Φερ' το στα μέτρα σου...

Μην βάφετε τα τουφέκια. Αν η καραμπίνα έχει γίνει αποτρεπτική να την χρησιμοποιήσεις λόγω εμφάνισης, πούλησε την και πάρε μία που να σου κάνει κέφι. Η βαφή είναι κάτι που αξίζει πολύ, είναι λαχείο γιατί δεν ξέρεις πως θα εξελιχθεί και γενικά υποβαθμίζει την αξία του όπλου. Μιλάω εκ πείρας, έχω βάψει πλαγιόκαννο σε ένα εκ των δύο καλύτερων οπλουργείων της Αθήνας και το μετάνιωσα.
Γιωργο τι βαφη ακριβως εκανες και σε ποια μερη του οπλου;
 
Μην βάφετε τα τουφέκια. Αν η καραμπίνα έχει γίνει αποτρεπτική να την χρησιμοποιήσεις λόγω εμφάνισης, πούλησε την και πάρε μία που να σου κάνει κέφι. Η βαφή είναι κάτι που αξίζει πολύ, είναι λαχείο γιατί δεν ξέρεις πως θα εξελιχθεί και γενικά υποβαθμίζει την αξία του όπλου. Μιλάω εκ πείρας, έχω βάψει πλαγιόκαννο σε ένα εκ των δύο καλύτερων οπλουργείων της Αθήνας και το μετάνιωσα.
Δυστυχως Γιωργο το εχουμε ξανασυζητησει... και ειμαι ιδιας αποψης με σενα... εγω το ειδα στο δικο μου το benellακι... το 90% οσων ξερω το μετανιωσε, οι υπολοιποι απλα δεν το εχουν καταλαβει ακομα...
 
Γιωργο τι βαφη ακριβως εκανες και σε ποια μερη του οπλου;
Τις κάννες έβαψα στον Παπατσαρούχα, δεν ξέρω τι βαφή έκανε, το θέμα είναι ότι σύμφωνα με τα λεγόμενα του και από αυτά που είδα, έπρεπε να έχω το όπλο λούτσα στο λάδι για πολύ καιρό μετά. Η βαφή δεν αδρανοποιήθηκε με αποτέλεσμα μόλις σκουπίσω το λάδι να πετάξει σκουριά. Αυτά δεν είναι σοβαρά πράγματα...
 
Τις κάννες έβαψα στον Παπατσαρούχα, δεν ξέρω τι βαφή έκανε, το θέμα είναι ότι σύμφωνα με τα λεγόμενα του και από αυτά που είδα, έπρεπε να έχω το όπλο λούτσα στο λάδι για πολύ καιρό μετά. Η βαφή δεν αδρανοποιήθηκε με αποτέλεσμα μόλις σκουπίσω το λάδι να πετάξει σκουριά. Αυτά δεν είναι σοβαρά πράγματα...
Συμφωνώ.Πιο πολύ θυμίζει βαφή βαικαλ....
 
Συμφωνώ.Πιο πολύ θυμίζει βαφή βαικαλ....
Γιάννη, τι εννοείς θυμίζει βαφή Baikal? Το τουφέκι ήταν το ΙΖΗ 54. Αλλιώς συμπεριφέρονται οι βαφές στα Baikal και αλλιώς στα υπόλοιπα; Το θέμα είναι ότι αν δεν αδρανοποιηθεί η βαφή, δεν θα έπρεπε το όπλο να δίνεται πίσω στον πελάτη και εν πάση περιπτώση αν δεν γίνεται να σταματήσει η σκουριά σε εύλογο χρονικό διάστημα, ενημέρωσε τον πελάτη ότι οι κάννες πρέπει να μείνουν στο λάδι για 3 μήνες μετά.
 
Ναι μπορείς. Καθόλου αφελής.
Γιωργο σε ποιον μπορουμε να το κανουμε αυτο.Εχω την Berettα es 100 synthetic χωρις φλαντζες αλλαγης κλισεων.γινετε κ αν ναι γνωριζεις καποιον εσυ η καποιος συναδελφος;Και αν γινετε κ μια ενδεικτικη τιμη.Ευχαριστω
 
Last edited:
Δεν ξέρω αν είναι αφελής η απορία που έχω αλλά αν έχεις συνθετικό κοντάκι μπορείς να πας σε κοντακά να σου το φέρει στα μέτρα σου;

Ναι μπορείς. Καθόλου αφελής.

Γιωργο σε ποιον μπορουμε να το κανουμε αυτο.Εχω την Berettα es 100 synthetic χωρις φλαντζες αλλαγης κλισεων.γινετε κ αν ναι γνωριζεις καποιον εσυ η καποιος συναδελφος;Και αν γινετε κ μια ενδεικτικη τιμη.Ευχαριστω

Έχεις π.μ.
 
Γιάννη, τι εννοείς θυμίζει βαφή Baikal? Το τουφέκι ήταν το ΙΖΗ 54. Αλλιώς συμπεριφέρονται οι βαφές στα Baikal και αλλιώς στα υπόλοιπα; Το θέμα είναι ότι αν δεν αδρανοποιηθεί η βαφή, δεν θα έπρεπε το όπλο να δίνεται πίσω στον πελάτη και εν πάση περιπτώση αν δεν γίνεται να σταματήσει η σκουριά σε εύλογο χρονικό διάστημα, ενημέρωσε τον πελάτη ότι οι κάννες πρέπει να μείνουν στο λάδι για 3 μήνες μετά.
Σε κολησεις ρίγας σε βαικαλ που δεν είχε γίνει εργοστασιακα η αδρανοποιηση, αφού το αγοραζες, για χρόνια ξερναγε σκουριά. Ας πούμε ότι αυτό ήταν αποδεκτό σε ένα φτηνό ντουφεκι, όμως δεν είναι αποδεκτό σε ένα ακριβό και επώνυμο ξαναβάψιμο καννων. Φυσικά και δεν είναι αποδεκτό να πρέπει να λαδωνεις τις καννες κάθε λίγο και λιγάκι.
 
Μόλις επέστρεψα από τον κ. Χρηστάκο όπου και του πήγα την καραμπίνα να τη δει και να μου πει την άποψή του για τα μέτρα και τη βαφή που έχει ξεφτίσει. Όσον αφορά τα μέτρα μου είπε ότι το όπλο δεν χρειάζεται καμία προσαρμογή και είναι στα μέτρα μου. Όσον αφορά τη βαφή η γενική του άποψη είναι να μην του κάνω κάτι. Τον ρώτησα για επικάλυψη με cerakote και μου είπε πως ναι μεν είναι καλή σαν ιδέα αλλά το σημαντικό είναι να φύγουν οι ήδη υπάρχουσες επικαλύψεις. Πρέπει να το δει κάποιος συγκεκριμένος μεταλλάς και να αναλύσει όλα τα υλικά πρώτου βάλω οποιαδήποτε ουσία για την αφαίρεση της βαφής καθώς εκτός αυτής υπάρχει πάντοτε ο κίνδυνος να επηρεαστεί και το ίδιο το αλουμίνιο, οπότε μετά κλάφτα χαράλαμπε. Επομένως, οι επιλογές μου είναι είτε το κρατάω ως έχει (με χαλάει πολύ όπως είναι τώρα), είτε το πουλάω (με τα σημάδια που έχει πρέπει να βρω τον κατάλληλο πωλητή που δεν θα τον νοιάζει διαφορετικά θα φύγει το όπλο κοψωχρονιά) είτε βγάζω την πάνω πάνω επικάλυψη και περνάω με cerakote και είναι θέμα χρόνου πότε θα μου φτύσει και αυτή τη βαφή. Ποια η άποψή σας;
 
Μόλις επέστρεψα από τον κ. Χρηστάκο όπου και του πήγα την καραμπίνα να τη δει και να μου πει την άποψή του για τα μέτρα και τη βαφή που έχει ξεφτίσει. Όσον αφορά τα μέτρα μου είπε ότι το όπλο δεν χρειάζεται καμία προσαρμογή και είναι στα μέτρα μου. Όσον αφορά τη βαφή η γενική του άποψη είναι να μην του κάνω κάτι. Τον ρώτησα για επικάλυψη με cerakote και μου είπε πως ναι μεν είναι καλή σαν ιδέα αλλά το σημαντικό είναι να φύγουν οι ήδη υπάρχουσες επικαλύψεις. Πρέπει να το δει κάποιος συγκεκριμένος μεταλλάς και να αναλύσει όλα τα υλικά πρώτου βάλω οποιαδήποτε ουσία για την αφαίρεση της βαφής καθώς εκτός αυτής υπάρχει πάντοτε ο κίνδυνος να επηρεαστεί και το ίδιο το αλουμίνιο, οπότε μετά κλάφτα χαράλαμπε. Επομένως, οι επιλογές μου είναι είτε το κρατάω ως έχει (με χαλάει πολύ όπως είναι τώρα), είτε το πουλάω (με τα σημάδια που έχει πρέπει να βρω τον κατάλληλο πωλητή που δεν θα τον νοιάζει διαφορετικά θα φύγει το όπλο κοψωχρονιά) είτε βγάζω την πάνω πάνω επικάλυψη και περνάω με cerakote και είναι θέμα χρόνου πότε θα μου φτύσει και αυτή τη βαφή. Ποια η άποψή σας;
Μανο καλησπερα...
Να το αφησεις οπως ειναι... και να χαρεις τις τουφεκιες του...
Δειχνει τα δοντια του...
Αν δεν το αντεχεις πουλησε το... μην παρεμβεις (παθων)...
Καθαρα τι θα εκανα εγω...
 
Τουφεκιά στα 15 μέτρα με U3, θέλω να την κατεβάσω ένα κλικ ακόμα αλλά δεν γίνεται. Αν χαμηλώσει και άλλο το pitch, θα χάσω τελείως το στόχαστρο. Η εικόνα που έχω στο στόχαστρο την στιγμή της τουφεκιάς είναι στην κόκκινη βούλα. Το θέμα είναι ότι εγώ γουστάρω να τον σκεπάζω τον στόχο, αν γίνει κάτι τέτοιο η τουφεκιά ανεβαίνει ανάλογα.
Άντε να αρχίσει κάποια στιγμή η κατασκευή του καινούριου κοντακιού γιατί αυτό το μαμίσιο του Win είναι για κλωτσιές.

 
Ε καλα για πολλους θεωρειται ιδανικη αυτη η τουφεκια αλλα επειδη το εχουμε συζητησει σε καταλαβαινω... Απο τη στιγμη ομως που χρειαζεσαι αρκετο επιπλεον μηκος στο κοντακι, ολες οι υπολοιπες κλισεις θα αλλαζουν κ θα σε ταλαιπωρουν, ειδικα στο win που ειναι αν θυμαμαι καλα σχετικα "μικροκαμμωμενο" το κοντακι...
Με το καλο το Customemade... ;)
 
Τουφεκιά στα 15 μέτρα με U3, θέλω να την κατεβάσω ένα κλικ ακόμα αλλά δεν γίνεται. Αν χαμηλώσει και άλλο το pitch, θα χάσω τελείως το στόχαστρο. Η εικόνα που έχω στο στόχαστρο την στιγμή της τουφεκιάς είναι στην κόκκινη βούλα. Το θέμα είναι ότι εγώ γουστάρω να τον σκεπάζω τον στόχο, αν γίνει κάτι τέτοιο η τουφεκιά ανεβαίνει ανάλογα.
Άντε να αρχίσει κάποια στιγμή η κατασκευή του καινούριου κοντακιού γιατί αυτό το μαμίσιο του Win είναι για κλωτσιές.

Αν κατάλαβα καλά έβαλες προσθήκη στο πελμα, οπότε άλλαξε η κλίση γιατί το μαγουλο σου ακουμπάει πιο πίσω και χαμηλωσε το μάτι σου, έτσι είναι;
Σε αυτές τις περιπτώσεις ο τεχνίτης κόβει ένα φιλέτο από το πάνω μέρος, προσθέτει ένα κομμάτι καρυδια και ξαναδιαμορφωνει τη ραχη στα μέτρα σου. Κοστίζει πολύ πολύ λιγότερο από καινούργιο κοντάκι. Δεν στο πρότειναν;
Μπορείς να δοκιμάσεις επίσης αν σου ταιριάζει η διαδικασία, με ενα πρόχειρο πρόσθετο κομμάτι από χαρτόνι και μετά αποφασίζεις τι θα κάνεις τελικά.
Για τι μήκος κοντακιου μιλάμε, 39 εκ η 40 εκ;
 
Last edited:
Το μήκος το έχω μακρύνει αλλά δεν ξέρω πόσο έχει βγει τελικά. Όχι Γιάννη, απλά για λόγους αδημονίας και φυγοπονίας δεν το πήγα εκεί που έπρεπε εξαρχής. Τέλος πάντων, το κοντάκι γυρίστηκε σωστά όσον αφορά το cast off αλλά ποτέ δεν μου είχε δοθεί η ευκαιρία να κάνω αναλυτικές και εξονυχιστικές δοκιμές στον πίνακα για να ελέγξω το πάνω-κάτω. Μετά το γύρισμα είχα ρίξει 2-3 δοκιμές στο Σχιστό και όλα ήθελα τότε να τα βλέπω "ωραία", αφού το όπλο έριχνε κέντρο και το εμφανές ψιλοτουφέκισμα δεν απασχόλησε κάποιον παρευρισκόμενο, αφού μάλιστα "είναι και καλό να ψιλοτουφεκάει λίγο ένα σκοπευτικό όπλο".

Ο καιρός πέρασε τα δισκάκια έσπαγαν, δεν κάπνιζαν και τα πουλιά έπεφταν αλλά πολλές φορές ζωντανά. Όταν τα πράγματα ήρθαν έτσι και καταλήξαμε αναγκαστικά στην Μαλακάσσα, με το τεράστιο προνόμιο να έχεις τον πίνακα όσο θες στην διάθεση σου, χωρίς να χρειάζεται να τρέχεις ασθμαίνοντας για να ρίξεις μερικές τουφεκιές, επειδή κάποιοι περιμένουν να μπουν στους βατήρες, διαπίστωσα ότι με τον τρόπο που μου αρέσει να ρίχνω, το όπλο ψιλοτουφεκάει. Έτσι πήγα και πήρα μερικές ροδέλες, έβαλα δύο στην πάνω μεριά του πέλματος και ξαναδοκίμασα. Τα υπόλοιπα τα γράφω παραπάνω, στο πόστ με την φώτο.

Σήμερα τυχαία έριξα αναγκαστικά με ένα όπλο που το στήσιμο του ήταν ότι πιο ενοχλητικό μπορείς να μου κάνεις. Να μην βλέπω απλά ρίγα αλλά να βλέπω όόόόόόλη την ρίγα σαν μην επομίζω στον ώμο αλλά στην μασχάλη. Ποιο ήταν το αποτέλεσμα; Μια φανταστική πούλα sporting με sim doubles, δεν γράφω νούμερο γιατί δεν έχει σημασία. Πως γίνεται με ένα όπλο που πιάνεις πρώτη φορά στα χέρια σου και μάλιστα με ένα στήσιμο που δεν σου αρέσει να κάνεις τέτοια εμφάνιση; Την απάντηση μου την έδωσε ο Λεωνίδας Μητσιάλης γιατί το όπλο ήταν το δικό του, ένα φανταστικό Caesar Guerini...:)
 
Το όπλο το ξέρω. Για ρώτα μήπως στο πουλάει... Σιγά λέμε τώρα .
Μήπως το εριξες κιαυτό στον πίνακα να δεις τι παίζει ?
Εγώ, ίσως επειδή εξ αρχής με έβαλε ένας φίλος στο σκητ,
θέλω να βλεπω τη ριγα, τουλάχιστον στα ιταλικα ντουφεκια
που εχω, αντίθετα σε δύο αμερικανικά με υπερυψωμένη ριγα
βλέπω μόνο στόχαστρο.
Η ουσία είναι να ξεπεράσεις το θέμα βλέπω ή δε βλέπω ριγα
και να επικεντρωθεις στο στόχο.
Παρόλα αυτά στη φωτο ακόμα και με τις δυο ροδέλες που έβαλες
ψιλοντουφεκαει περισσότερο από ότι πρέπει για σπορτινγκ.
Την απάντηση δεν έγραψες...!!
 
Μήπως το εριξες κιαυτό στον πίνακα να δεις τι παίζει ?

Η ουσία είναι να ξεπεράσεις το θέμα βλέπω ή δε βλέπω ριγα
και να επικεντρωθεις στο στόχο.

:) ... οι δύο παραπάνω προτάσεις εμπεριέχονται στην απάντηση την οποία φαντάζομαι θα την δώσει σύντομα ο Λεωνίδας μόλις δει τα post.
 
καλησπέρα, σήμερα έκανα και εγώ τις δοκιμές στο καινούργιο όπλο μου τουφεκιά στα 20 μέτρα με σταθερή επώμιση η τουφεκιά πήγε κέντρο και επιτόπου μια γρήγορη μου έφυγε λίγο επάνω.
 

Attachments

  • 10668848_10202952913704159_9183488572246530405_o.jpg
    10668848_10202952913704159_9183488572246530405_o.jpg
    432,5 KB · Προβολές: 96
  • 11118485_10202952912664133_3003516671406465212_o.jpg
    11118485_10202952912664133_3003516671406465212_o.jpg
    503 KB · Προβολές: 98
Ποιο όπλο πήρες Στέφανε; Η δεύτερη σου έφυγε πολύ πάνω. Είσαι και στις δύο λίγο αριστερά, άλλαξες καμιά φλάντζα;
 
Γιώργο η ντουφεκιά σου είναι σαν να βλέπω τη δικιά μου με την sx3.
Από κει και μετά άρχισαν οι πειραματισμοί και φέτος έχασα τη μπάλα.
 
Back
Top