Τσίχλα-Κοτσύφι

Καλημερα,δεν εχω γραψει αρκετο καιρο γιατι φετος τα πραγματα ειναι τραγικα απο καρπωσει πουλιων,η τελευταια πιτα ομως δεν καταπινετε,σβ με διανυκτευρεση στα στους κυνηγοτοπους απολογισμος,σαββατο απογευμα καρτερι 3τσχιχλες κυριακη πρωι καρτερι 6 περπατητο κυριακη μεχρι τις 15.00 εκανα 7 απογευμα κυριακης καρτερι 3 συνολο 19 ξανα μετα τις 10 φλεβαρη,τα θετικα καλη παρεα σουβλιστα κοκορετσια και κοτσιφαλι.

Περιοχή
Μανη
Όνομα
sarantis
Μην απελπιζεσαι φιλε μου,μπορει να ησουν κουρασμενος απο την δουλεια και δεν τις εβλεπες....
Ξαναπηγαινε το πρωι μετα απο ενα καλο πρωινο και πολυ καφε και θα δεις την διαφορα.
Αλεξ μην το λες σαν τον παπανδρεου οτι λευτα υπαρχουν με τον Κωστα μενουμε γυρω στα 18 χιλιομετρα τσιχλες ουτε για δειγμα στην περιοχη μας ουτε μπασιματα ουτε που χιωνησε ουτε τιποτε τσιχλες υπαρχουν μονο στα περιπτερα οχι μονο τσιχλες ουτε και τα αλλα θηραματα το μονο που εσωσε καπως την κατασταση ειχε κατι παπια και κατι εγινε οχι πολλα πραγματα οχι αθλια χρονια κολωχρονια με τα ολα της καλημερες

Alex37

Moderator
Όνομα
Αλεξανδρος
Αλεξ μην το λες σαν τον παπανδρεου οτι λευτα υπαρχουν με τον Κωστα μενουμε γυρω στα 18 χιλιομετρα τσιχλες ουτε για δειγμα στην περιοχη μας ουτε μπασιματα ουτε που χιωνησε ουτε τιποτε τσιχλες υπαρχουν μονο στα περιπτερα οχι μονο τσιχλες ουτε και τα αλλα θηραματα το μονο που εσωσε καπως την κατασταση ειχε κατι παπια και κατι εγινε οχι πολλα πραγματα οχι αθλια χρονια κολωχρονια με τα ολα της καλημερες
Ξερω την κατασταση κατω φιλε μου πολυ καλα,πλακα κανουμε για να γελασουμε λιγο με την καταντια μας.

Περιοχή
Xανιά
Όνομα
Βικτωρας
Καλημερα,δεν εχω γραψει αρκετο καιρο γιατι φετος τα πραγματα ειναι τραγικα απο καρπωσει πουλιων,η τελευταια πιτα ομως δεν καταπινετε,σβ με διανυκτευρεση στα στους κυνηγοτοπους απολογισμος,σαββατο απογευμα καρτερι 3τσχιχλες κυριακη πρωι καρτερι 6 περπατητο κυριακη μεχρι τις 15.00 εκανα 7 απογευμα κυριακης καρτερι 3 συνολο 19 ξανα μετα τις 10 φλεβαρη,τα θετικα καλη παρεα σουβλιστα κοκορετσια και κοτσιφαλι.
Αστα, Σαββατο απογευμα εριξα μια ολοκληρη τουφεκια, Κυριακη ως 3 με 5 δεν ειδα ουτε πουπουλο. Τελικα εριξα 5 τουφεκιες συνολο

Περιοχή
Αττικη
Όνομα
Σπύρος
Πήγα και εγώ μια γρήγορη βόλτα στο καπάκι μετά τη δουλειά για καρτέρι......με λίγα λόγια...από τις 17:00 ως 17:40 ΚΑΜΙΑ δν πέρασε.....threat..fiurius..hair.
Στις 17:50 μόλις ξεκλείδωσα το αυτοκίνητο ήρθε μια μπροστά μου κ της έστειλα 2 σμπάρα της απελπισίας.......δν πάμε καλά φέτος...τελικά τα μέροι μου βαδίζουν σε χειρότερη χρονιά από την περσινή....:oops:
Δεν έχουν αρχίσει τα επιστροφια ακόμα άμα έχει την ίδια ποσότητα με πέρυσι θα ρίξουμε κουτες!

Περιοχή
Αττικη
Όνομα
Σπύρος
Πάντως και εδώ τα πράγματα απογοητευτικά στα καλά απογευματινά προχθές μου περάσανε 3 σε απόσταση βολής της πήρα και τις 3 και εχθές μου περάσανε 2 πήρα την μια αλλά αυτό που είδα ήταν καθώς πήγαινα για το σπίτι πρέπει να σήκωσα πάνω από 70 πουλιά στα τριγύρω σπίτια τι γίνεται δεν ξέρω.

Alex37

Moderator
Όνομα
Αλεξανδρος
Πάντως και εδώ τα πράγματα απογοητευτικά στα καλά απογευματινά προχθές μου περάσανε 3 σε απόσταση βολής της πήρα και τις 3 και εχθές μου περάσανε 2 πήρα την μια αλλά αυτό που είδα ήταν καθώς πήγαινα για το σπίτι πρέπει να σήκωσα πάνω από 70 πουλιά στα τριγύρω σπίτια τι γίνεται δεν ξέρω.
Περισσοτερα κοτσυφια εχει στην γειτονια μου παρα στο καρτερι .sarcastic.

Περιοχή
γορτυνια - πετρουπολη
Όνομα
τακης
Περισσοτερα κοτσυφια εχει στην γειτονια μου παρα στο καρτερι .sarcastic.
Όντως στο γειτονικό οικόπεδο και εγώ βλέπω κανένα που και που, στον κυνηγότοπο εφέτος δεν έχω δεί κανένα!

Περιοχή
Μανη
Όνομα
sarantis
Δεν έχουν αρχίσει τα επιστροφια ακόμα άμα έχει την ίδια ποσότητα με πέρυσι θα ρίξουμε κουτες!
μακαρι ναναι ετσι αλλα αλλου το ονειρο και αλλου το θαυμα λενε στο χωριο μου κοματακι δυσκολο μεχρι ακατορθοτο εχει τελειωσει το παιχνιδι

Μια γενικη ερωτηση θελω να κανω: σε ενα περπατητο 3ωρο χαλαρο, ποσα πουλιά στο χερι (χωρις φιλοσοφιες για αστοχιες κτλ) θεωρείτε ικανοποιητικα? Ποσα χαλια και ποσα μετρια? Εστω για εναν που βαραει 4 φυσιγγια μια τσιχλα...
Ετσι για να μου φυγει η απορια..
Σχετικα με την Αργολιδα ενα μηνα τωρα και εδω και αλλου γραφουν για πουλια..αλλα ελα που Αργολιδα ειναι απο Στυμφαλία μεχρι Πορο και απο Νεμεα μεχρι Πορτο Χελι!

Περιοχή
Εύβοια
Όνομα
Βασίλης
Μια γενικη ερωτηση θελω να κανω: σε ενα περπατητο 3ωρο χαλαρο, ποσα πουλιά θεωρείτε ικανοποιητικα? Ποσα χαλια και ποσα μετρια?
Σχετικα με την Αργολιδα ενα μηνα τωρα και εδω και αλλου γραφουν για πουλια..αλλα ελα που Αργολιδα ειναι απο Στυμφαλία μεχρι Πορο και απο Νεμεα μεχρι Πορτο Χελι!
Καλά 15-25
Μέτρια 10-15
Χάλια 10 και κάτω
Σε τρεις ώρες μπορώ να διανύσω με συγκυνηγο 10-12χλμ ανάλογα το μέρος, το ποσό βιαζόμαστε, την ποσότητα τουφεκιών.

Alex37

Moderator
Όνομα
Αλεξανδρος
Μια γενικη ερωτηση θελω να κανω: σε ενα περπατητο 3ωρο χαλαρο, ποσα πουλιά στο χερι (χωρις φιλοσοφιες για αστοχιες κτλ) θεωρείτε ικανοποιητικα? Ποσα χαλια και ποσα μετρια? Εστω για εναν που βαραει 4 φυσιγγια μια τσιχλα...
Με βαση την φετινη χρονια ο πινακας ειναι ως εξης πιστευω:
ΧΑΛΙΑ=ΚΑΜΙΑ (Χορτα,φετα,ψωμι)
ΜΕΤΡΙΑ=1-4
ΚΑΛΑ=4-8
ΑΡΧΟΝΤΑΣ=8-12
Τα φυσιγγια δεν τα μετραμε φετος......θα το παιξουμε σκοπευτες
του χρονου αν εχει πουλια και διαλεγουμε βολες.Αυτα........

Όνομα
Panagiotis
Με βαση την φετινη χρονια ο πινακας ειναι ως εξης πιστευω:
ΧΑΛΙΑ=ΚΑΜΙΑ (Χορτα,φετα,ψωμι)
ΜΕΤΡΙΑ=1-4
ΚΑΛΑ=4-8
ΑΡΧΟΝΤΑΣ=8-12
Τα φυσιγγια δεν τα μετραμε φετος......θα το παιξουμε σκοπευτες
του χρονου αν εχει πουλια και διαλεγουμε βολες.Αυτα........
Χαχαχα

Περιοχή
Αθήνα και ΑΡΤΑ
Όνομα
Θοδωρης
Εγώ πάντως ρε παιδιά για την τσίχλα τουλάχιστον δεν θα την χαρακτήριζα χαλια την χρονια, τουλάχιστον για τα μέρη που κυνηγάω.....ακόμη και στην Άρτα (στον κάμπο) στις γιορτές που ήμουν εκεί.....τα βάτα γεμάτα τσίχλες ήταν!!! Στο περπατητό δε γίνεται να μην βαρεσεις πουλιά......τουλάχιστον Βοιωτία κτλ κτλ.

Περιοχή
ΚΑΜΑΤΕΡΟ-ΚΟΤΥΛΙΟ ΑΡΚΑΔΙΑΣ
Όνομα
ΚΩΣΤΑΣ
Ωραια ερωτηση αλλα το θεμα το φετινο δεν ειναι η καρπωση αλλα η ελλειψη γενικα των τσιχλοκοτσυφων
Σε 3 ωρο χαλαρο περπατητο πρεπει τουλαχιστον να εμφανιστουν απο 100 πουλια και βαλε
αν υποθεσουμε
οτι η αποσταση που θα διανυθει κυμαινεται απο 8-12 χλμ
για να μιλησουμε για μια καλη χρονια
Αν λοιπον σε 3ωρο περπατητο ειδικα αυτην την εποχη που ο καρπος της ελιας εχει ωριμασει
και σε κλασικους τσιχλοτοπους που ελπιζει ο Κυνηγος οτι θα ριξει εστω δυο κουτια φυσιγγια
εμφανιζονται απο 20-40 πουλια
τα οποια εχουν σκαγιαστει αμετρητες φορες
και με τον παραμικρο ηχο της γαλοτσας εξαφανιζονται
σαν κλεφτοκοταδες
εδω εχουμε να κανουμε με καταστροφη
και οχι για νορμαλ τσιχλοχρονια
Μπορει καποιες περιοχες τα νουμερα των πουλιων να ειναι περισσοτερα αλλα η γενικη εικονα απο την Κρητη εως το Ορμενιο μας δειχνει τα περσινα ξινα σταφυλια μην πω και χειροτερα

παντως παιδες εδω πανω σε εμας εχη πωλη τσιχλοκοτσιφοοοοοοο,,τα καρτερια δεν δουλευουνε το απογευμα διωτι περνανε για κουρνα στο σουρουπο,,αλα περπατιτο θα ευχαριστηθης τουφεκιδηηηηη .kiss me. ΥΓ εγω εδω και δυο απογευματινα καρτερια που εκανα μου σπασανε τα νευραααα περνωντας πανω απο το κεφαλιμουυυυ,,μαλλων θα παω με αποχηηηηη.sarcastic.