Τρόποι αντιμετώπισης τσοπανόσκυλων

Αυτο το εχω ζησει στο Λυγουριο δαγκωναν μεχρι και τα λαστιχα .sarcastic..sarcastic.
Τα κυνηγαγε ο Γιωργης ο Τσοπανης με την βιτσα γιατι μας ηξερε και δεν μας αφηναν να κατεβουμε απο το αμαξι
αλλα αυτα δεν επερναν χαμπαρι ντουγρου στο Νιβα
Η πλακα ηταν ενας μαυρος σκυλος που ειχε τον ελεγε αραπη θηριο το ατιμο
αυτος αγριευε και στον ιδιο τον Γιωργη
Μου αγριευεις παλιορεταλι του ελεγε
ελα το μεσημερι να σε ταισω και θα φας πιτουρο μεχρι να στουμπωσεις .sarcastic..sarcastic.
.very funny.
 
Σε κάθε περίπτωση, "καλιά είν η μάνα του φονιά παρά του σκοτωμένου", δηλαδή όταν κινδυνεύει η ζωή σου ή των γύρω σου από ένα σκύλο ή από ένα άνθρωπο ή από ένα εξωγήινο... προτιμώ να είμαι "παράνομος" παρά μακαρίτης ή ανάπηρος.
Η ουσία είναι να μην χρειαστεί να έρθει κάποιος σε ανάλογη κατάσταση.
 
Καλησπέρα σε όλους. Γράφω εδώ την απορία μου για να μην ανοίγω άλλο θέμα αφού είναι παρεμφερές αυτό που θέλω να ρωτήσω. Πώς αντιμετωπίζω ένα αδέσποτο που έρχεται και πουλάει τσαμπουκά στο σκύλο μου όταν τον βγάζω βόλτα? Αν πάρω σφυρίχτρα θα κάνει κάτι? Τις προάλλες είχε βγάλει η γυναίκα μου το σκύλο βόλτα και επιτέθηκε ένα αδέσποτο στο σκυλί και τον πήρε στην αγκαλιά της και αυτός δεν έφευγε και φώναζε βοήθεια για να του ξεφύγει. Πώς μπορούμε να προστατευτούμε από τέτοιες καταστάσεις?
 
Βασίλη δεν νομίζω ότι μπορούμε να κάνουμε κάτι.. Πριν από 2 χρόνια έβγαζε η κοπέλα μου τον σκύλο μας βόλτα και της επιτέθηκε ένα πιτ μπουλ.. Η κακομοίρα πήρε τον σκύλο μας αγκαλιά και την πλήρωσε ο κώλος της.. Τον είχε γραπώσει ο άλλος σκύλος μιας που δεν μπόρεσε να αρπάξει τον δικό μας για αρκετή ώρα. Σταμάτησε ένας άνθρωπος και φώναζε στον σκύλο, τίποτα αυτός. Μέχρι που βγήκε το αφεντικό του σκύλου να τον μαζέψει.. Ακολούθησαν αστυνομίες, μηνύσεις, νοσοκομεία και ότι άλλο θες..
 
@Vasilis αυτό που κάνω εγώ όταν μας αρχίζουν στο γαύγισμα είναι να συνεχίζω το περπάτημα κανονικά σαν να μην συμβαίνει τίποτα. Τις περισσότερες φορές σταματάνε. Όσες φορές έχει τύχει να πλακωθούν στο ξύλο τα έχω αφήσει την ώρα που είναι κουβάρι και μόλις βρώ την κατάλληλη στιγμή τα τραβάω.
Το να πάρεις τον σκύλο στα χέρια δεν ενδείκνυνται. Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να τον βάλεις πίσω από τα πόδια σου για να έχεις φάτσα τον άλλο σκύλο και να είσαι σε καλή θέση για κλοτσια...
 
Καλησπέρα σε όλους. Γράφω εδώ την απορία μου για να μην ανοίγω άλλο θέμα αφού είναι παρεμφερές αυτό που θέλω να ρωτήσω. Πώς αντιμετωπίζω ένα αδέσποτο που έρχεται και πουλάει τσαμπουκά στο σκύλο μου όταν τον βγάζω βόλτα? Αν πάρω σφυρίχτρα θα κάνει κάτι? Τις προάλλες είχε βγάλει η γυναίκα μου το σκύλο βόλτα και επιτέθηκε ένα αδέσποτο στο σκυλί και τον πήρε στην αγκαλιά της και αυτός δεν έφευγε και φώναζε βοήθεια για να του ξεφύγει. Πώς μπορούμε να προστατευτούμε από τέτοιες καταστάσεις?
Βασιλη,ειδα εναν που εχει μια συσκευη που βγαζει υπερηχους που ενοχλει το σκυλια και τα διωχνει..Σημαδευεις μου ειπε το αδεσποτο,πατας και οι υπερηχοι το ενοχλουν και το διωχνουν..Η συσκευη ειναι μεγεθους παλαμης περιπου..Δεν ξερω αν οντως λειτουργει και δεν ειναι μουφα αλλα τον ειδα που το κουβαλαγε οταν ειχε βολτα το επανιελακι του...
 
Βασιλη,ειδα εναν που εχει μια συσκευη που βγαζει υπερηχους που ενοχλει το σκυλια και τα διωχνει..Σημαδευεις μου ειπε το αδεσποτο,πατας και οι υπερηχοι το ενοχλουν και το διωχνουν..Η συσκευη ειναι μεγεθους παλαμης περιπου..Δεν ξερω αν οντως λειτουργει και δεν ειναι μουφα αλλα τον ειδα που το κουβαλαγε οταν ειχε βολτα το επανιελακι του...
Για αυτή την συσκευή μου έχουν πει ότι δεν κάνει κάτι. Μήπως αν έχω τροφή μαζί μου και του δώσω να φύγει?
 
Για αυτή την συσκευή μου έχουν πει ότι δεν κάνει κάτι. Μήπως αν έχω τροφή μαζί μου και του δώσω να φύγει?
Βασιλη,μην τρεξεις να φυγεις!!
Κανε δυο βηματα εναντιον του επιθετικα!
Αν του "βαλεις πλατη"κερδισες!
Κανε πως σκυβεις να πιασεις πετρα....
Σε καμια περιπτωση,ΜΗΝ ΤΡΕΞΕΙΣ!!
 
Κ δυνατή φωνή παίδες, να μην δείχνετε τρομαγμενοι... Πολλές φορές πιάνει... Τουλάχιστον εγώ έχω αποφύγει πολλές φορές τα χειρότερα έτσι... Φωνή κ κίνηση με απειλή προς το μέρος τους...

Βασιλη,μην τρεξεις να φυγεις!!
Κανε δυο βηματα εναντιον του επιθετικα!
Αν του "βαλεις πλατη"κερδισες!
Κανε πως σκυβεις να πιασεις πετρα....
Σε καμια περιπτωση,ΜΗΝ ΤΡΕΞΕΙΣ!!
Συμφωνω με τον Αρη και τον Γιαννη. Δυνατη κραυγη, σκυψιμο για πετρα και πορεια κατα πανω τους. Καλο ειναι κατα τη φιαρκεια της βολτας, να κρατας και ενα καλο παλουκι.
 
Κ δυνατή φωνή παίδες, να μην δείχνετε τρομαγμενοι... Πολλές φορές πιάνει... Τουλάχιστον εγώ έχω αποφύγει πολλές φορές τα χειρότερα έτσι... Φωνή κ κίνηση με απειλή προς το μέρος τους...

Βασιλη,μην τρεξεις να φυγεις!!
Κανε δυο βηματα εναντιον του επιθετικα!
Αν του "βαλεις πλατη"κερδισες!
Κανε πως σκυβεις να πιασεις πετρα....
Σε καμια περιπτωση,ΜΗΝ ΤΡΕΞΕΙΣ!!

Συμφωνω με τον Αρη και τον Γιαννη. Δυνατη κραυγη, σκυψιμο για πετρα και πορεια κατα πανω τους. Καλο ειναι κατα τη φιαρκεια της βολτας, να κρατας και ενα καλο παλουκι.

Σας ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον. Έχω δύο θέματα σε αυτά που μου λέτε. Πρώτον ότι ο σκύλος μου είναι πολύ τσαμπουκάς και μουντέρνει με σκοπό να δαγκώσει σε τέτοιες περιπτώσεις. Δεύτερον, εγώ με κάποιον τρόπο θα κάνω αυτά που μου λέτε, την γυναίκα μου να δω πως θα την βοηθήσω να τα κάνει και εκείνη. Δυστυχώς δουλεύουμε διαφορετικές ώρες και δεν γίνεται να βγάζω μόνο εγώ το σκυλί βόλτα αλλιώς θα το έκανα για να την προστατέψω με αυτόν τον τρόπο.
 
Σας ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον. Έχω δύο θέματα σε αυτά που μου λέτε. Πρώτον ότι ο σκύλος μου είναι πολύ τσαμπουκάς και μουντέρνει με σκοπό να δαγκώσει σε τέτοιες περιπτώσεις. Δεύτερον, εγώ με κάποιον τρόπο θα κάνω αυτά που μου λέτε, την γυναίκα μου να δω πως θα την βοηθήσω να τα κάνει και εκείνη. Δυστυχώς δουλεύουμε διαφορετικές ώρες και δεν γίνεται να βγάζω μόνο εγώ το σκυλί βόλτα αλλιώς θα το έκανα για να την προστατέψω με αυτόν τον τρόπο.
Βασιλη προσπαθησε να τον μαθεις στην βολτα να στεκεται πισω σου και οχι να βγαινει μπροστα σου και να σε σε τραβαει με το λουρι
Αυτο εχει πολλα θετικα τον γλιτωνεις απο φαγωμα δηλητηριου αλλα και απο καυγαδες με αλλα σκυλια ;)
 
@Vasilis τι ράτσα είναι?
Ημίαιμο είναι. Είχαν παρατήσει τα κουτάβια στα σκουπίδια και πήρε ένα η πεθερά μου. Εγώ το πήρα πριν λίγους μήνες σπίτι σε ηλικία 5.5 ετών. Φυσικά δεν έχει ούτε την βασική εκπαίδευση και είναι δύσκολος σκύλος. Προσπαθώ να τον εκπαιδεύσω αλλά με γράφει κανονικά...
 
με την πεθερά σου έβγαινε συχνά βόλτες? Τώρα το βγάζεις κάθε μέρα? γενικότερα είναι φοβιτσιάρης? άσχετα αν κάνει τον τσαμπουκά έξω...
 
Ημίαιμο είναι. Είχαν παρατήσει τα κουτάβια στα σκουπίδια και πήρε ένα η πεθερά μου. Εγώ το πήρα πριν λίγους μήνες σπίτι σε ηλικία 5.5 ετών. Φυσικά δεν έχει ούτε την βασική εκπαίδευση και είναι δύσκολος σκύλος. Προσπαθώ να τον εκπαιδεύσω αλλά με γράφει κανονικά...
Αγοραζεις μικρο λουρι απο αυτα που εχουν στα πιτ μπουλ τον κρατας γερα και καθε φορα που παει να σε τραβηξει
τον τραβας αποτομα πισω και με αγρια φωνη του δινεις καταλαβει οτι πρεπει να ειναι πισω σου
Αυτο πρεπει να το επαναλαμβανεις συνεχεια καθε φορα που βγαινει βολτα
Με τον καιρο θα στρωσει αλλα θελει δουλεια και υπομονη
 
με την πεθερά σου έβγαινε συχνά βόλτες? Τώρα το βγάζεις κάθε μέρα? γενικότερα είναι φοβιτσιάρης? άσχετα αν κάνει τον τσαμπουκά έξω...
Γιώργο καθημερινά 2 φορές βολτά και ήταν ελεύθερος στον κήπο τις υπόλοιπες ώρες...Τώρα λόγω δουλειάς τον βγάζω πρωί και βράδυ βόλτα τις καθημερινές και 3 φορές το ΣΚ. Όχι δεν είναι φοβιτσιάρης...
 
Back
Top