Φερ' το στα μέτρα σου...

Θέλω την γνώμη σας.
Όταν επωμίζω "σωστά" δηλαδή το χτένι να ακουμπάει κάτω από το ζυγωματικό (στο ύψος των δοντιών ας πούμε) τότε πέρα από το σκοπευτικό βλέπω και την ρίγα σε κάποιο βαθμό. Για να βλέπω μόνο το σκοπευτικό κατέληξα να σηκώνω το όπλο λίγο πιο ψηλά στον ώμο και να φέρνω το χτένι παράλληλα στο ζυγωματικό... Δεν αντιμετώπιζα κάποιο πρόβλημα ειδικά όταν οι τουφεκιές ήταν αραιές, αλλά τώρα στις τσίχλες που είναι αρκετές αρχίζει και με ενοχλεί πολύ έντονα, σε σημείο που σκέφτομαι να μην σηκώσω καν όπλο σε μερικές.
Η ερώτηση μου είναι αν πρέπει να αλλάξω κάτι και τι; Μεγαλύτερη φλάτζα αλλαγής κλίσης; Η στην τελική δεν είναι λάθος να βλέπω και λίγη ρίγα και να ξεμάθω ότι κάνω και να το πάρω από την αρχή; Ευχαριστώ :)
 
Αλεξ το τι θα "βλεπεις" ,απο ριγα μπιλια,ειναι σε συναρτηση με την εικονα που σ'αρεσει να εχεις,οταν πατας.
Αν θελεις να βλεπεις ολο τον στοχο και την μπιλια απο κατω του ή αν θελεις να τον σκεπαζεις....
Ξεκινα απο την βαση.
Να αισθανεσαι το πελμα,να παταει με ΟΛΗ την επιφανεια του στον ωμο σου.
Οχι πανω ή κατω ή να σε πιέζει καπου και να χανεται καπου αλλου...
Ειναι βασικο,πολυ βασικο!
Αν δεν θελεις να ψαχνεσαι εκεινη τη στιγμη για να το βαλεις σε σημειο τετοιο που θα σε βολέψει.
Απο κει και μετα,παιζεις με τις κλισεις ετσι που να καταφερεις την "εικονα"....
 
Αλεξ το τι θα "βλεπεις" ,απο ριγα μπιλια,ειναι σε συναρτηση με την εικονα που σ'αρεσει να εχεις,οταν πατας.
Αν θελεις να βλεπεις ολο τον στοχο και την μπιλια απο κατω του ή αν θελεις να τον σκεπαζεις....
Ξεκινα απο την βαση.
Να αισθανεσαι το πελμα,να παταει με ΟΛΗ την επιφανεια του στον ωμο σου.
Οχι πανω ή κατω ή να σε πιέζει καπου και να χανεται καπου αλλου...
Ειναι βασικο,πολυ βασικο!
Αν δεν θελεις να ψαχνεσαι εκεινη τη στιγμη για να το βαλεις σε σημειο τετοιο που θα σε βολέψει.
Απο κει και μετα,παιζεις με τις κλισεις ετσι που να καταφερεις την "εικονα"....
Σωστός, όπως πάντα, ο μάστορας!!!
Πρώτα φτιάχνεις σωστά θεμέλια και μετά χτίζεις σπίτι...
Το πέλμα είναι το θεμέλιο του κοντακιού...
Επηρεάζει...
...άνεση επώμισης...
...κούμπωμα...
...ανάκρουση...
...ύψος βολής...
...χρόνο δεύτερης βολής...
...εικόνα ...
και άλλα που μπορεί να μου ξεφεύγουν...

Για μένα πάνω στο κυνήγι είναι πολύ δύσκολο, άβολο (και αχρείαστο θα έλεγα) να αλλάξεις την "εικόνα" που έχεις συνηθίσει...
Όταν βγαίνει το θήραμα στο μυαλό σου πρέπει να είναι το θήραμα και μόνο αυτό και όχι πως και που πρέπει να κάτσει το κοντάκι για να έχεις την εικόνα που θέλεις...με τον καιρό, μπορεί να το "κλέβεις'' στην επώμιση αλλά χάνεις την ρευστή, αυθόρμητη κίνηση...
Στην τελική γιατί να αλλάξεις χούγια και να "ζοριστείς'' να ρθεις εσύ στα μέτρα του κοντακιού (χάνοντας απόλαυση στη χρήση του όπλου) και να μην "ζορίσεις" το κοντάκι να' ρθει στα μέτρα σου...

"γηράσκω αεί διδασκόμενος"...έτσι μάστορα...;).sarcastic.
 
Last edited:
Αλεξ το τι θα "βλεπεις" ,απο ριγα μπιλια,ειναι σε συναρτηση με την εικονα που σ'αρεσει να εχεις,οταν πατας.
Αν θελεις να βλεπεις ολο τον στοχο και την μπιλια απο κατω του ή αν θελεις να τον σκεπαζεις....
Ξεκινα απο την βαση.
Να αισθανεσαι το πελμα,να παταει με ΟΛΗ την επιφανεια του στον ωμο σου.
Οχι πανω ή κατω ή να σε πιέζει καπου και να χανεται καπου αλλου...
Ειναι βασικο,πολυ βασικο!
Αν δεν θελεις να ψαχνεσαι εκεινη τη στιγμη για να το βαλεις σε σημειο τετοιο που θα σε βολέψει.
Απο κει και μετα,παιζεις με τις κλισεις ετσι που να καταφερεις την "εικονα"....

Και εγώ σκέφτηκα ότι βλέποντας λίγη ρίγα, θα ψιλοτουφεκάω ελαφρώς και θα πρέπει να ακολουθώ τον στόχο λίγο πιο χαμηλά, κάτι που δε με χαλάει. Όσον αφορά το πέλμα, κάθεται αρκετά καλά στον ώμο μου, το πρόβλημα ξεκινάει στο κεφάλι και την τοποθέτηση αυτού..
 
Άλεξ μιας και έφτιαξα πρόσφατα ένα κοντάκι να σου πω 2 πράγματα που είδα και κατάλαβα τη διαφορά. Εγώ έχω ψηλό λαιμό, αυτό είχε ως αποτέλεσμα για να επωμίσω σωστά το κοντάκι να βγαίνει πάνω από τον ώμο μου. Για σταθερές επωμίσεις δεν το συζητώ καν, η νύχτα με τη μέρα πλέον. Αν φέρνεις το κοντάκι πιο ψηλά για να δεις αυτό που θες, μοιραία θα κάνεις λανθασμένες επωμίσεις και στοχεύσεις. Επίσης, δοκίμασε να ρίχνεις με ανοιχτό το στόμα (συμβουλή που μου έγινε και έχει διαφορά). Όσον αφορά το τι θες να βλέπεις και εγώ είμαι κυνηγός που θέλω να βλέπω το στόχο και να μην τον καλύπτω, αλλά αυτά θα τα δεις καλύτερα σε ένα τεστ τσωρτσιλ. Μην έχεις ως στόχο να πετύχεις το κέντρο αλλά να κάνεις σωστά το τεστ. Αν σε κλωτσάει το κοντάκι, τότε αυτό μπορεί να σημαίνει ότι για να δεις την εικόνα που θες πιέζεις το ζυγωματικό σου πάνω στο κοντάκι με αποτέλεσμα να σε κλωτσάει, κοινώς ψηλοτουφεκάει και θες κατέβασμα. Θα ξεκινούσα με το τεστ που σου είπα, με ψυχραιμία οι τουφεκιές όχι μπηχτές.
 
Και εγώ σκέφτηκα ότι βλέποντας λίγη ρίγα, θα ψιλοτουφεκάω ελαφρώς και θα πρέπει να ακολουθώ τον στόχο λίγο πιο χαμηλά, κάτι που δε με χαλάει. Όσον αφορά το πέλμα, κάθεται αρκετά καλά στον ώμο μου, το πρόβλημα ξεκινάει στο κεφάλι και την τοποθέτηση αυτού..
Αλεξ,τοποθετεις το κεφαλι με τετοιο τροπο,για να εχεις εικονα.
Απο εκει ξεκινάει!
Σου δινει εντολη το μυαλο σου.
Επειδη εισαι μικρος ηλικιακα,φτιαξε τα μετρα απο το οπλο σου,τωρα που ειναι νωρις!!
Μην αποκτας συνηθειες που ειναι λαθος!
Ερχονται ευκολα και δυστυχως,φευγουν δυσκολα!
 
Θέλουμε να βλέπουμε ρίγα,άλλωστε αυτή μας δίνει την σκοπευτική ευθεία,,,αν είναι δυνατόν και ολη την ρίγα επωμισμενοι όμως σωστα πανω στο κοντακι,,,αυτό που δεν θέλουμε και ίσως το μπερδεύουμε είναι η εστίαση πάνω στη ρίγα και όχι στο στόχο,θηραμα
 
Επίσης, δοκίμασε να ρίχνεις με ανοιχτό το στόμα (συμβουλή που μου έγινε και έχει διαφορά).

Βασικα αυτο!, φετος αλλαξα το σκεπευτικο στο οπλο μου και πηγα απο ενα truglo long bead σε ενα easyhit hunting bead στην αρχη σε 3mm κατι που αργοτερα ανακαλυψα οτι μου εφερνε δυσκολες στιγμες σε κυνηγι καρτεριου αλλα ευκολιες στις μπηχτες ντουφεκιες και στα πυκνα, προτιμησα και χρησιμοποιώ πλέων το 2.5mm για ακριβεια.. και ξεκινησα χωρις να το καταλαβαινω να ριχνω με σχεδον ανοιχτω στομα κατι που πριν δεν εκανα, επισης μερικες φορες εχω συλλάβει τον ευατο μου να κανω δυοφθαλμη σκοπευση κατι που μου ηταν ακατορθωτο στο παρελθον.
 
Καταρχάς να ευχαριστήσω τον φίλο Tallas 22 (μένει λίγο πιο πάνω από μένα και δεν το ξέραμε...) Ο οποίος έφτιαξε ένα ένθετο για την καλύτερη έδραση του πέλματος στον ώμο. Το πέλμα που έβαλε ο κατασκευαστής του κοντάκι ου είναι 1εκ και κατι λίγα... Δεν έχει καμία απορροφητικότητα και μου χέι διαλύσει τον ώμο. Φυσικά πρέπει το κοντάκι να κοπεί και μπει μεγαλύτερο ένα 2 ή 2,5 να δούμε και το πιτς.
Θα θελα γνώμες ,το πέλμα να κοιτάξω? Να δω το decelarator?
 
Πρόσφατα με τσέκαρε ένα παιδί οπτικά χωρίς να έχω πει τι έκανα στο όπλο και πως ρίχνει. Μου λέει επωμίζεις και κουμπώνεις σταθερά το όπλο, είσαι οκ όπως δείχνει η εικόνα σου αλλά ρίχνεις πολύ λίγο αριστερά....τόσο που δεν νομίζω ότι χρειάζεται να ασχοληθείς :eek: ..... με άφησε άφωνο .....

φέρε το παιδί να μας τσεκάρει κι εμας!!!
 
Καταρχάς να ευχαριστήσω τον φίλο Tallas 22 (μένει λίγο πιο πάνω από μένα και δεν το ξέραμε...) Ο οποίος έφτιαξε ένα ένθετο για την καλύτερη έδραση του πέλματος στον ώμο. Το πέλμα που έβαλε ο κατασκευαστής του κοντάκι ου είναι 1εκ και κατι λίγα... Δεν έχει καμία απορροφητικότητα και μου χέι διαλύσει τον ώμο. Φυσικά πρέπει το κοντάκι να κοπεί και μπει μεγαλύτερο ένα 2 ή 2,5 να δούμε και το πιτς.
Θα θελα γνώμες ,το πέλμα να κοιτάξω? Να δω το decelarator?
Η γνώμη μου είναι να πάρεις όποιο πέλμα γουστάρεις και να πας στον μάστορα να σου το τοποθετήσει όπως πρέπει...
 
Καταρχάς να ευχαριστήσω τον φίλο Tallas 22 (μένει λίγο πιο πάνω από μένα και δεν το ξέραμε...) Ο οποίος έφτιαξε ένα ένθετο για την καλύτερη έδραση του πέλματος στον ώμο. Το πέλμα που έβαλε ο κατασκευαστής του κοντάκι ου είναι 1εκ και κατι λίγα... Δεν έχει καμία απορροφητικότητα και μου χέι διαλύσει τον ώμο. Φυσικά πρέπει το κοντάκι να κοπεί και μπει μεγαλύτερο ένα 2 ή 2,5 να δούμε και το πιτς.
Θα θελα γνώμες ,το πέλμα να κοιτάξω? Να δω το decelarator?
εγω φιλε πιστευω οτι δεν πρεπει να το κοψεις παρε ενα 2αρι βαλτο κ ριχτω να δεις αν εχει ελατωθει κ μετα μπενεις σε περετερω διαδικασιες
 
εγω φιλε πιστευω οτι δεν πρεπει να το κοψεις παρε ενα 2αρι βαλτο κ ριχτω να δεις αν εχει ελατωθει κ μετα μπενεις σε περετερω διαδικασιες
Από νιασίνη ήταν λάθος δικό μου και δεν του επισημανα να βάλει ένα παχύτερο όπως έκανε σε άλλο όπλο. Εάν βάλω 2 θα βγει μακρύ για τα μέτρα μου ήδη είναι κοντά 37 τωρα
 
Μάριε αν το κοντακι είναι custom θα σε συμβουλευα να απευθυνθείς στον κατασκευαστή του για ότι διόρθωση θέλεις... Αν σε κοπαναει το κοντακι δεν φταίει το πελμα αλλά κάποια διάσταση του κοντακιου που είναι λάθος. ..
 
Αγγελε δεν με ξέρεις δεν σε ξέρω, για να μην υποφέρεις και υποφέρω που λέει και το άσμα, ένας είναι ο άνθρωπος σου. Γιάννης.
Αν θέλεις άκουσε με και δε θα χάσεις!
Έχω ακούσει και δει εδώ μέσα τα καλύτερα... .
Εννοείται πως θα ήθελα να τον γνωρίσω.
Μπορεί να μην γράφω συχνά γιατί δεν προλαβαίνω ..... Αλλά διαβάζω καθημερινά τα πάντα..... ;);)
 
Back
Top