Φάτε Μάτια Ψάρια!

Ή ένα browning b25.

Αυτό, αγαπητέ Λευτέρη, δεν είναι στα γούστα μου μόνον και μόνον διότι φέρει βαθύ προφίλ μπάσκουλας...
Είμαι λάτρης αλληλεπίθετων, μόνον εάν αυτά έχουνε λεπτό προφίλ μπάσκουλας...

Και όσον για τα πλαγιόκαννα, θέλγομαι απίστευτα από αυτά τα μοντέλα που φέρουν ευδιάκριτα, ευμεγέθη και καλοσχηματισμένα ημισφαίρια ή ''μπάλες'' εις το σημείον τής ενώσεως τής μπάσκουλας με τις θαλάμες των καννών (τα επονομαζόμενα και ''fences'')...!!! (Το προφίλ της βάσης δεν με αφορά καθόλου στα πλάγια. Το παραβλέπω.)

Είπαμε: ''περί ορέξεως... κολοκυθόπιτα!'' :D
 
Last edited:
Έργο τέχνης !
Και 76 cm κάννες και magnum και χωρίς επάνω ρίγα και κλειδιά Boss και με μοχλό side pedal χωρίς "πεταλούδα".
Οι ολόκληρες φωτιές δεν με τρελλαίνουν αλλά αυτά είναι γούστα.
Τιμή δεν ξέρουμε...:rolleyes:

Κι όλ' αυτά, σε ένα συνολικό βάρος ούτε 3kg!! 2.950 γραμμάρια για την ακρίβεια!! Με τα φουσέκια μπηγμένα στις θαλάμες του, μόλις 3 κιλά και κάτι ψιλά...
 
Κι όλ' αυτά, σε ένα συνολικό βάρος ούτε 3kg!! 2.950 γραμμάρια για την ακρίβεια!! Με τα φουσέκια μπηγμένα στις θαλάμες του, μόλις 3 κιλά και κάτι ψιλά...
Και όλο μέταλλο (ατσάλι καλής ποιότητας υποθέτω) και ξύλο χωρίς πλαστικά (απ' όσο μπορούμε να δούμε από το βίντεο).
 
https://www.bankingnews.gr/gun-room/articles/667411/holland-holland-royal-hidden-tigers

Πολύ θα ήθελα να ρίξω με ένα .450 Nitro Express κάποια στιγμή! Έχω δει να κυνηγάνε ιπποπόταμους και βούβαλους με αυτό και τους ξαπλώνουν με τη μία!
Λεωνίδα,
Ρίξε ένα Brenneke magnum 3" με ένα ελαφρύ όπλο και θα έχεις την ίδια αίσθηση. Τουλάχιστον όσον αφορά το λάκτισμα.
 

Βρε Γιάννη, γράψε μας ποιο είναι αυτό τού βίντεο ανέβασες, για να το δούμε, διότι το βίντεο που ποστάρισες το κατεβάσανε...

(Εκτός κι αν είναι το ίδιο με αυτό που βλέπουμε στην ιστοσελίδα που εν συνεχεία ποστάρισες...)
 
Αν πατησεις "παρακολουθηστε στο youtube" το παιζει κανονικα.
Στο βιντεο, δειχνει το ιδιο δικανο, nimrod sxs, σε αθλια κατασταση. Παρολα αυτα, μου εκανε εντυπωση, η ευκολη επισκεψιμοτητα του μηχανισμου και το "σκαλι" που εχει το κατω μερος της βασης στο οποιο παει και κουμπωνει το αντιστιχο σκαλι στο επιπεδο των κανων.
Στα ματια τα δικα μου, αυτο το σκαλι ειναι μεγαλοφυες!!!!
 
Αν πατησεις "παρακολουθηστε στο youtube" το παιζει κανονικα.
Στο βιντεο, δειχνει το ιδιο δικανο, nimrod sxs, σε αθλια κατασταση. Παρολα αυτα, μου εκανε εντυπωση, η ευκολη επισκεψιμοτητα του μηχανισμου και το "σκαλι" που εχει το κατω μερος της βασης στο οποιο παει και κουμπωνει το αντιστιχο σκαλι στο επιπεδο των κανων.
Στα ματια τα δικα μου, αυτο το σκαλι ειναι μεγαλοφυες!!!!
Είναι μια παραλλαγή της υλοποίησης των "ώμων" που χρησιμοποιεί η Beretta στα σούπερ-ποζέ της (και η SKB και τα παλιά Σοβιετικά σκοπευτικά Vostok MU-8 κλπ).
Πραγματικά πολύ καλή σύλληψη για καλύτερη κατανομή της καταπόνησης της βάσης του δικάννου σε μεγαλύτερη επιφάνεια.
 
Στο βιντεο, δειχνει το ιδιο δικανο, nimrod sxs, σε αθλια κατασταση. Παρολα αυτα, μου εκανε εντυπωση, η ευκολη επισκεψιμοτητα του μηχανισμου και το "σκαλι" που εχει το κατω μερος της βασης στο οποιο παει και κουμπωνει το αντιστιχο σκαλι στο επιπεδο των κανων.
Στα ματια τα δικα μου, αυτο το σκαλι ειναι μεγαλοφυες!!!!
Είναι μια παραλλαγή της υλοποίησης των "ώμων" που χρησιμοποιεί η Beretta στα σούπερ-ποζέ της (και η SKB και τα παλιά Σοβιετικά σκοπευτικά Vostok MU-8 κλπ).
Πραγματικά πολύ καλή σύλληψη για καλύτερη κατανομή της καταπόνησης της βάσης του δικάννου σε μεγαλύτερη επιφάνεια.

Πράγματι παίδες, κι εμένα μού φαίνεται ''έξυπνο'' χαρακτηριστικό από μηχανικής πλευράς αυτός ο ''ώμος'' της μπάσκουλας και η αντίστοιχη εγκοπή στα κλειδιά των καννών...! Και ιδιαιτέρως σπάνιο πάντως...!
Θαρρώ πως αξίζει μιαν σχετική επί τούτου ερώτηση στον ''γκουρού'' των όπλων, Νικήτα Κυπρίδημο...
 
Άιντε! Πάμε και μια βολτούλα εις την μεγαλυτέραν έκθεσιν του χώρου, την ΙWA, η οποία έλαβεν χώραν λίαν προσφάτως εις την Νυρεμβέργην τής Γερμανίας...!!! (Παρεούλα με τον Εγγλεζάκο, τραυλό μα γλυκύτατον, φιλαράκο μας...)

www.youtube.com/watch?v=vbYONgboNxQ
 
Last edited:
Άιντε! Πάμε και μια βολτούλα εις την μεγαλυτέραν έκθεσιν του χώρου, την ΙWA, η οποία έλαβεν χώραν λίαν προσφάτως εις την Νυρεμβέργην τής Γερμανίας...!!! (Παρεούλα με τον Εγγλεζάκο, τραυλό μα γλυκύτατον, φιλαράκο μας...)

www.youtube.com/watch?v=vbYONgboNxQ

Έτσι θα κυνηγάμε σε λίγο ... :cool:
 
Back
Top