Φυλάχτρες (Αυτοσχέδιες και Μη)

Στραβομάρα την τρέλα μου μέσα!
Ευχαριστώ για τη διευκρίνηση, από τη γκαβομάρα μου με τη μικρή οθόνη του κινητού δεν είδα την ώρα.
Θαλη
Παρε φιλε το αλυσόπριονο κοψε λιγα ξυλα να μην ακους τις σειρηνες των τσιν τσιν στο κεφαλι γιατι θα σε τρελανουν αυτες στο τελος .yel. .love. .sarcastic.
 
Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει την παρακάτω είδηση;

Όπως έκανε γνωστό ο Κυνηγητικός Σύλλογος Καλαμάτας την Τρίτη συνελήφθη κυνηγός επειδή βρισκόταν σε φυλάχτρα.

Ακολουθεί η ανακοίνωση του Συλλόγου:
Την Τρίτη 21 Ιουνίου 2022 και ώρα 22:30 ο ομοσπονδιακός θηροφύλακας
Μαλαπάνης Δημήτριος, μαζί με τον θηροφύλακα του κυνηγετικού συλλόγου Καλαμάτας Κουρούπη Παναγιώτη, διενεργώντας διατεταγμένη υπηρεσία για πρόληψη και καταστολή παράνομης θήρας, εντόπισαν στην περιοχή “Κάμπος Μοναστηριού” του Δ.Δ. Αμφειας του Δήμου Καλαμάτας ένα άτομο να βρίσκεται σε μία “φυλάχτρα” με κυνηγετικό όπλο.

Προέβησαν στην σύλληψη του,κατάσχετοντας το όπλο μαζί με τά φυσίγγια πού ήταν γεμάτο, καθώς και έναν φακό που ήταν προσαρμοσμένος επάνω στην κάννη του όπλου.
Σε βάρος του ιδίου κατατέθηκε μήνυση για την πράξη αυτή, όπως προβλέπεται από το νόμο και τίς απαγορευτικές διατάξεις που ισχύουν.

Συγχαρητήρια στους θηροφύλακες.
Συγχαρητήρια στους κυνηγετικούς συλλόγους για το έργο πού προσφέρουν για την πάταξη της λαθροθηρίας



https://www.tharrosnews.gr/2022/06/messinia-syllipsi-kynigou-pou-vriskotan-se-fylachtra/




Απαγορεύονται οι φυλάχτρες;
Μήπως τόνε πήρε ο ύπνος τον άνθρωπο και τον ξυπνήσαν οι θηροφυλακες οταν έφθασαν ? ( τον φακό τον είχε μαζί για να βλέπει στο γύρνα μεσα στα σκοτάδια και τον είχε δέσει πανω στο όπλο για να μην του πέσει και χαθεί )
 
Θαλη
Παρε φιλε το αλυσόπριονο κοψε λιγα ξυλα να μην ακους τις σειρηνες των τσιν τσιν στο κεφαλι γιατι θα σε τρελανουν αυτες στο τελος .yel. .love. .sarcastic.

Με έχουνε πικάρει φίλε εδώ μέσα, ιδίως οι τέντυμπόιδες στο θέμα με τις τσίχλες και ονειρεύομαι ότι φέτος θα γίνει χαμός από τσίχλες και σκέφτομαι να πάρω φυλάχτρα και ψάχνω στο ίντερνετ να βρω και άλλα τέτοια.
 
Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει την παρακάτω είδηση;

Όπως έκανε γνωστό ο Κυνηγητικός Σύλλογος Καλαμάτας την Τρίτη συνελήφθη κυνηγός επειδή βρισκόταν σε φυλάχτρα.

Ακολουθεί η ανακοίνωση του Συλλόγου:
Την Τρίτη 21 Ιουνίου 2022 και ώρα 22:30 ο ομοσπονδιακός θηροφύλακας
Μαλαπάνης Δημήτριος, μαζί με τον θηροφύλακα του κυνηγετικού συλλόγου Καλαμάτας Κουρούπη Παναγιώτη, διενεργώντας διατεταγμένη υπηρεσία για πρόληψη και καταστολή παράνομης θήρας, εντόπισαν στην περιοχή “Κάμπος Μοναστηριού” του Δ.Δ. Αμφειας του Δήμου Καλαμάτας ένα άτομο να βρίσκεται σε μία “φυλάχτρα” με κυνηγετικό όπλο.

Προέβησαν στην σύλληψη του,κατάσχετοντας το όπλο μαζί με τά φυσίγγια πού ήταν γεμάτο, καθώς και έναν φακό που ήταν προσαρμοσμένος επάνω στην κάννη του όπλου.
Σε βάρος του ιδίου κατατέθηκε μήνυση για την πράξη αυτή, όπως προβλέπεται από το νόμο και τίς απαγορευτικές διατάξεις που ισχύουν.

Συγχαρητήρια στους θηροφύλακες.
Συγχαρητήρια στους κυνηγετικούς συλλόγους για το έργο πού προσφέρουν για την πάταξη της λαθροθηρίας



https://www.tharrosnews.gr/2022/06/messinia-syllipsi-kynigou-pou-vriskotan-se-fylachtra/




Απαγορεύονται οι φυλάχτρες;
Και γεμάτο όπλο με προσαρμοσμένο φακό. Η φυλάχτρα τον μάρανε
 
Με έχουνε πικάρει φίλε εδώ μέσα, ιδίως οι τέντυμπόιδες στο θέμα με τις τσίχλες και ονειρεύομαι ότι φέτος θα γίνει χαμός από τσίχλες και σκέφτομαι να πάρω φυλάχτρα και ψάχνω στο ίντερνετ να βρω και άλλα τέτοια.
Για τσιχλα;
Πιστευω οτι δεν ειναι απραιτητη φιλε
Για φασσα ναι

Με ενα δικτυ παραλλαγης ενα σχοινι εξορμησεων και δυο πτυσομενα πασαλακια trekking φτιαχνεις αριστη φυλακτρα και ισως να σου ερχεται και φθηνοτερα απο μια ετοιμη και με καλυτερο αποτελεσμα

Δεν το εχω ψαξει ομως να δω σε τι τιμες παιζουν οι ετοιμες οποταν ισως εχω λαθος

Θα ερθουν ρε φιλε πουλακια πιστευω
Δειχνουν θετικα τα πραματα
Μακαρι να συνεχισουν ετσι οπως δειχνουν

Τα παιδια που εχουν εμπειρια απο το θηραμα αυτο θα σου πουν καλυτερα
Εγω δεν μπορω να πω οτι ειμαι εμπειρος στο θεμα αυτο

Παω μονο μετα το ενδημικο και την λατρευω ως μεζε αλλα υπαρχει κοσμος πραγματικα μανιακος με το θηραμα αυτο με πολυ μεγαλη εμπειρια!
 
Παιδε
Και γεμάτο όπλο με προσαρμοσμένο φακό. Η φυλάχτρα τον μάρανε
Παιδες
Κλουβα ειχε φτιαξει ο τυπος στην ουσια

Δηλαδη την ειχε στησει σε φαι(συνηθως ταισμα) η νερο(βραδυ στο φαι το κανουν συνηθως) για να βαρεσει παρανομα με τον φακο
 
Η είδηση ξεκινούσε έτσι:
"Όπως έκανε γνωστό ο Κυνηγητικός Σύλλογος Καλαμάτας την Τρίτη συνελήφθη κυνηγός επειδή βρισκόταν σε φυλάχτρα."
Αυτή ήταν η πρώτη πρόταση στο άρθρο και μου φάνηκε πολύ περίεργο. Αν είχα υπομονή να το διαβάσω όλο το άρθρο πριν ποστάρω δεν θα την έλεγα τη μπούρδα μου 🙃
 
Η είδηση ξεκινούσε έτσι:
"Όπως έκανε γνωστό ο Κυνηγητικός Σύλλογος Καλαμάτας την Τρίτη συνελήφθη κυνηγός επειδή βρισκόταν σε φυλάχτρα."
Αυτή ήταν η πρώτη πρόταση στο άρθρο και μου φάνηκε πολύ περίεργο. Αν είχα υπομονή να το διαβάσω όλο το άρθρο πριν ποστάρω δεν θα την έλεγα τη μπούρδα μου 🙃
Μα δεν εχεις εσυ το αδικο φιλε
Αυτος που το εγραψε εχει!

Εσυ πολυ σωστα ειπες την απορια γιατι οπως το εγραψαν πολυ σωστα την εξεφρασες!

Και γω το ιδιο αναρωτηθηκα μεχρι που ειδα για το φακο
 
Η είδηση ξεκινούσε έτσι:
"Όπως έκανε γνωστό ο Κυνηγητικός Σύλλογος Καλαμάτας την Τρίτη συνελήφθη κυνηγός επειδή βρισκόταν σε φυλάχτρα."
Αυτή ήταν η πρώτη πρόταση στο άρθρο και μου φάνηκε πολύ περίεργο. Αν είχα υπομονή να το διαβάσω όλο το άρθρο πριν ποστάρω δεν θα την έλεγα τη μπούρδα μου 🙃
Προκαλούν συχνά σύγχυση οι τίτλοι σε διάφορα άρθρα, με σκοπό την παραπληροφόρηση, ειδικά σε αυτόν που θα μείνει στον τίτλο.
Δεν έχεις άδικο όμως, ξέροντας τι εστί φυλάχτρα και τι απαγορεύσεις τρώμε συχνά πυκνά εμείς οι κυνηγοί, σε όλους εκεί θα πήγαινε το μυαλό μας
 
Καλημερα για το θεμα της φυλαχτρας απο εναν αρωστο φασοκυνηγο η καλυτερη λυση ειναι πριονακι η τσεκουρακι και υλικα απο το μερος που κυνηγατε εαν ψαξουμε προσεκτικα ακομα και στον καμπο κατι θα βρουμε,οτιδιποτε αλλο οι φασες το βλεπουν ξενο.Αυτα απο εμενα σας αφηνω γιατι παω για φασες παραδοξως φετος εχει πολλα πουλια και καθε μερα απο τις 2/10 μπαινουν και καινουργια..Για τους λατρεις της τσιχλας εχθες ακουσα τις πρωτες μαζι με κοτσυφια οποτε ετοιμαστειτε στην Αττικη...Καλες τουφεκιες
 
Καλημερα για το θεμα της φυλαχτρας απο εναν αρωστο φασοκυνηγο η καλυτερη λυση ειναι πριονακι η τσεκουρακι και υλικα απο το μερος που κυνηγατε εαν ψαξουμε προσεκτικα ακομα και στον καμπο κατι θα βρουμε,οτιδιποτε αλλο οι φασες το βλεπουν ξενο.Αυτα απο εμενα σας αφηνω γιατι παω για φασες παραδοξως φετος εχει πολλα πουλια και καθε μερα απο τις 2/10 μπαινουν και καινουργια..Για τους λατρεις της τσιχλας εχθες ακουσα τις πρωτες μαζι με κοτσυφια οποτε ετοιμαστειτε στην Αττικη...Καλες τουφεκιες
Για Πιο νομό μιλάς Θεμιστοκλή?
 
Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει την παρακάτω είδηση;

Όπως έκανε γνωστό ο Κυνηγητικός Σύλλογος Καλαμάτας την Τρίτη συνελήφθη κυνηγός επειδή βρισκόταν σε φυλάχτρα.

Ακολουθεί η ανακοίνωση του Συλλόγου:
Την Τρίτη 21 Ιουνίου 2022 και ώρα 22:30 ο ομοσπονδιακός θηροφύλακας
Μαλαπάνης Δημήτριος, μαζί με τον θηροφύλακα του κυνηγετικού συλλόγου Καλαμάτας Κουρούπη Παναγιώτη, διενεργώντας διατεταγμένη υπηρεσία για πρόληψη και καταστολή παράνομης θήρας, εντόπισαν στην περιοχή “Κάμπος Μοναστηριού” του Δ.Δ. Αμφειας του Δήμου Καλαμάτας ένα άτομο να βρίσκεται σε μία “φυλάχτρα” με κυνηγετικό όπλο.

Προέβησαν στην σύλληψη του,κατάσχετοντας το όπλο μαζί με τά φυσίγγια πού ήταν γεμάτο, καθώς και έναν φακό που ήταν προσαρμοσμένος επάνω στην κάννη του όπλου.
Σε βάρος του ιδίου κατατέθηκε μήνυση για την πράξη αυτή, όπως προβλέπεται από το νόμο και τίς απαγορευτικές διατάξεις που ισχύουν.

Συγχαρητήρια στους θηροφύλακες.
Συγχαρητήρια στους κυνηγετικούς συλλόγους για το έργο πού προσφέρουν για την πάταξη της λαθροθηρίας



https://www.tharrosnews.gr/2022/06/messinia-syllipsi-kynigou-pou-vriskotan-se-fylachtra/




Απαγορεύονται οι φυλάχτρες;
Στις 22:30 το βράδυ που τον συνέλαβαν όπως λέει το άρθρο απαγορευονται ναι

Eνω η 21η Ιουνίου είναι εξαιρετική ημερομηνία για κυνήγι... .sarcastic.
 
Τον τύπο δεν μπορώ να τον καταλάβω. Ήθελε να κυνηγήσει παράνομα, διάλεξε μέσα στον καύσωνα; Και μέσα σε φυλάχτρα που θέλει χρόνο για να την τοποθετήσεις; Και είσαι και ακίνητος για να σε εντοπίσει και να σε πιάσει η θηροφυλακή πιο εύκολα; Τόσο άνετα ένιωθε;
Εγώ πάρκαρα παράνομα σήμερα γιατί δεν έβρισκα αλλού και με έφαγε το άγχος. Έτρεχα μην γίνει το 5λεπτο 10λεπτο και με τσακώσουν.
Πολύ cool ο τύπος.
 
Τον τύπο δεν μπορώ να τον καταλάβω. Ήθελε να κυνηγήσει παράνομα, διάλεξε μέσα στον καύσωνα; Και μέσα σε φυλάχτρα που θέλει χρόνο για να την τοποθετήσεις; Και είσαι και ακίνητος για να σε εντοπίσει και να σε πιάσει η θηροφυλακή πιο εύκολα; Τόσο άνετα ένιωθε;
Εγώ πάρκαρα παράνομα σήμερα γιατί δεν έβρισκα αλλού και με έφαγε το άγχος. Έτρεχα μην γίνει το 5λεπτο 10λεπτο και με τσακώσουν.
Πολύ cool ο τύπος.
Εσύ δεν ήσουν στο χωριό σου, άρχοντας... :cool:
 
Η είδηση ξεκινούσε έτσι:
"Όπως έκανε γνωστό ο Κυνηγητικός Σύλλογος Καλαμάτας την Τρίτη συνελήφθη κυνηγός επειδή βρισκόταν σε φυλάχτρα."
Αυτή ήταν η πρώτη πρόταση στο άρθρο και μου φάνηκε πολύ περίεργο. Αν είχα υπομονή να το διαβάσω όλο το άρθρο πριν ποστάρω δεν θα την έλεγα τη μπούρδα μου 🙃
Πάντα αυτός ο αρθρογράφος φταίει ....

1696773676345.png
 
Back
Top