Φερ' το στα μέτρα σου...

Η φλάντζα αυτή αφορά μόνο τη κλίση του κοντακίου στις 50°. Οι φλάντζες στο λαιμό κοντακίου αφορούν κυρίως το cast off/on και αν θυμάμαι καλά είναι στάνταρ ρυθμισμένες στις 6°. Συνδυάζονται όμως ανάλογα με τις φλάντζες κοντακίου (μεταλλικές) έτσι ώστε: 50°/Α, 55°/Β, 60°/C, 65°/D. Αν θέλεις λιγότερο cast off, μάλλον θα πάς σε μαξιλαράκι/επίθεμα κοντακίου στην αριστερή πλευρά του κοντακίου.
Ευχαριστώ για την απάντηση σας.
 
Κατασκευάζεις μόνος σου από πλαστικό δάπεδο σε κομμάτια, που συνήθως θα βρεις σε παιδικά δωμάτια. Είναι αυτά που ενώνονται και δημιουργούν δάπεδα σε παιδότοπους.
ΟΚ, στο δωμάτιο του γιου μου το μισό πάτωμα είναι στρωμένο με αυτά τα διαόλια. Για να δώσω 1-2 εκατοστά μήκος είναι καλή ιδέα, πιτς πώς αυξάνωταυτόχρονα με αυτό το υλικό μου λές; Θέλει νυστέρι και χέρι χειρούργου για να κόψει ευθεία. Αν το προσπαθήσω ξέρω από τώρα ότι θα βγει μισοφέγγαρο.
 
Χαιρετώ την παρέα.

Φίλος μου είναι κάτοχος ενός Baikal MP43EM. Δεν έχει κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα από τη χρήση του όπλου πέραν του κοντού κοντακιού και της ξερής ανάκρουσης που έχει το σκληρό εργοστασιακό πέλμα. Χρησιμοποιεί ελαφριές γομώσεις από 33 γρ. έως και 40γρ.για τους πιο κρύους μήνες για λαγό . Ψάχνοντας πως μπορούμε να βελτιώσουμε σε αυτόν τον τομέα την απόδοση του όπλου του,πέσαμε πάνω σε διάφορους τύπους πελμάτων αλλά καθώς δεν μπορούσαμε να αξιολογήσουμε τις επιλογές μας λόγω περιορισμένων γνώσεων, σκεφτήκαμε να απευθυνθούμε στο HL. Έχουμε εντοπίσει τα παρακάτω πέλματα και θα θέλαμε να μας πείτε τη γνώμη σας για αυτά ,αλλά κι αν έχετε να προτείνετε κάτι διαφορετικο.

https://www.hobbi.gr/pelmatos-beart...gxNTQseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsInRhZ3MiOiIifV0

https://www.hobbi.gr/pelma-limbsave...A5MjgseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsInRhZ3MiOiIifV0

https://www.hobbi.gr/pelma-oplou-ce...Q5NTkseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsInRhZ3MiOiIifV0

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθειάς σας.
 
Γεια σου Μιχάλη, μερικές πληροφορίες ακόμα πρέπει να πεις για να πάρει ο φίλος σου καλύτερη βοήθεια. Παράδειγμα το κοντό κοντάκι είναι σχετικό, τι μήκος έχει, τι ύψος έχει ο φίλος ;
 
Χαιρετώ την παρέα.

Φίλος μου είναι κάτοχος ενός Baikal MP43EM. Δεν έχει κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα από τη χρήση του όπλου πέραν του κοντού κοντακιού και της ξερής ανάκρουσης που έχει το σκληρό εργοστασιακό πέλμα. Χρησιμοποιεί ελαφριές γομώσεις από 33 γρ. έως και 40γρ.για τους πιο κρύους μήνες για λαγό . Ψάχνοντας πως μπορούμε να βελτιώσουμε σε αυτόν τον τομέα την απόδοση του όπλου του,πέσαμε πάνω σε διάφορους τύπους πελμάτων αλλά καθώς δεν μπορούσαμε να αξιολογήσουμε τις επιλογές μας λόγω περιορισμένων γνώσεων, σκεφτήκαμε να απευθυνθούμε στο HL. Έχουμε εντοπίσει τα παρακάτω πέλματα και θα θέλαμε να μας πείτε τη γνώμη σας για αυτά ,αλλά κι αν έχετε να προτείνετε κάτι διαφορετικο.

https://www.hobbi.gr/pelmatos-beart...gxNTQseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsInRhZ3MiOiIifV0

https://www.hobbi.gr/pelma-limbsave...A5MjgseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsInRhZ3MiOiIifV0

https://www.hobbi.gr/pelma-oplou-ce...Q5NTkseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsInRhZ3MiOiIifV0

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθειάς σας.

Κοντό κοντάκι = περισσότερο ξύλο. Αλλά αυτό το : " Χρησιμοποιεί ελαφριές γομώσεις από 33 γρ. έως και 40γρ.για τους πιο κρύους μήνες για λαγό " γράφει ιστορία. Το δικαννο πρέπει να χρησιμοποιεί γομώσεις που ΔΕΝ υπερβαίνουν το 96% του βάρους του διά 100. Για το υπόψη δίκανο δηλαδή, να μην υπερβαίνει τα 32.5 γρ. Επίσης το υπόψη δίκαννο αναγράφει τις πιέσεις καθημερινής χρήσης που δεν είναι παραπάνω από 600 bar. Αν λοιπόν με κοντό κοντάκι ρίχνει 36γρ με φυσίγγια των 800 bar, θα πέφτει ξύλο αλύπητο, είτε βάλει πέλμα είτε όχι. Μπορεί όμως να ξεβιδώσει το πέλμα της μάνας του, να προσθέσει ενδιάμεσα ένα ελαστικό αποροφητικό υλικό (όπως κομμάτι από δάπεδο παιδότοπου) και να κάνει μια επέκταση κοντακίου, ΑΝ χρειάζεται. Το μήκος κοντακίου ακολουθεί το ύψος και τη σωματική διάπλαση του χρήστη. Αν το κοντάκι έχει και άλλα λάθη, τότε και πάλι ρίχνει ξύλο αλύπητο.

Το βασικό θέμα ΔΕΝ είναι να περιορίσει την ΑΙΣΘΗΣΗ ανάκρουσης, αλλά αυτή καθαυτή την ανάκρουση.
 
Επίσης το υπόψη δίκαννο αναγράφει τις πιέσεις καθημερινής χρήσης που δεν είναι παραπάνω από 600 bar.
Μια μικρη διορθωση,απο ανεκαθεν στα baikal οι πιεσεις για οπλα με θαλαμες 70mm ηταν 65mpa η 75mpa,κ για οπλα με θαλαμες 76mm ηταν 90mpa..δηλαδη 650,750,και 900bar καθημερινης χρηση...
 
Last edited:
Καλημέρα παιδιά.. Μια ερώτηση για όποιον γνωρίζει.Ο αδερφός μου πρόσφατα πήρε μια μεταχειρισμένη καραμπίνα αλλά έχει το εξής θέμα.. Θέλω να μου πείτε αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα ή όχι, έκανε μερικές βολές και δεν ενοχλήθηκε αλλά εγώ παρατήρησα το εξής:Το κοντάκι όταν γίνεται επωμιση η μύτη βρίσκεται σχετικά κοντά στα δάχτυλα του χεριού (μεσαίο και παραμεσο) όχι στον αντίχειρα τι φταίει;; Το μήκος λογικά είναι σωστό διότι απέχει περίπου 4 εκατοστά ο αντίχειρας απ τη μύτη αλλά είναι κοντά με τα υπόλοιπα δάχτυλα.Τ όπλο είναι berreta 391..
 
Δηλαδή φίλε μου την παρέκλιση την δίνεις και απο το πέλμα από ότι κατάλαβα. ...είδα ένα βιντεάκι ελληνικό που λέει κατά κύριο λόγο η παρέκλιση δίνεται από το πέλμα οπότε μάλλον τα λεγόμενα σου συμφωνούν με του κυρίου
Από που δίνεται η παρέκκλιση;;;;;;;;;;;;;
 
Γι'αυτό και με ένα κοντάκι στα σωστά μέτρα, μπορούμε να ρίχνουμε από το πρωί ως το βράδυ χωρίς καθόλου πέλμα, σκέτο ξύλο.
Λάθος φίλε να ρίχνουμε χωρίς πέλμα. Χωρίς ποιοτικό πέλμα κ όχι κάτι μπουρουχες φτηνιάρικα η κατι ξύλινα
 
Ένα βιντεάκι που είδα φίλε μου έτσι έλεγε τι σου πω λέει δίνεται από εκεί κιόλας ...
Πιθανώς εννοούσε για κλίση pitch (πέλματος). Η παρέκλιση cast αφορά τον λαιμό του κοντακίου κατά 99%.
 

Attachments

  • shotgun-gun-fit-measurements.jpg
    shotgun-gun-fit-measurements.jpg
    294,2 KB · Προβολές: 33
  • Pitch.jpg
    Pitch.jpg
    191,3 KB · Προβολές: 30
Πιθανώς εννοούσε για κλίση pitch (πέλματος). Η παρέκλιση cast αφορά τον λαιμό του κοντακίου κατά 99%.
Πιθανόν....
https://www.powervision.gr/ta-metra-tou-kontakiou-me-ton-leonida-mitsiali/
Τι βίντεο είναι το συγκεκριμένο
Ερώτηση για να μην πειράξω το κοντάκι μπορώ να βάλω κάτι ανάμεσα σε πέλμα κοντάκι να το φέρω δεξιά και πόσο περίπου χρειάζεται δηλαδή να παίξει με χιλιοστά η θέλει αρκετά
 
Πιθανόν....
https://www.powervision.gr/ta-metra-tou-kontakiou-me-ton-leonida-mitsiali/
Τι βίντεο είναι το συγκεκριμένο
Ερώτηση για να μην πειράξω το κοντάκι μπορώ να βάλω κάτι ανάμεσα σε πέλμα κοντάκι να το φέρω δεξιά και πόσο περίπου χρειάζεται δηλαδή να παίξει με χιλιοστά η θέλει αρκετά

Βασικά ερωτήματα πριν την απάντηση:
- Σε τι όπλο θα γίνει το σετάρισμα (μοντέλο/μάρκα) ?
- Έχεις τα αποτελέσματα τουλάχιστον ενός τεστ Churchill με το ίδιο όπλο ?
- Το ύψος σου, το κυρίαρχο μάτι σου, δεξιά/αριστερά επώμιση και το μήκος κοντακίου σου (απόσταση 2) ?
- Διόφθαλμη σκόπευση ?

Με τις απαντήσεις θα έχω καλύτερη εικόνα για μια πιο κοντινή στην αλήθεια επώμιση
 

Attachments

  • shotgun-gun-fit-measurements.jpg
    shotgun-gun-fit-measurements.jpg
    294,2 KB · Προβολές: 9
Βασικά ερωτήματα πριν την απάντηση:
- Σε τι όπλο θα γίνει το σετάρισμα (μοντέλο/μάρκα) ?
- Έχεις τα αποτελέσματα τουλάχιστον ενός τεστ Churchill με το ίδιο όπλο ?
- Το ύψος σου, το κυρίαρχο μάτι σου, δεξιά/αριστερά επώμιση και το μήκος κοντακίου σου (απόσταση 2) ?
- Διόφθαλμη σκόπευση ?

Με τις απαντήσεις θα έχω καλύτερη εικόνα για μια πιο κοντινή στην αλήθεια επώμιση
Benelli crio
Ναι το είχα ανεβάσει εδώ
1.70 δεξί κυρίαρχο δεξιά επωμιση 36.5 κοντάκι αλλά νομίζω μου πέφτει λίγο μακρυ όπως το είδα θέλω 35.5 το πολύ με 35
Διοφθαλμα ναι τώρα ξεκινάω παλιά εριχνα με κλειστό
 
Benelli crio
Ναι το είχα ανεβάσει εδώ
1.70 δεξί κυρίαρχο δεξιά επωμιση 36.5 κοντάκι αλλά νομίζω μου πέφτει λίγο μακρυ όπως το είδα θέλω 35.5 το πολύ με 35
Διοφθαλμα ναι τώρα ξεκινάω παλιά εριχνα με κλειστό
Σωστά πας για 35.5. Ξύλινα μέρη υποθέτω. Υπάρχουν φλάντζες; Μου δείχνει στο μυαλό για C πλαστική στον λαιμό και Dx για μεταλλική που θα δώσει και τη παρέκλιση σε συνδυασμό με την C. Αν είσαι Αθήνα και εχεις φλάντζες, το βλέπουμε και μαζί, αρκεί να μου πεις το νούμερο του παξιμαδιού μέσα στο κοντάκι (13αρι ή 14αρι πρέπει να είναι). Σε βλέπω και πως επωμίζεις και τέλος κάνουμε σετάρισμα και δοκιμή με τεστ Churchill και καμιά πούλα σε σκοπευτήριο. Αν δεν είσαι εδώ, συνεχίζουμε μέσω μυνημάτων (για να μην ταλαιπωρούμε τους υπόλοιπους) αργά και σταθερά βήματα. Δεν είμαι οπλουργός, απόστρατος Ταξιαρχος είμαι, ΔΕΝ παίρνω χρήματα. Διακόπτω για ψώνια .... είναι διαταγή συζύγου ;) :) .hunter.
 
Σωστά πας για 35.5. Ξύλινα μέρη υποθέτω. Υπάρχουν φλάντζες; Μου δείχνει στο μυαλό για C πλαστική στον λαιμό και Dx για μεταλλική που θα δώσει και τη παρέκλιση σε συνδυασμό με την C. Αν είσαι Αθήνα και εχεις φλάντζες, το βλέπουμε και μαζί, αρκεί να μου πεις το νούμερο του παξιμαδιού μέσα στο κοντάκι (13αρι ή 14αρι πρέπει να είναι). Σε βλέπω και πως επωμίζεις και τέλος κάνουμε σετάρισμα και δοκιμή με τεστ Churchill και καμιά πούλα σε σκοπευτήριο. Αν δεν είσαι εδώ, συνεχίζουμε μέσω μυνημάτων (για να μην ταλαιπωρούμε τους υπόλοιπους) αργά και σταθερά βήματα. Δεν είμαι οπλουργός, απόστρατος Ταξιαρχος είμαι, ΔΕΝ παίρνω χρήματα. Διακόπτω για ψώνια .... είναι διαταγή συζύγου ;) :) .hunter.
Έγινε είμαι μακριά μιλάμε με μυνήματα
 
Χαιρετώ την ομάδα, υπάρχει κάποιος οπλουργος στην βόρειο Ελλάδα που να μπορεί να γυρίσει υπάρχων κοντακι Από Super pose και να το φέρει στα μέτρα μου επειδή είμαι αριστερόχειρας; ή αν υπάρχει καμία πατέντα να την κάνω μόνος μου; είμαι κάτοικος Σερρών
 
Last edited by a moderator:
Χαιρετώ την ομάδα, υπάρχει κάποιος οπλουργος στην βόρειο Ελλάδα που να μπορεί να γυρίσει υπάρχων κοντακι Από Super pose και να το φέρει στα μέτρα μου επειδή είμαι αριστερόχειρας; ή αν υπάρχει καμία πατέντα να την κάνω μόνος μου; είμαι κάτοικος Σερρών


 
Back
Top