Τραβέρσες χωρίς προσκόπευση

μπορείς να "σταματησεις" πάνω στο στοχο οταν αυτός εχει τροχια στην ιδια ευθεια με την καννη
Δεν περιγραφεις καλα αυτο που κανεις γιατί εαν το έκανες πανω από τα 15 μετρα ούτε πουπουλο δεν θα επαιρνες. Η προσκοπευση εμπεριεχει το χρονο εντολής πατηματος σκανδαλης + χρόνο πατημα σκανδαλης + χρονο να φτασουν τα σκαγια από το οπλο στο θηραμα. (ακριβως όπως φρεναρουμε οταν οδηγούμε)

Γιαυτό ο καθενας εχει διαφορετική προσκοπευση. Οι 2 πρωτοι χρονοι διαφερουν αναλογα την φυσικη κατασταση του σκοπευτή ο 3ος είναι σχεδον ο ιδιος για όλους. Γιαυτο μην ψαχνετε τόσο τις ταχυτητες στα σκαγια, ψαχτε τις δικες σας ταχυτητες. Ας με διορθωσει καποιος αν κατι λεω λαθος.
 
Last edited:
Και στο καρτερι μια χαρα τα παω Βασιλη ειμαι αρκετα ευχαριστημενος για τα δικα μου δεδομενα(Αυτοδιδακτος με οτι αυτο συνεπαγεται..)κ δεν μπορω αλλα κ θελω να αλλαξω τροπο σκοπευσης..
Να μαθω ηθελα το πως κ το γιατι κ μου εδωσαν καποιες απαντησεις τα παιδια πιο πανω κ σιγουρα εχουν δικιο..


Παντα διοφθαλμα ριχνω..
Φίλε μου πιστεύω ότι είσαι στον σωστό δρόμο
Από την στιγμή που λές ότι εστιάζεις και παγώνεις το θήραμα και το αποτέλεσμα δεξιά ΚΑΙ αριστερα είναι θετικό ,είσαι πένα.
Απλώς δεν μπορείς να καταλάβεις πόσο μπροστά είναι το όπλο σου.(το σίγουρο είναι ότι είναι μπροστά είτε σταματάς την κίνηση είτε όχι)
Αυτό θα το καταλάβεις μόνο με κάμερα όπως είπαν παραπάνω.
Συνέχισε έτσι και μην μπερδεύεις τον εαυτό σου.
 
Να ξεκολλήσω;;;;; για τον πατέρα μου μίλησα φίλε. Όχι για εμένα κ για τον κόσμο. Δεν μπορούν να διαννοηθουν οι παλιοί ότι ρίχνουμε κινούμενοι
Συνεχίζεις να μιλάς για κάτι που δεν ειπώθηκε εδώ μέσα....:). Δεν σου είπε κανένας ότι έχεις άδικο. Όντως υπάρχει αυτός ο τρόπος και καμιά φορά συμβαίνει να βγαίνουμε πολύ μπροστά και υποσυνείδητα να σταματάμε ώστε να μικρήνει η προσκόπευση!
 
Να ξεκολλήσω;;;;; για τον πατέρα μου μίλησα φίλε. Όχι για εμένα κ για τον κόσμο. Δεν μπορούν να διαννοηθουν οι παλιοί ότι πρέπει να ρίχνουμε κινούμενοι
Δεν σου είπα ότι είσαι ακυρος.
Εδώ το παιδί λέει ότι τουφεκάει τσιχλα τραβέρσα 35μέτρα και δεν βάζει προσκόπευση.
 
Δεν σου είπα ότι είσαι ακυρος.
Εδώ το παιδί λέει ότι τουφεκάει τσιχλα τραβέρσα 35μέτρα και δεν βάζει προσκόπευση.
Εκεί απλά βάζω την κάνη όπου νομίζω κ πατάω έγραψε, αγαπητοι Αλεπουδιαρη κ Chevy. Ρίχνει με spot shooting δηλαδή. Διαβάστε αναλυτικά πως τελειώνει το κείμενο
 
Εκεί απλά βάζω την κάνη όπου νομίζω κ πατάω έγραψε, αγαπητοι Αλεπουδιαρη κ Chevy. Ρίχνει με spot shooting δηλαδή. Διαβάστε αναλυτικά πως τελειώνει το κείμενο
Στην δευτερη περιπτωση στα γρηγορα φτερωτα τρυγονι κλπ..
Στην πρωτη περιπτωση τσιχλες κλπ βαζω πανω στον στοχο κ παταω..αλλα απο οτι καταλαβα τωρα με τα ποστ των φιλων,προφανως βαζω προσκοπευση χωρις να το ξερω..
 
Στην δευτερη περιπτωση στα γρηγορα φτερωτα τρυγονι κλπ..
Στην πρωτη περιπτωση τσιχλες κλπ βαζω πανω στον στοχο κ παταω..αλλα απο οτι καταλαβα τωρα με τα ποστ των φιλων,προφανως βαζω προσκοπευση χωρις να το ξερω..
Και αν κάνεις όπως και σωστά λέει ο Δημήτρης spot shooting ,είναι μεγάλη.
Καμερούλα και θα δείς τρέλες...
 
Στην δευτερη περιπτωση στα γρηγορα φτερωτα τρυγονι κλπ..
Στην πρωτη περιπτωση τσιχλες κλπ βαζω πανω στον στοχο κ παταω..αλλα απο οτι καταλαβα τωρα με τα ποστ των φιλων,προφανως βαζω προσκοπευση χωρις να το ξερω..
Ακριβώς Τάσο .απλά το κάνεις ενστικτωδώς και δε το καταλαβαίνεις.αν σταματήσεις τ όπλο σε κινούμενο στόχο πραγματικά δεν θα έπαιρνες κανένα θηραμα γιατί θα έμενες πισω
 
Από την στιγμή που λές ότι εστιάζεις και παγώνεις το θήραμα και το αποτέλεσμα δεξιά ΚΑΙ αριστερα είναι θετικό
Ετσι ακριβως..

Απλώς δεν μπορείς να καταλάβεις πόσο μπροστά είναι το όπλο σου.(το σίγουρο είναι ότι είναι μπροστά είτε σταματάς την κίνηση είτε όχι)
Σωστος..

Συνέχισε έτσι και μην μπερδεύεις τον εαυτό σου.
Δεν εχω σκοπο να το αλλαξω..ειμαι ικανοποιημενος..εστω κ αν φαινομενικα ειμαι λαθος..
Απλα απορουσα ολα αυτα τα χρονια πως γινεται να εχω επαναλαμβανομενες επιτυχιες χωρις να βαζω προσκοπευση....λεω πως γινεται το θηραμα να μην περναει μπροστα απο τα σκαγια..αλλα τελικα προσκοπευση εβαζα κ μαλιστα μεγαλη απο οτι φαινεται......
Θα μου πεις τι το ψαχνεις αφου εχεις επιτυχιες,σκοπευε οπως ξερεις..
Το θεμα ειναι οτι αν ρωτησεις καποιον που γνωσιζει πως πηρε ενα θηραμα κ τι προσκοπευση εβαλε θα ξερει να απαντησει..αν ρωτησεις εμενα θα σου πω "σηκωσα,επωμισα κ πατησα" τιποτα αλλο..
Πιστευω με καταλαβενεις..
 
Ετσι ακριβως..


Σωστος..


Δεν εχω σκοπο να το αλλαξω..ειμαι ικανοποιημενος..εστω κ αν φαινομενικα ειμαι λαθος..
Απλα απορουσα ολα αυτα τα χρονια πως γινεται να εχω επαναλαμβανομενες επιτυχιες χωρις να βαζω προσκοπευση....λεω πως γινεται το θηραμα να μην περναει μπροστα απο τα σκαγια..αλλα τελικα προσκοπευση εβαζα κ μαλιστα μεγαλη απο οτι φαινεται......
Θα μου πεις τι το ψαχνεις αφου εχεις επιτυχιες,σκοπευε οπως ξερεις..
Το θεμα ειναι οτι αν ρωτησεις καποιον που γνωσιζει πως πηρε ενα θηραμα κ τι προσκοπευση εβαλε θα ξερει να απαντησει..αν ρωτησεις εμενα θα σου πω "σηκωσα,επωμισα κ πατησα" τιποτα αλλο..
Πιστευω με καταλαβενεις..
Για εμένα κανένας δεν μπορεί να σου απαντήσει πόσο προσκόπευση βάζει ακριβώς.
Και όσους ακούς του τύπου(του έβαλα 0.50 1,2,5μέτρα μπροστά ..)είναι ο ορισμός της λέξης ΠΕΡΙΠΟΥ.
 
Τασο απαντας μονος σου στο ερωτημα σου, "αν αστοχησω ....σερνω το τουφεκι στην πορεια κλπ".
Το ιδιο κανεις και στην πρωτη τουφεκια, απλα, δεν το νοιωθεις. Επιτυχια χωρις κινηση δεν γινεται..
Υποθετω οτι τουφεκας πολλα χρονια με το ιδιο οπλο, αρα γνωριζεστε καλα, ειναι πολυ σημαντικο αυτο.
Κανε οτι εκανες παντα, μια χαρα σε βρισκω!!!
 
Εμένα κανείς δν μου έδιξε....Η μόνη μουρμούρα του συγχωρεμένου του πατέρα μου ήταν: " Ρε Κώστα τη σου είπα......Όχι αριστερά το όπλο".... .sarcastic.
Έτσι από εντελώς μικρός που έπιασα καραμπίνα η συνήθειά μου ήταν σε τραβερσάτο θήραμα να επομίζω ακριβώς μπροστά στη μύτη του θηράματος (πάντα κοινούμενος) και με ένα "ΤΑΚ" ξεπεταγόμουν πιο μπροστά του ακόμη και τότε πυροδοτούσα.....ακόμη έτσι ρίχνω.....επιτυχίες δν έχω φυσικά 100% (π.χ. θέλω κοντάκι) αλλά ένα 75% θα έλεγα πως είμαι....(το θήραμα αν κινείται προς δεξιά μου τότε κατά 90% έχει πέσει)....είμαι left man...;)
 
Παρελειψα να πω οτι δεν κοιταω καννες,ριγες,ακιδες την στιγμη του πυροβολισμου..αρα λοιπον η καννη ισως να πεταγετε πιο μπροστα χωρις να το ξερω..κ τα δυο ματια ειναι λειζερ πανω στον στοχο..ολα γινονται αυθορμητα κ γρηγορα..
Ισως αυτος ο στιγμιαιος αυθορμητισμος κ οχι το "σιγουρεμα της τουφεκιας" να με φερνει στην επιτυχια..πολλες φορες το πρωτο κανει ζημια κ φερνει αντιθετα αποτελεσματα..
Σκεφτομαι να κανω καποιες επωμισεις σε κινητο στοχο χωρις φυσιγγι..με το "κλικ" της σκανδαλης κ κοιταζοντας τον στοχο ισως καταλαβω τι ακριβως συμβαινει...θα δω κ αν εχει περασει ο στοχος μπροστα..





Εμένα κανείς δν μου έδιξε....Η μόνη μουρμούρα του συγχωρεμένου του πατέρα μου ήταν: " Ρε Κώστα τη σου είπα......Όχι αριστερά το όπλο".... .sarcastic.
Έτσι από εντελώς μικρός που έπιασα καραμπίνα η συνήθειά μου ήταν σε τραβερσάτο θήραμα να επομίζω ακριβώς μπροστά στη μύτη του θηράματος (πάντα κοινούμενος) και με ένα "ΤΑΚ" ξεπεταγόμουν πιο μπροστά του ακόμη και τότε πυροδοτούσα.....ακόμη έτσι ρίχνω.....επιτυχίες δν έχω φυσικά 100% (π.χ. θέλω κοντάκι) αλλά ένα 75% θα έλεγα πως είμαι....(το θήραμα αν κινείται προς δεξιά μου τότε κατά 90% έχει πέσει)....είμαι left man...;)
Μια χαρα εισαι Κωστα..οπως βολευεται ο καθενας...10 "καλους κυνηγους" να παρεις κ να τους βαλεις στην σειρα ειναι αδυνατον να ριχνουν ολοι το ιδιο..
 
Ο σωστος τιτλος ειναι τραβερσες με υποσυνειδητη προσκοπευση...η ενστικτο απλα! Εχεις μάθει καλα το οπλο σου, ξερεις την "ρουτινα" που "πιανει", την επαναλαμβανεις ενστικτωδώς και πεφτει η τραβερσα!
Παρεπιπτόντως θεωρω ένα κυνήγι με 1:2 (θηραματα:φυσιγγια) ΠΟΛΥ επιτυχημένο...τωρα αμα εκανα 75% θα κερνουσα το φορουμ προβατινα στα καρβουνα!
 
Back
Top