Φερ' το στα μέτρα σου...

Βρηκα σε ενα τευχος του Εθνος-Κυνηγι την απαντηση του Κυπριδημου σε ερωτηση αναγνωστη για την δοκιμη Τσωρτσιλ.
Την παραθετω ολοκληρη για να υπαρχει και να μην την ψαχνουμε καθε φορα.
Η απόσταση μετριέται από την έξοδο της καννης.
 
Last edited:
Επίσης να πουμε ότι το πάνω η κάτω που πηγαίνει η τουφεκιά, μπορεί να διορθωθεί μέχρι ένα σημείο, με την αλλαγή στην κλιση του πελματος (πιτς) αρκεί να ταιριάζει και στο σωματοτυπο.
 
Last edited:
...ο εγκέφαλος παίρνει την απόφαση ότι είναι μάταιο να προσπαθεί να ελέγχει την θέση της κάννης σε σχέση με το στόχο και αρχίζει να την αγνοεί, τουλάχιστον στο συνειδητό επίπεδο...
Αντε τωρα αυτο να το εφαρμοσεις... Φανταζει τοσο απιθανο...
 
Αντε τωρα αυτο να το εφαρμοσεις... Φανταζει τοσο απιθανο...
Αντωνη και εγω το ιδιο ελεγα,αλλα στο σκητ αν ηθελες αποτελεσμα επρεπε να ξεχασεις τις καννες.
Ο χρονος του ντουμπλε ειναι τοσο λιγος που αν κοιταξεις ριγα η στοχαστρο τοχασες το πιατο η το ντουφεκας εκτος τεραιν.
Ενα καταπληκτικο και απιστευτο ειναι επισης οτι αν καταφερεις και εστιασεις εντονα στον εισερχομενο δισκο,
καποια στιγμη νομιζεις οτι εχει σταματησει στον αερα, μοιάζει τεράστιος σαν ταψί και περιμενει να του ριξεις σαν να ειναι ακινητος.
 
Last edited:
Αντε τωρα αυτο να το εφαρμοσεις... Φανταζει τοσο απιθανο...
Και όμως Αντώνη, δεν είναι. Όπως μου είπε μετά ο Λεωνίδας, αυτό το στήσιμο ή θα το λατρέψεις ή θα το μισήσεις. Εγώ μπήκα στην πρώτη κατηγορία γιατί όπως είπε και ο Λεωνίδας, με το που επωμίζεις ένα τέτοιο όπλο, καταλαβαίνεις ότι είναι ανώφελο να "σημαδέψεις" με την στενή έννοια του όρου. Έτσι έκανα και γω χωρίς να το σκέφτομαι, χωρίς να πιέζομαι, τελείως ασυνείδητα. Στο δικό μου όπλο για παράδειγμα που ψιλοτουφεκάει λίγο, πρέπει συνέχει να σκέφτομαι ότι πρέπει να είμαι λίγο από κάτω, πράγμα πολύ δύσκολο. Είναι αυτό ακριβώς που είπε ο Λεωνίδας ότι κάποιες φορές η σκόπευση γίνεται "μαγική". Χωρίς να μου πει τίποτα μα τίποτα φορώντας δύο πολυ στενά τσοκ U2 K U3 η απόδοση ήταν απίστευτη.

Όταν έπιασα αυτό το όπλο στα χέρια μου σκέφτηκα ότι σπάσω 5 δίσκους, καλά θα είναι. Τελικά το υποσυνείδητο κάνει θαύματα. ;)
 
Ενα καταπληκτικο και απιστευτο ειναι επισης οτι αν καταφερεις και εστιασεις εντονα στον εισερχομενο δισκο,
καποια στιγμη νομιζεις οτι εχει σταματησει στον αερα και περιμενει να του ριξεις σαν να ειναι ακινητος.

Όντως έτσι είναι, σαν να έχεις βγει από το σώμα σου και νιώθεις απλά ότι παρατηρείς έναν δίσκο σε αργή κίνηση.
 
  • Like
Reactions: jnp
[QUOTE="AltairLusso, post: 15321, member: 3Χωρίς να μου πει τίποτα μα τίποτα φορώντας δύο πολυ στενά τσοκ U2 K U3 η απόδοση ήταν απίστευτη.
. Τελικά το υποσυνείδητο κάνει θαύματα. ;)[/QUOTE]

Συμφωνω, οταν έχεις προηγούμενες εμπειριες πρέπει να αφήνεις την υποσυνειδητη εμπειρία να λειτουργήσει.
Εγω για παραδειγμα πήρα προπερισυ ένα σ/π μακρυκαννο φουλ φουλ,αλλά μου ήρθε τόσο ωραία στα χερια και στην επωμηση που δεν σκέφτηκα καν να του μετατρέψω τα τσοκαρισματα. Του άλλαξα μόνο πελμα γιατί είχε λιώσει και επί τη ευκαιρία και το πίτς. Εκτός από το σπορτινγκ,το δούλεψα στο περπατητο σε ελαιωνες, αλλά και σε απογευματινα το φεβρουαριο. Όλα είναι μια ιδέα.Σαμπως και ο Bidwell με φουλ φουλ δεν ρίχνει;!!!
 
Ειναι καποιες φορες που με εντονη εστιαση ο δισκος φαινεται σαν πιατελα κ για μια στιγμη εστω νομιζεις οτι κινειται σε αργη κινηση, λες κ εχει εξαφανιστει εντελως ολη η ταχυτητα του... Με το πατημα της σκανδαλης ολα επανερχονται στις φυσιολογικες τους ταχυτητες... Ειναι η ωραιοτερη αισθηση στην σκοπευση θεωρω η στιγμη αυτη που εισαι τοσο εντονα εστιασμενος, νιωθεις τις καννες σου σαν σκια κ ο χρονος σταματα απειροελαχιστα στο μυαλο σου...
 
Βρηκα σε ενα τευχος του Εθνος-Κυνηγι την απαντηση του Κυπριδημου σε ερωτηση αναγνωστη για την δοκιμη Τσωρτσιλ.
Την παραθετω ολοκληρη για να υπαρχει και να μην την ψαχνουμε καθε φορα.
Η απόσταση μετριέται από την έξοδο της καννης.
Με τη δοκιμή Τσώρτσιλ, μπορούμε να φέρουμε μόνοι μας 100% την καραμπίνα μας στα μέτρα μας;;; (έχοντας τις κατάλληλες φλάντζες)
 
Με τη δοκιμή Τσώρτσιλ, μπορούμε να φέρουμε μόνοι μας 100% την καραμπίνα μας στα μέτρα μας;;; (έχοντας τις κατάλληλες φλάντζες)
Θεωρητικά ναι, πρακτικά όχι αφού όλο και κάποια αλλαγή δεν θα μπορούν να την πετύχουν οι φλάντζες.
 
Αν γινει σωστα Βασιλη μπορεις σε μεγαλο βαθμο... Ειδικα αν δεν υπαρχουν μεγαλες αποκλισεις που ειναι αναγκαια η επισκεψη σε οπλουργο για αλλες λυσεις... Στις καραμπινες μεχρι τωρα με λιγο κοπο, τις φλατζες και ενα κλειδι για να λυσεις το κοντακι επιτοπου, ερχοταν μια χαρα αλλα πουθενα δεν χρειαστηκα μεγαλες αλλαγες ισως γιατι βοηθαει ο σωματοτυπος σε αυτον που οι εταιριες θεωρουν μεσο καταναλωτη...
 
Σε benelli supersport πως μπορεί να γίνει αρκετή επιμήκυνση κοντακίου, θεωρώντας ότι ήδη έχει το μακρύτερο πέλμα?
 
Μάκη το κοντάκι είναι πλαστικό με gel tech πέλμα οπότε δεν ξέρω κατά πόσο παίρνει τέτοιους αποστάτες
 
Μάκη το κοντάκι είναι πλαστικό με gel tech πέλμα οπότε δεν ξέρω κατά πόσο παίρνει τέτοιους αποστάτες
ααα το πέλμα είναι κουμπωτό ε;;;;; .xm.
κάποιος οπλουργός ίσως σου βρεί λύση
 
Τα πάντα γίνονται και στην δική μου gel tech ήταν το μαμίσιο κουμπωτό και μπήκε άλλο με δύο βίδες.
 
Καλησπερα παιδια...σημερα το απογευμα, με πηρε τηλ ο Βαγγελης Σκριβανος, και μου ειπε τα οπλα μου ειναι ετοιμα...
Σαββατο(πρωτα ο θεος:)) θα παω να τα παρω, κυριακη, θα ανεβασω φωτο.shake hands.
 
Καλησπερα παιδια...σημερα το απογευμα, με πηρε τηλ ο Βαγγελης Σκριβανος, και μου ειπε τα οπλα μου ειναι ετοιμα...
Σαββατο(πρωτα ο θεος:)) θα παω να τα παρω, κυριακη, θα ανεβασω φωτο.shake hands.
άντε ρε φίλε περιμένω να δώ την δουλειά του Σκριβάνου αλλά πιο πολύ το grip.....19,4 η θυμάμαι λάθος;;;;; :)
 
εαν εννοεις μηκος λαβης 13cm;)
Μου εκανε κοντακι/παπια για το πλαγιοκαννο μου browning Bss, και παπια (αφου μου εκανε κοντακι περυσι) για το αλληλεπιθετο
Simson μου.
Η παπια του ειναι διαιουμενη, αλλα του ειπα και την εκανε ολοκληρη...
Ανυπομονώ να τα πιασω στα χερια μου.exciting.
 
Back
Top