Φερ' το στα μέτρα σου...

Όλοι λένε ότι δεν βλέπουν Ρήγα η σκόπευτρο αλλά συνηδιτα το κάνουν αυτό μπορεί να γίνει μόνο στοις κοντινές τουφέκιες στα μακριά οι περισσότεροι ακόμα και επαγγελματίες οδηγούνται από τη Ρήγα
 
Όλοι λένε ότι δεν βλέπουν Ρήγα η σκόπευτρο αλλά συνηδιτα το κάνουν αυτό μπορεί να γίνει μόνο στοις κοντινές τουφέκιες στα μακριά οι περισσότεροι ακόμα και επαγγελματίες οδηγούνται από τη Ρήγα
όλη την πραγματικοτητα την έγραψες σε δυο γραμμές!!!
 
Όλοι λένε ότι δεν βλέπουν Ρήγα η σκόπευτρο αλλά συνηδιτα το κάνουν αυτό μπορεί να γίνει μόνο στοις κοντινές τουφέκιες στα μακριά οι περισσότεροι ακόμα και επαγγελματίες οδηγούνται από τη Ρήγα
Όταν επωμίσεις, το άνω κάτω γίνεται με κάμψη της μέσης αντίστοιχα και όχι του λαιμού σε βοηθητικό ρόλο. Μια τουφεκιά κατακόρυφη σημαίνει υπερέκταση της μέσης και εισαγωγή σφάλματος. Για το κάτω, ευτυχώς αρκεί μια μικρή κάμψη της μέσης, ωστόσο και εκεί πολλοί σκύβουν το κεφάλι και βλέπουν όλη την πλάτη της ρίγας. Σε κάθε περίπτωση, όταν το βλεμμα πέσει στη ρίγα και στο στόχαστρο, η ΑΣΤΟΧΙΑ σε κινητό στόχο είναι ΕΞΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΗ
Δεν σκυβω για αυτο μαλων οταν σκοπευω χαμηλα ακουμπαει μονο η μυτη του πελματος
 
Όλοι λένε ότι δεν βλέπουν Ρήγα η σκόπευτρο αλλά συνηδιτα το κάνουν αυτό μπορεί να γίνει μόνο στοις κοντινές τουφέκιες στα μακριά οι περισσότεροι ακόμα και επαγγελματίες οδηγούνται από τη Ρήγα
Δεν νωειτε μακρυνη τουφεκια χωρις την χρηση ριγας εγω τν χρησιμωποιω παντος μακρυα
 
Τολη θα ακούσεις ποτέ τον θεωρητικό του πληκτρολογιου;;;;;;; άσε μόνιμα την Β σου λέω
Δημητρη τελεικα μετα απο πολυ κοπο εκανα προεκταση στη λαβη του κοντακιου καθως περισευε το μικρο μου δαχτυλο εβαλα και την B και ειδα ομορφα πραγματα ειδεικα με την λαβη αλαξε εντελως το κρατιμα πολυ καλο grip ελενχω καλυτερα το οπλο
 
Δημητρη τελεικα μετα απο πολυ κοπο εκανα προεκταση στη λαβη του κοντακιου καθως περισευε το μικρο μου δαχτυλο εβαλα και την B και ειδα ομορφα πραγματα ειδεικα με την λαβη αλαξε εντελως το κρατιμα πολυ καλο grip ελενχω καλυτερα το οπλο
Εισαι μεγάλη λέρα εσύ Τολη. Κατέβασες κ την λαβη σε φουλ πιστολ;;;; Σκοπευτικη εμπειρια μάλλον έχεις
 
Εισαι μεγάλη λέρα εσύ Τολη. Κατέβασες κ την λαβη σε φουλ πιστολ;;;; Σκοπευτικη εμπειρια μάλλον έχεις
Μπα μεγαλη παλαμη χαχαχα τωρα ανοιγει σκοπευτιριο πηλινου στοχου εδω δραμα και θα εχει και κινιτο αγριοχοιρο αν με περνει οικονομικα θα πηγενω πολυ συχνα απλα δεν εχω εργαλειο over under γτ αν παρω θα παρω ενα perazzi 3:57 τα ξημερωματα μετα ξυπναω για δουλεια αχαχα
 
Καλησπέρα, spacer για πέλμα που να δίνει και αύξηση πιτς μπορώ να βρω Αθήνα; Από μια πρόχειρη αναζήτηση που έκανα βρίσκω μόνο στο Vendors
 
Καλησπέρα,σε benelli super 90 με ποιον τρόπο πρέπει να τοποθετηθεί η φλάντζα του κοντακιου ώστε να πάρουμε ελάχιστο cast off?
Αναφέρομαι στην φλάντζα που βρίσκεται μέσα στο κοντάκι.
4989
 
Καλησπέρα,σε benelli super 90 με ποιον τρόπο πρέπει να τοποθετηθεί η φλάντζα του κοντακιου ώστε να πάρουμε ελάχιστο cast off?
Αναφέρομαι στην φλάντζα που βρίσκεται μέσα στο κοντάκι.
View attachment 4989

Η φλάντζα αυτή αφορά μόνο τη κλίση του κοντακίου στις 50°. Οι φλάντζες στο λαιμό κοντακίου αφορούν κυρίως το cast off/on και αν θυμάμαι καλά είναι στάνταρ ρυθμισμένες στις 6°. Συνδυάζονται όμως ανάλογα με τις φλάντζες κοντακίου (μεταλλικές) έτσι ώστε: 50°/Α, 55°/Β, 60°/C, 65°/D. Αν θέλεις λιγότερο cast off, μάλλον θα πάς σε μαξιλαράκι/επίθεμα κοντακίου στην αριστερή πλευρά του κοντακίου.
 
Καλησπέρα, spacer για πέλμα που να δίνει και αύξηση πιτς μπορώ να βρω Αθήνα; Από μια πρόχειρη αναζήτηση που έκανα βρίσκω μόνο στο Vendors
Κατασκευάζεις μόνος σου από πλαστικό δάπεδο σε κομμάτια, που συνήθως θα βρεις σε παιδικά δωμάτια. Είναι αυτά που ενώνονται και δημιουργούν δάπεδα σε παιδότοπους.
 

Attachments

  • dapedo_pazl_paidotopon_6_1.jpg
    dapedo_pazl_paidotopon_6_1.jpg
    57,7 KB · Προβολές: 9
Κατασκευάζεις μόνος σου από πλαστικό δάπεδο σε κομμάτια, που συνήθως θα βρεις σε παιδικά δωμάτια. Είναι αυτά που ενώνονται και δημιουργούν δάπεδα σε παιδότοπους.
απο το ιδιο υλικο σκεφτομουν να κανω βασεις για τα φυσιγγια οταν γεμιζω ανα και δεν ξέρω για το στατικό ηλεκτρισμό
 
Κατασκευάζεις μόνος σου από πλαστικό δάπεδο σε κομμάτια, που συνήθως θα βρεις σε παιδικά δωμάτια. Είναι αυτά που ενώνονται και δημιουργούν δάπεδα σε παιδότοπους.
Δηλαδή φίλε μου την παρέκλιση την δίνεις και απο το πέλμα από ότι κατάλαβα. ...είδα ένα βιντεάκι ελληνικό που λέει κατά κύριο λόγο η παρέκλιση δίνεται από το πέλμα οπότε μάλλον τα λεγόμενα σου συμφωνούν με του κυρίου
 
Η φλάντζα αυτή αφορά μόνο τη κλίση του κοντακίου στις 50°. Οι φλάντζες στο λαιμό κοντακίου αφορούν κυρίως το cast off/on και αν θυμάμαι καλά είναι στάνταρ ρυθμισμένες στις 6°. Συνδυάζονται όμως ανάλογα με τις φλάντζες κοντακίου (μεταλλικές) έτσι ώστε: 50°/Α, 55°/Β, 60°/C, 65°/D. Αν θέλεις λιγότερο cast off, μάλλον θα πάς σε μαξιλαράκι/επίθεμα κοντακίου στην αριστερή πλευρά του κοντακίου.
Τις 50° μήπως εννοείς 50 χιλιοστά την μεγάλη κλίση ;
 
Δηλαδή φίλε μου την παρέκλιση την δίνεις και απο το πέλμα από ότι κατάλαβα. ...είδα ένα βιντεάκι ελληνικό που λέει κατά κύριο λόγο η παρέκλιση δίνεται από το πέλμα οπότε μάλλον τα λεγόμενα σου συμφωνούν με του κυρίου
Για το pitch που θέλει να αλλάξει, μόνο το πέλμα θα πρέπει να πειράξει με φλάντζα πέλματος μεταξύ κοντακίου και πέλματος.
 

Attachments

  • shotgun-gun-fit-measurements.jpg
    shotgun-gun-fit-measurements.jpg
    294,2 KB · Προβολές: 54
  • Pitch.jpg
    Pitch.jpg
    191,3 KB · Προβολές: 52
Τις 50° μήπως εννοείς 50 χιλιοστά την μεγάλη κλίση ;
Δικό μου ΛΑΘΟΣ, η απόσταση 5 στην εικόνα να είναι 50 χιλιοστά !!! αυτό είναι το 50 που εσφαλμένα το έκανα αντί 50 χιλ σε 50°. (μετά από 3 ώρες ύπνο και 11 ώρες οδήγηση ... τα λάθη είναι αναπόφευκτα)
 

Attachments

  • shotgun-gun-fit-measurements.jpg
    shotgun-gun-fit-measurements.jpg
    294,2 KB · Προβολές: 17
απο το ιδιο υλικο σκεφτομουν να κανω βασεις για τα φυσιγγια οταν γεμιζω ανα και δεν ξέρω για το στατικό ηλεκτρισμό

Υπάρχουν και έτοιμες από ξύλο/πλαστικό. Στατικό ηλεκτρισμό δύσκολο να πιάσουν, αλλά αν φοράς μάλλινο ... θα σπινθηρίζουν τα χέρια σου
 
Back
Top