Φερ' το στα μέτρα σου...

Με τα δίκαννα τι κάνουμε; γενικά είναι πιο δύσκολες οι όποιες αλλαγές και φυσικά δεν μιλάω για το πέλμα... Ο κ. Ψυλλάκης που προτείνεις Πάνο έχει γενικά εμπειρία και στα δίκαννα; Γιατί θα ήθελα να περάσω μια βόλτα να με δει με το δίκαννο να μου προτείνει ίσως κάποιες διορθώσεις...
 
Πανο πολυ ωραιο και απαραιτητο το θεμα σου... Μπραβο για τις πληροφοριες και την ιδεα....cool.
Νομιζω οτι αξιζει καποια στιγμη να καταθεσεις την εμπειρια σου στο θεμα μιας κ καταλαβες την διαφορα αμεσως μετα τα σωστα μετρα...
 
Η αληθεια ειναι οτι στην αρχη ημουν της παλιας σχολης...
Δηλαδη επιασα το οπλο στα χερια μου και ξεκινησα να κυνηγαω... Δεν ειχα ασχοληθει ουτε με φλαντζες, ουτε με πελματα, ουτε με τιποτα...
Ειχα επιτυχιες και βελτιωνομουν συνεχως, αλλα παρατηρουσα με τον καιρο οτι ενω ειχα καλη πρωτη τουφεκια μετα την πρωτη δεν ειχα καλη δευτερη και τριτη σε σημειο που ανησυχουσα...
Τυχαια σε καποιες φωτογραφιες του Αρι ειδαμε οτι την ωρα που παταω την σκανδαλη, το οπλο με την ορμη της τουφεκιας, ανεβαινε αρκετα και εχανα το στοχο στιγμιαια, πραγμα που με καθυστερουσε αισθητα στη δευτερη τουφεκια...
Αφου με ζαλισε ενα χρονο λοιπον πηγα σε εναν οπλουργο και μου πηρε μετρα...
Το αποτελεσμα ηταν οτι απο 36cm κοντακι εφτασε τα 39cm... Αυτο που ειδα ηταν απιστευτο...
Πιο γρηγορη επωμιση, πιο σταθερη, ιδια παντα, χωρις να χανω το στοχο μου σε οποιαδηποτε τουφεκια...
Οι επιτυχιες μου ανεβηκαν κατακορυφα... Το πρωτο που εκανα στην Α400 extreme αυτο ηταν...
Ειδα λοιπον οχι μεγαλη διαφορα μονο, τεραστια...
 
Κύριοι θα ήθελα να σας παρακαλέσω να παραθέτουμε σχόλια που έχουν να κάνουν με το θέμα. Η οπλουργική γενικά είναι ένα τεράστιο κεφάλαιο και μπορείτε να ανοίξετε νέα θέματα που έχουν σχέση με το αντικείμενο όπως "Εμπειρίες από οπλουργούς", "Ποιος είναι ο καλύτερος οπλουργός", "Οπλουργοί στην Αθήνα" κτλ κτλ κτλ. Ο Παναγιώτης άνοιξε ένα θέμα που αφορά τα μέτρα, ένα τεράστιο κεφάλαιο και αναφέρθηκε σε έναν άνθρωπο που έχει μεγάλο ταλέντο σε αυτόν τον τομέα.
Ας βοηθήσουμε στην σωστή κατηγοριοποίηση της πληροφορίας ώστε να είναι χρήσιμη και εύκολα προσβάσιμη στο μέλλον.
Ευχαριστώ :)
 
Αφου με ζαλισε ενα χρονο λοιπον πηγα σε εναν οπλουργο και μου πηρε μετρα...

Τι μου θύμησες ρε Αντώνη....! Έτρωγα και γω κάποιον για ένα χρόνο να πάει να δει τα μέτρα και τελικά τον κατάφερα ;)
Τεράστιο κεφάλαιο τα σωστά μέτρα. Πριν ασχοληθώ και μάθω κάποια πράγματα για τα σωστά μέτρα και το κοντάκι, είχα επιτυχίες. Το κυνήγι όμως πολλές φορές γινόταν μια αγχωτική διαδικασία, μεταξύ κλεισίματος ματιού και λάθος μέτρων.
Όταν έμαθα να ρίχνω με τα μάτια ανοιχτά και έφερα τα τουφέκια στα μέτρα μου, το κυνήγι απλά έγινε αυτό που του αρμόζει να είναι. Ευτυχία ;)
 
Με τα δίκαννα τι κάνουμε; γενικά είναι πιο δύσκολες οι όποιες αλλαγές και φυσικά δεν μιλάω για το πέλμα... Ο κ. Ψυλλάκης που προτείνεις Πάνο έχει γενικά εμπειρία και στα δίκαννα; Γιατί θα ήθελα να περάσω μια βόλτα να με δει με το δίκαννο να μου προτείνει ίσως κάποιες διορθώσεις...

Δυσκολότερες είναι οι αλλαγές στα δίκαννα αν θες να επέμβεις στις εφαρμογές του όπλου. Αν αποφασίσεις να "γυρίσεις" το κοντάκι με πίεση, δεν είναι δύσκολο.
Μανώλη, άσχετα σε ποιον θα πας, πρέπει να πας οπωσδήποτε να σε δει ένας ειδικός. Ειδικός, όχι κατ ανάγκην οπλουργός. Ελπίζω να καταλαβαίνεις την διαφορά. Η προσαρμογή των μέτρων του όπλου σε ένα σωματότυπο δεν έχει καμία σχέση με το αν κάποιος είναι άριστος μηχανολόγος, μηχανουργός κτλ,κτλ. Ένας άνθρωπος που ξέρει να δουλεύει τέλεια τον τόρνο, το αλεζουάρ, την ψυχρή ή θερμή βαφή κτλ κτλ κτλ, δεν σημαίνει ότι μπορεί να φέρει και ένα όπλο στα μέτρα σου.
Εγώ για την δεύτερη δουλειά επιλέγω σκοπευτές...;)
 
Γιωργο θεωρεις οτι ειναι καλυτερο να πειραξεις το κοντακι και να το γυρισεις, ή να προσπαθησεις να φτιαξεις καινουριο εξ'αρχης;
 
Πιστεύω ότι είναι σαν το αυτοκίνητο. Καλύτερα να μην μάθεις σε καινούριο ... ;)
Γύρνα το μαμίσιο, φέρτο στα μέτρα σου, ζήσε με τα μειονεκτήματα που τυχόν έχει το μαμίσιο (μικρή λαβή κτλ κτλ κτλ) και μετά φτιάξε ένα κοντάκι γνωρίζοντας πλέον τι ακριβώς θέλεις .

Εννοείται ότι το εξαρχής φτιαγμένο πάνω σου είναι το ιδανικό.
 
Το καλοκαίρι που μας πέρασε πήγα στον Βαγγέλη Σκριβάνο στη Θεσσαλονίκη να μου φτιάξει εξ αρχής νέο κοντάκι γιατί το παλιό το είχα σακατέψει με δικά μου πειράματα.
Η αίσθηση επωμίζοντας με το καινούριο δεν περιγράφεται. Στην πράξη η μόνη δοκιμή είναι στα ορτύκια με θετικότατα αποτελέσματ αφού δύσκολα αστοχούσα αλλά στα υδρόβια και στη μπεκάτσα ακόμη δεν έγινε δοκιμή γιατί στα μεν πρώτα πήγα μόνο μια φορά φέτος και από τις κυρίες δεν τουφέκισα καμμία ακόμη...
Για να έρθω και στα λόγια του Πανούτσου, μόλις τελειώσαμε την μετροληψία του λέω "πιστεύω πως με το καινούριο κοντάκι θα έχω πολλές επιτυχίες" και μου απαντάει αστειευόμενος "ε εντάξει ρε Χρήστο. Θα ζήσει και κανένα γιατί αλλιώς θα είχαν τελειώσει τα πάντα..." :)
 
Το καλοκαίρι που μας πέρασε πήγα στον Βαγγέλη Σκριβάνο στη Θεσσαλονίκη να μου φτιάξει εξ αρχής νέο κοντάκι γιατί το παλιό το είχα σακατέψει με δικά μου πειράματα.
Η αίσθηση επωμίζοντας με το καινούριο δεν περιγράφεται. Στην πράξη η μόνη δοκιμή είναι στα ορτύκια με θετικότατα αποτελέσματ αφού δύσκολα αστοχούσα αλλά στα υδρόβια και στη μπεκάτσα ακόμη δεν έγινε δοκιμή γιατί στα μεν πρώτα πήγα μόνο μια φορά φέτος και από τις κυρίες δεν τουφέκισα καμμία ακόμη...
Για να έρθω και στα λόγια του Πανούτσου, μόλις τελειώσαμε την μετροληψία του λέω "πιστεύω πως με το καινούριο κοντάκι θα έχω πολλές επιτυχίες" και μου απαντάει αστειευόμενος "ε εντάξει ρε Χρήστο. Θα ζήσει και κανένα γιατί αλλιώς θα είχαν τελειώσει τα πάντα..." :)

Χρηστο, θες να γραψεις λιγο τη διαδικασια της μετροληψιας; Αν ειχες σταθερη επωμιση οταν πηγες, αν ηξερες τι κανεις λαθος, αν το δοκιμασες μετα στο σκοπευτηριο κλπ.

Σκεφτομαι καιρο να το κανω, τα χρηματα ειναι το προβλημα μου, και ο χρονος δυστυχως. Θα θελα ομως να ξερω τι παιζει.
 
Βικτωρα τα είπαμε και απο κοντα στην Κρητη το καλοκαίρι..θυμάσε τι σου χα πει; Αξιζει να το κανεις πραγματικά..διέθεσε καποια λεφτα για αυτο το θεμα δεν θα το μετανιώσεις
 
Μα εχω ηδη ξεκινησει να μαζευω. Αντε να μη το κανω φετος και να γινει σε ενα χρονο. Και μετα τρεμετε πιατακια/τσιχλες/τρυγονια ;)
 
Χρηστο, θες να γραψεις λιγο τη διαδικασια της μετροληψιας; Αν ειχες σταθερη επωμιση οταν πηγες, αν ηξερες τι κανεις λαθος, αν το δοκιμασες μετα στο σκοπευτηριο κλπ.

Σκεφτομαι καιρο να το κανω, τα χρηματα ειναι το προβλημα μου, και ο χρονος δυστυχως. Θα θελα ομως να ξερω τι παιζει.

Βίκτωρα μετά από την παρότρυνση του Μάκη (Blanco) και του Λεωνίδα Μητσιάλη να του μιλήσω ειλικρινά και καθαρά, του είπα ότι "δεν ξέρω αν έχω σταθερή και σωστή επώμιση, δεν ξέρω αν κάνω κάτι λάθος και τα αφήνω όλα επάνω σου". Κατευθείαν είδα μια ικανοποίηση στην έκφραση του προσώπου του λέγοντας "Μη σε νοιάζει Χρηστάρα. Ξεκινάμε!" Στην αρχή έβγαλε δικό του όπλο (ποζέ) με ρυθμιζόμενο κοντάκι και επώμισα αμέτρητες φορές ενώ αυτός με παρατηρούσε από διαφορετικές οπτικές γωνίες. Ρύθμιζε το κοντάκι και μετά επώμιση ξανά και ξανά ενώ παράλληλα με ρωτούσε διάφορα πράγματα για το πόση ρίγα βλέπω κ.τ.λ. Μετά πήρε το μέτρο και μέτρησε το όπλο αλλά και όλα τα σημεία του σώματός μου που έχουν σχέση με την επώμιση. Περισσότερες λεπτομέρεις δεν ξέρω αν θα ήθελε και ίδιος να ανφέρω...;)
Στο σκοπευτήριο αν και λάθος μου δεν το έχω δοκιμάσει αλλά δεν ξέρω αν θα είχα και εκεί ασφαλή συμπεράσματα αφού δεν έχω καμμιά εμπειρία στο σκοπευτήριο ώστε να κάνω σύγκριση.
Όσο για τα χρήματα αξιοποίησα το κόψιμο του τσιγάρου και τα μάζεψα... ;) :)
 
Δυσκολότερες είναι οι αλλαγές στα δίκαννα αν θες να επέμβεις στις εφαρμογές του όπλου. Αν αποφασίσεις να "γυρίσεις" το κοντάκι με πίεση, δεν είναι δύσκολο.
Μανώλη, άσχετα σε ποιον θα πας, πρέπει να πας οπωσδήποτε να σε δει ένας ειδικός. Ειδικός, όχι κατ ανάγκην οπλουργός. Ελπίζω να καταλαβαίνεις την διαφορά. Η προσαρμογή των μέτρων του όπλου σε ένα σωματότυπο δεν έχει καμία σχέση με το αν κάποιος είναι άριστος μηχανολόγος, μηχανουργός κτλ,κτλ. Ένας άνθρωπος που ξέρει να δουλεύει τέλεια τον τόρνο, το αλεζουάρ, την ψυχρή ή θερμή βαφή κτλ κτλ κτλ, δεν σημαίνει ότι μπορεί να φέρει και ένα όπλο στα μέτρα σου.
Εγώ για την δεύτερη δουλειά επιλέγω σκοπευτές...;)
Γιώργο έχεις να μου προτείνεις κάποιον στην Αθήνα; Καταλαβαίνω τη διαφορά που μου λες απλά τις διορθώσεις που θα μου προτείνει να κάνω στο κοντάκι θα πρέπει απλά να τις μεταφέρω στον οπλουργό; Κι αν αυτός έχει άλλη άποψη;
 
Γιώργο έχεις να μου προτείνεις κάποιον στην Αθήνα; Καταλαβαίνω τη διαφορά που μου λες απλά τις διορθώσεις που θα μου προτείνει να κάνω στο κοντάκι θα πρέπει απλά να τις μεταφέρω στον οπλουργό; Κι αν αυτός έχει άλλη άποψη;

Πήγαινε στον Γιώργο, να ξεμπερδεύεις. Ο άνθρωπος όσο ταλέντο έχει στην σκοποβολή, άλλο τόσο έχει και στην προσαρμογή των μέτρων.
Μάνο, δεν είναι θέμα αντιπαράθεσης τα σωστά μέτρα. Την αλήθεια θα σας την πει ο πίνακας και μια-δυο βόλτες στο σκοπευτήριο.
 
Back
Top