Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Πάκο Α4 80gr/m2 στα 30μ για να έχουμε συγκρίσιμες μετρήσεις και μέτρα φύλλα.
Το πρόβλημα με την διάτρηση είναι ότι ο καθένας την μετρά όπως νομίζει οπότε ή πας συγκριτικά με άλλο όπλο στον ίδιο στόχο ή κρατάς αρχείο με τις τουφεκιές σου.
Προσωπικά χρησιμοποιώ ζωντανό στόχο απευθείας αλλά δεν αλλάζω τα φυσίγγια που χρησιμοποιώ ...
Κοκορα βαλε και παρε και μακαρονια να πιασει τοπο η δωκιμη αχαχαχαχααχα
 
Με σκάγια νο5 είναι καλά τα 45 μέτρα ή να κάνω και πιο μακριά ;
Στα 45 μετρα το Ν5 πρεπει να σου τρυπησει τον ντενεκε τουλαχιστον απο μια μερια.....ωστε να εχεις
ελπιδες οτι θα ''κρατησεις'' το θηραμα σε αυτα μετρα....+ το ποσα σκαγια θα εχει ο ντεκεκες
επανω του....
Στα 35 μετρα....οτι σκαγι παρει επανω του ο ντεκεκες....πρεπει να περασει ακρη παντα .
 
Last edited:
Πάρτε browning με διευρυμένος αυλούς και μετά μπορούμε να μιλάμε για καλες τουφεκιές ακόμη και με μικρές γομωσεις.
Εργοστασιακα τα όπλα αυτά θέλουν κάποιες βελτιώσεις ώστε να αποκτήσουν τέλειες κατανομές, από ταχυτητες ο διευρυμενος υπερτερεί ξεκαθαρα
 
Δοκιμασα χθες τα 3/0 και 4/0 που λεγαμε...αλλα πρεπει να τα δοκιμασω παλι γιατι το χαρτονι ηταν πολυ χαμηλα και δεν ειχα καλο οπτικο πεδιο...
Ολες οι τουφεκιες ειναι στα 70 με Kicks xfull,
1) super caccia 3/0
2) fiocchi 4/0
3) PM 40 no0
Τα χαρτονια ειναι 72×75
20210122_144147.jpg

20210122_145126.jpg

20210122_145731.jpg
 
Μέτρημα σκαγιών από φωτογραφία ...
Θα χρειαστείτε το http://reuter.mit.edu/download/DotCount.zip για το μέτρημα καθώς και ένα πρόγραμμα επεξεργασίας εικόνας για να κόβετε την φωτογραφία ...

Δείτε και το βίντεο
Μας εκαψες το μυαλο με τα προγραμματα...ενα ρημαδι Λυκειο εχω τελειωσει ο καψερος... .exciting.
 
Μέτρημα σκαγιών από φωτογραφία ...
Βασίλη,

Τέλειο το προγραμματάκι!
Ούτε εγκατάσταση ούτε τίποτα! Click n Play! :cool:

Και το brainprint όμως θα ήταν πολύ χρήσιμο, να δούμε επί τέλους τι σκατά έχουν στο κεφάλι τους αυτοί οι κυβερνώντες. :rolleyes:

Αλλά, ρε συ Billy, βάλθηκες να μας στείλεις στο MIT για μετεκπαίδευση;;; :D
 
Μέτρημα σκαγιών από φωτογραφία ...
Θα χρειαστείτε το http://reuter.mit.edu/download/DotCount.zip για το μέτρημα καθώς και ένα πρόγραμμα επεξεργασίας εικόνας για να κόβετε την φωτογραφία ...

Δείτε και το βίντεο
Καλημέρα αφού το κατεβάσεις στο κινητό με ποιο πρόγραμμα το τρέχεις;
 
Λοιπον παλικαρια , εκανα δοκιμες με κρυο εξω ( 2 βαθμους ) και τα φυσιγγια στο ψυγειο απο εχθες
το βραδυ....υπολογιζω οτι η θερμοκρασια τους ηταν και σε αυτα στους +2 βαθμους. Το οπλο το αφησα
και αυτο μια ωρα εξω απο το σπιτι για να εχει την θερμοκρασια του περιβαλλοντος...
Αυτο που λεει ο φιλος gvp900 (Βασιλης ) εχει δικιο.....Αυτο που εχει μεγαλη σημασια ειναι η θερμοκρασια
πυριτιδος μεσα στο φυσιγγιο... Οι σημερινες δοκιμες τον επιβεβαιωσαν....Οι προηγουμενες δοκιμες με
μηδεν βαθμους περιβαλλοντος ...αλλα με ''ζεστα'' φυσιγγια στους 18 βαθμους εδωσαν αρκετα μεγαλυτερες
ταχυτητες απο τις σημερινες....
Η ΤΕΚΝΑ.....ΑΡΧΟΝΤΙΣΣΑ....δεν ''μασαει'' σε τιποτα...ουτε σε κρυο.... ουτε σε υγρασια....ουτε σε γραμ. σκαγιων.
Η Μ92ς....Σκετη Απογητευση...σε σχεση με την Τεκνα.....θελει πολυ φορτωμα για να ''πιασει'' την αποδοση
της Τεκνα....Δεν εχει καμμια σχεση η μια πυριτιδα με την αλλη....παντα σε ''νορμαλ''και ασφαλη σεταπ.
Η Μ92ς....κοινως τα εφτυσε....με την ιδια δοσολογια που ειχε η ΤΕΚΝΑ.

ΟΙ Δοκιμες στα 40 μετρα ( δεν ειχα αλλα λογω παγου ) με φουλ τσοκ μαμα και τα φυσιγγια σε
12/76 καλυκες Ν2 μολυβδινα σκαγια. 3,4 διαμετρο.

Φωτο θα βαλει για μενα ο καλος μου φιλος ο Αλεξ....που του τα ''ζαλιζω'' καθε τοσο,,,,,,και τον
Ευχαριστω πολυ για ολα!!! :)
 
Λοιπον παλικαρια , εκανα δοκιμες με κρυο εξω ( 2 βαθμους ) και τα φυσιγγια στο ψυγειο απο εχθες
το βραδυ....υπολογιζω οτι η θερμοκρασια τους ηταν και σε αυτα στους +2 βαθμους. Το οπλο το αφησα
και αυτο μια ωρα εξω απο το σπιτι για να εχει την θερμοκρασια του περιβαλλοντος...
Αυτο που λεει ο φιλος gvp900 (Βασιλης ) εχει δικιο.....Αυτο που εχει μεγαλη σημασια ειναι η θερμοκρασια
πυριτιδος μεσα στο φυσιγγιο... Οι σημερινες δοκιμες τον επιβεβαιωσαν....Οι προηγουμενες δοκιμες με
μηδεν βαθμους περιβαλλοντος ...αλλα με ''ζεστα'' φυσιγγια στους 18 βαθμους εδωσαν αρκετα μεγαλυτερες
ταχυτητες απο τις σημερινες....
Η ΤΕΚΝΑ.....ΑΡΧΟΝΤΙΣΣΑ....δεν ''μασαει'' σε τιποτα...ουτε σε κρυο.... ουτε σε υγρασια....ουτε σε γραμ. σκαγιων.
Η Μ92ς....Σκετη Απογητευση...σε σχεση με την Τεκνα.....θελει πολυ φορτωμα για να ''πιασει'' την αποδοση
της Τεκνα....Δεν εχει καμμια σχεση η μια πυριτιδα με την αλλη....παντα σε ''νορμαλ''και ασφαλη σεταπ.
Η Μ92ς....κοινως τα εφτυσε....με την ιδια δοσολογια που ειχε η ΤΕΚΝΑ.

ΟΙ Δοκιμες στα 40 μετρα ( δεν ειχα αλλα λογω παγου ) με φουλ τσοκ μαμα και τα φυσιγγια σε
12/76 καλυκες Ν2 μολυβδινα σκαγια. 3,4 διαμετρο.

Φωτο θα βαλει για μενα ο καλος μου φιλος ο Αλεξ....που του τα ''ζαλιζω'' καθε τοσο,,,,,,και τον
Ευχαριστω πολυ για ολα!!! :)
Φωτο του ΝικουΠ.....εγω ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.... Μ92S
 

Attachments

  • IMG-a72551d9fc28614bfba0f13ea6d082af-V.jpg
    IMG-a72551d9fc28614bfba0f13ea6d082af-V.jpg
    227,2 KB · Προβολές: 82
  • IMG-d51ff269f9f3fa1457aee85e293c69d5-V.jpg
    IMG-d51ff269f9f3fa1457aee85e293c69d5-V.jpg
    189,2 KB · Προβολές: 83
  • IMG-afcd713c9fad6388976ab74e01c970de-V.jpg
    IMG-afcd713c9fad6388976ab74e01c970de-V.jpg
    222 KB · Προβολές: 82
Φυσιγγαρος‼️εύγε‼️

Nα εισαι καλα φιλε μου!!!! Πιστευω οτι ειναι καλη τουφεκια....και οτι εχει αλλα 10 μετρα. Και το
λεω αυτο γιατι σε ολες τις δοκιμες μου καμια τουφεκια μου δεν επεσε κατω απο 70% συγκεντρωση
στα 50 μετρα. Αλλα και στην ''χειροτερη'' με ενα 65% συγκεντρωση ....ο κυκλος των 76 εκατοστων
θα εχει 136 σκαγια μεσα....η χηνα εχει μεγαλο μεγεθος....εαν βρεθει στο κεντρο της τουφεκιας θα
μαζεψει 10 σκαγια επανω της....10 σκαγια με 3,4 διαμετρο και αυτες τις αρχικες ταχυτητες ....δεν
κανουν ''αστεια''.....πιστευω οτι δεν εχει καμια τυχη το θηραμα.
Βεβαια αυτοι ειναι δικοι μου υπολογισμοι.....και ισως να κανω λαθος....Θα βρω ενα ακομα εμπορικο να
δοκιμασω....γιατι το IMPERIAL - N2 - 12/76 με απογοητευσε....65,5% συγκεντρωση στα 40 μετρα με
φουλ τσοκ μαμα. :)
 
Nα εισαι καλα φιλε μου!!!! Πιστευω οτι ειναι καλη τουφεκια....και οτι εχει αλλα 10 μετρα. Και το
λεω αυτο γιατι σε ολες τις δοκιμες μου καμια τουφεκια μου δεν επεσε κατω απο 70% συγκεντρωση
στα 50 μετρα. Αλλα και στην ''χειροτερη'' με ενα 65% συγκεντρωση ....ο κυκλος των 76 εκατοστων
θα εχει 136 σκαγια μεσα....η χηνα εχει μεγαλο μεγεθος....εαν βρεθει στο κεντρο της τουφεκιας θα
μαζεψει 10 σκαγια επανω της....10 σκαγια με 3,4 διαμετρο και αυτες τις αρχικες ταχυτητες ....δεν
κανουν ''αστεια''.....πιστευω οτι δεν εχει καμια τυχη το θηραμα.
Βεβαια αυτοι ειναι δικοι μου υπολογισμοι.....και ισως να κανω λαθος....Θα βρω ενα ακομα εμπορικο να
δοκιμασω....γιατι το IMPERIAL - N2 - 12/76 με απογοητευσε....65,5% συγκεντρωση στα 40 μετρα με
φουλ τσοκ μαμα. :)
Μπράβο‼️μακάρι να ήσουν βιοτέχνης ρε Νίκο ,μόνο αυτό‼️
 
Λοιπον παλικαρια , εκανα δοκιμες με κρυο εξω ( 2 βαθμους ) και τα φυσιγγια στο ψυγειο απο εχθες
το βραδυ....υπολογιζω οτι η θερμοκρασια τους ηταν και σε αυτα στους +2 βαθμους. Το οπλο το αφησα
και αυτο μια ωρα εξω απο το σπιτι για να εχει την θερμοκρασια του περιβαλλοντος...
Αυτο που λεει ο φιλος gvp900 (Βασιλης ) εχει δικιο.....Αυτο που εχει μεγαλη σημασια ειναι η θερμοκρασια
πυριτιδος μεσα στο φυσιγγιο... Οι σημερινες δοκιμες τον επιβεβαιωσαν....Οι προηγουμενες δοκιμες με
μηδεν βαθμους περιβαλλοντος ...αλλα με ''ζεστα'' φυσιγγια στους 18 βαθμους εδωσαν αρκετα μεγαλυτερες
ταχυτητες απο τις σημερινες....
Η ΤΕΚΝΑ.....ΑΡΧΟΝΤΙΣΣΑ....δεν ''μασαει'' σε τιποτα...ουτε σε κρυο.... ουτε σε υγρασια....ουτε σε γραμ. σκαγιων.
Η Μ92ς....Σκετη Απογητευση...σε σχεση με την Τεκνα.....θελει πολυ φορτωμα για να ''πιασει'' την αποδοση
της Τεκνα....Δεν εχει καμμια σχεση η μια πυριτιδα με την αλλη....παντα σε ''νορμαλ''και ασφαλη σεταπ.
Η Μ92ς....κοινως τα εφτυσε....με την ιδια δοσολογια που ειχε η ΤΕΚΝΑ.

ΟΙ Δοκιμες στα 40 μετρα ( δεν ειχα αλλα λογω παγου ) με φουλ τσοκ μαμα και τα φυσιγγια σε
12/76 καλυκες Ν2 μολυβδινα σκαγια. 3,4 διαμετρο.

Φωτο θα βαλει για μενα ο καλος μου φιλος ο Αλεξ....που του τα ''ζαλιζω'' καθε τοσο,,,,,,και τον
Ευχαριστω πολυ για ολα!!! :)
Νικο τη m92s την έχεις πολύ χαμηλά γι αυτό τα φτυσε.Καμια σχέση η δοσολογίες μεταξύ των δύο πυριτιδων
 
Νικο τη m92s την έχεις πολύ χαμηλά γι αυτό τα φτυσε.Καμια σχέση η δοσολογίες μεταξύ των δύο πυριτιδων

Απο που εβγαλες το συμπερασμα οτι την ειχα πολυ χαμηλα ??? Μηπως απο αυτο που εγραψα οτι οι
δοσολογιες ηταν ιδιες ?? Εαν ναι....δεν το διατυπωσα εγω σωστα,,,,εννοουσα δοσολογιες του πινακα..
Ημουν πολυ σωστος στην δοσολογια της...και γι'αυτο θα στο γραψω...2,10Χ50+2 γραμ. αλευρι...

Και βεβαια καμια σχεση η μια πυριτιδα με την αλλη....η Τεκνα ειναι ΑΡΧΟΝΤΙΣΣΑ!!!
 
Έτσι‼️ΥΓΕΙΑ το Παν‼️
@ΝίκοςΠ πιανόμενος από αυτό που είπε ο Γιάννης ξέχνα την δοκιμή στους μείον 30.
Δεν έχει νόημα γιατί τα φυσίγγια θα είναι στους +40, μιας και θα είμαι χωμένος στο αυτοκίνητο με καλοριφέρ στο φούλ. :) :) :) ήδη από τους μείον 5 ....

Δεν είμαστε για πούντες ...
Και τα φυσίγγια θα θερίζουν ... Αχαχαχα
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top