Φυσίγγια Διασποράς

Ο gualandi ο διαπορεας ανοίγει πολύ πιο μακριά από τόν ελικοειδή δεν κάνει για πολύ κοντά δηλαδή είναι ποτήρι με σταυρός.
ΟΚ κατάλαβα τι εννοείς
αλλά τον προτιμώ γιατί δεν έχει τρελά σκάγια ούτε κενά
τον ελικοειδή τον φοβάμαι λίγο
από ότι έχω παρατηρήσει οι μεγάλες εταιρείας(ειδικά οι ιταλικές) βάζουν gulandi
οι μικρές ελικοειδή(με ή χωρίς πτερύγια) και έχουν και αυξημένες πιέσεις
ο ελικοειδής έχει το πλεονέκτημα ότι ανοίγει πολύ σε μικρή απόσταση(μετά η τουφεκιά χάνει τη συνοχή της)
 
Last edited:
Ωραιο το φυσιγγι διασπορας αλλα χρησιμο μονο σε οπλα με σταθερες κανες .Και με μειονεκτημα δοκιμη με ποιο τσοκ σου δουλευει καλυτερα στην αποσταση που θελεις .Για μενα μετά την υπαρξη των τσοκ και των πιο ανοιχτων απο κυλινδρο αδιάφορα πλέον συν το πολυ αυξημενο κοστος σε σχέση με το νορμαλ που δεν δικαιολογητε επουδενι.
 
Κανένα διασποράς για τσίχλα ρε παιδιά υπάρχει ?
Υποθέτω πως θα εννοείς...πιο οικονομικα...

Όλα τα διασπορας η πιο σωστά όλοι οι διασπορεις είναι κατάλληλοι (και) για τσίχλα αναλόγως των συνθηκών.....

Ψάχνεις κατι συγκεκριμένο?
 
Ναι ψάχνω κάτι οικονομικό αλλά στην συγκεκριμένη περίπτωση ότι διασποράς έβαζα ακριβό ή φθηνό δεν ήμουν ευχαριστημένος. Ξέρεις τι είναι να τραβάς στα 5-10 μέτρα συγκεντρωτηρες και να παίρνεις πουλιά και στα διασποράς να έχεις θέμα? Στην μπεκάτσα έχουμε βρει !! Jordan διάφανο και τελος! Στην τσίχλα? Ακόμα και τα gm3 που χρησιμοποιώ σε τρυγόνι και περισσότερο σε ορτύκι με καλά αποτελέσματα με το που έρθει ο Οκτώβρης τα σταματώ! Προτείνετε κάποιο να δοκιμάσουμε και εμείς οι ατζαμιδες .terror.
 
Ναι ψάχνω κάτι οικονομικό αλλά στην συγκεκριμένη περίπτωση ότι διασποράς έβαζα ακριβό ή φθηνό δεν ήμουν ευχαριστημένος. Ξέρεις τι είναι να τραβάς στα 5-10 μέτρα συγκεντρωτηρες και να παίρνεις πουλιά και στα διασποράς να έχεις θέμα? Στην μπεκάτσα έχουμε βρει !! Jordan διάφανο και τελος! Στην τσίχλα? Ακόμα και τα gm3 που χρησιμοποιώ σε τρυγόνι και περισσότερο σε ορτύκι με καλά αποτελέσματα με το που έρθει ο Οκτώβρης τα σταματώ! Προτείνετε κάποιο να δοκιμάσουμε και εμείς οι ατζαμιδες .terror.
Τι τσοκ έχεις πάνω;
 
Δ

κοιτα δεν είμαι ειδήμων, αλλά αυτά που σου είπα μου δουλεύουν καλά όλο τον χρόνο, επίσης σε σχετικά κοντινές αποστάσεις και μεσαίες και με μάλλινη είχα καλά αποτελέσματα
Εγώ χρησιμοποιώ μάλλινη σε μεσαίες αποστάσεις ..σε αυτές τις μαύρες που λέμε όμως δεν έχω βρει ακόμα γιατρειά. Είναι κωμικοτραγικό να σκοτώνω στα 5-10 μέτρα με συγκεντρωτηρες και όχι με διασποράς. Σε ευχαριστώ πάντως για την απάντηση σου !
 
Εγώ χρησιμοποιώ μάλλινη σε μεσαίες αποστάσεις ..σε αυτές τις μαύρες που λέμε όμως δεν έχω βρει ακόμα γιατρειά. Είναι κωμικοτραγικό να σκοτώνω στα 5-10 μέτρα με συγκεντρωτηρες και όχι με διασποράς. Σε ευχαριστώ πάντως για την απάντηση σου !
Πάρε μερικά, ρίξε σε χαρτόνι και δες ποια σου ταιριάζουν περισσότερα, έτσι ίσως βγάλεις κάποια άκρη
 
Back
Top