Φασιανός

Περιοχή
Σερρες
Όνομα
ΠΕΤΡΟΣ
φασιανός + πλαγιόκαννο τι τέλειος συνδυασμός! Έτσι πήγα και εγώ στον Κόζιακα το προηγούμενο Σάββατο, μόνο που οι φασιανοί απελευθερώνονταν εκείνη τη στιγμή. Έναν θηλυκό τον βρήκα μόνος μου να περπατάει σαν κοτόπουλο και κοιταζόμασταν :)

Τωρα μου θυμησες την 2η ταινια του Χριστογιαννη στον Κοζιακα το 1993..φανταζομαι οτι την εχεις δει..:)
Τάσο, όχι δεν την έχω δει. Αλλά έχω δει σχεδόν ό,τι κυκλοφορεί στο YouTube σε κυνήγι φασιανού driven και walked up σε Αγγλία, Γαλλία και Ρωσία. Ελπίζω κάποτε να τα καταφέρω να πάω σε Αγγλία για φασιανό. Στον Κόζιακα ήταν σαν κοτόπουλα και ξενέρωσα.

Περιοχή
Καλύβια Θορικού
Όνομα
Αλέξης
Στον Κόζιακα ήταν σαν κοτόπουλα και ξενέρωσα.
Συνήθως έτσι είναι!

Στο Αταλάντονήσι φέτος...τόσο οι αρσενικοί αλλά και οι θυληκοί ήταν αρκετά δραστήριοι! Δεχόντουσαν φέρμα...και πετούσαν αρκετά!

Συνήθως έτσι είναι!

Στο Αταλάντονήσι φέτος...τόσο οι αρσενικοί αλλά και οι θυληκοί ήταν αρκετά δραστήριοι! Δεχόντουσαν φέρμα...και πετούσαν αρκετά!
Το βασικό για μένα, ύστερα από αυτά που είδα στον Κόζιακα, είναι τα θηράματα να βρίσκονται στο φυσικό τους περιβάλλον. Όχι να απελευθερώνονται από την αιχμαλωσία 10 λεπτά πριν αρχίσει το κυνήγι. Ούτε καν πίστευα ότι μπορεί να συμβαίνει κάτι τέτοιο πριν το δω.

konstantinos

Moderator
Περιοχή
ΚΑΣΟΣ
Το βασικό για μένα, ύστερα από αυτά που είδα στον Κόζιακα, είναι τα θηράματα να βρίσκονται στο φυσικό τους περιβάλλον. Όχι να απελευθερώνονται από την αιχμαλωσία 10 λεπτά πριν αρχίσει το κυνήγι. Ούτε καν πίστευα ότι μπορεί να συμβαίνει κάτι τέτοιο πριν το δω.
Έτσι Λεωνίδα γίνεται παντού θα μπορούσαν να αφήνουν κάποιο πληθυσμό αφού βέβαια του παρέχονται τα βασικά τροφή και νερό, ίσως και να έκαναν κάποιες γέννες και αυτά έπρεπε να κυνηγιούνται μέχρι κάποιον αριθμό έτσι θα υπήρχε ένα θήραμα με ποιο σωστή συμπεριφορά και θα παρακίνουσε τους κυνηγούς. Με τον τρόπο που γίνεται τώρα όχι μόνο στην Ελλάδα είναι για να γεμίσει η τσάντα κρέας και αυτοί να βγάλουν λεφτά.

Nikolis

Moderator
Ιδιογομωση?
Beretta 486 νομιζω εχει..
εμπορικά ιταλικά
το πλάγιο είναι του πατέρα του, νομίζω bernardelli του 1965
Δεν ήμουν σίγουρος και τον ξανά ρώτησα.
Fratelli Rizzini di Magno του 1986 σταθερά τσοκ 3-1
Το χειμώνα ρίχνει με Fiocchi Traditional No6

Last edited:
Περιοχή
Αμαλιάδα Ν.Ηλείας
Όνομα
Kώστας
Σε ποιές περιοχές έχει φασιανό στην Ελλάδα? Θέλει ειδική άδεια?
Νομίζω πως όχι δν θέλει ειδική άδεια. Δν έχω ακούσει κάτι.
Ξεκινάει το κυνήγι του 15/9 ως 31/12 (Τετ.-Σαββ.- Κυρ.)...και κάθε κυνηγός έχει δικαίωμα να θηρεύση ΜΟΝΟ ΕΝΑ....:D

Περιοχή
Αμαλιάδα Ν.Ηλείας
Όνομα
Kώστας
σωστα φτανει να υπαρχει στην περιοχη και στον νομο
Συνήθως κάθε χρόνο γίνωνται απελευθερώσεις αλλά τα πιο πολλά ζεύγοι χάνονται από αλεπούδες.
Γιατί απλά δν ξέρουν να προφυλαχθούν απευθείας από το κλουβί στη φύση.....
Στα μέρη μου έτσι γίνεται πάντος....Σε άλλα μέρη της ελλάδος σίγουρα υπάρχουν μόνιμοι φασιανοί της χλωρίδας....:D