Τρόποι αντιμετώπισης τσοπανόσκυλων

Φιλος που κηνηγουσαμε μαζι σε μια περιοχη μου ειπε οτι απο καποια βηλα εδω κοντα ειχαν κοψει 2 ροτβαιλερ και τριγηρνουσαν ελευθερα .Και του απαντισα οτι αν ερθουν πανο μου εχω και εγω μαζι μου ροτβαιλ.και τα 2 γερμανικα ειναι.Αντε ρε με τους τιπους αυτους αφινουν τα σκιλια ελευθερα νομιζουν οτι ειναι στο τσιφλικι του πατερα τους ηφηση?? Βαλτους φιμοτρο ρε λεβεντακομου γιατι οταν αυτο μου γαυγιζει και εσει γελας ε!!!!! Θες ξηλο.!!!!!!
 
Εχω βιωσει πολλες φορες δυσκολες καταστασεις. Παρολιγο να πνιξουν σκυλι μας, επιθεση κτλ.
Η χειρότερη μου ηταν οταν ημουν μοναχος μου και με περικυκλωσαν περιπου 12 με 15 τσομπανιαρικα. Οι φωνες μου ματαιες, καθως το ενα επαιρνε θάρρος απο το αλλο. Ειχα ξελαρυγγιαστει και η φωνη μου ειχε γινει βραχνη. Εριχνα στον αερα, αλλά τίποτα. Εριχνα χαμηλωμενα πανω απο τα κεφαλια τους, πιγαιναν πισω αλλα ξανα έρχονταν. Αγανακτησα και έβαλα δυο μολυβια. Κρατιωμουν με πολυ δυσκολία. Σημαδευω το μεγαλυτερο που ηταν πιο κοντα και αφριζε απο το γαυγισμα. Με ειχε γυρισει το μυαλό μιας και ημουν εκει τουλαχιστον 20 λεπτα.
Ξαφνικα βλεπω τον καριολη που τα ειχε να σφυριζει και νατα μαζεύει προς αυτον.
Μου φωναζει αν ειμαι καλα και μου λέει αν τα βλεπεις να κανουν ετσι, ριχνε στον αερα.
Του κατεβάζω 2 @@@ ανοιγω το οπλο και του λεω; τα βλεπεις; την επομενη θα μείνεις χωρις σκυλια.
Πραγματικα την απελπισία και την αγανακτηση εκεινης της μερας δεν την εχω ξανανοιωσει.
Ακρη δε βγαζεις, αλλα εκεινη την μερα εφτασα σε τετοιο σημειο που θα τα σκοτωνα ειλικρινά!
 
Εχω βιωσει πολλες φορες δυσκολες καταστασεις. Παρολιγο να πνιξουν σκυλι μας, επιθεση κτλ.
Η χειρότερη μου ηταν οταν ημουν μοναχος μου και με περικυκλωσαν περιπου 12 με 15 τσομπανιαρικα. Οι φωνες μου ματαιες, καθως το ενα επαιρνε θάρρος απο το αλλο. Ειχα ξελαρυγγιαστει και η φωνη μου ειχε γινει βραχνη. Εριχνα στον αερα, αλλά τίποτα. Εριχνα χαμηλωμενα πανω απο τα κεφαλια τους, πιγαιναν πισω αλλα ξανα έρχονταν. Αγανακτησα και έβαλα δυο μολυβια. Κρατιωμουν με πολυ δυσκολία. Σημαδευω το μεγαλυτερο που ηταν πιο κοντα και αφριζε απο το γαυγισμα. Με ειχε γυρισει το μυαλό μιας και ημουν εκει τουλαχιστον 20 λεπτα.
Ξαφνικα βλεπω τον καριολη που τα ειχε να σφυριζει και νατα μαζεύει προς αυτον.
Μου φωναζει αν ειμαι καλα και μου λέει αν τα βλεπεις να κανουν ετσι, ριχνε στον αερα.
Του κατεβάζω 2 @@@ ανοιγω το οπλο και του λεω; τα βλεπεις; την επομενη θα μείνεις χωρις σκυλια.
Πραγματικα την απελπισία και την αγανακτηση εκεινης της μερας δεν την εχω ξανανοιωσει.
Ακρη δε βγαζεις, αλλα εκεινη την μερα εφτασα σε τετοιο σημειο που θα τα σκοτωνα ειλικρινά!
Τηχερος ειναι ...αν ειμουν εγω θα ειχε μηνη σιγουρα χωρις σκιλια και δοντια.
 
Τηχερος ειναι ...αν ειμουν εγω θα ειχε μηνη σιγουρα χωρις σκιλια και δοντια.
Φετος του σκοτωσαν ενα εμαθα.
Θα ειμαι ειλικρινής. Πολυ το χαρηκα για τον συγκεκριμενο.
Υπαρχουν κτηνοτροφοι παντως που ειναι σε αυτο το θεμα πολυ εξηγημενοι. Δεν τους βαζω στο ιδιο σακι.
 
Εγώ νομίζω ότι όλες αυτές οι συμβουλές είναι χρήσιμες αλλά η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. Εμένα μία φορά που μου έχει τύχει και για καλή μου τύχη ήμουν κοντά, βλέπω το τσοπανόσκυλο να τρέχει προς την σκύλα μου και εκείνη, επειδή ήταν χρονιάρα και είχε και το παιχνίδι στο μυαλό της, πήγε κατά εκεί να παίξουν. Της πέφτει απάνω το τσοπανόσκυλο, φέρνουν κάτι τούμπες, πάει να την δαγκωσει και πυροβολάω στον αέρα. Ευτυχώς έφυγε αμέσως το τσοπανόσκυλο και η δικιά μου γύρισε σε εμένα.
 
δύσκολη κατάσταση με τα αδέσποτα κ τα τσοπανόσκυλα κ δύσκολα βγαίνει άκρη αν σου επιτεθούν μπορεί να βρεθείς κ φταιχτεις κ να σου έχουν επιτεθεί.
φίλος που κάνει ποδηλασία μου είπε οτι υπάρχει συσκευή που βγάζει ηχητική συχνότητα που τα τρέπει σε φύγει,λέω να το δοκιμάσω γιατί με τι μηχανή τυχαίνει συχνά στο κυνήγι προς το παρόν δεν έχω βρεθεί σε δύσκολη θέση
 
φιλαρακια διαβαζω αυτες της μερες τα σχωλιασας και συνφωνο απωλυτωςςςςς,,,,,,,,αντε γιατι πωλη αερα πηρανε και μερικη τσομπαναρεηηηη και κανανε το βουνο τσιφλικιτουςςςςς,,,με κατι σκυλια ψωρα απο πανω μεχρι κατω τα ταιζουνε ωμα κρεατα απο τα κρεωπολεια αμβωλιαστα σχεδων ολαααααα,,,,,,,,,,,κτλ,,,,,,,,,,παντως εχω ερθη πωλες φωρες τετατετ με τσομπανοσκηλα αλα ευτηχως μωλις με ειδανε δεν πλυσιασανε,,,αλα αμα βρεθω σε δυσκωλη δεσηηηη μια τουφεκια στον αερα και μετα στο ψαχνωωωωω,,δηλ,οι νομη ειναι μωνο για τα κυνηγωσκιλα και οχι για τους τσομπανιδες;;;.hair. αντε τωρα μεσημεριατηκααααααα.sex hard. που θελουνεεε.sarcastic.
 
αυτο που εχω κανει εγω κ δουλευει( τουλαχιστον σε αδεσποτα)ειναι να σκυβεις κ να κανεις οτι πιανεις μια πετρα αλλα με ζωηρες κινησεις.μου το εχει πει αυτο το κολπο φιλος που ειχε εκπαιδευτει στα ΕΚΑΜ;)

Όντως, πιάνει στις περισσότερες των περιπτώσεων, αλλά μία στις δέκα που δεν θα πιάσει, ο σκύλος θα θα τρέξει ακόμα πιο μαινόμενος κατά πάνω μας, με ακόμα χειρότερες προθέσεις (παθών και με τα σημάδια να μου το θυμίζουν από το 2003 ανελλιπώς).
 
Όντως, πιάνει στις περισσότερες των περιπτώσεων, αλλά μία στις δέκα που δεν θα πιάσει, ο σκύλος θα θα τρέξει ακόμα πιο μαινόμενος κατά πάνω μας, με ακόμα χειρότερες προθέσεις (παθών και με τα σημάδια να μου το θυμίζουν από το 2003 ανελλιπώς).
καπου κοντα θα εχουμε κ το οπλο;)
 
Όντως, πιάνει στις περισσότερες των περιπτώσεων, αλλά μία στις δέκα που δεν θα πιάσει, ο σκύλος θα θα τρέξει ακόμα πιο μαινόμενος κατά πάνω μας, με ακόμα χειρότερες προθέσεις (παθών και με τα σημάδια να μου το θυμίζουν από το 2003 ανελλιπώς).

Τί είπες τώρα !!! Και πώς το έκανες να σε αφήσει ?
 
Όντως, πιάνει στις περισσότερες των περιπτώσεων, αλλά μία στις δέκα που δεν θα πιάσει, ο σκύλος θα θα τρέξει ακόμα πιο μαινόμενος κατά πάνω μας, με ακόμα χειρότερες προθέσεις (παθών και με τα σημάδια να μου το θυμίζουν από το 2003 ανελλιπώς).
ουάου .fff.
 
Οδηγούσα τη μηχανή στη Νότια Πίνδο σ' ένα χωματόδρομο λίγο φαρδύτερο από τη μοτοσυκλέτα και σε κάποια ανύποπτη στιγμή πετάχτηκε μπροστά μου γαβγίζοντας και κλείνοντάς μου το δρόμο,σε απόσταση περίπου 50 μέτρων. Ξεκαβάλησα και πήγα να κάνω πως πετάω πέτρα για να τρομάξει, όπως είχα ξανακάνει περίπου άλλες 10 φορές στο ίδιο ταξείδι, και απλώς το εξαγρίωσα. Μην μπορώντας να κάνω πίσω, πρόλαβα ίσα-ίσα να ανέβω στη μηχανή και να ξεκινήσω (ευτυχώς δεν την είχα σβήσει...) και έτρεξα υποχρεωτικά κατά επάνω του, όμως πρόλαβε και μ' άρπαξε το πόδι.
 
Πριν δυο χρόνια ένας φίλος μου ανέβηκε σε ενα λοφίσκο να μαζέψει χόρτα και τον περικύκλωσαν 7 γερμανικά ποιμενικά ....Δεν τον πηραξαν αλλά ακόμη του λέω να πάμε για χόρτα και τρέμει χε χε χε .sarcastic.
.sarcastic.
Εμένα μια φορά μου είχε επιτεθεί ενα λυκόσκυλο ενος γείτονα το άρχισα στις κλωτσιές και έφυγε τρέχοντας . Νομίζω οτι το βασικό είναι να μην δείξεις οτι φοβάσαι ...
 
Είμαι σε βουνό της Ηπείρου και σταματώ το αμάξι να χαιρετήσω γερόντισσα κτηνοτρόφο, μάνα καλού μου φίλου....
Έρχεται από το χωράφι ασθμαίνοντας το τσοπανόσκυλό της (με γνωρίζει το ζωντανό αλλά δεν έχουμε θάρρητα μεταξύ μας).
Αφού κόντεψε να μπει από το παράθυρο, μετά πήγε στη πίσω μεριά και δάγκωσε τον πλαστικό προφυλακτήρα και δεν τον άφηνε !.........ήταν λίγο..τρομακτικό το γεγονός .buy.
 
Είμαι σε βουνό της Ηπείρου και σταματώ το αμάξι να χαιρετήσω γερόντισσα κτηνοτρόφο, μάνα καλού μου φίλου....
Έρχεται από το χωράφι ασθμαίνοντας το τσοπανόσκυλό της (με γνωρίζει το ζωντανό αλλά δεν έχουμε θάρρητα μεταξύ μας).
Αφού κόντεψε να μπει από το παράθυρο, μετά πήγε στη πίσω μεριά και δάγκωσε τον πλαστικό προφυλακτήρα και δεν τον άφηνε !.........ήταν λίγο..τρομακτικό το γεγονός .buy.
Αυτο το εχω ζησει στο Λυγουριο δαγκωναν μεχρι και τα λαστιχα .sarcastic..sarcastic.
Τα κυνηγαγε ο Γιωργης ο Τσοπανης με την βιτσα γιατι μας ηξερε και δεν μας αφηναν να κατεβουμε απο το αμαξι
αλλα αυτα δεν επερναν χαμπαρι ντουγρου στο Νιβα
Η πλακα ηταν ενας μαυρος σκυλος που ειχε τον ελεγε αραπη θηριο το ατιμο
αυτος αγριευε και στον ιδιο τον Γιωργη
Μου αγριευεις παλιορεταλι του ελεγε
ελα το μεσημερι να σε ταισω και θα φας πιτουρο μεχρι να στουμπωσεις .sarcastic..sarcastic.
 
Back
Top