Φερ' το στα μέτρα σου...

Το ποιο σωστό βρε παιδιά ποιο είναι για να καταλάβουμε αν μας κάθεται σωστά το όπλο όταν βλέπουμε ρίγα η μόνο στόχαστρο?
Δεν υπάρχει σωστό ... ανάλογα πως σκοπεύεις και που ρίχνει το όπλο ...
Αν ξέρεις πως σκοπεύεις και που ρίχνει το όπλο τότε μόνο γνωρίζεις τι πρέπει να βλέπεις.
Το "στάνταρ" που θα ακούσεις είναι στόχαστρο και λίγη ρίγα.
Πόσο λίγο όμως είναι το λίγο ?
Σκεπάζεις το πουλί, το βλέπεις πάνω από την κάνη, ψηλοτουφεκάει το όπλο, χαμηλοτουφεκάει κτλ ... όλα παίζουν ρόλο.
Δεν είναι απόκρυφη τέχνη, απλή λογική είναι.

Το πρωτεύων είναι η σταθερή επώμιση, όλα τα άλλα είναι εύκολα.
 
Δεν υπάρχει σωστό ... ανάλογα πως σκοπεύεις και που ρίχνει το όπλο ...
Αν ξέρεις πως σκοπεύεις και που ρίχνει το όπλο τότε μόνο γνωρίζεις τι πρέπει να βλέπεις.
Το "στάνταρ" που θα ακούσεις είναι στόχαστρο και λίγη ρίγα.
Πόσο λίγο όμως είναι το λίγο ?
Σκεπάζεις το πουλί, το βλέπεις πάνω από την κάνη, ψηλοτουφεκάει το όπλο, χαμηλοτουφεκάει κτλ ... όλα παίζουν ρόλο.
Δεν είναι απόκρυφη τέχνη, απλή λογική είναι.

Το πρωτεύων είναι η σταθερή επώμιση, όλα τα άλλα είναι εύκολα.
Είναι μεγάλο θέμα εγώ άκρη δεν έβγαλα μέχρι τώρα πήγα σε οπλουργο μου λέει συμαδεψεμε ανάμεσα στα μάτια τον δυμαδευω μου λέει το κοντάκι είναι στα μέτρα σου ναι ωραία του λέω τώρα όμως είμαι με το κοντομανικο με τα πολλά ρούχα τι θα γίνει θα έχω θέμα του λέω ποιος ο λόγος να φτιάξω κοντάκι του λέω μετά, άλλο ένα του λέω τώρα είμαι 90 κιλά αν για τον π.χ λόγο εγώ πάω 70 τι θα γίνει άλλο κοντάκι μετά η απάντηση που πήρα ήταν ένα κούνημα του κεφαλιού του χωρίς καμία απάντηση...Τον συμαδευω με την Ρεμί το κοντάκι είναι 35,3 εκατοστά και τον συμαδευω μετα και με το πλάγιο με κοντάκι 37 εκατοστά και μου λέει σωστός και με αυτό άκρη δεν έβγαλα τα πήρα και έφυγα απλά!
 
Είναι μεγάλο θέμα εγώ άκρη δεν έβγαλα μέχρι τώρα πήγα σε οπλουργο μου λέει συμαδεψεμε ανάμεσα στα μάτια τον δυμαδευω μου λέει το κοντάκι είναι στα μέτρα σου ναι ωραία του λέω τώρα όμως είμαι με το κοντομανικο με τα πολλά ρούχα τι θα γίνει θα έχω θέμα του λέω ποιος ο λόγος να φτιάξω κοντάκι του λέω μετά, άλλο ένα του λέω τώρα είμαι 90 κιλά αν για τον π.χ λόγο εγώ πάω 70 τι θα γίνει άλλο κοντάκι μετά η απάντηση που πήρα ήταν ένα κούνημα του κεφαλιού του χωρίς καμία απάντηση...Τον συμαδευω με την Ρεμί το κοντάκι είναι 35,3 εκατοστά και τον συμαδευω μετα και με το πλάγιο με κοντάκι 37 εκατοστά και μου λέει σωστός και με αυτό άκρη δεν έβγαλα τα πήρα και έφυγα απλά
Σιγά μην βγάλεις.
Όταν έλεγα παλιότερα ότι απόλυτα μέτρα κοντακίου δεν υπάρχουν (στο κυνήγι) είχαν πέσει όλοι να με φάνε.
 
Εγώ που όταν επωμιζω βλέπω 2 κάννες ( δλδ το σούπερ ποζε σαν να είναι πλάγιο ) με την μία θολή και την άλλη πιο έντονη φταίει το κοντάκι ή τα μάτια μου ;; 😂😂
Χωρίς να είμαι ειδικός, νομίζω πρέπει να αγνοείς την κάννη και να εστιάζεις μόνο στο στόχο, αλλά ξέρω, πάει το μάτι μόνο του.
 
Το ποιο σωστό βρε παιδιά ποιο είναι για να καταλάβουμε αν μας κάθεται σωστά το όπλο όταν βλέπουμε ρίγα η μόνο στόχαστρο?
Μπορεί με το ίδιο κοντάκι αν κουμπώσεις πολύ επιθετικά να μη βλέπεις ρίγα ή ακόμα και ακίδα και αν κουμπώσεις πιο χαλαρά να βλέπεις και ρίγα και ακίδα. Είναι fuck η φάση.
 
Το ποιο σωστό βρε παιδιά ποιο είναι για να καταλάβουμε αν μας κάθεται σωστά το όπλο όταν βλέπουμε ρίγα η μόνο στόχαστρο?
Που ρίχνεις στον στόχο κέντρο επαναλαμβανόμενα,, υπάρχουν και όπλα χωρίς ρίγα.
 
Last edited:
Είναι καθαρά θέμα επωμισης πιστεύω υπάρχουν μέρες που τουφεκαω και δεν χάνω πουλί.. ..και μέρες που δεν σταυρώνω πουλί. ...το καταλαβαίνω όμως γιατί επωμιζω και ξέρω ότι είμαι εκτός
Τα φυσίγγια φταιν ρε
Και όταν περνουν τα πλια στέλνεις μήνυμα στο κινητό
 
Πέρα από την πλάκα, υποθέτω ότι κάνεις διόφθαλμη σκόπευση και ότι δεν ύπάρχει καθαρά κυρίαρχο μάτι, έτσι ο εγκέφαλος βλέπει και τις δύο εικόνες.
Σ'αυτή την περίπτωση μια λύση είναι η μονόφθαλμη σκόπευση...
 
Εγώ που όταν επωμιζω βλέπω 2 κάννες ( δλδ το σούπερ ποζε σαν να είναι πλάγιο ) με την μία θολή και την άλλη πιο έντονη φταίει το κοντάκι ή τα μάτια μου ;; 😂😂
Δεν είναι στα μέτρα σου.. όπως έβλεπα εγώ την κάννη στο πλάι στην καραμπίνα
 
Κανένας απλός κυνηγός δεν μπορεί να έχει 100% σταθερή επώμιση.

Θέλει πολύ δουλειά την οποία κανένας δεν θα καθίσει να την κάνει διότι πολύ απλά δεν κυνηγάμε χρυσά μετάλλια σε αγώνες.
Μην ξεχνάτε επίσης ότι πολλά αθλήματα έχουν απόλυτα συγκεκριμένες τροχιές και αυτά που δεν έχουν πριν τους αγώνες οι αθλητές τις βλέπουν και εξασκούνται πάνω σε αυτές πριν τον αγώνα.
Γιατί ? εφόσον έχουν το απόλυτο όπλο, το απόλυτο φυσίγγι, την απόλυτη επώμιση και το απόλυτο κοντάκι ?
Διότι δεν φτάνουν μόνο αυτά, ... ποτέ δεν έφταναν.

Το κοντάκι είναι σημαντικό, αλλά δεν θα τρελαθούμε κιόλας με αυτό.

Αν ψάχνει (ένας κακός, μέσος ή καλός κυνηγός) το τέλειο κοντάκι κοιτώντας τις επιτυχίες του στο κυνήγι να είναι έτοιμος να σκάσει πολλά χρήματα σε φυσίγγια, βενζίνες, να έχει άπειρη υπομονή και να βρει κοντακά ο οποίος δεν θα τον βάλει στην "λίστα ανεπιθύμητων".
Να ετοιμαστεί και για ταξίδια στο εξωτερικό μπας και βρει τόσα θηράματα σε καμιά φάρμα.
Αυτές τις μεθόδους μόνο σκοπευτές τις εφαρμόζουν ΣΤΟ ΣΚΟΠΕΥΤΗΡΙΟ (ρίχνουν χιλιάδες φυσίγγια με το αντίστοιχο κόστος βέβαια) και προσπαθούν να μας πείσουν ότι πρέπει να τις εφαρμόζουμε όλοι ΣΤΟ ΚΥΝΗΓΙ.
Παράνοια ...
Και ρωτάω κάτι πολύ απλό.
Ποιος σκοπευτής φτιάχνει κοντάκι κοιτώντας τις επιτυχίες του στο κυνήγι και με αυτό πάει να ρίξει σκοπευτήριο ?
Απάντηση = ΚΑΝΕΝΑΣ.
Αν υπάρχει παρ' ελπίδα κάποιος πολύ θα ήθελα να μάθω το όνομά του.
 
Last edited:
Εγω το 80% τον θηραμάτων μου είναι. Με την δεύτερη ντουφεκια εκεί διορθώνω κάπως.
Αν καταφέρω και διορθώνω την πρώτη θα είναι όλα πιό εύκολα
Όλοι διορθώνουν στην δεύτερη.
Πάντως σίγουρα δεν διορθώνουν γιατί το κοντάκι στην δεύτερη βολή αλλάζει σχήμα. :cool:
Συνήθως τραβάς το όπλο πιο μπροστά.

Όταν το κοντέρ γράψει πολλές τουφεκιές σε ένα συγκεκριμένο θήραμα θα δεις ότι οι καρπώσεις θα βελτιωθούν αυτόματα χωρίς να αλλάξεις τίποτα.
Εδώ ταιριάζει η "υπομονή".
Αλλά όλοι θέλουν να το κάνουν γρήγορα, εδώ και τώρα και πειράζουν τα πάντα για να το πετύχουν, αν είναι δυνατόν χωρίς να ρίξουν ούτε μια τουφεκιά.
Αυτό ακριβώς εκμεταλλεύονται όσοι πουλάνε μαγικά τσοκ, μαγικές κάνες, μαγικά κοντάκια, μαγικές "βελτιώσεις", μαγικές μετατροπές, μαγικά φυσίγγια, μαγικά όπλα, μαγικές τεχνικές σκόπευσης και πάει λέγοντας.
Ο άλλος πληρώνει και περιμένει ... συνήθως βλέπει διαφορές γιατί αν δεν βλέπει αισθάνεται μ@λάκας για τα χρήματα που πλήρωσε. 🤣
 
Back
Top