Φυσίγγια για Λαγό

Κυρ Νικο
Οταν μιλας για ποστο εννοεις στο καρτερι σωστα;
Καλα τα πανω απο 50γρ και τις βολες στα 60 μετρα για ποιο σημειο τυ κυνηγιου προοριζονται;
Προσπαθω να καταλαβω το σκεπτικο που θα χρειαστει καποιος να ριξει σε λαγο σε αυτα τα μετρα.
Περαν ισως της πιθανοτητας να αστοχησει και στις δυο βολες του δικαννου και να βαλει μεσα ενα τετοιο ριχνοντας μια τελευταια μπας και του σπασει κανα ποδι , και εφοσον εχει παρει μετρα απο τα σκυλια και το επιτρεπει ο τοπος, δεν μπορω να σκεφτω αλλη χρηση
 
Καλα τα πανω απο 50γρ και τις βολες στα 60 μετρα για ποιο σημειο τυ κυνηγιου προοριζονται;
Προσπαθω να καταλαβω το σκεπτικο που θα χρειαστει καποιος να ριξει σε λαγο σε αυτα τα μετρα.
Μόνο όταν κυνηγάς σε τόπο που είναι ανοιχτός και ξέρεις εκ των προτέρων ότι μπορεί να χρειαστεί να ρίξεις σε τέτοια απόσταση
 
Κυρ Νικο
Οταν μιλας για ποστο εννοεις στο καρτερι σωστα;
Καλα τα πανω απο 50γρ και τις βολες στα 60 μετρα για ποιο σημειο τυ κυνηγιου προοριζονται;
Προσπαθω να καταλαβω το σκεπτικο που θα χρειαστει καποιος να ριξει σε λαγο σε αυτα τα μετρα.
Περαν ισως της πιθανοτητας να αστοχησει και στις δυο βολες του δικαννου και να βαλει μεσα ενα τετοιο ριχνοντας μια τελευταια μπας και του σπασει κανα ποδι , και εφοσον εχει παρει μετρα απο τα σκυλια και το επιτρεπει ο τοπος, δεν μπορω να σκεφτω αλλη χρηση

Καλέ μου φιλε....οταν βγαζω ενα σεταπ....δεν προοριζετε μονο για λαγο...
Εγω δεν σηκωνω οπλο μετα τα 45 μετρα....
Σκεψου λιγο και τους συναδελφους και φιλους που ''σηκωνουν''....καθως και τους παπιοκυνηγους!!! ;) :)
 
Παλι δεν σε ''πιανω'' 100% . Εαν παμε σε ενα φυσιγγιο οχι μαγκνουμ....αλλα σεμι μαγκνουμ με 40 γραμμαρια
Ν2 θα εχουμε γομωση 168 σκαγια.
Σε 12/70 των 36 γραμμαριων Ν2 θα εχουμε 151 σκαγια...
Για να παρει το ζωο 4-5 σκαγια στα 50 και 60 μετρα....τι συγκεντρωση πρεπει να εχεις ??? 100% ???
Τα 50 -60 μετρα για μενα....εχουν ζορια...πολλα ''ζορια''....και λεω παντα για μενα....
Αυτη η δοκιμη με Ν2 και 50 γραμμαρια σκαγια δλδ 210 σκαγια γομωση.

View attachment 32318View attachment 32319

Πιστευω οτι στα 60 μετρα ουτε αυτη η τουφεκια θα βαλει 4-5 σκαγια στο ζωο...ισως παρει 3 σκαγια
και με Ν2 ισως το κρατησεις... και αυτο απο το ποσοτητα των σκαγιων.

Εαν εχεις καποια δοκιμη στα 50 -60 μετρα με Ν2 σκαγια....και εαν θελεις βεβαια...την ανεβαζεις να την
δουμε!!! :)
Καλημερα, αν και τα εχουμε ξαναπει, θεωρω υπερβολικες αυτες τις γομωσεις φιλε.

Με ενα φυσιγγι εμποριου οπως το rottweil 36 no3 η no2 ο λαγος πεφτει στα 50 και 60 μετρα, δεν θα μιλησω για τα τοπ φυσιγγια οπως το remington nitro mag στα 42 γρ που σε νο2 εχει πιο πολλα μετρα η για το remington doublex που εβγανε αν θυμαμαι καλα 6/4 αναμεικτο.

Με αυτα τα φυσιγγια εχουν πεσει λαγοι ξεροι σε τρελες αποστασεις και μερικες απο αυτες τις τουφεκιες τις εχω δει με τα ματια μου, ειναι αυτο που λεμε αν δεν το δεις δεν το πιστευεις.

Εγω οταν πηγαινα για λαγο με ενα παλιο δικανο ποζε μονο τα rottweil εριχνα και ο θειος μου με πλαγιο μπαικαλ επισης τα ιδια και ειχε παρει παρα πολυ μακρινους λαγους με νο3.

Για τελευταιο στον λαγο θα επελεγα το nitro σε νο2 η καποιο αλλο απο 36 μεχρι 40γρ σε νο3 η νο2, αν ειναι πολυ ανοιχτος ο τοπος καλυτερο το νο2 για πολυ μακρινη τουφεκια, δεν θελει υπερβολες ο ερμος ο λαγος κατα την γνωμη μου παντα, δεν ειναι αλεπου να θελει υπερβολες και πολυ χοντρα νουμερα.

Αλλα επειδη ολα ειναι στο μυαλο και με οτι νιωθει σιγουρια ο καθενας κυνηγαει ειναι ολα δεκτα και σεβαστα.
 
Καλημερα, αν και τα εχουμε ξαναπει, θεωρω υπερβολικες αυτες τις γομωσεις φιλε.

Με ενα φυσιγγι εμποριου οπως το rottweil 36 no3 η no2 ο λαγος πεφτει στα 50 και 60 μετρα, δεν θα μιλησω για τα τοπ φυσιγγια οπως το remington nitro mag στα 42 γρ που σε νο2 εχει πιο πολλα μετρα η για το remington doublex που εβγανε αν θυμαμαι καλα 6/4 αναμεικτο.

Με αυτα τα φυσιγγια εχουν πεσει λαγοι ξεροι σε τρελες αποστασεις και μερικες απο αυτες τις τουφεκιες τις εχω δει με τα ματια μου, ειναι αυτο που λεμε αν δεν το δεις δεν το πιστευεις.

Εγω οταν πηγαινα για λαγο με ενα παλιο δικανο ποζε μονο τα rottweil εριχνα και ο θειος μου με πλαγιο μπαικαλ επισης τα ιδια και ειχε παρει παρα πολυ μακρινους λαγους με νο3.

Για τελευταιο στον λαγο θα επελεγα το nitro σε νο2 η καποιο αλλο απο 36 μεχρι 40γρ σε νο3 η νο2, αν ειναι πολυ ανοιχτος ο τοπος καλυτερο το νο2 για πολυ μακρινη τουφεκια, δεν θελει υπερβολες ο ερμος ο λαγος κατα την γνωμη μου παντα, δεν ειναι αλεπου να θελει υπερβολες και πολυ χοντρα νουμερα.

Αλλα επειδη ολα ειναι στο μυαλο και με οτι νιωθει σιγουρια ο καθενας κυνηγαει ειναι ολα δεκτα και σεβαστα.

Αλεξ μου , οντως τα εχουμε ξανα πει....φιλαρα!!!! :)
ΟΛΕΣ οι αποψεις σεβαστες....
Και εγω ειμαι αυτος που λεω.....περι ορεξεως κολοκυθοπιτα!!!! ;) :)
 
Παλι δεν σε ''πιανω'' 100% . Εαν παμε σε ενα φυσιγγιο οχι μαγκνουμ....αλλα σεμι μαγκνουμ με 40 γραμμαρια
Ν2 θα εχουμε γομωση 168 σκαγια.
Σε 12/70 των 36 γραμμαριων Ν2 θα εχουμε 151 σκαγια...
Για να παρει το ζωο 4-5 σκαγια στα 50 και 60 μετρα....τι συγκεντρωση πρεπει να εχεις ??? 100% ???
Μισό λεπτό.
Δεν καταλαβαίνω γιατί θα πρέπει να έχουμε 100% σε αυτα τα μετρα για να πάρουμε το λαγό.
Ποσα σκάγια νο 2 πρέπει να έχει η ροζέτα για να πεις ότι θα κρατήσει το λαγό;
 
Μισό λεπτό.
Δεν καταλαβαίνω γιατί θα πρέπει να έχουμε 100% σε αυτα τα μετρα για να πάρουμε το λαγό.
Ποσα σκάγια νο 2 πρέπει να έχει η ροζέτα για να πεις ότι θα κρατήσει το λαγό;

Δεν ξερω ακριβως.....πιστευω τουλαχιστον 100 σκαγια αν οχι 120 ωστε να παρει 4-5 σκαγια επανω
του...
Αλλα και 90 σκαγια να πουμε....που τα θεωρω λιγα....τον κραταω δεν τον κραταω ειναι ( για μενα )....
τα 90 σκαγια σημαινει ενα 60% συγκεντρωση στα 36 γραμ. σκαγια. Τα 100 σκαγια 70% και τα 120 - 80%
συγκεντρωση.Την θεωρεις εφικτη αυτην την συγκεντρωση στα 60 μετρα ???

Ενω με ενα φυσιγγιο 50 γραμμαριων Ν2 και 210 σκαγια γομωση με 50% συγκεντρωση εχεις 105 σκαγια
μεσα στο κυκλο.
Αυτοι ειναι δικοι μου υπολογισμοι.....και δεν διεκδικω το αλαθητο....
Εσυ τι γνωμη εχεις ??? Ποσα σκαγια πιστευεις οτι πρεπει να εχει ο κυκλος ωστε να κρατησεις τον λαγο???
Συζητηση κανουμε....χωρις ιχνος αντιπαραθεσης....το λεω γιατι πολλες φορες ο γραπτος μου λογος
εχει παρεξηγηθει...οκ ?? :)
 
Δεν ξερω ακριβως.....πιστευω τουλαχιστον 100 σκαγια αν οχι 120 ωστε να παρει 4-5 σκαγια επανω
του...
Αλλα και 90 σκαγια να πουμε....που τα θεωρω λιγα....τον κραταω δεν τον κραταω ειναι ( για μενα )....
τα 90 σκαγια σημαινει ενα 60% συγκεντρωση στα 36 γραμ. σκαγια. Τα 100 σκαγια 70% και τα 120 - 80%
συγκεντρωση.Την θεωρεις εφικτη αυτην την συγκεντρωση στα 60 μετρα ???

Ενω με ενα φυσιγγιο 50 γραμμαριων Ν2 και 210 σκαγια γομωση με 50% συγκεντρωση εχεις 105 σκαγια
μεσα στο κυκλο.
Αυτοι ειναι δικοι μου υπολογισμοι.....και δεν διεκδικω το αλαθητο....
Εσυ τι γνωμη εχεις ??? Ποσα σκαγια πιστευεις οτι πρεπει να εχει ο κυκλος ωστε να κρατησεις τον λαγο???
Συζητηση κανουμε....χωρις ιχνος αντιπαραθεσης....το λεω γιατι πολλες φορες ο γραπτος μου λογος
εχει παρεξηγηθει...οκ ?? :)
Αυτη η τουφεκια ανεξαρτητα απο το ποσοστο που εχει, τον ειχε τον λαγο?
received_2358711371065911.jpeg
Δεν ειμαι καλος στα ποσοστα φιλε και δεν βαδιζω βαση ποσοστων, μπορει βεβαια να κανω και λαθος...αλλα πιστευω πως αν, βαλεις ενα χαρτονακι 60×60 πχ η 50×50 στα 60 μετρα και στο κεντρο του μια κολλα Α4 και τουφεκισεις.
Θα δεις αν μπορεις να εχεις ενα θηραμα σαν τον λαγο πχ στα 60 μετρα, η τουφεκια με νο4 αμερικανικο που ειναι λιγο πιο χοντρο νουμερο.

Σε μια δοκιμη μου πιο παλια απο αυτη που ανεβασα, το ιδιο φυσιγγι με Lf kicks ειχε 9 σκαγια στην κολλα Α4, θα μου πεις βεβαια οτι θα πρεπει να εισαι κεντρο για να παρει αυτα τα σκαγια και θα εχεις δικιο, αλλα αν εισαι κεντρο ετοιμαζεις τα κρεμμυδια μετα.
 
Γιατί υπάρχει περίπτωση να παίρνεις οποιοδήποτε θήραμα στα 60 μέτρα με το ανάλογο νουμ σκαγιου και να μην είσαι κέντρο .Οποίος το κάταφερνει και δεν είναι κέντρο να ξεκινήσει να παίζει τζόκερ η έχει βρει το καλύτερο φυσίγγι του πλανήτη μακράν
 
Back
Top