"Τσοκίτιδα"

Αυτό ακριβώς..
Έχω spreader και diffusion..
Για την δουλειά που προορίζονται το spreader σε εμένα με μεγάλη διαφορά καλύτερο του diffusion...
Το spreader τα πουλιά τα ξεραίνει...
Το diffusion πολλά ζωντανά...
Το bell δεν το πήρα ποτέ..
Με.καλυπτει απόλυτα το spreader για την δουλειά που προορίζεται...
Αυτό είναι που λένε όπως και στα όπλα, φυσίγγια καθένας έχει τις προτιμήσεις του. Εγώ πάλι με το diffusion(Τα αλλά δεν τα έχω δοκιμάσει) ειδικά στην τσίχλα μου έδωσε την εντύπωση του τσοκ μπαλαντέρ σε κοντινές και νορμάλ αποστάσεις, ούτε ένα ζωντανό .
 
Αυτό είναι που λένε όπως και στα όπλα, φυσίγγια καθένας έχει τις προτιμήσεις του. Εγώ πάλι με το diffusion(Τα αλλά δεν τα έχω δοκιμάσει) ειδικά στην τσίχλα μου έδωσε την εντύπωση του τσοκ μπαλαντέρ σε κοντινές και νορμάλ αποστάσεις, ούτε ένα ζωντανό .
Ετσι ακριβως , κ αυτος που του το εδωσα το κολλησε με ηλεκτροκολληση
 
Δεν έχω το diffusion, άρα δεν έχω άποψη, το spreader όμως που το δοκίμασα συγκριτικά με το bell δεν με ευχαρίστησε το ίδιο. Ίσως να μην ήταν και καλή δική μου μέρα. Στα μισά το ξεβίδωσα και έβαλα πάλι το Bell. Του χρόνου θα το ξαναδώ πιό διεξοδικά.
 
Ετσι ακριβως , κ αυτος που του το εδωσα το κολλησε με ηλεκτροκολληση
Το χω πάρει σε όλα σχεδόν τα όπλα που έχω, τώρα είναι εκτός παραγωγής απο την briley κάτι ψιλιαζομαι ότι η πατέντα πουλήθηκε Ιταλία μεριά δηλαδή στον όμιλο, η φρανκι με το paradox και η μπενελι με το ampliator . Σε οπτιμα πλας το χω διπλό spectrum και απλό ported ,ε ρε τρέλα .sarcastic. .
 
Το χω πάρει σε όλα σχεδόν τα όπλα που έχω, τώρα είναι εκτός παραγωγής απο την briley κάτι ψιλιαζομαι ότι η πατέντα πουλήθηκε Ιταλία μεριά δηλαδή στον όμιλο, η φρανκι με το paradox και η μπενελι με το ampliator . Σε οπτιμα πλας το χω διπλό spectrum και απλό ported ,ε ρε τρέλα .sarcastic. .
Εισαι στα τελευταια σταδια της τσοκιτιδας φιλε , επειγοντως χλωροκινη κολχικινη κ ενα σετ 360 briley clic
 
Εάν αγόραζα ένα τσοκ τύπου spreader diffusion bell και έπαιρνα τσίχλες στα 30 και 35 μέτρα δεν νομίζω ότι θα με ικανοποιούσε ,για αυτό και έδωσα και το bell .Τώρα το ότι με τα χρόνια άφησαν την δικιά τους ιστορία ως προς την καρπωση κάποια τσοκ και είναι επιλογή πολλών αυτό δεν σημαίνει ότι είναι τσοκ που αντικατοπτρίζουν την ονομασία τους .
 
Εάν αγόραζα ένα τσοκ τύπου spreader diffusion bell και έπαιρνα τσίχλες στα 30 και 35 μέτρα δεν νομίζω ότι θα με ικανοποιούσε ,για αυτό και έδωσα και το bell .
Μα Λευτέρη, αυτά τα μέτρα είναι η εξαίρεση! Αυτα τα τσοκ τα βάζεις όταν πας για μπεκάτσα, ορτύκι, περπατητό τσίχλας, όπου ο μέσος όρος είναι τα 15 μέτρα. Τώρα αν σου βγει κάτι στα 30 φυσικά θα το τουφεκίσεις, και αν το πάρεις είναι διπλή χαρά!,
 
Μα Λευτέρη, αυτά τα μέτρα είναι η εξαίρεση! Αυτα τα τσοκ τα βάζεις όταν πας για μπεκάτσα, ορτύκι, περπατητό τσίχλας, όπου ο μέσος όρος είναι τα 15 μέτρα. Τώρα αν σου βγει κάτι στα 30 φυσικά θα το τουφεκίσεις, και αν το πάρεις είναι διπλή χαρά!,
Βρε συμφωνώ απόλυτα μαζί σου και αυτό ακριβώς λέω και εγώ ,έλα όμως που τα 30 μέτρα πολλές φορές δεν είναι εξαίρεση ,με το bell τα 25 και τα 30 δεν είναι καθόλου εξαίρεση σίγουρα στο λέω μιας και το τσοκ το είχα ,και από αυτά που διαβάζω και ακούω και το spreader τα είχε αυτά τα μέτρα
 
Εισαι στα τελευταια σταδια της τσοκιτιδας φιλε , επειγοντως χλωροκινη κολχικινη κ ενα σετ 360 briley clic
.sarcastic. δεν με πιάνει ούτε ποντικοφαρμακο, όπως είπα μια κάποια στιγμή σταμάτησε η briley το diffusion τότε είχα πάρει το 686 σε cal 20 ,και ενώ είχα κάνει παραγγελία και ήταν μέσα όταν την παρέλαβα δεν υπήρχε αυτό το τσοκ .hair.. Αμέσως τηλέφωνο στην εταιρία και μου λένε δεν είναι ποια διαθέσιμη αυτή η σύσφιξη ,όπα λέω την κάτσαμε την βάρκα, βρίσκω διαθέσιμο στην Able μόνο αν και μαρεσει να παίρνω από τις εταιρείες κατασκευής πάντα, κάνω την παραγγελία περίμενα, περίμενα τίποτα πάει μια βδομάδα τους παίρνω τηλέφωνο μου λέει δεν το χουμε διαθέσιμο και θα το παραγγείλουμε από την εταιρεία? Για να μην τα πολυλογώ ακυρώνω την παραγγελία και ξαναπαιρνω τηλέφωνο την briley, ενώ μου έλεγαν ότι δεν υπάρχει με βαρέθηκαν φαίνεται και με συνέδεσαν με έναν τεχνικό με περίεργο όνομα Stormy :oops: . Ο τύπος τα κανόνισε όλα και το παρέλαβα σε τρεις μέρες.
Σας κούρασα με την φλυαρία μου αλλά πιστεύω σε τέτοιου είδους τσοκακια μιας και στα κυνηγια μας οι περισοτερες τουφεκιές γίνονται σε κοντινές και μεσαίες αποστάσεις (Για long range υπάρχουν άλλα εργαλεία) .
Η μπερετα βγάζει και αυτή το euro skeet μονο σε HP που είναι κάτι ανάλογο με τα spreader, bell δυστυχώς δεν βγάζει σε optima plus ,και στο 20αρι μόνο mobil και αυτό εσωτερικό.

Euro skeet cal 20


Diffusion cal 20



Επί της ευκαιρίας μέτρησα και ένα άλλο τσοκακι αρνητικής σύσφιξης kicks smoke negative optima plus.



Θυμήθηκα και τον Ηλία που ρώτησε για τα smoke και high flyer.

 
Τι άποψη έχεις για αυτό;
Έχει κάποιος εμπειρία με αυτό το τσοκ σε πιό στενούς αυλούς 18,3-18,4 σε mobil ;
Παντελή δεν το χω δοκιμάσει και γω φίλε, το πήρα λόγω φιλοσοφίας ανοιχτοτερου του κυλίνδρου και για σύγκριση με τα υπόλοιπα τύπου spreader. Οι αμερικανοί δεν πολυπιστευουν σε όλα αυτά τα ανοιχτά τσοκ τα ονομάζουν thread protector και που να τους φανούν χρήσιμα εξάλλου στο σκητ και για grouse? Στα δικά μας κυνηγια ταιριαζουν καλύτερα γιαυτο πούλησαν και θα πουλάνε περισσότερο, μαύρες, περπατητο, ορτυκι, μπεκατσα, αγριοκουνελο κτλ.
Το παρακάτω είναι από ένα αμερικανικό φόρουμ, κάποιος πατριώτης ψάχνει το spreader εναγωνίως; Άντε τώρα να εξηγήσει στους γιανκηδες για τι χρήση το θέλει? .sarcastic.
http://www.shotgunworld.com/bbs/viewtopic.php?f=2&t=211166

Δεν είναι τυχαίο ότι πούλησε στην Ελλάδα περισσότερο από ότι στην χώρα κατασκευής του.
Το negative αυτό Παντελή θα δοκιμαστεί εν καιρό και θα δούμε τι λέει?
 
Ευτυχώς πέρασα με λίγα συμπτώματα την ...ασθένεια αυτή..χαχαχα πριν 18 περίπου....στα 27 και κάτι....
Τα σημάδια που μου άφησε ήταν αυτά.... και άλλο ένα....polychoke περιστρεφόμενο βιδωτό.... το οποίο ...κάπου το έχω .think.

20200424_202548.jpg
 
Το χω πάρει σε όλα σχεδόν τα όπλα που έχω, τώρα είναι εκτός παραγωγής απο την briley κάτι ψιλιαζομαι ότι η πατέντα πουλήθηκε Ιταλία μεριά δηλαδή στον όμιλο, η φρανκι με το paradox και η μπενελι με το ampliator . Σε οπτιμα πλας το χω διπλό spectrum και απλό ported ,ε ρε τρέλα .sarcastic. .
Κωνσταντίνε πόσα τσοκ έχεις ρε φίλε τα χεις μετρήσει πότε?.sarcastic.
 
Κωνσταντίνε πόσα τσοκ έχεις ρε φίλε τα χεις μετρήσει πότε?.sarcastic.
.sarcastic. όχι φίλε αλλά τα ποιο πολλά είναι για τα αυτογεμη που θα κυνηγώ συνήθως οπτιμα πλας 12αρι κρύο πλας 20αρι, ποτέ δεν ξέρεις ποιο θα σου κάτσει .sarcastic. όπως και η ενασχόληση με δοκιμές αυτών όσο και φυσιγγιων είναι μια λόξα.
 
Back
Top