Φερ' το στα μέτρα σου...

Καλημέρα.κατα την προσωπική μου γνώμη πρέπει να πας σε δάσκαλο σκοποβολής.θα σου κάνει μια ώρα μάθημα,είναι γύρω στα 40 ευρώ,και θα σου πει ακριβώς που είσαι πάνω στο όπλο και τι θέλει για να ρίχνει εκεί που πρέπει.επισης θα σου πει για τη επωμιση σου αν είναι σωστή η λαθος..στην Αθήνα είναι δυο και είναι πολύ καλοί και οι δυο κατά την γνώμη μου.ο Μπαμπης Αιγινήτης και ο Λεωνιδας Μητσιαλης! Ο δάσκαλος σκοποβολής θα σου πει αν θες στο κοντάκι π.χ,2mm χαμήλωμα η ανέβασμα η μεγάλη και μικρή κλίση και 3mm η πλαγιά παρέκκλιση(cast off-cast on).. και γενικα θα σου πει για ολες τις διαστάσεις του κοντακιου πάνω σου..μετα πας σε κοντακα η οπλουργο που ασχολείται και με κοντακια και φτιάχνεις αυτό που θα σου έχει πει ο δάσκαλος.
Το όπλο που κληρονόμησες είναι οπλαρα κατά την γνώμη μου,να το χαίρεσαι!
Πως θα μπορούσα να έρθω σε επαφή μαζί τους.αν ψάξω στο ίντερνετ θα βρω τρόπο η πρέπει μέσω του forum.
 
Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια. Ελπίζω να βρω άκρη γιατί η αλήθεια είναι ότι με έχει απογοητεύσει η επαφή με το όπλο.
Μην απογοητεύεσαι! Αν υπάρχει θέληση ειναι κάτι που φτιάχνει! Ειναι επένδυση το να πάμε σε ένα δάσκαλο σκοποβολης κατα την γνώμη μου. Αν θες πέρασε από εδω να μας πεις μερικά πραγματα για σενα.
https://www.hunterslife.gr/forums/threads/to-know-us-better-Γνωριμία.17/page-384
 
IMG-20190121-164042.jpg
IMG-20190121-162847.jpg


Φτιάχνοντας το πατρόν!
 
IMG-20190121-174456.jpg


Το προιον είναι το rubber flex teknoband 5mm.
Το προμηθεύτηκα από μαγαζί με μονωτικά υλικα.
Έχει δική του ταινία διπλής όψεως.
Δεν ξέρω αν θα έχει πρόβλημα με τυχόν υγρασιες.

..και είσαι εντάξει τώρα?
 
..και είσαι εντάξει τώρα?
Καλησπέρα Chevy.
Δυστυχώς θα ήθελα λίγο ακόμα ύψος.
Από 3-5mm ακομα.
επίσης δεν ξέρω κατά πόσο είναι καλό να το δοκιμάσουν κι άλλοι γιατί αφήνει που κόλλα στο κοντάκι αν επιχειρησεις να το βγάλεις.
 
IMG-20190121-174456.jpg


Το προιον είναι το rubber flex teknoband 5mm.
Το προμηθεύτηκα από μαγαζί με μονωτικά υλικα.
Έχει δική του ταινία διπλής όψεως.
Δεν ξέρω αν θα έχει πρόβλημα με τυχόν υγρασιες.

Καλησπέρα Chevy.
Δυστυχώς θα ήθελα λίγο ακόμα ύψος.
Από 3-5mm ακομα.
επίσης δεν ξέρω κατά πόσο είναι καλό να το δοκιμάσουν κι άλλοι γιατί αφήνει που κόλλα στο κοντάκι αν επιχειρησεις να το βγάλεις.
Κώστα υπάρχει και αυτό: http://estore.beretta.com/en-eu/beretta-gel-tek-cheek-protector-24/
που δεν αφήνει κόλλα ... ;) υπάρχει σε 2 πάχη, 3 και 6 mm (0,12 και 0,24 ίντσες), το 3mm το έχω βάλει σε μονόκαννο Baikal.
Υπόψιν όμως ότι αυτά τα πρόσθετα επηρεάζουν και την πλάγια κλίση, μειώνουν το cast-off. Εμένα το χρειαζόταν κι αυτό γιατί είχε πολύ cast-off, αλλά κάποιος που δεν το χρειάζεται θα πρέπει να κόψει ένα κομμάτι από την αριστερή πλευρά που ακουμπάει το μάγουλο, αλλιώς η τουφεκιά θα φεύγει αριστερά.
 
Με πρόλαβε ο Στελιος.για το cast-off,γιατί καταλαβα οτι ειχες πρόβλημα μόνο στην ανυψωση του χτενιού..
εγω θα συνιστούσα αυτό.https://www.hobbi.gr/anypsosis-kont...s-thilies-black-p-20118.html?ref=bestprice.gr
Το σκέφτηκα και εγώ αυτό.
Αλλά λόγω το ότι το κοντάκι έχει μαγουλο φαντάζομαι δεν θα έχει καλή εφαρμογή.
 
Το σκέφτηκα και εγώ αυτό.
Αλλά λόγω το ότι το κοντάκι έχει μαγουλο φαντάζομαι δεν θα έχει καλή εφαρμογή.
Πιστεύω ότι αισθητικά και οπτικά θα είναι καλύτερο αυτό που σου πρότεινα.
Αλλη λύση αν δεν έχεις πρόβλημα με το cast πήγαινε στον μάστορα εδώ μέσα να σου προσθέσει ενα ξύλο στο χτένι και να γινει πένα το εργαλείο σου.
 
Ωραίες ζακέτες :)
μπράβο παρατήρηση ...:)
ιδίως του πιτσιρικά είναι όντως πολύ ωραία με τον στρογγυλεμενο γιακά ..
Μια αντίστοιχη και πολύ ποιοτική πήρα φέτος από τον ΓΩΓΟ στα Γιάννενα , ακριβός για το θέμα του γιακά.
λόγο του κοντού και παχουλού μου λαιμού .. έχω παρατηρήσει οτι ο κοινός γιακάς πάει πάνω στο μάγουλο με ότι συνεπάγεται αυτό για την επόμιση.
ο παπαδίστικος γιακάς που εχει το SEELAND γιλεκάκι με βόλεψε πολύ;)
είναι η παρακάτω. την είχα πάρει 50€ ίσως και λίγο λιγότερο
https://www.must-dive.gr/κυνηγι/ενδ...eece/seeland-γιλέκο-fleece-bolton-pine-green/
 
Χτες κάναμε την παρέμβαση στην fabarm και βλέπω τα πράγματα πολύ καλύτερα τώρα. Για να δούμε και στο στόχο βέβαια. Οι 2 μοίρες μεγάλη βοήθεια για τα μέτρα. Όσο την επωμίζω καταλαβαίνω ότι έχει φοβερό μαμά κοντάκι, τηρουμένων των αναλογιών βέβαια.
 
Παιδιά μια σημείωση παντως εαν δε σε δει ο δάσκαλος σκοποβολης να ριχνεις κοντάκι δε βγαζεις γτ αλιως επωμιζουμε στο ντουβαρι και αλιως στον ιπταμενο στόχο και το λέω αυτό μετά απο πόλη φολα και ταλαιπόρια μωλις εφιαξα το κοντάκι να τουφεκαει εκεί που κοιταω και όχι να το ριχνω στον ώμο απλα ε όλα μα όλα φτιξανε και οι κώνοι κ τα τσοκ και οι αυλοί κ το χρωμιο και τα φυσίγγια
 
Χτες κάναμε την παρέμβαση στην fabarm και βλέπω τα πράγματα πολύ καλύτερα τώρα. Για να δούμε και στο στόχο βέβαια. Οι 2 μοίρες μεγάλη βοήθεια για τα μέτρα. Όσο την επωμίζω καταλαβαίνω ότι έχει φοβερό μαμά κοντάκι, τηρουμένων των αναλογιών βέβαια.
Έχει και γαμώ τα κοντάκια μπρο. Άντε να την ντουφεκίσουμε στα περάσματα :cool:
 
Back
Top