομονη μου εχει λιγοστεψει και η ταση μιυ να αλλαξω το κοςμο χτες εχει μειωθει
Τον κοσμο θα τον αλλαξω οχι αν τσακωνομαι η υποστηριζω κατι η υποδεικνυω κατι

Αλλα με το παραδειγμα μου

Το παραδειγμα καποιοι θα το δουν
Καποιοι οχι
Καποιοι θα το δεκτουν
Καποιοι οχι
Εαν ειναι σωστο καποιος θα κερδισει και ορωτα απο ολα εγω
Εαν ειναη λαθος καποιος θα χασει
Και πρωτος θα χασω εγω

Καμια φορα πρεπει να παθουμε για να μαθουμε
Οχι να παθουμε κακο
Αλλα να παθουμε την γνωση!

Οι μεγαλυτερες επιτυχιες ηρχονται συνηθως μετα απο παταγωδεις αποτυχιες
Ειτε δικες μας ειτε αλλων
Γιατι μας ανοιγουν τα ματια!
Η τα αυτια!
Η καμια φορα μας τα κλεινουν για να μπουν μεσα μονο οσα πρεπει!



Οπως εχω πει πολλες φορες υπαρχει η καταλληλη στιγμη για ολα και κρυφο δεν μενει ποτε τιποτε
Αυτο ισχυει και για την γνωση μας!

Καποια στιγμη οσο ζουμε και μαθαινουμε καταλαβαινουμε κατι της παραπανω απο μονοι μας το οποιο πιο πριν δεν μπορουσαμε

Επιπλεον να πω και κατι αλλο και τελος εκ μερους μου

Αν η συζητηση που εγινε και που δεν εχω δει γιατι δεν θελω
Γινοταν καπου σε ενα τραπεζι και οχι μεσα σε ενα φορουμ
Ολα θα ηταν πιο ευκολα και πιο κατανοητα

Και σαφως χωρις συνηθως διαφωνιες

Το γραπτο παρεξειγειτε
Η ευκολα παρεκτρεπεται!

Φιλοι!

Ας ειμαστε ευγενικοι
Ας αποφευγουμε αχρείαστους χαρακτηρισμους
Ας αποφευγουμε επικρισεις
Πισω απο μια οθονη δεν γινεται!
Ας κραταμε μια πισινη
Τουλαχιστον οταν δεν αφορα τον εαυτο μας αλλα καποια αντιληψη ιδεα επιστημη

Δοξα Τον Θεο να λεμε υπαρχουν πολυ σοβαρα προβληματα καθε μερα να παλεψουμε
Παρα να διαφωνουμε για οτι δηποτε

Πς:
Στο κατω κατω
Αν τα ποιντερ δεν ειναη καλα σκυλια
Ας μου τα χαριζει ο φιλος που δεν του κανουν
Ισως μετα που θα ερθει κοντα μου….. να θελει ξανα ο φιλος ενα ποιντερ
Η ισως εγω αλλαξω ρατσα
Η παλι ισως μαθω τελικα οτι το ποιντερ δεν κανει για ολους!
Άλλο ένα τέτοιο σεντόνι κ έφυγες με ελαφρά,σι είπα κόψει με Τουν τρατσ‼️(πλάκα κάνω ε)
 
Καποιοι για δικους τους λογους προσπαθουν να επιβαλουν τις αποψεις τους στους αλλους, οταν δε οι αλλοι διαφωνουν, εισπρατουν πολυ κακοηθεις χαρακτηρισμους.

Το φορουμ δεν ειναι τσιφλικι κανενος και κανενας δεν μπορει να το παιξει νταβαντζης σε καποιο η καποια ατομα.

Κι εγω διαφωνω με πολλους και με πολλα, αλλα δεν πουλαω μαγκια μεσω πληκτρολογιου...ουτε ειρωνευομαι κανενα, αλλο το καλαμπουρι κι αλλο ο χαβαλες, γιατι καποιοι το εχουν μπερδεψει πολυ το θεμα...

Ουτε εχουμε ολοι τον χρονο μερικων να ειμαστε συνεχως στο φορουμ, να διαβαζουμε τα παντα και να απανταμε στα παντα.

Οσο και αν εχω διαφωνησει με καποιος ποτε δεν προσβαλα κανενα αλλα ουτε και ανεχομαι να με προσβαλει καποιος.
 
Μην το συνεχίζεις. Νομίζω εκτίθεσαι με αυτά που γραφεις.
Ναι καλά!
ελλείψη επιχειρημάτων πιπιλάμε την καραμέλα "εκτίθεσαι με αυτά που γραφεις." και για την ταμπακιερα λέξη!
 
δηλαδή σύμφωνα με εσένα:
το: Και ποιος είναι ο Μπρίστερ ή ο Γκαφ Τόμας που θα μας πει για την βλητική του λειόκαννου, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ βλακώδης χοντροκοπιά; ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣΒΟΛΗ;
το: καλά μας τα λέει ο Λωρυ αλλά η πράξη διαφέρει από την θεωρία, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ προσβλητική αερολογία ολκής; πολύ δε περισσότερο όταν αυτός που το γράφει έχει ρίξει σε δοκιμές μερικές δεκάδες φυσίγγια κι ο αείμνηστος Λωρυ δεκάδες χιλιάδες, έχοντας και την υποστήριξη ενός κολοσσού σαν την Γουιντσεστερ!

Αν κάποιος γράψει ΔΗΜΟΣΙΑ: "τι βλακείες έλεγε ο Αριστοτέλης, ο Πλάτων, ο Ηράκλειτος, ο Γκαίτε, ο Σαρτρ, ο Ρουσσώ κ.λ.π." δεν πρέπει να του πούμε τίποτα; επειδή λέμε "καλημέρα"; επειδή είμαστε "συνάδελφοι;"
Ή μήπως οι συγγενείς του Αριστοτέλη ή του Σαρτ να βάλουν έναν δικηγόρο να αρχίσει τις μηνύσεις!!!

λες για "ευγένεια" στον "συνάδελφο", θα σου απαντήσω:
1ον ο καλός συνάδελφος αν θέλει να του φέρονται ευγενικά θα πρέπει πρωτίστως να είναι ευγενής κι εκείνος
2ον εαν πρέπει να σέβομαι τον ευγενικό συνάδελφο μια φορα θα πρέπει ΟΛΟΙ ΜΑΣ να σεβόμαστε ΧΙΛΙΕΣ ΦΟΡΕΣ- αν μη τι άλλο - την μνημη των πρωτοπόρων της βλητικής που μόχθησαν για εμάς
εαν ο καλός συνάδελφος προσβάλλει την μνήμη τεθνεώτων και αμολάει χοντροπιές, δεν δικαιούται ευγενικής συμπεριφοράς από ΚΑΝΕΝΑΝ, τουνατίων......

και υπόψιν: ΔΕΝ ΑΠΕΥΘΥΝΘΗΚΑ ΣΕ "ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ" ΠΟΥ ΤΟ ΕΙΔΕΣ;
ΕΝ ΠΡΟΚΕΙΜΈΝΩ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΕΣ ΣΤΗΛΙΤΕΥΩ ΟΧΙ ΑΤΟΜΑ ΟΝΟΜΑΣΤΙΚΑ!
Αυτα που γραφεις τα εχεις φιλτραρει πρωτα?

Δηλαδη αν γραψω κατι για τον Χ η Ψ βλητικο θα πρεπει να σου δωσω αναφορα; η θα πρεπει να ανεχτω το δικο σου σχολιο μετα?

Η μηπως σε εχει ορισει καποιος κριτη στο φορουμ η δικηγορο των βλητικων?

Δεν ξερω αν το εχεις καταλαβει αλλα γραφεις πολυ εριστικα και δεν ειναι κανενας υποχρεωμενος να ανεχεται τετοιες απαντησεις και σχολια.
 
Αυτα που γραφεις τα εχεις φιλτραρει πρωτα?

Δηλαδη αν γραψω κατι για τον Χ η Ψ βλητικο θα πρεπει να σου δωσω αναφορα; η θα πρεπει να ανεχτω το δικο σου σχολιο μετα?

Η μηπως σε εχει ορισει καποιος κριτη στο φορουμ η δικηγορο των βλητικων?

Δεν ξερω αν το εχεις καταλαβει αλλα γραφεις πολυ εριστικα και δεν ειναι κανενας υποχρεωμενος να ανεχεται τετοιες απαντησεις και σχολια.
Άλεξ αν γράψεις ΔΗΜΟΣΙΩΣ τις αντιθέσεις σου με τα όσα λέει ο Χ ή Ψ βλητικός, πρέπει να είσαι προετοιμασμένος να στηρίξεις τις θέσεις σου με επιχειρήματα κι όχι αφορισμούς, Αν όμως ΔΗΜΟΣΙΩΣ γράψεις απαξιωτικά για κάποιον που έχει προσφέρει ΠΟΛΛΑ και δεν βρίσκεται στην ζωή, πρέπει να είσαι προετοιμασμένος να δεχτείς κριτική!
Για ξαναδιάβασε τα γραφόμενά μου που παρέθεσες, και πες μου ΠΟΥ διαφωνείς!
Στο ότι οποίος θέλει να του φέρονται ευγενικά θα πρέπει πρωτίστως να είναι ευγενής κι εκείνος;
ή στο ότι δεν επιτρέπεται να προσβάλλουμε νεκρούς;

μου λες είμαι εριστικός
γιατί;
επειδή λέω την χοντροκοπιά, χοντροκοπιά και την προσβλητική αερολογία, προσβλητική αερολογία;;;
ή μήπως δεν είναι; ΕΣΥ τι πιστεύεις; είναι ΑΔΙΚΟΙ αυτοί οι χαρακτηρισμοί αυτών των συμπεριφορών;

Ή μήπως έχει ο οποιοσδήποτε δικαίωμα να απαξιώνει ανθρώπους που του έχουν προσφέρει τα μάλλα και μερικοί μάλιστα δεν βρίσκονται εν ζωή;

Άλεξ το να πεις ότι δεν συμφωνείς με τον Χ και Τον Ψ και ακολουθείς το δικό σου "σύστημα" είναι αναφαίρετο δικαίωμα σου!
Το να προσπαθήσεις όμως να μειώσεις τον Χ και τον Ψ και να απαξιώσεις το έργο τους είναι τουλάχιστον μεγάλη αγένεια......
Κι αυτό κάνουν πολλοί.....

επαναλαμβάνω: ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΕΣ ΣΤΗΛΙΤΕΥΩ ΟΧΙ ΑΤΟΜΑ ΟΝΟΜΑΣΤΙΚΑ!

τώρα εάν κάποιοι αναγνωρίζουν τον εαυτό τους στο πρόσωπο του μπαρμπα-Μήτσου ή του κυρ-Γιώργου θα ΞΑΝΑ-πω:
είμαι υπεύθυνος για αυτά που γραφω, και όχι για αυτά που νομίζεις ότι γραφω!!!!!
 
Ναι καλά!
ελλείψη επιχειρημάτων πιπιλάμε την καραμέλα "εκτίθεσαι με αυτά που γραφεις." και για την ταμπακιερα λέξη!
Πάντως η συμπεριφορά σου είναι για γέλια. Συμπεριφορά στηλιτεύω. Όχι εσένα προσωπικά.
 
Ακολουθεί σεντόνι ...

Έχασα επεισόδια ...
Το θέμα ξεκίνησε από το αν ο πίνακας λέει την αλήθεια και φτάσαμε σε αποχωρήσεις.

Για την αποχωρήσεις θα πω ότι λυπάμαι αλλά ο καθένας είναι ελεύθερος να κάνει ότι θέλει.

Περί πίνακα και φυσιγγίων ο καθένας επιλέγει φυσίγγια και ρίχνει με όποιο σκεπτικό έχει.
Άλλος επειδή προτάθηκε από ένα άλλο μέλος, ρωτώντας γνωστούς του, στην τύχη, δοκιμάζοντας συνταγές σε πραγματικό θήραμα, δοκιμάζοντας στον πίνακα ή παρακαλώντας τον θεό να κάνει το φυσίγγι να σκοτώνει.
Όλα είναι δεκτά.
Αυτό που προσωπικά θεωρώ "μη παραγωγικό" είναι να μιλάει κάποιος και ουσιαστικά να μην λέει τίποτα.

Το θέμα για εμένα είναι ξεκάθαρο.
Α) Στον πίνακα βλέπουμε ΜΟΝΟ συμπεριφορά, κάνης, τσοκ, φυσιγγίου (και όχι ικανότητα του φυσιγγίου να γεμίζει την τσάντα) μετρώντας ή κοιτώντας ουσιαστικά 2 πράγματα.
1. Αποτύπωση
2. Διάτρηση
Αυτό αν γίνει σωστά (δοκιμές σε συνθήκες κυνηγίου, αρκετά φυσίγγια, σωστό υλικό για μέτρηση διάτρησης, αποστάσεις χρήσης του φυσιγγίου κτλ) γνωρίζουμε πολύ περισσότερα πράγματα απ' ότι κοιτώντας απλά ένα φυσίγγι που μας γυάλισε στο μάτι ή μας πρότειναν ή γεμίζοντας μια νέα συνταγή.

Β) Μόνο από τις πληροφορίες του πίνακα, συμβαίνει μερικές φορές, να μην έχουμε ιδέα πως θα συμπεριφερθεί το φυσίγγι στο πραγματικό κυνήγι.
Αυτό συμβαίνει κυρίως γιατί οι δοκιμές δεν ήταν πλήρεις ή με σωστή μεθοδολογία.
πχ ρίχνω στους +30 και χρησιμοποιώ στους -30
ρίχνω 1 φυσίγγι και βγάζω συμπέρασμα
ρίχνω στα 36,5 αλλά το θέλω για τα 10 ή τα 70
Χρησιμοποιώ την μια φορά εγκυκλοπαίδεια για διάτρηση, μετά περιοδικά, μετά χαρτί Α4 και μετά χαρτί υγείας.
Όταν λοιπόν οι δοκιμές γίνουν σωστά και πλήρως και πχ ένα φυσίγγι Χ βγάλει τα ίδια αποτελέσματα με το καλό μας φυσίγγι Υ τότε είναι αρκετά σίγουρο ότι μιλάμε για 2 ίδια φυσίγγια από πλευράς βλητικών χαρακτηριστικών.
Όταν το φυσίγγι Χ έχει διαφορετικά χαρακτηριστικά από το καλό μας φυσίγγι Υ τότε πάλι δεν έχουμε ιδέα πως θα συμπεριφερθεί στο κυνήγι.
- η αύξηση της συγκέντρωσης δεν σημαίνει ότι το φυσίγγι γίνεται αυτομάτως "καλύτερο" από αυτό που θεωρούμε καλό !!!
- η αύξηση της διάτρησης δεν σημαίνει ότι το φυσίγγι γίνεται αυτομάτως "καλύτερο"από αυτό που θεωρούμε καλό !!!

Γ) Στο πραγματικό κυνήγι εισάγεται μια μεταβλητή που είναι πολύ δύσκολο να μετρηθεί και η οποία μεταβάλλεται από μέρα σε μέρα.
Είναι η σκοπευτική ικανότητα δηλαδή η απόσταση του κέντρου της τουφεκιάς με το θήραμα όταν αυτά συναντηθούν.
Όσο μικρότερη είναι αυτή η απόσταση τόσο πιο συγκεντρωτικά φυσίγγια μπορούμε να χρησιμοποιούμε με μεγάλες αποστάσεις (μας δίνουν κάποια επιπλέον μέτρα) και τόσο πιο αποκεντρωτικά σε μικρές (για να μην χαλάμε το θήραμα).

Εάν κάποιος είναι ευχαριστημένος με ένα φυσίγγι, όπλο, τσοκ, σε ένα συγκεκριμένο θήραμα, σε συνθήκες που συνήθως κυνηγάει δεν χρειάζεται καμιά απολύτως δοκιμή.
Συνεχίζει έτσι.

Οι δοκιμές γίνονται για πολλούς λόγους
1. άλλος γιατί αγόρασε καινούργιο όπλο και θέλει να δοκιμάσει φυσίγγια για να δει τι φυσίγγι γουστάρει η κάνη του
2. άλλος γιατί αυτά που θεωρούσε καλά ακρίβυναν ή σταμάτησαν να παράγονται ή άλλαξε η εταιρία παραγωγής την συνταγή ή απλά τα χάλασαν
3. άλλος γιατί έχει την λόξα του ψαξίματος
και για πολλούς άλλους λόγους

Άλλοι κάνουν τις δοκιμές σωστά και ολοκληρωμένα, άλλοι (σαν και εμένα) τις κάνουν μισές και άλλοι δοκιμάζουν τα φυσίγγια κατευθείαν σε ζωντανό θήραμα στο πεδίο.
Με γεια μας και χαρά μας.

Όταν γράφω ή γράφουμε μερικά πράγματα τα οποία θεωρούμε σωστά δεν βάζουμε σε κανέναν το μαχαίρι στο λαιμό να τα εφαρμόσει.
Ούτε εμείς οι ίδιοι δεν τα εφαρμόζουμε.
Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι θα γράψω απλά αυτό που κάνω εγώ, ... ξέροντας από πριν ότι είναι ελλιπές ή λανθασμένο, ...
Θα γράψω το σωστό και όποιος θέλει το ακολουθεί ή το τροποποιεί ή το εφαρμόζει μισό ή απλά δεν το εφαρμόζει καθόλου.

C'est ca ....
 
Bill, το θέμα δεν είναι αν οι αριθμοί και τα μαθηματικά λένε την αλήθεια. Αυτό είναι αδιαμφισβήτητο. Η αν ο πίνακας λέει όλη την αλήθεια ή την μισή. Το θέμα είναι, η συμπεριφορά και η χαρακτηρισμοί, όταν κάποιοι έχουν άλλη άποψη. Σωστή ή λάθος, δεν έχει σημασία. Δεν μπορεί, να χαρακτηρίζουμε κόσμο (αμετροεπείς, γιούρτα, ή λέτε αερολογίες ολκής) και μετά να καλυπτόμαστε, λέγοντας, "εγώ συμπεριφορές χαρακτήρισα". Κοροϊδευόμαστε; Τέλος πάντων. Όλοι νομίζω πιάνουμε που είναι το πρόβλημα. Εσύ έχεις κάθε δικαίωμα, να ανεβάζεις πίνακες όσους θες και καλά κάνεις. Όμως και ο καθένας, σίγουρα δεν είναι αμετροεπής αν δεν συμφωνεί. Απλά κάνει λάθος. Τα άλλα, είναι να "χαμε να λέγαμε.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top