Φυσίγγια για αγριόχηνες

Status
Not open for further replies.
Βασίλη, η
=InterceptsofTwoDataSets($C$34:$C$134;$D$34:$D$134;$G$34:$G$134;J35)
ισοδυναμεί με την
=TREND(OFFSET($C$33;MATCH($AJ$4;$G$34:$G$134;-1);0;2);OFFSET($G$33;MATCH($AJ$4;$G$34:$G$134;-1);0;2);$AJ$4)

Αυτό εννούσα με την γραμμική παρεμβολή αλλά με το βήμα των 5 μέτρων είναι πιο αισθητό το σφάλμα της γραμμικότητας. Το σκέφτηκα να μειώσω το βήμα αλλά δεν ήθελα να αυξήσω κι άλλο τους τύπους στο φύλλο (αν και δεν είναι αργοί).

Οπότε μπορεί να γίνει και πάλι xlsx η v1.2 ;)

Υ.Γ.
Κάτι μου λέει πως το θέμα πρέπει να αποκτήσει το δικό του νήμα.
Κάντη Γιάννη ... αρκετά εγώ για σήμερα.
Βλέπω το ξέρουμε καλά το excel !!!!
Τον κώδικα τον βρήκα έτοιμο. Βρίσκεις κώδικα vba για ότι θες.

Το ξεκίνησα για πλάκα αλλά τελικά βγήκε καλό.
Επίσης μέσα στην χρονιά θα το διασταυρώσουμε και με ένα προγραμματάκι ενός Ολλανδού τρελοφυσικού https://bfxyz.nl/ ... κάπου πήρε το μάτι μου ότι θα φτιάξει κάτι παρόμοιο.

Ballistics for Excel​


Δεν ξέρω αν ασχολείσαι με αεροβόλα (σκοποβολή) ή ραβδωτό.
Δεν ξέρω καν αν μένεις Ελλάδα ...
Αν ασχολείσαι ρίξε μια ματιά στο site του.
Παλιότερα είχε αρκετή κίνηση.

Δυστυχώς τον κώδικα τον έχει καλά κλειδωμένο.
Αλλά θα κάνουμε απλώς σύγκριση να δούμε που βρισκόμαστε και αν συμφωνούμε.

Πως και δεν βρήκα την nsi ;;; Ταλαιπωρήθηκα με τα σκάγια.

Για το νέο νήμα θα αποφασίσουν οι mods.
 
Τι φτιάχνει αυτό το Tungsten;;; o_O
Αν εννοείς αν το φτιάχνει ο Μιχάλης δεν ξέρω.
Αλλά είναι long range τύπος αχαχαχα
Αν βρεί σκάγια TSS θα τα φτιάξει τα φυσίγγια.

Δεν ξέρω καν αν κυκλοφορούν αυτά τα σκάγια στην Ελλάδα.

Αλλά είναι μπαμ και δεκάρικο πανάθεμά τα.
 
...

Πολύ πιο χρήσιμη όμως θα ήταν – κυρίως για τους φίλους ιδιογομωτές –, η απεικόνιση της μεγάλης αντίστασης του αέρα στο φάσμα ταχυτήτων 0,7-1,2 Mach, ώστε να γίνει αντιληπτό πως το τελικό όφελος (μένουσες) δεν είναι πάντα ανάλογο των ταχυτήτων (και των πιέσεων).
...
Transonic, the killer of speed :eek:
 
Αν εννοείς αν το φτιάχνει ο Μιχάλης δεν ξέρω.
Αλλά είναι long range τύπος αχαχαχα
Αν βρεί σκάγια TSS θα τα φτιάξει τα φυσίγγια.

Δεν ξέρω καν αν κυκλοφορούν αυτά τα σκάγια στην Ελλάδα.

Αλλά είναι μπαμ και δεκάρικο πανάθεμά τα.
Καμοια κινέζα γκομενα κανενας ρε παιδιααααα...
Μπας και μας ερθη φτηνωτερα
 
Νέα έκδοση v1.4 χωρίς κώδικα VBA ...
Οπότε, δε μου μένει παρά να ανεβάσω τη v1.5.
m19159.gif


Συμμαζεύτηκαν οι διάσπαρτοι τύποι και προστέθηκαν πληροφορίες, οι οποίες, αν και το "φορτώνουν" οπτικά, νομίζω πως είναι χρήσιμες.

Να κοιτάξουμε λίγο το πινακάκι "Στοιχεία γόμωσης" μπας και καταφέρουμε να υπολογίζουμε τα απαιτούμενα γραμμάρια πυρίτιδας.
Δεν ξέρω αν είναι σωστή η προσέγγισή μου στο υπολογισμό της πυρίτιδας αλλά φαίνεται να βγάζει "λογικές" τιμές. Κάπου είδα ότι οι Cal/gr της Techna είναι 1080. Δεν ξέρω αν ισχύει. Σ' αυτά έχετε το λόγο οι ιδιογομωτές. :)
(παίζει να ανακαλύπτουμε και πάλι τον τροχό αλλά πλάκα έχει)
 

Attachments

  • PelleTech_v1.5.zip
    78,3 KB · Προβολές: 12
@Μονήρης Εγώ κοιτάω να φτιάξω κάτι αυτοματοποιημένο για μέτρημα σκαγιών από φωτογραφίες, υπολογισμό συγκεντρώσεων σε κύκλο Χ mm, πιθανότητα καταβολής θηράματος από επιφάνειά του λαμβάνοντας υπόψη τον αριθμό σκαγιών στην επιφάνεια που καλύπτει το θήραμα.
Σιγά σιγά θα τα κάνουμε όλα ...
 
@Μονήρης μ' έφτιαξες με την v1.5 ... χρειαζόμουνα τον αριθμό σκαγιών ανά γραμμάριο για αυτό που σκεφτόμουν να κάνω ... ήταν βέβαια πολύ απλό αλλά εγώ έψαχνα πίνακες αχαχαχαχααχαχ

Γιάννη δες ... https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Βλητικές-Δοκιμές.106/page-572#post-561687

Δεν είναι το πιο αυτοματοποιημένο αλλά μια καλή αρχή ... με matlab έχω βρει κώδικα αλλά νομίζω είναι too much ...
 
Last edited:
Δεν ξέρω αν είναι σωστή η προσέγγισή μου στο υπολογισμό της πυρίτιδας αλλά φαίνεται να βγάζει "λογικές" τιμές. Κάπου είδα ότι οι Cal/gr της Techna είναι 1080. Δεν ξέρω αν ισχύει. Σ' αυτά έχετε το λόγο οι ιδιογομωτές.
Αυτό που καταλαβαίνω ότι ζητάει ο Γιάννης είναι να ανατρέξετε στα κιτάπια σας για την Techna να θέσετε τις σωστές τιμές στο 1 και 2 και να δείτε αν το βάρος της πυρίτιδας συμφωνεί με αυτό που είχατε βάλει στο φυσίγγι ... Γιάννη διορθώνεις αν κάνω λάθος ...

Untitled 1.jpg
 
Οπότε, δε μου μένει παρά να ανεβάσω τη v1.5.
m19159.gif


Συμμαζεύτηκαν οι διάσπαρτοι τύποι και προστέθηκαν πληροφορίες, οι οποίες, αν και το "φορτώνουν" οπτικά, νομίζω πως είναι χρήσιμες.

Να κοιτάξουμε λίγο το πινακάκι "Στοιχεία γόμωσης" μπας και καταφέρουμε να υπολογίζουμε τα απαιτούμενα γραμμάρια πυρίτιδας.
Δεν ξέρω αν είναι σωστή η προσέγγισή μου στο υπολογισμό της πυρίτιδας αλλά φαίνεται να βγάζει "λογικές" τιμές. Κάπου είδα ότι οι Cal/gr της Techna είναι 1080. Δεν ξέρω αν ισχύει. Σ' αυτά έχετε το λόγο οι ιδιογομωτές. :)
(παίζει να ανακαλύπτουμε και πάλι τον τροχό αλλά πλάκα έχει)

Γιαννη 1080 ειναι η ΤΕΚΝΑ,,,, Δεν κανεις λαθος.
 
Γιάννη διορθώνεις αν κάνω λάθος ...
Λάθος δεν κάνεις αλλά θα το διατυπώσω λίγο διαφορετικά.

Το [Βάρος (gr)] είναι η γόμωση που επιθυμούμε σε gr (εμπειρικά προς ώρας, αυτόματα ίσως αργότερα).

Το [Cal/gr πυρίτιδας] είναι η θερμική αξία της πυρίτιδας σε Cal (από πίνακες παραγωγού, αν δίνονται τέτοια στοιχεία) που επιθυμούμε.
Τα παραπάνω εισάγονται "με το χέρι".

Το [Βάρος πυρίτιδας] (θα) υπολογίζεται (πιστεύω) από τα παραπάνω δεδομένα. Δηλαδή, την ταχύτητα, το μέγεθος και τον αριθμό των σφαιριδίων και το είδος της πυρίτιδας. Αν το βρούμε με αυτά, θα προσθέσουμε και άλλα στη γόμωση, όπως βάρος βύσματος και μπάφερ.

Για την ώρα, αν και φαίνεται να πέφτουν κοντά, οι τιμές του μου φαίνονται μικρές, αλλά μπορεί και να οφείλεται στις (λάθος ίσως) «Cal/gr πυρίτιδας».

Επίσης, στο γράφημα της Πτώσης (Drop), με την καμπύλη, ήθελα να απεικονίσω την πορεία της σφαίρας και όχι την τιμή της πτώσης. Ίσως να προκαλεί λίγο σύγχυση.

Edit:
Το [Βάρος (gr)] είναι το συνολικό "καθαρό" βάρος των σφαιριδίων ([μάζα σφαιριδίου]*[πλήθος σφαιριδίων]).
 
Last edited:
Thanks Nick!

Μήπως είναι σωστά τα gr της πυρίτιδας για την γόμωση αυτή καθαυτή (δίχως βύσμα και μπάφερ);
πρέπει στην εξίσωση να μπαίνει όμως και ισχύς καψυλλίου και στατική πίεση επί της πυρίτιδας και και και...
Νομίζω δε χρειάζεται ένας τέτοιος υπολογισμός κάπου, απ' τη στιγμή που υπάρχουν έτοιμοι πίνακες δοσολογιών, καθώς και διά των φόρουμ (καλή ώρα) κάποιοι έχουν ταχογράφους και μετρούν σεταπ έτοιμα.
 
πρέπει στην εξίσωση να μπαίνει όμως και ισχύς καψυλλίου και στατική πίεση επί της πυρίτιδας και και και...
Νομίζω δε χρειάζεται ένας τέτοιος υπολογισμός κάπου, απ' τη στιγμή που υπάρχουν έτοιμοι πίνακες δοσολογιών, καθώς και διά των φόρουμ (καλή ώρα) κάποιοι έχουν ταχογράφους και μετρούν σεταπ έτοιμα.
Εντάξει, αν είναι περιττή πληροφορία ας μην καιγόμαστε άδικα.
Απλά, επειδή έχουμε ούτως ή άλλως όλα τα δεδομένα της κίνησης, είπα μήπως είναι χρήσιμη σε έναν ιδιογωμοτή για έναν χονδρικό υπολογισμό των υλικών του.
Δεν είμαι και γνώστης, αλλά, μου φαίνεται (φυσιο-λογικά) πως, το καψούλι και η στατική πίεση, δεν είναι σε θέση να αλλάξουν την "ποσότητα" της αποδιδόμενης ενέργειας αλλά μόνο τον τρόπο της απόδοσής της και ίσως να μην χρειάζονται στη συνάρτηση. Διορθώστε με αν κάνω λάθος.
 
Thanks Nick!

Μήπως είναι σωστά τα gr της πυρίτιδας για την γόμωση αυτή καθαυτή (δίχως βύσμα και μπάφερ);

Γιαννη μου...μην με μπερδευεις...δεν εχω τις γνωσεις σας...σου λεω αυτο που ξερω...δεν υπαρχει δοσολογια
απ'οτι ξερω ...σε κανεναν πινακα που μην συμπεριλαμβανει και το βαρος του βυσματος...το αλευρι η
το μπαφερ αστο απ'εξω....
Την δοσολογια που γραφει ο Βασιλης.... στην απαντηση 691 κατω δεξια.... ειναι υποθετικη....σε καμια
πυριτιδα δεν υπαρχει δοσολογια 1,45Χ36

Δοσολογιες απο πυριτιδες θα βρειτε στον πινακα της γκουαλαντι φιλε.!
 
Last edited:
Εντάξει, αν είναι περιττή πληροφορία ας μην καιγόμαστε άδικα.
Απλά, επειδή έχουμε ούτως ή άλλως όλα τα δεδομένα της κίνησης, είπα μήπως είναι χρήσιμη σε έναν ιδιογωμοτή για έναν χονδρικό υπολογισμό των υλικών του.
Δεν είμαι και γνώστης, αλλά, μου φαίνεται (φυσιο-λογικά) πως, το καψούλι και η στατική πίεση, δεν είναι σε θέση να αλλάξουν την "ποσότητα" της αποδιδόμενης ενέργειας αλλά μόνο τον τρόπο της απόδοσής της και ίσως να μην χρειάζονται στη συνάρτηση. Διορθώστε με αν κάνω λάθος.
όλα παιζουν ρόλο στην ποσότητα της πυρίτιδας, με ίδια όλα τα υλικά και αλλάζοντας απλά το κλείσιμο* από στρογγυλό ρέλι σε αστεροειδες με 2 σταδια και σε αστεροειδες με 5 σταδια, αλλαζει δραματικα η ποσοτητα της πυριτιδας
αν βαλεις την ποσοτητα που χρειαζεται για στρογγυλο ρελι σε 5σταδιακο κλεισιμο.... μπουμ :)

*πακετο παει προφανως και αλλο υψος βυσματος
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top