Τσίχλα-Κοτσύφι

Όνομα
Αλεξανδρος
Το Σάββατο που μας πέρασε κάναμε με το φιλαράκι μου ένα πολύ ωραίο κυνήγι που θα το θυμόμαστε για αρκετό καιρό!

Η μέρα τα είχε όλα....ένα λαγό που μου βγήκε μπροστά από τα πόδια μου και δοκίμασε τις αντοχές μου(φυσικά δεν τουφέκισα),πολλές εύστοχες τουφεκιές με ωραία ''καπνίσματα'',αστοχίες που αναρωτιόσουν γιατί δεν έπεσε και στο τέλος ένα ωραίο τραπέζι με μεζεδάκια και τσιπουράκι!

Οι γαιδουρότσιχλες μαζί με τις κόκκινες είχαν ένα φοβερό παιχνίδι μέχρι της 11:30 η ώρα!

Μαζί με τις χαμένες πήραμε καμιά 25αριά ενώ να τονίσω ότι κοκκινότσιχλες πήραμε μόνο μια και κατόπιν συνεννόησης δεν ρίξαμε σε άλλες για να μην κάψουμε το μέρος και τρομάξουμε τις μεγάλες.Άμα ρίχναμε και σε κόκκινες θα είχαμε άλλες τόσες από αυτές και περισσότερες!

Εγώ έριχνα με την Maxus και φυσίγγια Fanom Fanatic 30 γραμμάρια νούμερο 9,Ρουμελιώτη 30 γραμμάρια πάλι σε νούμερο 9 και Gorilla Eco 31 γραμμάρια νούμερο 8.Όλα δούλεψαν καλά.Το φιλαράκι έριχνε με την 20άρα μου την Benelli και φυσίγγια Fantom 25 γραμμάρια νούμερο 9 και Sellier Bellot 28 γραμμάρια νούμερο 8.

Περιττό να σας πω ότι είδη ψάχνεται για αγορά 20αριού!!!

Μπραβο παιχτουρες! .congrats.

Αν τα μετρα στο κοντακι είναι λαθος .. η Πιστη και η Ελπίδα θα του το μαστορεψουν ωστε να ριχνει σωστα ;;;
Βρε Φίλιππα, του το επισημαίνω κι εγώ στο μήνυμά μου το ζήτημα των διαστάσεων του κοντακιού και το εάν και κατά πόσο του ταιριάζει στον σωματότυπό του...! Δεν αντιλέγω σ' αυτό... Εννοείται πως απ' εκεί θα ξεκινήσει πρώτα και μετά δύναται να τα καταφέρνει μια χαρά...!

Το Σάββατο που μας πέρασε κάναμε με το φιλαράκι μου ένα πολύ ωραίο κυνήγι που θα το θυμόμαστε για αρκετό καιρό!

Η μέρα τα είχε όλα....ένα λαγό που μου βγήκε μπροστά από τα πόδια μου και δοκίμασε τις αντοχές μου(φυσικά δεν τουφέκισα),πολλές εύστοχες τουφεκιές με ωραία ''καπνίσματα'',αστοχίες που αναρωτιόσουν γιατί δεν έπεσε και στο τέλος ένα ωραίο τραπέζι με μεζεδάκια και τσιπουράκι!

Οι γαιδουρότσιχλες μαζί με τις κόκκινες είχαν ένα φοβερό παιχνίδι μέχρι της 11:30 η ώρα!

Μαζί με τις χαμένες πήραμε καμιά 25αριά ενώ να τονίσω ότι κοκκινότσιχλες πήραμε μόνο μια και κατόπιν συνεννόησης δεν ρίξαμε σε άλλες για να μην κάψουμε το μέρος και τρομάξουμε τις μεγάλες.Άμα ρίχναμε και σε κόκκινες θα είχαμε άλλες τόσες από αυτές και περισσότερες!

Εγώ έριχνα με την Maxus και φυσίγγια Fantom Fanatic 30 γραμμάρια νούμερο 9,Ρουμελιώτη 30 γραμμάρια πάλι σε νούμερο 9 και Gorilla Eco 31 γραμμάρια νούμερο 8.Όλα δούλεψαν καλά.Το φιλαράκι έριχνε με την 20άρα μου την Benelli και φυσίγγια Fantom 25 γραμμάρια νούμερο 9 και Sellier Bellot 28 γραμμάρια νούμερο 8.

μπραβωωωρε γιωργαρα φιλαρακιμου,,εγω την νατης κανω που σε καθε κυνηγι μπεκατσαςςς με κουτσουλανε απο πανωμουυυυυ.think.βαραααααα.well done.

Κύριοι οι συγκεκριμενοι καθοντουσαν πίσω μου στα 200μ και πρέπει να έριξαν από 4 κουτιά ο κάθε ένας και αυτό σε 3 καρτέρια όλα κι όλα. Δλδ όλοι οι άλλοι 15-20 κυνηγοί της περιοχής δν βλέπαμε τσίχλες και σε αυτούς κατέβαιναν από το διάστημα??? Τραβηγμένο μεν αληθινό δε. Όποιος κυνηγάει εκεί αρκετά ή είναι κάτοικος κάπου εκεί κοντά σίγουρα θα ξέρει. Πέρναγαν τα τσωνια και μετά από 10-20 δευτερόλεπτα άκουγες 5αρες 6αρες. Τεσπα μακάρι να είμαι εγώ ο χαζός αλλά κατά πάσα πιθανότητα αυτό συνέβαινε. Αν ξέρετε καρτέρι ειδικά στην Αττική που από τις 4 να μην σταματάς να τουφεκας και να ρίχνεις 3-4 κουτιά από τις 4:00-5:40 τουλάχιστον θα χαιρόμουν για αυτούς που ήταν εκεί και πέρασαν καλά αλλά δυστυχώς...
δεν ειναι 200 μετρα ειναι παραπανω ,και τα πουλια εκει ανεβαινουν διαγωνια οχι απο σενα ,ναι τσιχλες τουφεκανε αλλα περνανε πολυ ψηλα.[αμα πας στης 13¨¨00 ,θα τα πιασεις.]

Εγώ έριχνα με την Maxus και φυσίγγια Fantom Fanatic 30 γραμμάρια νούμερο 9,Ρουμελιώτη 30 γραμμάρια πάλι σε νούμερο 9 και Gorilla Eco 31 γραμμάρια νούμερο 8.Όλα δούλεψαν καλά.Το φιλαράκι έριχνε με την 20άρα μου την Benelli και φυσίγγια Fantom 25 γραμμάρια νούμερο 9 και Sellier Bellot 28 γραμμάρια νούμερο 8.

μπραβο παιδια,ωραιο κυνηγι η ατιμη.

Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
το 71/2 και το 8 με 34 γρ αλλα μονο με κλειστα τσοκ 1,2,3 (ειδικα με το 2*), ειναι ο αγαπημενος μου συνδυασμος. Αλλα εχω δυο ερωτησεις : γιατι μιξ με ν6 ; και αν η psb2 δινει λιγοτερο αποτομη κοφτη τουφεκια , οπότε 'εχεις ανεκτο λακτισμα στα 34 γρ με το δικανο;
Sorry για την καθυστέρηση Κωνσταντίνε, τώρα το είδα. Τα φυσίγγια αυτά 6+7μιση τα είχα φτιάξει για καμμιά πιο χοντρή, αλλά επειδή γουστάρω πολύ το Νο 6, σαν σκάγι, είπα να ξαναθυμηθώ παλιές δόξες, που οι φυσιγγιοθήκες μου ήταν γεμάτες 6αρια, είπα να τα ρίξω στις μικρές. Στην πράξη τώρα, μου δημιούργησε εντύπωση ότι είχε χαμηλή ανάκρουση στο δίκαννο, και ότι περνούσε από 30-50m σκούπα, χωρίς κανένα τραυματισμένο. 34γρ σκάγια είναι πολλά ακόμη και στα Νο 6 και 71/2. Οι πιέσεις είναι σίγουρα χαμηλότερα από την Α1 1,70x33 Νο 81/2 που έριξα την ίδια ημέρα, με υψηλή ανάκρουση και θόρυβο. Θα συνεχίσω στην συνταγή αυτή και έχω περιέργεια να δω αποτελέσματα σε πίνακα.

Σαββατο και κυριακη Αργολιδα 2 μερες απο πρωι εως τη ληξη του απογευματινου καρτεριου σε μερη που εχω ζησει μεγαλες στιγμες.Το σαββατο τα πουλια ηταν αρκετα τοσο το πρωι, με μεγαλο απογευματινο με τα πουλια να ερχονται απο 2αδες εως 10δες απο μακρια.Πιστευω οτι ηταν καποια μετακηνηση, και σε καμια περιπτωση επιστροφια τα πουλια που ειδα τη μερα ,.δεν δικαιολογουν τοσο μεγαλο αριθμο που ηταν 200 πανω κατω.Η κυριακη ηταν ιδια με το σαββατο πρωινο αρκετα παλι ,αλλα με μειωση τον πουλιων κατα πενηντα τοις εκατο το απογευμα και ολα το πολλη 2αδες και τα υπολοιπα μεμονομενα, ευχομαι να συνεχιστη αυτη κατασταση σε ολα τα μερη.

Περιοχή
ΑΡΓΟΛΙΔΑ
Όνομα
Γιώργος
Σαββατο και κυριακη Αργολιδα 2 μερες απο πρωι εως τη ληξη του απογευματινου καρτεριου σε μερη που εχω ζησει μεγαλες στιγμες.Το σαββατο τα πουλια ηταν αρκετα τοσο το πρωι, με μεγαλο απογευματινο με τα πουλια να ερχονται απο 2αδες εως 10δες απο μακρια.Πιστευω οτι ηταν καποια μετακηνηση, και σε καμια περιπτωση επιστροφια τα πουλια που ειδα τη μερα ,.δεν δικαιολογουν τοσο μεγαλο αριθμο που ηταν 200 πανω κατω.Η κυριακη ηταν ιδια με το σαββατο πρωινο αρκετα παλι ,αλλα με μειωση τον πουλιων κατα πενηντα τοις εκατο το απογευμα και ολα το πολλη 2αδες και τα υπολοιπα μεμονομενα, ευχομαι να συνεχιστη αυτη κατασταση σε ολα τα μερη.
πραγματικά αρχίζω να αναρωτιέμαι σε ποιά επιτέλους Αργολίδα ζω.
και οκ. πες ότι εγώ πάω σε άσχετα μέρη , αλλά κάποιος από όλους που βγήκαν το Σ.Κ. δεν θα "έπεφτε" σε μία τέτοια περίπτωση ?
όλοι με όσους μίλησα ( και ήταν αρκετοί ) έλεγαν ότι τα πουλιά είναι ελάχιστα.
τι να πω , προφανώς ο Λεωνίδας ή ήταν τυχερός και έπεσε στην περίπτωση ή τα πουλιά έχουν αλλάξει πορείες και περνάνε από αλλού.

Περιοχή
Νικαια
Όνομα
Φιλιππας
πραγματικά αρχίζω να αναρωτιέμαι σε ποιά επιτέλους Αργολίδα ζω.
και οκ. πες ότι εγώ πάω σε άσχετα μέρη , αλλά κάποιος από όλους που βγήκαν το Σ.Κ. δεν θα "έπεφτε" σε μία τέτοια περίπτωση ?
όλοι με όσους μίλησα ( και ήταν αρκετοί ) έλεγαν ότι τα πουλιά είναι ελάχιστα.
τι να πω , προφανώς ο Λεωνίδας ή ήταν τυχερός και έπεσε στην περίπτωση ή τα πουλιά έχουν αλλάξει πορείες και περνάνε από αλλού.
Γιωργο η Αργολιδα το Σαββατο ειχε πουλια .Τα πουλια που ανεβασε και ο Αργυρης ήταν Αργολιδα μονο Καρτερι.
Οποτε δεν τα ειδε μονο ο Λεωνιδας

Περιοχή
Νικαια
Όνομα
Φιλιππας
Επιτέλους το κρύο και τα χιόνια κατέβασαν πουλάκια και άρχισε να έχει αρκετό ενδιαφέρον.το Σάββατο ήταν μία πολύ ευχάριστη έκπληξη μία ωραία κυνηγετική μέρα με το φίλο μου τον Γιάννη
Για να μην υπαρξει παρεξηγηση ειναι απο 2 οπλα τα πουλια .Του Γιαννη και του Αργυγη.
Οι δικιες μου πληροφοριες μου ειπαν οτι το Σαββατο εμπαιναν πουλια απο την μερια του Αιγαιου (εσωτερικη μετακινηση μαλλον ) σε 3 αδεςκαι 5αδες προς τα μεσα .Οποτε λαθος πληροφοριες ειχες Γιωργο.

Last edited:
Περιοχή
Γλυφάδα
Όνομα
Γιώργος
Το ότι μπορεί να είχε πουλιά για παράδειγμα το Κρανίδι γιατί πρέπει να σημαίνει ότι πρέπει να είχε πουλιά το Άργος και το ανάποδο;
Πραγματικά δεν το καταλαβαίνω. Είναι σαν να λέμε, επειδή έχει πουλιά η Χαλκίδα πρέπει να έχει και η Λαμία....!
Τι είναι η Αργολίδα; Όσο είναι το Παγκράτι;

Περιοχή
ΑΡΓΟΛΙΔΑ

Ειχε πουλακια η αργολιδα και μαλιστα πολλα. Εγω μονος μου δεν μπορουσα να τα στριμωξω. Αν ειχα αλλον ενα θα καναμε παιχνιδι. Τα πρωτα φτερωτά της μαξους. Βαρέθηκα να αλλαξω τσοκ και αφησα πανω το carlson 3* που ειχα και στο λαγο. Μια χαρα τα πηγε. Μηπως να καταργήσω το 4* στο περπατητο ? .think.

Ειχε πουλακια η αργολιδα και μαλιστα πολλα. Εγω μονος μου δεν μπορουσα να τα στριμωξω. Αν ειχα αλλον ενα θα καναμε παιχνιδι. Τα πρωτα φτερωτά της μαξους. Βαρέθηκα να αλλαξω τσοκ και αφησα πανω το carlson 3* που ειχα και στο λαγο. Μια χαρα τα πηγε. Μηπως να καταργήσω το 4* στο περπατητο ? .think.
Skeet και 9ρια

Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Γιώργος

Σταμάτη το Carlson's Mod εμένα μου φαίνεται αρκετά σφιχτό στην Maxus!
Στο καρτέρι τουφεκάει παντού!Και όλα πατσαβούρια!Στα κοντινά ζορίζομαι!
Στο περπατητό IC ή και Skeet ακόμα.

Kαι στο σημερινό απογιοματινό, τα τσιχλάκια ήτανε λιγοστά ξανά... Στο δικό μου πόστο δε, ακόμη πιο λίγα...! Σε ένα άλλο πόστο/καρτέρι, καμιά 200αριά μέτρα στ' αριστερά μου, πέρασαν εμφανώς περσσότερες, σχεδόν όλες, μα δεν υπήρχε απολύτως κανείς εκεί να τις αρχίσει στο ντουφεκίδι... Τραγική ειρωνεία: μόλις εχτές ήτανε ένας τύπος εκεί ακριβώς, όπου σήμερα περάσανε αρκετές, ωστόσο, εχτές το απόγευμα (που ήτανε αυτός εκεί) πέρασαν μηδαμινές...! Ε, αυτές οι "αναποδιές" συμβαίνουν αρκετά συχνά στο ελεύθερο κυνήγι...! Είναι να γελάει κανείς...!
Εν τέλει, με απόλυτη ευστοχία (δεν γλίτωσε καμία από αυτές που ντουφέκισα), έριξα κάτω 6 πουλάκια: 5 κελαηδό και 1 κότσυφα. Όχι κι άσχημα δηλαδή, για τα πουλιά που (δεν) είχε...!

Last edited:
Περιοχή
Αμαλιάδα Ν.Ηλείας
Όνομα
Kώστας
Πήγα και εγώ μια γρήγορη βόλτα στο καπάκι μετά τη δουλειά για καρτέρι......με λίγα λόγια...από τις 17:00 ως 17:40 ΚΑΜΙΑ δν πέρασε.....threat..fiurius..hair.
Στις 17:50 μόλις ξεκλείδωσα το αυτοκίνητο ήρθε μια μπροστά μου κ της έστειλα 2 σμπάρα της απελπισίας.......δν πάμε καλά φέτος...τελικά τα μέροι μου βαδίζουν σε χειρότερη χρονιά από την περσινή....:oops: