Φερ' το στα μέτρα σου...

Εγω το 80% τον θηραμάτων μου είναι. Με την δεύτερη ντουφεκια εκεί διορθώνω κάπως.
Αν καταφέρω και διορθώνω την πρώτη θα είναι όλα πιό εύκολα
Μήπως δεν είσαι αρκετά ψύχραιμος, όταν σηκώνεται το πουλί? Νευρική επωμιση και γρήγορη τουφεκια?
 
Σ'αυτή την περίπτωση μια λύση είναι η μονόφθαλμη σκόπευση...
Από τότε που σταμάτησα να ασχολούμαι με την δυοφθαλμη και έμεινα να κλείνω το μάτι τα προβλήματα λύθηκαν χαχα . Η αλήθεια είναι ότι σε ξαφνικές τουφεκιές που δεν προλαβαίνω να σκεφτώ τόσα πολλά έχω καλύτερα αποτελέσματα. Στις μακρινές πχ κλείνω μάτι να διορθώσω και εκεί τα χάνω
 
Με υπομονή!🙂
Η υπομονή αφορά και τους δύο.
Τον χειριστή που πρέπει να δοκιμάσει και να εξασφαλίσει κατά το δυνατόν και τον τεχνίτη που πρέπει να έχει την διάθεση να κάνει τις όποιες διορθώσεις χρειάζονται.
Το "απόλυτο"στο κοντάκι,για κυνηγετική χρήση,έτσι όπως το σκεφτόμαστε,δεν υπάρχει!
Το κοντάκι είναι ένα κομμάτι της όλης διαδικασίας και όχι το μαγικό ραβδί!
Συν Αθηνά και χείρα κίνει.
Αυτές οι τεχνικές που αναφέρονται μας δίνουν ενδείξεις,σοβαρές ενδείξεις,που μας βοηθούν σε μια κατασκευή,μετατροπή...
Ο δάσκαλος η ο τεχνίτης που βάζει το ματι του απέναντι από την μπούκα,το κάνει για να δει κάποια ΒΑΣΙΚΆ πράγματα.
Αυτά είναι ΕΝΔΕΙΞΕΙΣ!
Αν κοιτάξεις από την μπροστά μεριά θα δει πράματα και θαματα μερικές φορές.
Να χάνεται το μάτι του χειριστή εντελώς,να είναι ένα δάχτυλο πάνω από την ρίγα,να είναι εκτός ριγας....
Λιγότερο η περισσότερο.
Και όχι μόνο...
Ακατάλληλες λαβές για συγκεκριμένα χέρια, παράταιρες επωμισεις με το πέλμα να εξέχει 2-3-4 πόντους από τον ώμο η να χάνεται...
Το που βαράει το όπλο,πως είναι στημένο,με ποια σύγκλιση κανης-ριγας είναι το "Α"!!
Έγινε κατασκευή σε φίλο ,συνκυνηγο μου ,σε νέο όπλο,ίδιας εταιρίας με αντιγραφή των μέτρων από το παλιό του.
Το όπλα ίδιας εταιρίας,διαδοχικά μοντέλα.
Οι διαστάσεις στο κοντάκι,πανομοιότυπες!!
Κι όμως....
Το χτένι στο καινούριο έχει κατέβει ήδη δύο φορές και...βλέπουμε...
Αυτό το "βλέπουμε",ΔΕΝ ΦΑΙΝΕΤΑΙ όσο και να κοιτάζεις από μπροστά!
Πρέπει να το δεις στο "γήπεδο"!
Έχω κοντάκια στα "μέτρα"μου,σε όλα μου τα όπλα.
Στατιστικά(με σημειωμένα εξόδους,φυσίγγια,θηράματα...)σε βάθος πολλών χρόνων,ρίχνω καλύτερα με τη Μπενελα μου.
Αλλάζω κάνη,στο ίδιο όπλο,βάζοντας πιο ελαφριά η πιο βαριά και το έργο αλλάζει!
Όχι δραματικά,αλλάζει όμως.
Φτιάχνοντας η μετατρέποντας ένα κοντάκι, προσπαθείς για το καλύτερο,ΠΑΝΤΑ για το καλύτερο!
Κι αυτό το κάτι μεταφράζεται σε περισσότερες επιτυχίες και στον τρόπο που έρχονται αυτές οι επιτυχίες.

Ένας έμπειρος σκοπευτής η κυνηγός,θα έχει επιτυχίες,ότι και να του δώσεις!
Επειδή έχει την εμπειρία,μπορεί να ΠΡΟΣΑΡΜΟΣΤΕΙ ευκολότερα και γρηγορότερα,είναι ταλαντούχος,έχει καλύτερη συναρμογή,το "πάει σημαδευτα"σε πολύ πολύ πιο σύντομους χρόνους,....,...,...

Μπορούμε να το κουβεντιάσουμε ώρες και ώρες και να βρίσκουμε λόγους και παράγοντες που κάνουν την όποια διαφορά...

Ελπίζω να μην κούρασα πολύ!!🙂
 
Μήπως δεν είσαι αρκετά ψύχραιμος, όταν σηκώνεται το πουλί? Νευρική επωμιση και γρήγορη τουφεκια?
Δεν νιώθω ταραχή στην φερμα αλλά απότομη επωμιση πάντα κάνω γιατί είναι τις περισσότερες φορές κοντά το πουλί
 
Δεν νιώθω ταραχή στην φερμα αλλά απότομη επωμιση πάντα κάνω γιατί είναι τις περισσότερες φορές κοντά το πουλί
Μεγάλο λάθος ... όλοι σχεδόν το κάνουμε, χρειάζεται ψυχραιμία και ολίγον αδιαφορία για την κάρπωση.
Κανένα κοντάκι δεν θα σε βοηθήσει ποτέ σε αυτό.
Δεν κερδίζεις χρόνο με την απότομη επώμιση, αντίθετα συνήθως χάνεις.

Είπαμε είναι σημαντικό και πρέπει να μας έρχεται αποδεκτά, αλλά δεν μας γίνεται ψύχωση.
 
Δεν νιώθω ταραχή στην φερμα αλλά απότομη επωμιση πάντα κάνω γιατί είναι τις περισσότερες φορές κοντά το πουλί
Έχεις πολύ έκρηξη στην κίνηση που κάνεις,το βίντεο που σου έβαλα λέει κάτι πολύ σημαντικό για την επωμιση ;)
 
Κανένας απλός κυνηγός δεν μπορεί να έχει 100% σταθερή επώμιση.

Θέλει πολύ δουλειά την οποία κανένας δεν θα καθίσει να την κάνει διότι πολύ απλά δεν κυνηγάμε χρυσά μετάλλια σε αγώνες.
Μην ξεχνάτε επίσης ότι πολλά αθλήματα έχουν απόλυτα συγκεκριμένες τροχιές και αυτά που δεν έχουν πριν τους αγώνες οι αθλητές τις βλέπουν και εξασκούνται πάνω σε αυτές πριν τον αγώνα.
Γιατί ? εφόσον έχουν το απόλυτο όπλο, το απόλυτο φυσίγγι, την απόλυτη επώμιση και το απόλυτο κοντάκι ?
Διότι δεν φτάνουν μόνο αυτά, ... ποτέ δεν έφταναν.

Το κοντάκι είναι σημαντικό, αλλά δεν θα τρελαθούμε κιόλας με αυτό.

Αν ψάχνει (ένας κακός, μέσος ή καλός κυνηγός) το τέλειο κοντάκι κοιτώντας τις επιτυχίες του στο κυνήγι να είναι έτοιμος να σκάσει πολλά χρήματα σε φυσίγγια, βενζίνες, να έχει άπειρη υπομονή και να βρει κοντακά ο οποίος δεν θα τον βάλει στην "λίστα ανεπιθύμητων".
Να ετοιμαστεί και για ταξίδια στο εξωτερικό μπας και βρει τόσα θηράματα σε καμιά φάρμα.
Αυτές τις μεθόδους μόνο σκοπευτές τις εφαρμόζουν ΣΤΟ ΣΚΟΠΕΥΤΗΡΙΟ (ρίχνουν χιλιάδες φυσίγγια με το αντίστοιχο κόστος βέβαια) και προσπαθούν να μας πείσουν ότι πρέπει να τις εφαρμόζουμε όλοι ΣΤΟ ΚΥΝΗΓΙ.
Παράνοια ...
Και ρωτάω κάτι πολύ απλό.
Ποιος σκοπευτής φτιάχνει κοντάκι κοιτώντας τις επιτυχίες του στο κυνήγι και με αυτό πάει να ρίξει σκοπευτήριο ?
Απάντηση = ΚΑΝΕΝΑΣ.
Αν υπάρχει παρ' ελπίδα κάποιος πολύ θα ήθελα να μάθω το όνομά του.
Συμφωνώ σε όλα αυτά που λες Βασίλη έτσι είναι όπως είπες απλός κυνηγός 100% σταθερή επωμιση δεν πρόκειται να εχει ποτε..Και το πιστεύω γτ δεν είναι σκοπευτήριο να είσαι σε μια μεριά να έχεις στηθεί όπως πρέπει και να ρίχνεις επαλαμβανομενα εκεί πιστεύω το κοντάκι δουλεύει, στο κυνήγι όχι γτ δεν γίνεται σε μία Φέρμα πέρδικας σε ανάποδο έδαφος ή αν πεταχτεί απότομα και όχι μόνο στην Πέρδικα θα έχεις σταθερή επωμιση όχι και το έχω δει πολλές φορές και μετά μας φταίει το όπλο τα φυσίγγια τα τσοκ
 
Συμφωνώ σε όλα αυτά που λες Βασίλη έτσι είναι όπως είπες απλός κυνηγός 100% σταθερή επωμιση δεν πρόκειται να εχει ποτε..Και το πιστεύω γτ δεν είναι σκοπευτήριο να είσαι σε μια μεριά να έχεις στηθεί όπως πρέπει και να ρίχνεις επαλαμβανομενα εκεί πιστεύω το κοντάκι δουλεύει, στο κυνήγι όχι γτ δεν γίνεται σε μία Φέρμα πέρδικας σε ανάποδο έδαφος ή αν πεταχτεί απότομα και όχι μόνο στην Πέρδικα θα έχεις σταθερή επωμιση όχι και το έχω δει πολλές φορές και μετά μας φταίει το όπλο τα φυσίγγια τα τσοκ
Ενα κοντάκι κοντά στα μέτρα μας σίγουρα βοηθάει κ στο κυνήγι που δεν είμαστε στημένοι.
Ενα κοντάκι ότι νάναι, είναι μειονέκτημα παντού.
 
Back
Top