Φτιάξ' το μόνος σου

κάπου εδώ ολοκληρώθηκε η ανακατασκευή και ο καλλωπισμός των ξύλων οξιάς το μονόκαννου ..
δύσκολο πράγμα η οξιά .. ας ειναι καλα το υδρόχρωμα .
Φυσικά το πέλμα ντύθηκε με το αγαπημένο μου δέρμα ..
Προσωπικά μου αρέσει το αποτέλεσμα και το ποιο σημαντικό ειναι οτι ήταν μια σπουδαία εμπειρία για μένα !
Εύχομαι να αρέσει και στην ιδιοκτήτρια που μου το εμπιστευτικέ .. και να είναι ''καλύτερο από ότι το φανταστικέ'' (που λέει και ο Αλεξιου στα για Γιαννενα ! ) :)















Χρηστάρα πολύ καλή δουλειά ρε φίλε.Μπράβο.
Εγώ έφερα το Breda απο το χωριό τον Νοέμβριο αλλά ακόμη δεν του έκανα τίποτα.
 
αδερφε εκπληκτικη δουλεια. μηπως ν αρχισουμε να σου στελνουμε και τα δικα μας???

Προς ενημέρωση των ενδιαφερόμενων: Είμαι πρώτος στη λίστα αναμονής για τους "συνεργάτες" Χρήστο & Γιάννη!!! .sarcastic. .sarcastic. .sarcastic.Έταξα τσίπουρο χωρίς γλυκάνισο, μπύρες Βεργίνα κατευθείαν από την πηγή, σουτζούκ λουκούμ, καφέ ελληνικό και στραγάλια!!!! .big smile.
 
Λοιπον τους ετριψα τους εξωλκεις ελαφρα με ντουκοχαρτο αναμεσα τους, 7 στις10 το πεταει το φυσιγγι αλλα τρωει παλι ηττες; καμια αλλη εμπειρια μαστορες;.xm.
Λοιπον με 220 τριψιμο και τα πλαστικα τα πεταει αψογα ο εξολκεας, ειχα βαλει 500αρι και ηταν κομψι κομψα. Δε μενει παρα επιβεβαιωση στο κυνηγοτοπο με κανονικα φυσιγγια
 
κάπου εδώ ολοκληρώθηκε η ανακατασκευή και ο καλλωπισμός των ξύλων οξιάς το μονόκαννου ..
δύσκολο πράγμα η οξιά .. ας ειναι καλα το υδρόχρωμα .
Φυσικά το πέλμα ντύθηκε με το αγαπημένο μου δέρμα ..
Προσωπικά μου αρέσει το αποτέλεσμα και το ποιο σημαντικό ειναι οτι ήταν μια σπουδαία εμπειρία για μένα !
Εύχομαι να αρέσει και στην ιδιοκτήτρια που μου το εμπιστευτικέ .. και να είναι ''καλύτερο από ότι το φανταστικέ'' (που λέει και ο Αλεξιου στα για Γιαννενα ! ) :)















κάπου εδώ ολοκληρώθηκε η ανακατασκευή και ο καλλωπισμός των ξύλων οξιάς το μονόκαννου ..
δύσκολο πράγμα η οξιά .. ας ειναι καλα το υδρόχρωμα .
Φυσικά το πέλμα ντύθηκε με το αγαπημένο μου δέρμα ..
Προσωπικά μου αρέσει το αποτέλεσμα και το ποιο σημαντικό ειναι οτι ήταν μια σπουδαία εμπειρία για μένα !
Εύχομαι να αρέσει και στην ιδιοκτήτρια που μου το εμπιστευτικέ .. και να είναι ''καλύτερο από ότι το φανταστικέ'' (που λέει και ο Αλεξιου στα για Γιαννενα ! ) :)















.shake hands..shake hands..shake hands.
 
Χρηστο δεν σε επιασα
Αποστολε,νομιζω πως στο δικο μου μνμ "μπουκωσε"ο Χρηστος.Μαλλον,χρειαζεται ψηλωμα στο χτενι γιατι χαμηλοτουφεκαει!:);)
ουπς .. Απόστολε λάθος !! με συγχωρείς .
για τον μαστροΓιαννη πήγαινε.. ! που δικτυώνεται με τουσ παραγώγους τσιπουρου!!! **και καλα κάνει .. γαιτι ανα μαστορέψουμε μαζί... που να φτάσει η ταμιζάνα !!χαχαχα
 
Προς ενημέρωση των ενδιαφερόμενων: Είμαι πρώτος στη λίστα αναμονής για τους "συνεργάτες" Χρήστο & Γιάννη!!! .sarcastic. .sarcastic. .sarcastic.Έταξα τσίπουρο χωρίς γλυκάνισο, μπύρες Βεργίνα κατευθείαν από την πηγή, σουτζούκ λουκούμ, καφέ ελληνικό και στραγάλια!!!! .big smile.
εεεε ρε Γλέντια !!! Γεια σου Χρησταρα μερακλή
 
Ωραία, ακριβής και νοικοκυρεμένη δουλειά, φαίνεται απο μακρια το μεράκι και η ικανότητα του Γιάννη...

Απο το λίγο και εξ΄αποστασεως που έχω μιλήσει με το Γιάννη, καθώς και από κάποιες φώτο των ''επιτευγμάτων'' του που είχα την τύχη να δω, μπορώ να πω ότι οι γνώσεις και το ταλέντο του πάνω στη βλητική, στην οπλουργική, στην ιδιογόμωση στις ξυλοκατασκευες και σε άλλες κατασκευές είναι πολύ, μα πολυ, μεγαλύτερες απο αυτές που απο μετριοφροσύνη δείχνει εδώ μέσα...
Αν βαλεις σε όλα αυτά και το μπεσαλίδικο χαρακτήρα του και τη διάθεσή του να βοηθήσει πραγματικά...είναι, μπορώ να πω, ο ανθρωπος που θα τον ήθελες για φίλο και γείτονα...
Δε γράφω άλλα για να μη φέρω σε δυσκολη θέση το Γιάννη...
Τα είπες όλα Σπύρο!
 
κάπου εδώ ολοκληρώθηκε η ανακατασκευή και ο καλλωπισμός των ξύλων οξιάς το μονόκαννου ..
δύσκολο πράγμα η οξιά .. ας ειναι καλα το υδρόχρωμα .
Φυσικά το πέλμα ντύθηκε με το αγαπημένο μου δέρμα ..
Προσωπικά μου αρέσει το αποτέλεσμα και το ποιο σημαντικό ειναι οτι ήταν μια σπουδαία εμπειρία για μένα !
Εύχομαι να αρέσει και στην ιδιοκτήτρια που μου το εμπιστευτικέ .. και να είναι ''καλύτερο από ότι το φανταστικέ'' (που λέει και ο Αλεξιου στα για Γιαννενα ! ) :)















image.jpg

Xρηστο υπέροχη δουλειά αλλα εγω καψουρευτηκα το πέλμα με το δέρμα.
Θα ηταν εύκολο να μας περιγράψεις πως το κάνεις;
Ευχαριστώ
 
ουπς .. Απόστολε λάθος !! με συγχωρείς .
για τον μαστροΓιαννη πήγαινε.. ! που δικτυώνεται με τουσ παραγώγους τσιπουρου!!! **και καλα κάνει .. γαιτι ανα μαστορέψουμε μαζί... που να φτάσει η ταμιζάνα !!χαχαχα
Δεν πειραζει χρηστο, δεν τρεχει κατι:)
 
Xρηστο υπέροχη δουλειά αλλα εγω καψουρευτηκα το πέλμα με το δέρμα.
Θα ηταν εύκολο να μας περιγράψεις πως το κάνεις;
Ευχαριστώ

Γιαννη ευχαρίστως
η πρώτη απόπειρα που ειχα κανει ειναι αυτή .. #125
το δέρμα ειναι ρετάλια απο ταπετσέρη αυτοκινήτου περίπου 1,6mm .. το ιδανικό ειναι να βρεις ρετάλια απο μεταποιήσεις ρούχων ή ταπετσέρη σαλονιών που το δέρμα ειναι πολύ ποιο λεπτό. (0,7mm)
θα πρέπει να υπολογίζεις το πάχος στο τελικό αποτέλεσμα , στο τέντωμα το εξέλιξα λίγο σε σχέση με την πρώτη φορά απο ανάγκη γιατι το ρετάλι ήταν μικρο.. αλλα ειναι καλύτερος τρόπος να το τεντώσεις (θα δεις ποιο κατω φωτό)
Βρέχεις το δέρμα με χλιαρό νερο και στο τέντωμα ζεσταίνεις με μπιστολάκι!
*Να πώ οτι το κοκάλινο πέλμα ειναι πολύ ποιό εύκολο!
την άλλη μέρα εχει πάρει το σχήμα , το βγάζεις κόβεις τα γυρίσματα απο μέσα ζικ ζακ και κολλάς με βενζινόκολλα. με τις βίδες στην πρώτη περίπτωση της άφησα μεσα και έκοψα τρύπα στο δέρμα για το κατσαβίδι πριν κολλήσω με αυτό που ανοίγεις τρύπες στην ζώνη (ελαστικό πέλμα ) και τώρα στο κοκάλινο απο έξω .. στο ελαστικό νομίζω πρέπει να ειναι μέσα !
εύχομαι να βοήθησα Γιάννη:)









фото хостинг
 
Συμπληρωνω,προτιμας δερμα αρνιου κατα προτιμηση βαμμενο.Ειναι πιο μαλακο απο το μοσχαρισιο και θα "κατσει"καλυτερα στα γυρισματα.
Εκτος και θελεις να σου κανει "πατινα"μονο του η το βοηθησεις με περασμα λινελαιου και αλοιφη κεριου.Αν δεν ειναι βαμμενο,ειναι ευκολο να λερωθει.
 
κάπου εδώ ολοκληρώθηκε η ανακατασκευή και ο καλλωπισμός των ξύλων οξιάς το μονόκαννου ..
δύσκολο πράγμα η οξιά .. ας ειναι καλα το υδρόχρωμα .
Φυσικά το πέλμα ντύθηκε με το αγαπημένο μου δέρμα ..
Προσωπικά μου αρέσει το αποτέλεσμα και το ποιο σημαντικό ειναι οτι ήταν μια σπουδαία εμπειρία για μένα !
Εύχομαι να αρέσει και στην ιδιοκτήτρια που μου το εμπιστευτικέ .. και να είναι ''καλύτερο από ότι το φανταστικέ'' (που λέει και ο Αλεξιου στα για Γιαννενα ! ) :)















Επρόκειτο πλέον για ένα οικογενειακό κειμήλιο με πολλούς υποψήφιους κληρονόμους.......Ο 45 ημερων γιος μου και εγγόνι της ιδιοκτήτριας είναι ο πιο ισχυρός εξ αυτών.
.sarcastic.
 
Επρόκειτο πλέον για ένα οικογενειακό κειμήλιο με πολλούς υποψήφιους κληρονόμους.......Ο 45 ημερων γιος μου και εγγόνι της ιδιοκτήτριας είναι ο πιο ισχυρός εξ αυτών.
.sarcastic.
Να σου ζήσει ο γιος σου αδερφέ !!
χαίρομαι που το μονόκαννο που ανακαίνισε ο θείος θα είναι το πρώτο του τουφέκι!
Τελικά βρέθηκε μόνος του ο τρόπος να περάσει το μονόκαννο στην οικογένεια χαχαχα.my man. **και μάλιστα με επιθυμία της ιδιοκτήτριας!


Χρήστο μπράβο σου , χαίρομαι που είσαι στο φόρουμ και μας δίνεις ιδέες !!!
Παύλο με σκλαβώνεις .. σε ευχαριστώ!
 
Back
Top