Φυσίγγια για Λαγό

Καλησπέρα λαγάδες!
Την περσινή χρόνια αγόρασα ένα νέο κουτί Remington nitro magnum 42,5 γραμμάρια Νο4. Αρχικά μου έκανε εντύπωση ο κάλυκας. Το χρώμα του ήταν ποιο ανοιχτό από το συνηθισμένο σκούρο πράσινο της Remington. Επιπλέον μέσα στο κουτί υπήρχαν φυσίγγια που είχαν μικροσκουριές. Να μην τα πολυλογώ στο κυνήγι με απογοήτευσαν. Λαγοί που αφήνανε μαλλιά αλλά φεύγανε και 1-2 που με χαιρετήσανε και έμεινα να αναρωτιέμαι του πήγανε τα σκάγια. Έριξα επίσης Remington express 35,5 Νο5 (με το παλιό κουτί όχι το xlr) που είχα απόθεμα και Remington pheasant Νο4 με άριστα αποτελέσματα. Παλαιότερα με τα nitro έχω πάρει λαγούς σε πολύ μεγάλες αποστάσεις. Παρατήρησε κάποιος κάτι αντίστοιχο;
 
Κανονικά δεν έπρεπε να είχες θέματα είναι φυσιγγαρα, εκτός αν είναι τίποτα βουλγαρικά,ο κάλυκας ήταν πράσινος ψιλοδιαφανος?
Το ξέρω, μιας και τα χρησιμοποιώ χρόνια.
Γενικότερα την Remington την εμπιστεύομαι με κλειστά μάτια στα φυσίγγια.
Ναι πράσινος ψιλό διάφανος ήταν.
Θέλω να πιστεύω ότι δεν είναι μαϊμού μιας και αγοράσθηκαν από θεωρητικά αξιόπιστο κατάστημα
 
Έβλεπες σκάγια και συγκεντρωτηρα από το φυσιγγι? Η δεν φαίνονταν?
Τα έβλεπα. Ειδικά σε μία περίπτωση ο συγκεντρωτήρας κυριολεκτικά προσγειώθηκε μπροστά στον λαγό. Δεν ξέρω τι να πω, μείνανε στην άκρη, απλά σκεφτόμουν να αγοράσω ένα καινούργιο κουτί από άλλο κατάστημα και ρωτάω αν είναι κάτι μεμονωμένο πχ από κακή αποθήκευση ή έχει συμβεί και σε άλλους οπότε ίσως είναι θέμα παρτίδας
 
Καλησπέρα λαγάδες!
Την περσινή χρόνια αγόρασα ένα νέο κουτί Remington nitro magnum 42,5 γραμμάρια Νο4. Αρχικά μου έκανε εντύπωση ο κάλυκας. Το χρώμα του ήταν ποιο ανοιχτό από το συνηθισμένο σκούρο πράσινο της Remington. Επιπλέον μέσα στο κουτί υπήρχαν φυσίγγια που είχαν μικροσκουριές. Να μην τα πολυλογώ στο κυνήγι με απογοήτευσαν. Λαγοί που αφήνανε μαλλιά αλλά φεύγανε και 1-2 που με χαιρετήσανε και έμεινα να αναρωτιέμαι του πήγανε τα σκάγια. Έριξα επίσης Remington express 35,5 Νο5 (με το παλιό κουτί όχι το xlr) που είχα απόθεμα και Remington pheasant Νο4 με άριστα αποτελέσματα. Παλαιότερα με τα nitro έχω πάρει λαγούς σε πολύ μεγάλες αποστάσεις. Παρατήρησε κάποιος κάτι αντίστοιχο;
Αφού ρίχνεις μια μανγκνουμ μια απλά, εγώ λέω πως έμεινες πίσω. Κάποιο περιφερειακό ακραίο του έβγαλε μαλλιά.
Μιας και ο λαγός δεν θέλει πυκνή κατανομή, τα 36 γρ ν4 είναι τέλεια. (και από ταχύτητα) . Αν πας σε μανγκνουμ ,για να αντισταθμίσεις τη μείωση ταχύτητας πάρε ν2. Το Remington nitro magnum 42,5 γραμμάρια Νο2 είναι ιδανικό για πάνω από 30μ
 
Αφού ρίχνεις μια μανγκνουμ μια απλά, εγώ λέω πως έμεινες πίσω. Κάποιο περιφερειακό ακραίο του έβγαλε μαλλιά.
Μιας και ο λαγός δεν θέλει πυκνή κατανομή, τα 36 γρ ν4 είναι τέλεια. (και από ταχύτητα) . Αν πας σε μανγκνουμ ,για να αντισταθμίσεις τη μείωση ταχύτητας πάρε ν2. Το Remington nitro magnum 42,5 γραμμάρια Νο2 είναι ιδανικό για πάνω από 30μ
Όπως ανέφερα τα φυσίγγια τα χρησιμοποιώ χρόνια και δεν είχα ποτέ πρόβλημα. Το θέμα προέκυψε με το συγκεκριμένο κουτί. Δυστυχώς δεν είχα κρατήσει κάποιο φυσίγγι από τα παλαιότερα για να τα συγκρίνω.
 
Back
Top