Φερ' το στα μέτρα σου...

Γιώργο η ντουφεκιά σου είναι σαν να βλέπω τη δικιά μου με την sx3.
Από κει και μετά άρχισαν οι πειραματισμοί και φέτος έχασα τη μπάλα.
Μην ξεχνάς ότι το αποτύπωμα που βλέπεις έχει διάμετρο περίπου 15 πόντους. Εννοείται ότι στα 30-50 μέτρα δεν θα γλυτώνει τίποτα. Οι ροδέλες πάντως την κατέβασαν αρκετά την τουφεκιά. Εσένα Μήτσο αφού λες ότι σου θυμίζει την δική σου τουφεκιά, τι δεν σου άρεσε και άρχισες τα πειράματα;
 
Ποιο όπλο πήρες Στέφανε; Η δεύτερη σου έφυγε πολύ πάνω. Είσαι και στις δύο λίγο αριστερά, άλλαξες καμιά φλάντζα;
πήρα το remi 1100 76cm full tsok,το όπλο δεν έχει φλάντζες. και εγώ αυτό είδα.και μια φωτο απο τα 36 μετρα. φαίνεται οτι τραβαει αριστερα.
 

Attachments

  • 11101025_10202884684638475_1054614186_n.jpg
    11101025_10202884684638475_1054614186_n.jpg
    127,9 KB · Προβολές: 57
Πρώτα να σου θυμίσω ότι οπως ήταν το όπλο στην επώμιση εγώ δεν έβλεπα τίποτα παρά μόνο το κυρτό της βάσης.
Σήκωσα τη ράχη ώστε να βλέπω οριακά το στόχαστρο αν και ήθελα να βλέπω κάτι παραπάνω .Λιιιιγη ρήγα δηλαδή.
Εβαζα χαρτί 1χ1 μ στο οποίο τράβαγα μια οριζόντια γραμμή λίγο κάτω απο τη μέση.
Το κέντρο της ντουφεκιές μου στα 15 μ και ενώ σημάδευα πάνω στη γραμμή ήταν αν θυμάμαι γύρω στους 17 με 20 πόντους πάνω.
 
Last edited:
Τουφεκιά στα 15 μέτρα με U3, θέλω να την κατεβάσω ένα κλικ ακόμα αλλά δεν γίνεται. Αν χαμηλώσει και άλλο το pitch, θα χάσω τελείως το στόχαστρο. Η εικόνα που έχω στο στόχαστρο την στιγμή της τουφεκιάς είναι στην κόκκινη βούλα. Το θέμα είναι ότι εγώ γουστάρω να τον σκεπάζω τον στόχο, αν γίνει κάτι τέτοιο η τουφεκιά ανεβαίνει ανάλογα.
Άντε να αρχίσει κάποια στιγμή η κατασκευή του καινούριου κοντακιού γιατί αυτό το μαμίσιο του Win είναι για κλωτσιές.

Τώρα που ξανακοιταω την ντουφεκια σου και συνειδητοποιω ότι είναι στα 15 μέτρα, είναι φανερό ότι το εργαλειο σου είναι σπεσιαλ τραποντουφεκο. Άλλαξε γήπεδο, πιο φτηνά θα σουρθει!
 
Πρώτα να σου θυμίσω ότι οπως ήταν το όπλο στην επώμιση εγώ δεν έβλεπα τίποτα παρά μόνο το κυρτό της βάσης.
Σήκωσα τη ράχη ώστε να βλέπω οριακά το στόχαστρο αν και ήθελα να βλέπω κάτι παραπάνω .Λιιιιγη ρήγα δηλαδή.
Εβαζα χαρτί 1χ1 μ στο οποίο τράβαγα μια οριζόντια γραμμή λίγο κάτω απο τη μέση.
Το κέντρο της ντουφεκιές μου στα 15 μ και ενώ σημάδευα πάνω στη γραμμή ήταν αν θυμάμαι γύρω στους 17 με 29 πόντους πάνω.
Ανεξηγητα πράγματα. Να είναι αλφαδιασμενο το ματι στη ριγα και η ντουφεκια στα ύψη!!!
 
Ανεξηγητα πράγματα. Να είναι αλφαδιασμενο το ματι στη ριγα και η ντουφεκια στα ύψη!!!

Γιάννη να σου θυμίσω ότι η ρήγα της sx3 είναι ψηλωμένη στο πίσω μέρος και φθίνει όσο παει μπροστά.Εγώ έβλεπα μόνο το σκόπευτρο και μάλιστα οριακά.
 
πήρα το remi 1100 76cm full tsok,το όπλο δεν έχει φλάντζες. και εγώ αυτό είδα.και μια φωτο απο τα 36 μετρα. φαίνεται οτι τραβαει αριστερα.
Το 1100 το έχω και εγώ. Το κοντακι του είναι ολοισιο, για να το ντουφεκισεις σωστά πρέπει το κεφάλι να έχει διαφορετική θέση πάνω στη ραχη(αμερικανικη σχολή). Γιαυτό η τουφεκιά σου φεύγει αριστερά. Λογικά πρέπει να το βλέπεις ότι το ματι σου δεν είναι κέντρο στο πίσω μέρος της ρίγας αλλα βρισκεται άκρη αριστερά.
Το κεφάλι πρέπει σαυτο το τουφέκι να γέρνει πάνω από τη ραχη και όχι να είναι στο πλάι.
 
Καλά με το αριστερά τραβήχτηκα και γω φυσικά με την αμερικανιά.Μέχρι που έφαγα κι άλλο τις φλάτζες για να το φέρω.
 
Γιάννη να σου θυμίσω ότι η ρήγα της sx3 είναι ψηλωμένη στο πίσω μέρος και φθίνει όσο παει μπροστά.Εγώ έβλεπα μόνο το σκόπευτρο και μάλιστα οριακά.
Δημήτρη έχω δύο τέτοια όπλα που βλέπω μόνο μπίλια (Rem 1100-Win 101) αλλα η τουφεκιά είναι κέντρο στη Rem. Στη win άλλαξα το πίτς και κεντραρε κιαυτό εύκολα.
Γιαυτό παραξενευομαι μαυτα που τραβάτε.
 
Το κέντρο της ντουφεκιές μου στα 15 μ και ενώ σημάδευα πάνω στη γραμμή ήταν αν θυμάμαι γύρω στους 17 με 20 πόντους πάνω.
Αυτό που περιγράφεις Δημήτρη παραείναι δραματικό, εμένα το κέντρο της τουφεκιάς από την κόκκινη κουκίδα δεν είναι πάνω από 6-7 πόντους. Όσο είναι σχεδόν η μεταλική μπίλια στο κέντρο του πίνακα.
πήρα το remi 1100 76cm full tsok
Το έχω τουφεκίσει, φανταστικό όπλο με κοντάκι πραγματικό μυστήριο. Το παιδί που μου το είχε δώσει να ρίξω μια φορά στο σκοπευτήριο ήταν χοντρούλης και μεσαίου αναστήματος. Εγώ ψηλός και τότε λιγνός, ήταν σαν να ήταν κομμένο και ραμμένο επάνω μου. Το ίδιο και σε εκείνον.
Ποια κάννη φοράει; Την απλή ή την magnum? Θυμάμαι ότι με την magnum δεν άνοιγε στα σκοπευτικά φυσίγγια και έριχνα μονοτούφεκα.
 
Το μήκος το έχω μακρύνει αλλά δεν ξέρω πόσο έχει βγει τελικά. Όχι Γιάννη, απλά για λόγους αδημονίας και φυγοπονίας δεν το πήγα εκεί που έπρεπε εξαρχής. Τέλος πάντων, το κοντάκι γυρίστηκε σωστά όσον αφορά το cast off αλλά ποτέ δεν μου είχε δοθεί η ευκαιρία να κάνω αναλυτικές και εξονυχιστικές δοκιμές στον πίνακα για να ελέγξω το πάνω-κάτω. Μετά το γύρισμα είχα ρίξει 2-3 δοκιμές στο Σχιστό και όλα ήθελα τότε να τα βλέπω "ωραία", :)
Γιωργο η εμπειρια μου από φτιασιδωματα στα κοντακια λέει το εξής :πριν να πας στο μάστορα ρίχνεις τρία μαλλινοταπα φυσιγγια σε τρία χαρτιά στα 20 μέτρα από την άκρη της καννης με σφιχτο τσοκ και έτσι ξέρεις από που ξεκινάς.Τα χαρτιά αφού τα δει ο μάστορας τα κρατάς. Η συμφωνία είναι να κάνει ότι νομίζει αρκεί να σου κεντράρει την ντουφεκια. Μετά ξαναριχνεις τρία φυσιγγια με τον ίδιο τρόπο και αν δεν είναι κέντρο, το επιστρεφεις με όλα τα χαρτιά και αστον να βγάλει τα μάτια του. Αν έχεις απευθυνθεί σε σοβαρό μάστορα με την δεύτερη προσπάθεια είναι ΟΚ.
Αν διάλεξες δήθεν μάστορα κλαψε τα λεφτά σου,τον κόπο σου, τα νεύρα σου και το όπλο σου αν του έχει φάει τις εφαρμογές ξύλου -βάσης, η έχει κόψει λάθος μήκος, πίτς, κλπ.
Γιαυτό ρωτάμε πρώτον παθοντες και δεύτερον δεν κάνουμε μικροοικονομια στο φτιαξιμο του κοντακιου.
 
Last edited:
Αυτό που περιγράφεις Δημήτρη παραείναι δραματικό, εμένα το κέντρο της τουφεκιάς από την κόκκινη κουκίδα δεν είναι πάνω από 6-7 πόντους. Όσο είναι σχεδόν η μεταλική μπίλια στο κέντρο του πίνακα.

Το έχω τουφεκίσει, φανταστικό όπλο με κοντάκι πραγματικό μυστήριο. Το παιδί που μου το είχε δώσει να ρίξω μια φορά στο σκοπευτήριο ήταν χοντρούλης και μεσαίου αναστήματος. Εγώ ψηλός και τότε λιγνός, ήταν σαν να ήταν κομμένο και ραμμένο επάνω μου. Το ίδιο και σε εκείνον.
Ποια κάννη φοράει; Την απλή ή την magnum? Θυμάμαι ότι με την magnum δεν άνοιγε στα σκοπευτικά φυσίγγια και έριχνα μονοτούφεκα.
Γιώργο δεν ειναι magnum,σημερα έριξα 28gr k ενα κουτι 24gr δεν έκανε καμία εμπλοκή , το οπλο δεν κλοτσάει καθόλου έπαθα πλάκα.μονο που η τουφεκία πάει μασούρι.
 
Το έχω τουφεκίσει, φανταστικό όπλο με κοντάκι πραγματικό μυστήριο. .
Ακριβώς έτσι, το κοντάκι του σκοτώνει. Και η καννη εξαιρετικη, δεν διαλέγει φυσιγγια.
Με το λιγότερο κλωτσημα.
Αν τα εξαρτήματα ήταν λιγότερα και πιο γεροφτιαγμενα δεν θα είχε αντίπαλο.
 
Γιώργο δεν ειναι magnum,σημερα έριξα 28gr k ενα κουτι 24gr δεν έκανε καμία εμπλοκή , το οπλο δεν κλοτσάει καθόλου έπαθα πλάκα.μονο που η τουφεκία πάει μασούρι.
Το συγκεκριμένο όπλο έχει φτιαχτεί για τουλάχιστον 32 γρ.
Αν σου κάνει εμπλοκες στα λιγότερα δεν φταίει.
 
Το συγκεκριμένο όπλο έχει φτιαχτεί για τουλάχιστον 32 γρ.
Αν σου κάνει εμπλοκες στα λιγότερα δεν φταίει.
οχι μια χαρα τα έριξε όλα,το όπλο ειναι έντελος καινούργιο ,ο προηγούμενος που το είχε δεν ήταν κυνηγός του το είχαν φέρει δώρο απο την Αμερική.το μονο που δεν μου αρέσει ειναι που οταν τραβάς πίσω τα κλείστρα ακούγετε σαν κατσαρόλα.χαχαχα
 
Σήμερα τυχαία έριξα αναγκαστικά με ένα όπλο που το στήσιμο του ήταν ότι πιο ενοχλητικό μπορείς να μου κάνεις. Να μην βλέπω απλά ρίγα αλλά να βλέπω όόόόόόλη την ρίγα σαν μην επομίζω στον ώμο αλλά στην μασχάλη. Ποιο ήταν το αποτέλεσμα; Μια φανταστική πούλα sporting με sim doubles, δεν γράφω νούμερο γιατί δεν έχει σημασία. Πως γίνεται με ένα όπλο που πιάνεις πρώτη φορά στα χέρια σου και μάλιστα με ένα στήσιμο που δεν σου αρέσει να κάνεις τέτοια εμφάνιση; Την απάντηση μου την έδωσε ο Λεωνίδας Μητσιάλης γιατί το όπλο ήταν το δικό του, ένα φανταστικό Caesar Guerini...:)

Χα χα χα, ήμουν σίγουρος ότι θα έγραφες για το σημερινό!

Η συνοπτική απάντηση είναι ότι όσο σηκώνεις το κοντάκι, τόσο ψηλοτουφεκάει το όπλο, μέχρι που φτάνεις σε ένα σημείο που τουφεκάει ίσια!

Και για να μη σας αφήσω με την απορία αν μου έστριψε ή όχι, θα το αναλύσω όπως μπορώ καλύτερα: Η σωστή σκόπευση απαιτεί πάνω απ' όλα ορατότητα. Όσο σηκώνεται το μάτι από τη ρίγα, τόσο αυξάνεται η ορατότητα του στόχου, άρα αυξάνονται και οι λεπτομέρειες που δέχονται από τα μάτια τόσο από το στόχο όσο και από την ρίγα. Όταν το μάτι σηκωθεί τόσο πολύ από τη ρίγα που πλέον του είναι αδύνατον να υπολογίσει πόσο ψηλά δείχνει το όπλο σε σχέση με την τροχιά του στόχου, τότε ο εγκέφαλος παίρνει την απόφαση ότι είναι μάταιο να προσπαθεί να ελέγχει την θέση της κάννης σε σχέση με το στόχο και αρχίζει να την αγνοεί, τουλάχιστον στο συνειδητό επίπεδο. Εκεί μπαίνουμε στην "φάση αναισθησίας" του ψηλοτουφεκίσματος και τα μάτια πλέον ασχολούνται μόνο με το στόχο και αγνοούν επιδεικτικά την κάννη. Η κάννη είναι ακόμα ορατή από τα μάτια, αλλά η εικόνα της διαχειρίζεται σε άλλο επίπεδο, υποσυνείδητα, όχι συνειδητά. Βγαίνοντας η κάννη από την προσοχή μας, τόσο οπτικά όσο και (κυρίως) εγκεφαλικά, τότε η σκόπευση γίνεται αμιγώς ενστικτώδης και ιδιαιτέρως "μαγική" όπως διαπίστωσε σήμερα ο Γιώργος. Αν θυμάμαι καλά αστόχησε δύο μόνο πιάτα, κι αυτά από απότομο πέταγμα μπροστά και όχι από πάνω. Για την ακρίβεια, οι τουφεκιές του ήταν σε όλα τα πιάτα ΚΕΝΤΡΟ και τα πιάτα κάπνιζαν όλα, ακόμα και σε αποστάσεις 50-55 μέτρων.

Το θέμα είναι ότι για να δουλέψει αυτή η προσέγγιση, πρέπει να είναι προετοιμασμένος ο χρήστης του όπλου να αγνοήσει την κάννη όταν αισθανθεί ότι πρέπει. Γι αυτό και τέτοια στησίματα ταιριάζουν σε ενστικτώδεις σκοπευτές όπως ο Γιώργος. Όπως όλα τα πράγματα που διδάσκω, έτσι κι αυτό, θέλει πάνω απ' όλα ΠΙΣΤΗ.
 
Ακριβώς έτσι, το κοντάκι του σκοτώνει. Και η καννη εξαιρετικη, δεν διαλέγει φυσιγγια.
Με το λιγότερο κλωτσημα.
Αν τα εξαρτήματα ήταν λιγότερα και πιο γεροφτιαγμενα δεν θα είχε αντίπαλο.

Ακριβως οπως τα λες ειναι. Οσο για τα εξαρτηματα μεινε ησυχος, η λυση ερχεται συντομα;)
 
Back
Top