Φάτε Μάτια Ψάρια!

Κι εγώ, αγαπητοί μου, μπορεί να μην έχω Krieghoff (μήτε και σκοπεύω ν' αποκτήσω ποτέ), αλλά έχω ένα που του ομοιάζει πολύ, καθότι διαθέτει την ίδια όψη, με το ίδιο, πανίσχυρο σύστημα κλειδώματος με το συρταρωτό καπάκι...

Πρόκειται για το Marocchi Finn Classic 512 SD Light!

Είναι επακριβώς το κομμάτι που παρουσιάζεται στο παρακάτω βιντεάκι:

www.youtube.com/watch?v=caOETk4M9hE

Aφού έκανε αυτή την παρουσίαση, μου το πακετάρισε και μου το απέστειλε για να ολοκληρωθεί η αγορά στις αρχές τού '19.

Σε μεγάλη αντίθεση με το Krieghoff (του οποίου ο μηχανισμός είναι ιδιαιτέρως πολύπλοκος και πολυσύνθετος), το ''ταπεινό'', Φινλανδοϊταλικό Μarocchi 512 S, διαθέτει απλούστατο μηχανισμό λειτουργίας (πανέξυπνη η σχεδίαση των Φινλανδών), ο οποίος μετουσιώνεται σε ένα πολύ αξιόλογο τουφεκάκι, μέσα από την υψηλή ποιότητα κατασκευής τής ιταλικής Μarocchi...!

Και ως γνωστόν, η απλότης στη μηχανολογία θα πει αξιοπιστία και αντοχή στον χρόνο...!

Διά του λόγου το αληθές, ορίστε και μερικές φωτό από τον απλούστατο μηχανισμό τού Μarocchi Finn Classic:
14.jpeg16.jpeg
11.jpeg

Και με κομψότατη, ημιαποστρογγυλεμένη μπάσκουλα (semi round body) το Finn Classic τής Μarocchi, παρακαλώ πολύ!

3.jpeg

Και τέλος, ένα δυο σχόλια για το συγκεκριμένο ντουφεκάκι από τον ''γκουρού'' στην οπλογνωσία, Νικήτα Κυπρίδημο:

www.oplognosia.com/?p=9589 👌👌👌
 
Last edited:
Κι εγώ, αγαπητοί μου, μπορεί να μην έχω Krieghoff (μήτε και σκοπεύω ν' αποκτήσω ποτέ), αλλά έχω ένα που του ομοιάζει πολύ, καθότι διαθέτει την ίδια όψη, με το ίδιο, πανίσχυρο σύστημα κλειδώματος με το συρταρωτό καπάκι...

Πρόκειται για το Marocchi Finn Classic 512 SD Light!

Είναι επακριβώς το κομμάτι που παρουσιάζεται στο παρακάτω βιντεάκι:

www.youtube.com/watch?v=caOETk4M9hE

Aφού έκανε αυτή την παρουσίαση, μου το πακετάρισε και μου το απέστειλε για να ολοκληρωθεί η αγορά στις αρχές τού '19.

Σε μεγάλη αντίθεση με το Krieghoff (του οποίου ο μηχανισμός είναι ιδιαιτέρως πολύπλοκος και πολυσύνθετος), το ''ταπεινό'', Φινλανδοϊταλικό Μarocchi 512 S, διαθέτει απλούστατο μηχανισμό λειτουργίας (πανέξυπνη η σχεδίαση των Φινλανδών), ο οποίος μετουσιώνεται σε ένα πολύ αξιόλογο τουφεκάκι, μέσα από την υψηλή ποιότητα κατασκευής τής ιταλικής Μarocchi...!

Και ως γνωστόν, η απλότης στη μηχανολογία θα πει αξιοπιστία και αντοχή στον χρόνο...!

Διά του λόγου το αληθές, ορίστε και μερικές φωτό από τον απλούστατο μηχανισμό τού Μarocchi Finn Classic:


Και με κομψότατη, ημιαποστρογγυλεμένη μπάσκουλα (semi round body) το Finn Classic τής Μarocchi, παρακαλώ πολύ!



Και τέλος, ένα άρθρο για το συγκεκριμένο ντουφεκάκι από τον ''γκουρού'' στην οπλογνωσία, Νικήτα Κυπρίδημο:

www.oplognosia.com/?p=9589 👌👌👌
Πολυ ωραιο οπλακι κι'αυτο!
 
Και για την ιστορία, καθότι αυτό το όπλο είναι πλέον, εδώ κι αρκετά χρόνια, οριστικά εκτός παραγωγής, ιδού και ο επίσημος και αναλυτικός κατάλογος τής Marocchi για όλη την σειρά των ορθοκαννων Finn Classic 512 S:
 

Attachments

  • MAROCCHI FINN CLASSIC 512 SD - Catalogue.pdf
    1,5 MB · Προβολές: 12
Οι δυνάμεις που ασκούνται κατά την εκπυρσοκροτηση σε ένα σπαστο όπλο είναι κυρίως δύο, η μία τείνει να απομακρύνει τις κάνες από την βάση με διεύθυνση τον άξονα των κανων, και η δεύτερη τείνει να ανοίξει το όπλο περιστρεφοντας τις κανες ως προς τον (ή τους πιρους) πιρο . Στο όπλο αυτό η δεύτερη δύναμη συγκρατειται πολύ αποτελεσματικά, η πρώτη όχι, αυτό γιατί όλο το φορτίο πέφτει στους δύο διακεκομμενους πιρους, οι οποίοι είναι μεν ικανών διαστάσεων αλλά δεν υποστηριζονται μπροστά από προεξοχες της βάσης. Στην τρίτη φωτογραφία βλέπουμε την διαφορά που έχει το krieghoff σε σχέση με το fin classic, όπως και τον μηχανισμό, η μέρα με την νύχτα. Κατά τα λοιπά συμφωνώ με τον Νικηφορο για την αισθητική τους.
 

Attachments

  • 20230313_075609.jpg
    20230313_075609.jpg
    212,3 KB · Προβολές: 23
  • 20230313_075605.jpg
    20230313_075605.jpg
    159,8 KB · Προβολές: 23
  • 20230313_075620.jpg
    20230313_075620.jpg
    183,8 KB · Προβολές: 23
Λευτέρη,
Ο τρόπος κλειδώματος που περιγράφεις, υπήρχε στα πρώτα Valmet που εισήγαγε η Savage και άλλες εταιρείες στην Αμερική, όπως το Savage 330.
https://www.gunsinternational.com/g...20-gauge-set---by-valmet.cfm?gun_id=101139667
Στο Marocchi Finnclassic 512, υπάρχει κλειδί κάτω από την αρχή της κάτω θαλάμης το οποίο κλειδώνει σε αντίστοιχη εσοχή της βάσης του όπλου έτσι ώστε, αυτό, να απορροφά τις διαμήκεις δυνάμεις που αναπτύσσονται κατά την πυροδότηση και όχι οι διακεκομμένοι πύροι.
Αυτός είναι και ο λόγος που τα κατασκευάζανε και σε διαμετρήματα που ανέπτυσσαν μεγαλύτερες πιέσεις απ' ότι τα πρώτα Valmet. Το Finnclassic 512 μπορεί να χρησιμοποιηθεί σχεδόν σε οποιοδήποτε διαμέτρημα μέχρι και 500 ΝΕ, ασχέτως αν η Marocchi το υποβάθμισε και σταμάτησε την παραγωγή του.
 
Οι δυνάμεις που ασκούνται κατά την εκπυρσοκροτηση σε ένα σπαστο όπλο είναι κυρίως δύο, η μία τείνει να απομακρύνει τις κάνες από την βάση με διεύθυνση τον άξονα των κανων, και η δεύτερη τείνει να ανοίξει το όπλο περιστρεφοντας τις κανες ως προς τον (ή τους πιρους) πιρο .

Λευτέρη, η δεύτερη δύναμη που περιγράφεις δεν ισχύει, δεν συμβαίνει! Έχουνε πειραματιστεί ρίχνοντας με αλληλεπίθετα, αφού πρώτα έχουνε αφαιρέσει εντελώς το συρταρωτό κλειδί που βρίσκεται στον μπάτο τού καθρέπτη της βάσης (κλείδωμα τύπου Brescia), και δεν έχουν ανοίξει οι κάννες τους, δηλαδή δεν έχουν πέσει προς τα κάτω, ακριβώς όπως όταν σπάμε την πεταλούδα για να σπάσουμε το όπλο...!!

Η δεύτερη δύναμη που ασκείται στα σουπερποζέ (διότι η πρώτη είναι σίγουρα αυτή που αναφέρεις κι εσύ ως πρώτη), είναι προς τα ''μάγουλα''/τοιχώματα εκατέρωθεν της μπάσκουλας...

Τώρα, όσον αφορά στο Finn Classic:
Στα 1300 Ευρώ το Finn Classic 512 είναι πολύ καλή αγορά! Είναι σουπερποζέ με ιδιαίτερα ανθεκτικό κλείδωμα, θεωρητικά το πιο ισχυρό, αφού αγκιστρώνει στο πιο κατάλληλο σημείο μακριά από τους πίρους. Έχει μηχανισμό στην πλάκα της σκανδάλης, με γεωεμετρία που του δίνει ταχύτητα και δύναμη κρούσης. Συνεχίζει δε να προσφέρεται σε άλλες χώρες με ραβδωτή κάννη, πράγμα που αποδείχνει την αντοχή τού μηχανισμού, ο οποίος είναι ακριβώς όμοιος είτε πρόκειται για χρήση με λειόκαννες κάννες, είτε πρόκειται για χρήση με ραβδωτές όπου οι πιέσεις που λαμβάνουν χώρα είναι υπερπολλαπλάσιες...!
Όταν το κλειδί είναι ψηλά, και στο Finn Classic είναι στο ύψιστο σημείο, είναι πιο γερό. Το Finn Classic έχει τον φινλανδικό μηχανισμό Valmet, που είναι από τους πιο γρήγορους σε χρόνο επίκρουσης από όλα τα όπλα. Το άλλο σημαντικό πλεονέκτημα του μηχανισμού αυτού, είναι ότι διαθέτει σφηνοειδείς εφαρμογές καννών και κλειδιού και έτσι σπανιότατα κουνάει. Η ποιότητα του Finn Classic είναι ισάξια με αυτά που κοστίζουν αρκετά περισσότερα...
Εν κατακλείδι, το Finn Classic 512, μαζί με κάποια άλλα σουπερποζέ, όπως το γνήσιο ιαπωνικό SKB και τα Miroku, προσφέρουν μοναδική σχέση τιμής ποιότητας! Δεν έχουν βέβαια το μάρκετινγκ και τη ''φιγούρα'', και έτσι δεν έγιναν ευρέως γνωστά... Ωστόσο, προσφέρουν ποιότητα και αξία, και τα προτιμούν οι γνώστες...
 
Λευτέρη,
Ο τρόπος κλειδώματος που περιγράφεις, υπήρχε στα πρώτα Valmet που εισήγαγε η Savage και άλλες εταιρείες στην Αμερική, όπως το Savage 330.
https://www.gunsinternational.com/g...20-gauge-set---by-valmet.cfm?gun_id=101139667
Στο Marocchi Finnclassic 512, υπάρχει κλειδί κάτω από την αρχή της κάτω θαλάμης το οποίο κλειδώνει σε αντίστοιχη εσοχή της βάσης του όπλου έτσι ώστε, αυτό, να απορροφά τις διαμήκεις δυνάμεις που αναπτύσσονται κατά την πυροδότηση και όχι οι διακεκομμένοι πύροι.
Αυτός είναι και ο λόγος που τα κατασκευάζανε και σε διαμετρήματα που ανέπτυσσαν μεγαλύτερες πιέσεις απ' ότι τα πρώτα Valmet. Το Finnclassic 512 μπορεί να χρησιμοποιηθεί σχεδόν σε οποιοδήποτε διαμέτρημα μέχρι και 500 ΝΕ, ασχέτως αν η Marocchi το υποβάθμισε και σταμάτησε την παραγωγή του.

Πάρα πολύ σωστά φίλε μου!!
 
Νικολαε, θα αρκεστώ να απαντήσω μόνο σε αυτά που αξίζουν απάντηση, μην νομίσεις ότι το λέω υποτιμητικά για σένα, δεν σε γνωρίζω και μόνο το γεγονός ότι έχεις τέτοια αγάπη και ενδιαφέροντα το θεωρώ πολύ θετικό σε ένα νεαρό άτομο, αλλά και εσύ έπεσες θύμα των ειδημονων υπεράνω κριτικής που ευδοκιμούν στην πατρίδα μας. Πέρα από την μηχανική αρτιότητα και ευφυΐα μίας σχεδίασης, εξίσου σημαντική είναι η ποιότητα των υλικών και κυρίως οι διαστάσεις. Το κατά πολλούς ξεπερασμένο για παράδειγμα σύστημα κλειδιών της browning, με την ορθή αντίληψη περί καταπονησεων που είχε ο εμπνευστής και τις διαστάσεις των μερών του έχει αντοχή όσο λίγα ποζε χαμηλού προφίλ.
Είναι σουπερποζέ με ιδιαίτερα ανθεκτικό κλείδωμα, θεωρητικά το πιο ισχυρό, αφού αγκιστρώνει στο πιο κατάλληλο σημείο μακριά από τους πίρους
Αποδίδει ο < ειδικός > που επικαλείσαι την αντοχή του κλεισίματος του fin classic στο ότι το κλειδί που δεν επιτρέπει την περιστροφή των κανων βρίσκεται ψηλά, και ταυτόχρονα λέει ότι ενα όπλο μπορεί να ρίξει ακόμη και δίχως αυτό το κλειδί. Επιεικως ανοησία.
Έχει μηχανισμό στην πλάκα της σκανδάλης, με γεωεμετρία που του δίνει ταχύτητα και δύναμη κρούσης. Συνεχίζει δε να προσφέρεται σε άλλες χώρες με ραβδωτή κάννη, πράγμα που αποδείχνει την αντοχή τού μηχανισμού, ο οποίος είναι ακριβώς όμοιος είτε πρόκειται για χρήση με λειόκαννες κάννες, είτε πρόκειται για χρήση με ραβδωτές όπου οι πιέσεις που λαμβάνουν χώρα είναι υπερπολλαπλάσιες...!
Το 99% των ποζε και κατά κανόνα των φτηνών έχουν ΌΛΑ ΤΑ παραπάνω. Και όλα τα υπόλοιπα που αναφέρει, και εσύ καλοπροαιρετα επανελαβες είναι πληρωμένη διαφήμιση,
Το Finn Classic έχει τον φινλανδικό μηχανισμό Valmet, που είναι από τους πιο γρήγορους σε χρόνο επίκρουσης από όλα τα όπλα.
ΚΑΝΕΙΣ δεν μέτρησε τον χρόνο επικρουσης και δεν μπορεί να ισχυριστεί πως διαθέτει τον ταχύτερο.
Το άλλο σημαντικό πλεονέκτημα του μηχανισμού αυτού, είναι ότι διαθέτει σφηνοειδείς εφαρμογές καννών και κλειδιού και έτσι σπανιότατα κουνάει.
ΌΛΑ τα συρταρωτα κλειδιά έχουν σφηνοειδεις εφαρμογές, από το φτηνότερο τουρκικό μέχρι το ακριβότερο ευρωπαϊκό.
 
...Τέλος πάντων... Ας βγάλει ο καθείς τα συμπεράσματά του και τες κρίσεις του... Εγώ πάντως, με όλον τον σεβασμό στους αγαπητούς συναδέλφους, εμμένω στις απόψεις μου...

Πάντως, εγώ προσωπικά, συστήνω ανεπιφύλακτα σ' όσους ενδιαφερόμενους, ν' αποκτήσουν ένα απ' τα τελευταία κομμάτια ''Μarocchi Finn Classic 512 S'' που διατίθενται στη χώρα μας... Είπαμε: είναι ένα άριστο ''value for money'' ντουφεκάκι και μια ''πανέξυπνη'' και κάλλιστη αγορά...!! Και, δυστυχέστατα, έχει διακοπεί οριστικώς η παραγωγή του εδώ και αρκετά χρόνια πια... Ως εκ τούτου, έχει περάσει ανεπιστρεπτί στο χρονοντούλαπο της ιστορίας...
 
Last edited:
Τώρα μάλιστα!! Αυτό είναι το ιδανικό ''look'' ενός σοβαρού και ικανού οπλουργού...!!! ;);):cool::cool:

Ιδού λοιπόν ο επίσημος, εξουσιοδοτημένος αρχι-οπλουργός τής Caesar Guerini στις ΗΠΑ:

www.youtube.com/watch?v=vxmpoImHJCA

www.youtube.com/watch?v=D_mzNNi73HU

Πέρα από την πλάκα, αυτό που παρουσιάζει στο συγκεκριμένο βίντεο είναι άκρως ενδιαφέρον κι αρκετά εύκολο συνάμα, για να διατηρήσουμε ολοζώντανα ή να ξαναζωντανέψουμε τα ξύλα στα οπλάκια μας, και δη, αυτά που πραγματικά αξίζουν...!!
 
Last edited:
Άιντε! Ας ανεβάσω και καμιά ''καραμπίμπα'', για χάρη και των ''καραμπινάκηδων''...

(Τι να σας κάμω ωρέ παιδιά, είστε και πολύ περσσότεροι από ημάς τους ''δικαννιάρηδες'', μην σας αφήνουμε και με το παράπονο...)

www.youtube.com/watch?v=Ziw7kiL8NGE

Ομολογουμένως, όμορφη, μολονότι συνθετική & ''λιτή κι απέριττη'', αυτή η ''καραμπίμπα''...! Και προπαντός μια Benelli ε...! ;)
 
Last edited:
Άιντε! Ας ανεβάσω και καμιά ''καραμπίμπα'', για χάρη και των ''καραμπινάκηδων''...

(Τι να σας κάμω ωρέ παιδιά, είστε και πολύ περσσότεροι από ημάς τους ''δικαννιάρηδες'', μην σας αφήνουμε και με το παράπονο...)

www.youtube.com/watch?v=Ziw7kiL8NGE

Ομολογουμένως, όμορφη, μολονότι συνθετική & ''λιτή κι απέριττη'', αυτή η ''καραμπίμπα''...! Και προπαντός μια Benelli ε...! ;)
Ξελογιαστρα!!
 
Με βάση τα παραπάνω ως αναφορά τα φιλανδικά σουηδικά πρότυπα το caprinus s/pose έχει το ταχύτερο lock time.Απο αυτά τα ολίγα που γνωρίζω.

...Ένα κεφάλαιο μόνο του...!!!
Kαι με τον ταχύτερο μηχανισμό πυροδότησης!!!
Και συνολικά ανοξείδωτο!!!
Και με το χαμηλότερο προφίλ βάσης αλληλεπίθετου παγκοσμίως: μόλις στα 56χιλ. το ολικό ύψος της βάσης του σε cal.12!!! (Υπάρχουν αρκετά πλαγιόκαννα που έχουν πιο μεγάλο προφίλ βάσης, απ' ό,τι το ορθόκαννο Flodman/Caprinus...!!!)

Δείτε το και διαβάστε το πιο εμπεριστατωμένα εδώ: www.oplognosia.com/?p=1983
 
Last edited:
Άιντε! Ας ανεβάσω και καμιά ''καραμπίμπα'', για χάρη και των ''καραμπινάκηδων''...

(Τι να σας κάμω ωρέ παιδιά, είστε και πολύ περσσότεροι από ημάς τους ''δικαννιάρηδες'', μην σας αφήνουμε και με το παράπονο...)

www.youtube.com/watch?v=Ziw7kiL8NGE

Ομολογουμένως, όμορφη, μολονότι συνθετική & ''λιτή κι απέριττη'', αυτή η ''καραμπίμπα''...! Και προπαντός μια Benelli ε...! ;)
Σε κυνηγετικό site διάβασα πριν λίγα χρόνια ότι εμείς οι ''δικαννάκηδες'' είμαστε περίπου το 30% των κυνηγών.Δεν ξέρω φυσικά αν ισχύει αυτό το ποσοστό.Πάντως οι ''καραμπινάκηδες'' είναι μεγάλη και απόλυτη πλειοψηφία και κάνουν άνετα σταθερή ''κυβέρνηση'' μεταξύ των κυνηγών... ;)
 
Kι ακόμη πιο λίγοι μάλλον... Έτσι κρίνω εγώ τουλάχιστο... Βάσει τής εμπειρίας μου...
Πολύ πιθανό να έχεις δίκαιο:όντως όλο καραμπινοφόρους έβλεπα και εγώ στα παπιά τη σεζόν που μόλις τελείωσε...
 
Back
Top