Φυσίγγια για Λαγό

Καλημερα και απο δω σε ολους!!! :) Γιαννη ωραιο το στησιμο στο 1,85χ36......πολυ καλο και σωστο αυτο που γραφεις 1,85Χ33.....εφοσον καταφερεις και ''μαζεψεις'' την τουφεκια.....μην ξεχνας ομως οτι η υγρασια δεν σημαινει
απαραιτητα και κρυο. Εαν το 1,85χ33 το ριξεις σε ηπιο καιρο.....μηπως εχεις διαμπερη τραυματα λογω ταχυτητων ....
και δεις το θηραμα να φευγει κουνοντας το μαντηλι ?? ρωταω......μηπως υπαρχει αυτη η πιθανοτητα ?? Και ναι....
γιατι να ρισκαρω με μια μη διβαδικη πυριτιδα ?? Εφοσον εχω την ''λυση'' της διβασικης.....ποιος ο λογος της
τροποποιημενης ?? Εμεις σαν Ιδιογομωτες φτιαχνουμε οτι θελουμε....τα παιδια που αγοραζουν σκεπτομαι που δεν
εχουν εναλλακτικες.....Ο Αριστος εδωσε το παραδειγμα....αλλο γραφουν....αλλα εχουν μεσα τα φυσεκια του
εμποριου.....και μη χειροτερα..... :)
 
Καλημερα και απο δω σε ολους!!! :) Γιαννη ωραιο το στησιμο στο 1,85χ36......πολυ καλο και σωστο αυτο που γραφεις 1,85Χ33.....εφοσον καταφερεις και ''μαζεψεις'' την τουφεκια.....μην ξεχνας ομως οτι η υγρασια δεν σημαινει
απαραιτητα και κρυο. Εαν το 1,85χ33 το ριξεις σε ηπιο καιρο.....μηπως εχεις διαμπερη τραυματα λογω ταχυτητων ....
και δεις το θηραμα να φευγει κουνοντας το μαντηλι ?? ρωταω......μηπως υπαρχει αυτη η πιθανοτητα ?? Και ναι....
γιατι να ρισκαρω με μια μη διβαδικη πυριτιδα ?? Εφοσον εχω την ''λυση'' της διβασικης.....ποιος ο λογος της
τροποποιημενης ?? Εμεις σαν Ιδιογομωτες φτιαχνουμε οτι θελουμε....τα παιδια που αγοραζουν σκεπτομαι που δεν
εχουν εναλλακτικες.....Ο Αριστος εδωσε το παραδειγμα....αλλο γραφουν....αλλα εχουν μεσα τα φυσεκια του
εμποριου.....και μη χειροτερα..... :)
Ενοητε πτη θα εχεις διαμπερη στο 1,85 μονο χειμονα το καλοκερη με ζεστη πας 1,80 και 1,75 ακομα.κητα η eley στα δηκατης τη κανειo_Oo_Oκλημα αγγλιας βεβεα η ειδια η ετερια 1,85 την δηνη
 
Ενοητε πτη θα εχεις διαμπερη στο 1,85 μονο χειμονα το καλοκερη με ζεστη πας 1,80 και 1,75 ακομα.κητα η eley στα δηκατης τη κανειo_Oo_Oκλημα αγγλιας βεβεα η ειδια η ετερια 1,85 την δηνη

Αυτες τις αλλαγες τις κανουμε εμεις....μπορουμε και τις κανουμε.....οτι ''γουσταρουμε'' κανουμε για ειμαστε ιδιογομωτες.....οι εταιρειες ενα φυσεκι βγαζουν ''σχεδον'' χειμωνα καλοκαιρι.....γι'αυτο και το πεταλωμα παει συνεφο!!!!
Και μην ξεχνας οτι οι εταιρειες εχουν να κανουν με χιλια δυο οπλα....σε ποιο απο ολα να ''ταιριαξουν'' φυσεκι ??
Θεωρω τον εαυτο μου προνομοιουχο που μπορω και φτιαχνω τα φυσεκια μου οπως εγω τα θελω.....οσοι αγοραζουν πρεπει
να βαδιζουν στα ''σιγουρα''.....δλδ. βροχαρια = διβασικη. :)
 
Το περιεργο βλεπο πολη υψηλη δοση μπαρουτης. εχω υπονιες πος μπορει νανε psb2 σπεσιαλ πολη φουσκομενο σεταπ θα πιανη τα 900 μπαρ για πλακα αν ειναι η απληo_Oo_Oo_O
Τώρα είδα αυτό το θέμα, και βλέπω Γιάννη ότι κάναμε την ίδια σκέψη (για PSB2 SPECIAL);) !!! https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Παρουσίαση-Φυσιγγίων.2698/post-420029 ....
Τα μεγάλα πνεύματα συναντώνται ... .sarcastic. .big smile..yel.
Με την ευκαιρία ξαναέριξα μια ματιά στο site της Eley, για να θυμηθώ ποιες πυρίτιδες αναφέρει για το γνήσιο ALPHAMAX (εννοώ αυτό που κυκλοφορεί στην Αγγλία, σε 36, 42 και 46 γρ. και μόνο σε Νο.3 - ειδικά για το κυνήγι της αλεπούς ... "fox control")
Αν θεωρήσουμε βέβαια ότι οι πληροφορίες που δίνει το site είναι σωστές, γιατί πολλές φορές είναι άλλα'ντ'άλλων (σε όλες τις εταιρείες συμβαίνει αυτό) ...
https://www.eleyhawkltd.com/products/game-cartridges/alphamax
LOADSHOT SIZEWADDINGVELOCITYPOWDERBRASS LENGTHCASE LENGTH
363Plastic410 mps
1345 fps
CSB +21670 mm
2 3/4 inches
42 (MAGNUM 2 2/4")3Plastic395 mps
1296 fps
PSB +2SP1670 mm
2 3/4 inches
46 (MAGNUM 3")3Plastic395 mps
1296 fps
SSB 1501676 mm
3" inches
 
Κατη δεν μου κολαει με την δοση.2γρ ειναι πολα ουτε ο κουτουμανος σε κοντρα θα το σκευτοταν να το γεμηση εκει με την απλη:eek::eek:.shake hands.
Για γράψε ρε φωτοβολιδα ποια συνταγή ακριβώς σου κάνει τόσο εντύπωση
 
2χ36 psb2 σε καληκα μαξαμ και σηγκετροτηρα.το 36 της eley
Μία απλή συνταγή για το κλίμα της Αγγλίας ειναι φωτοβολιδα. Η 2 είναι. Τσαφ κάνει. Εσύ θέλεις την καινούργια την 111 να εκτοξεύσεις πυραύλους αέρος εδάφους από την Κρήτη
 
Back
Top