Τραβέρσες χωρίς προσκόπευση

Μαθαίνουμε καινούρια πράγματα, προσκόπευση που δεν γίνεται αντιληπτή!
Δεν το έχω διαβάσει, ούτε βιώσει ποτέ.
Μήπως όμως όλα αυτά γίνονται το πολύ μέχρι τα 20 μέτρα;
 
Τάσο τώρα αρχίζω να καταλαβαίνω τι εννοείς!επικετρωνεσαι πάνω στο θηραμα τόσο δυνατά και πατάς όταν στον πει το υποσυνείδητο!οταν ξεκινούσα τα μαθήματα μου το είχε πει ο τοτε δάσκαλος και ναι έβλεπα επιτυχίες όταν ήμουν καλά εστιασμένος και σε αποστάσεις πάνω των 30 μέτρων!Απαιτει φοβερή εστίαση που δεν θα σπάσει για να μπορέσεις να έχεις επιτυχία με αυτόν τον τρόπο σε θηραματα μέχρι 20 μέτρα είναι πιο εύκολο να εφαρμοστεί!
 
Αο συγχωρεμένος ο Knapp τρομερός σκοπευτής επίδειξης. Έπρεπε να ανεβάσεις τον Testa ρε Γιώργο που είναι πιο trendy. Αλλά ειλικρινά τι σχέση έχει ένας σκοπευτής επίδειξης που εκπαιδεύεται όλη του τη ζωή , κάθε μέρα κ όλη μέρα να σπάει έτσι κ μόνο έτσι όσο πιό πολλά δισκάκια πριν πέσουν στη γη, με αυτά που έγραψα δεν μπορώ να καταλάβω. Μια παρατήρηση. Δεν κάνουμε διαγωνισμό γνώσεων. Ο καθένας έχει την δική του. Κ ο καθένας παίρνει τον δρόμο του. Ειδικά η σκοποβολή είναι αμείλικτη. Στο φινάλε κρίνεται οποίος έχει πάρει τον σωστό δρόμο

φίλε Δημήτρη , εννοείται ότι δεν υπάρχει καμμία αντιπαράθεση γνώσεων. Απλά όλοι μας προσπαθούμε με ότι καταλαβαίνει ο καθένας να βοηθήσουμε ο ένας τον άλλον.

Αυτό που εγώ θέλω να πω , είναι ότι ναι το σωστό κοντάκι μπορεί να βοηθήσει όσους ( την μεγάλη δλδ πλειονότητα από εμάς , τους κοινούς μέτριους σκοπευτές ) σκοπεύουμε με τεχνικές.

Όμως όσοι έχουν φτάσει ( ο KNAPP είναι ένα ακραίο παράδειγμα ) στο επίπεδο να ρίχνουν χωρίς σκέψη χωρίς τεχνική αλλά μόνο με το υποσυνείδητο , δεν έχουν ανάγκη το κοντάκι . Και ο αείμνηστος KNAPP είναι παράδειγμα όχι όταν σπάει πολλά πιατάκια , αλλά όταν ρίχνα από την μέση , ανάποδα , πάνω από το κεφάλι κλπ.

Ο πατέρας μου είναι 87 ετών και μόλις φέτος σταμάτησε το κυνήγι . Κυνηγάει από 12 χρονών όταν είχε φτιάξει ένα όπλο μόνος του.
Όταν τον ρώταγα , ρε πατέρα πως ρίχνεις για πες μου την τεχνική σου , μου έλεγε.
Τι πως ρίχνω , σηκώνω το ντουφέκι και ρίχνω.
Και όταν εγώ του έλεγα για κοντάκια για προσκοπεύσεις για τεχνικές κλπ. με κοίταγε λίγο απορημένος και μου έλεγε.
Δεν ξέρω αυτά είναι νέα κόλπα , εμείς σηκώναμε το όπλο και ρίχναμε. Και περιττό βέβαια να σου πω ότι τον έχω δει να κάνει τουφεκιές που όλοι τρίβαμε τα μάτια μας.

Άντε λοιπόν εσύ να του πει΄ς για σωστό κοντάκι

ΟΚ. είναι σημαντικό το σωστό κοντάκι , αλλά εμείς το έχουμε τερματίσει με αυτό.

Πάντα φιλικά και συναδελφικά και χωρίς να θεωρώ αυτά που λέω ότι είναι οπωσδήποτε σωστά , απλά εγώ αυτά πιστεύω.
 
Μαθαίνουμε καινούρια πράγματα, προσκόπευση που δεν γίνεται αντιληπτή!
Δεν το έχω διαβάσει, ούτε βιώσει ποτέ.
Μήπως όμως όλα αυτά γίνονται το πολύ μέχρι τα 20 μέτρα;

Νομιζω οτι κατι σου ειπα κ αρνησε να το καταλαβεις,και εξακολουθεις να πιστευεις κ να λες τα ιδια..
Σου λεω κατηγορηματικα ΟΧΙ ΟΧΙ ΟΧΙ,
Οι βολες ΔΕΝ ΔΕΝ ΔΕΝ ειναι μεχρι τα 20μ..
20 χρονια ριχνω με τον ιδιο τον ιδιο τροπο..
Μια φορα ακομα:Τα ματια βρισκονται στο θηραμα,με την περιφεριακη οραση δεν ελεγχω ουτε ριγες ουτε τιποτα..
Η αισθηση που μου δινεται ειναι οτι βρισκομαι πανω στο θηραμα..
Ολα γινονται γρηγορα κ "αυτοματα" καθε φορα..δεν υπαρχει καμια τεχνικη..
Και κατι ακομα:
Ισως ενας που εχει ξεκινησει απο την αρχη να σκοπευει σωστα στο κυνηγι να αρνειται να πιστεψει οτι χωρις της τρεις(αν δεν κανω λαθος) τεχνικες σκοπευσης δεν προκειται να υπαρξει θετικο αποτελεσμα..αυτο ειναι μεγαλο λαθος..στο κυνηγι τουλαχιστον..









Τάσο τώρα αρχίζω να καταλαβαίνω τι εννοείς!επικετρωνεσαι πάνω στο θηραμα τόσο δυνατά και πατάς όταν στον πει το υποσυνείδητο
Αυτο ρε Ηλια....
Απαιτει φοβερη εστιαση που δεν θα σπάσει για να μπορέσεις να έχεις επιτυχία
Αυτο που λεω..ΜΑΤΙΑ ΜΟΝΟ ΣΤΟΝ ΣΤΟΧΟ
 
Last edited:
Ρε κολλημα..
Νομιζω οτι κατι σου ειπα κ αρνησε να το καταλαβεις,και εξακολουθεις να πιστευεις κ να λες τα ιδια..
Σου λεω κατηγορηματικα ΟΧΙ ΟΧΙ ΟΧΙ,
Οι βολες ΔΕΝ ΔΕΝ ΔΕΝ ειναι μεχρι τα 20μ..
20 χρονια ριχνω με τον ιδιο τον ιδιο τροπο..
Μια φορα ακομα:Τα ματια βρισκονται στο θηραμα,με την περιφεριακη οραση δεν ελεγχω ουτε ριγες ουτε τιποτα..
Η αισθηση που μου δινεται ειναι οτι βρισκομαι πανω στο θηραμα..
Ολα γινονται γρηγορα κ "αυτοματα" καθε φορα..δεν υπαρχει καμια τεχνικη..
Και κατι ακομα:
Ισως ενας που εχει ξεκινησει απο την αρχη να σκοπευει σωστα στο κυνηγι να αρνειται να πιστεψει οτι χωρις της τρεις(αν δεν κανω λαθος) τεχνικες σκοπευσης δεν προκειται να υπαρξει θετικο αποτελεσμα..αυτο ειναι μεγαλο λαθος..στο κυνηγι τουλαχιστον..










Αυτο ρε Ηλια....

Αυτο που λεω..ΜΑΤΙΑ ΜΟΝΟ ΣΤΟΝ ΣΤΟΧΟ
Έλα ρε Τάσο δεν κατάλαβες τόσα χρόνια τι παίζει? Είπες και για τα μέτρα και για μπερετα και μπήκες στο στόχαστρο της οπτιμα τωρα.sarcastic.
Κατά τα άλλα άλλοι είναι οι κολλημένοι .my man.
 
Έλα ρε Τάσο δεν κατάλαβες τόσα χρόνια τι παίζει? Είπες και για τα μέτρα και για μπερετα και μπήκες στο στόχαστρο της οπτιμα τωρα.sarcastic.
Κατά τα άλλα άλλοι είναι οι κολλημένοι .my man.
Κατσε κ θα δεις που καποιοι θα μου ξαναγραψουν οτι τον παρεξηγησα παλι....sarcastic. .sarcastic.
Ρε μπας κ εχει κανενα αξιωμα εδω μεσα κ δεν το ξερω??
Αν ειναι να μην λεω την γνωμη μου αλλα να του λεω σε ολα ναι... .sarcastic.
 
Last edited:
Τάσο, ας τα πάρουμε από την αρχή.
Καταρχήν προσπάθησε να μείνεις ήρεμος.
Μου ζήτησες να μην ξανασχοληθώ μαζί σου γιατί θεώρησες το αρχικό μου μνμ ειρωνικό, προσβλητικό, επειδή σε ρώτησα αν βαράς στο φτερό μετά τα 20 μέτρα.
Σεβάστηκα αυτό που μου ζήτησες και δεν ξανασχολήθηκα με τα λεγόμενα σου. Δεν έκανα κάποια παράθεση στα γραπτά σου. Ωστόσο σε ένα δημόσιο θέμα, μπορώ να συμμετέχω και να πω την γνώμη μου, χωρίς να απευθύνομαι κατανάγκη σε σένα αλλά σε όλους τους υπόλοιπους που συμμετέχουν.
Τώρα λοιπόν επειδή μου απευθύνεσαι εσύ, θα σου πω τι γίνεται, πάντα βέβαια κατά την άποψή μου.
Ο τίτλος του θέματος, όπως και το πρώτο σου μνμ είναι απόλυτα σωστά και πραγματικά .... δεν βάζεις προσκόπευση.
Λες ωστόσο ότι έχεις επιτυχίες οι οποίες σε αφήνουν ευχαριστημένο σύμφωνα με τα δικά σου δεδομένα. Δεν μας λες όμως ποια είναι τα δικά σου δεδομένα όσον αφορά την αναλογία κάρπωσης / τουφεκιών.
Από την άλλη ο κόσμος προσπαθεί να δώσει μια εξήγηση σε δύο πράγματα αντιφατικά, τα οποία είναι οι επιτυχίες σε τραβερσες χωρίς προσκοπευση και μιλάει για αυθόρμητες προσκοπεύσεις που δεν γίνονται αντιληπτές, για το βάρος του όπλου που βάζει προσκόπευση από μόνο του και διάφορα άλλα πράγματα που εν μέρη έχουν κάποια βάση αλλά σε πολύ περιορισμένες αποστάσεις.
Δεν έχεις όρεξη να μάθεις κάτι διαφορετικό από αυτό που κάνεις γιατί σε διακατέχει ένας υπέρμετρος εγωισμός, τον οποίο από την αρχή εκφράζεις λέγοντας με πολύ έμφαση ότι δεν θέλεις και δεν έχεις σκοπό να αλλάξεις τίποτα. Δεν υπάρχει λόγος να το βροντοφωνάζεις αυτό, εξάλλου δεν νομίζω ότι μπορεί κανείς να σου ζητήσει να αλλάξεις κάτι, αν δεν το θελήσεις εσύ.
Έχεις πει πολλές φορές ότι κυνηγάς ακόμα και την τσίχλα με σκάγια νούμερο 6-7 επειδή έχεις συναντήσεις και με άλλα θηράματα. Αυτό λοιπόν με φυσίγγια 32-34 γρ και με τσοκ 1* και 3*, δημιουργούν τις μέγιστες ταχύτητες που θα μπορούσε να πετύχει κάποιος σαν συνδιασμό για ένα μικρό φτερωτό. Αν συνυπολογίσουμε και τα flyers που έχουμε σε τέτοιες γομώσεις από ένα παλιό σοβιετικό (έχω τέτοιο όπλο ) , τότε όντως σε μικρές αποστάσεις Ή σε μικρές γωνίες ανεξαρτήτου απόστασης, μπορεί να έχουμε κάποιες επιτυχίες.
Έστω τόσες ώστε να μας αφήνουν ευχαριστημένους για τα δικά μας δεδομένα....!
Στα 40 μέτρα, σε τελείως κάθετη τραβέρσα, δεν υπάρχει περίπτωση να μας δώσει τσίχλα μια τουφεκιά που την προσκόπευση της θα την καθορίσει η ταχύτητα του swing, το βάρος του όπλου, η ταχύτητα του φυσιγγίου, η αυτόματη προσκόπευση ή οτιδήποτε άλλο, τοποθετώντας το στόμιο πάνω στο πουλί.
Σε μια κάθετη τραβερσα στα 40 μέτρα, η επιτυχία θα έρθει ΜΌΝΟ μέσα από μια απόλυτα συνηδιτοποιημενη προσκόπευση και τίποτα άλλο!

Υ.Γ. Τώρα στα χαριτωμένα παιδιαρίσματα για μάρκες και μοντέλα όπλων, αξιώματα κτλ...καταλαβαίνεις ότι δεν μπορεί να σταθεί σοβαρός λόγος.
 
Δεν έχεις όρεξη να μάθεις κάτι διαφορετικό από αυτό που κάνεις γιατί σε διακατέχει ένας υπέρμετρος εγωισμός,
Εγω εγωισμο?????????οι εγωιστες φαινονται..δειχνονται με αλλους τροπους...
Oxι δεν θελω να μαθω να αλλαξω τεχνικη γιατι ετσι με βολευει ουτε ηταν αυτος ο σκοπος που ανοιξα αυτο το θεμα..

Λες ωστόσο ότι έχεις επιτυχίες οι οποίες σε αφήνουν ευχαριστημένο σύμφωνα με τα δικά σου δεδομένα. Δεν μας λες όμως ποια είναι τα δικά σου δεδομένα όσον αφορά την αναλογία κάρπωσης / τουφεκιών
Το ποσοστο καρπωσης κ ριγμενων φυσιγγιων ειναι καλο..
Παλαιοτερα σημειωνα σε καθε εξοδο ποσα φυσιγγια εριχνα την σεζον κ τι καρπωσεις ειχα στις τσιχλες..δεν θελω ομως να αναφερω νουμερα..
Καψοφουσεκης δεν ειμαι αν αυτο ηθελες να ακουσεις..

Έχεις πει πολλές φορές ότι κυνηγάς ακόμα και την τσίχλα με σκάγια νούμερο 6-7 επειδή έχεις συναντήσεις και με άλλα θηράματα. Αυτό λοιπόν με φυσίγγια 32-34 γρ και με τσοκ 1* και 3*,
Α καλααα...Εχεις φαει μεγαλη φλασια...
Μου εχεις ξαναπει οτι την κυνηγαω με 7αρια..σου ειχα απαντησει κ παλι επιμενεις..
Θα στο ξαναπω αλλη μια φορα να το εμπεδωσεις(προσεκτικα διαβασε οχι βιαστικα κ κανεις κανενα λαθος κ μου πεις την επομενη φορα οτι βαζω κ 5αρια...)
Ναι την τσιχλα την εχω κυνηγησει κ με 7αρια "πειραματικα " το εχω πει εκατο φορες...
Οσο για τα 6αρια ειχα ριξει κατι λιγα οταν ειχα ξεμεινει απο ψιλα..μεχρι εκει ομως..
Με ν8-9 την κυνηγαω.. τα γραμμαρια ειναι απο 30-32γρ..και 28 εχω χρησιμοποιησει με καλα αποτελεσματα..οπως κ 34 αλλα πιο σπανια..
Μην διαστρεβλωνεις τα πραγματα προκειμενου να μας πεισεις πως για ολα εχεις τις απαντησεις..
 
Last edited:
Ρε μην λογομαχείτε.. Ο Γιώργος ήθελε να πει οτι αφού σκοτώνεις λέγοντας οτι δεν βάζεις προσκόπευση αυτό είναι εφικτό μόνο στις κοντινές τουφεκιές.. Σε μια πιο μακρινή τουφεκιά θέλει συνειδητοποιημένη προσκόπευση..

Y.Γ Και γω την τσίχλα στο καρτέρι την κυνηγάω με 7, στα περπατητά αλλάζει το πράγμα..
 
Σε ολα αυτα που διαβασα κατεληξα στο εξης συμπερασμα:
Αφου λοιπον η προσκοπευση απαραιτητη αρα πως περνω πουλια χωρις αυτη?
Μια ειναι η απαντηση που δινω..
Μπενω απεθευειας στον στοχο χωρις σκουπισμα κλπ εστιαζω στον στοχο με τα ματια κ ριχνω..
Υποτιθετε οτι κ η καννη κοιταει κ αυτη πανω στον στοχο..αλλα προφανως δεν ετσι..
Σιγουρα θα βγενω μπροστα χωρις να το καταλαβενω..
Ειναι κατι γρηγορο κ τις στιγμης..το ενστικτο αναλαμβανει..ειναι κατι πολυ απλο για εμενα στην πραξη..
Εχω προσπαθησει πολλες φορες να το δω πιο "ψυχραιμα" σε slow motion..ματαια ομως γιατι τα παντα ξεχνιουνται εκεινη την στιγμη..ο εγκεφαλος τοσα χρονια εχει μαθει να κανει την ιδια ακριβως κινηση..
Οποισδηποτε γνωστης κατσει πισω μου την στιγμη της βολης θα μπορεσει να καταλαβει αμεσως τι γινεται εγω δυσκολευομαι...
Δηλαδη σε καθε πετυχημενη τουφεκια δεν μπορω να καταλαβω πως ακριβως το εκανα αν με ρωταγε καποιος...
Ναι οκ μπορει να ακουγοντσι ακαταλαβιστικα αυτα..σας διαβεβαιωνω οτι ειναι αληθινα..
Οπως το νιωθω ετσι προσπαθω να το περιγραψω..κατι που στην ουσια δεν ειναι τοσο ευκολο..ουτε βαζω "σαλτσες" παραπανω ουτε τιποτα..
 
Σε ολα αυτα που διαβασα κατεληξα στο εξης συμπερασμα:
Αφου λοιπον η προσκοπευση απαραιτητη αρα πως περνω πουλια χωρις αυτη?
Μια ειναι η απαντηση που δινω..
Μπενω απεθευειας στον στοχο χωρις σκουπισμα κλπ εστιαζω στον στοχο με τα ματια κ ριχνω..
Υποτιθετε οτι κ η καννη κοιταει κ αυτη πανω στον στοχο..αλλα προφανως δεν ετσι..
Σιγουρα θα βγενω μπροστα χωρις να το καταλαβενω..
Ειναι κατι γρηγορο κ τις στιγμης..το ενστικτο αναλαμβανει..ειναι κατι πολυ απλο για εμενα στην πραξη..
Εχω προσπαθησει πολλες φορες να το δω πιο "ψυχραιμα" σε slow motion..ματαια ομως γιατι τα παντα ξεχνιουνται εκεινη την στιγμη..ο εγκεφαλος τοσα χρονια εχει μαθει να κανει την ιδια ακριβως κινηση..
Οποισδηποτε γνωστης κατσει πισω μου την στιγμη της βολης θα μπορεσει να καταλαβει αμεσως τι γινεται εγω δυσκολευομαι...
Δηλαδη σε καθε πετυχημενη τουφεκια δεν μπορω να καταλαβω πως ακριβως το εκανα αν με ρωταγε καποιος...
Ναι οκ μπορει να ακουγοντσι ακαταλαβιστικα αυτα..σας διαβεβαιωνω οτι ειναι αληθινα..
Οπως το νιωθω ετσι προσπαθω να το περιγραψω..κατι που στην ουσια δεν ειναι τοσο ευκολο..ουτε βαζω "σαλτσες" παραπανω ουτε τιποτα..

Βάλε μια κάμερα στο κούτελο και θα σου (μας) λυθούν όλα.. Αν δεν έχεις και δεν θες να αγοράσεις δανείσου απο κάποιον φίλο.. Έχει γίνει πολύ της μόδας τώρα όλοι με μια κάμερα είναι.. (βάζω και τον εαυτό μου μέσα)
 
Σε ολα αυτα που διαβασα κατεληξα στο εξης συμπερασμα:
Αφου λοιπον η προσκοπευση απαραιτητη αρα πως περνω πουλια χωρις αυτη?
Μια ειναι η απαντηση που δινω..
Μπενω απεθευειας στον στοχο χωρις σκουπισμα κλπ εστιαζω στον στοχο με τα ματια κ ριχνω..
Υποτιθετε οτι κ η καννη κοιταει κ αυτη πανω στον στοχο..αλλα προφανως δεν ετσι..
Σιγουρα θα βγενω μπροστα χωρις να το καταλαβενω..
Ειναι κατι γρηγορο κ τις στιγμης..το ενστικτο αναλαμβανει..ειναι κατι πολυ απλο για εμενα στην πραξη..
Εχω προσπαθησει πολλες φορες να το δω πιο "ψυχραιμα" σε slow motion..ματαια ομως γιατι τα παντα ξεχνιουνται εκεινη την στιγμη..ο εγκεφαλος τοσα χρονια εχει μαθει να κανει την ιδια ακριβως κινηση..
Οποισδηποτε γνωστης κατσει πισω μου την στιγμη της βολης θα μπορεσει να καταλαβει αμεσως τι γινεται εγω δυσκολευομαι...
Δηλαδη σε καθε πετυχημενη τουφεκια δεν μπορω να καταλαβω πως ακριβως το εκανα αν με ρωταγε καποιος...
Ναι οκ μπορει να ακουγοντσι ακαταλαβιστικα αυτα..σας διαβεβαιωνω οτι ειναι αληθινα..
Οπως το νιωθω ετσι προσπαθω να το περιγραψω..κατι που στην ουσια δεν ειναι τοσο ευκολο..ουτε βαζω "σαλτσες" παραπανω ουτε τιποτα..
Καλημέρα Τάσο!!
Έτσι όπως τα λες είναι γιατί είσαι (αυτοδίδακτος) και έτσι έχεις μάθει και μετά χρόνια όλα δουλεύουν στον αυτόματο, και τα ακαταλαβιστικα που λες εγώ σε καταλαβενω γιατί έτσι ρίχνω και εγώ!! Και όσοι δεν καταλαβαίνουν είναι γιατί έχουν, είχαν κάποιο δάσκαλο και τα έχουν μάθει αλλιώς απότη ο αυτοδίδακτος!!
Και εγώ ψάχνω να βρω μια άκρη με την προσκοπευση μου γιατί μου φεύγουν μπροστά η τουφεκιές μετά τα 30- 35 μέτρα!! αλλά ακόμα δεν το έχω βρει γιατί την ώρα της τουφεκιάς όλα είναι κενά μες το μυαλό μας και έχουμε εστιαση στον στόχο μόνο φιλαράκο;)
 
Λοιπόν δε μπόρεσα να γράψω τη γνώμη μου νωρίτερα ... Ο Τάσος, θεωρώ ότι, σε γενικές γραμμές, εφαρμόζει τη μέθοδο Churchill (!!!!! ... δεν κάνω πλάκα) ... φυσικά χωρίς να το γνωρίζει, αφού δεν τον δίδαξε κανείς, και χωρίς να καταλαβαίνει τι ακριβώς κάνει. Και δεν είναι ο μόνος, πιστεύω πάρα πολλοί κυνηγοί έχουν την εντύπωση ότι τουφεκούν πάνω στο πουλί !!! (Μου το έχουν πει αρκετοί, και μάλιστα φοβεροί τσιχλοφονιάδες! ).
Απορώ που φάνηκε τόσο παράξενο ... Δεν έχει ακούσει κανείς για τη μέθοδο του Churchill ??? Του Robert Churchill, που ήταν γνωστός και για τα διάσημα 25ιντσα δίκαννα που κατασκεύαζε (με κάννες 25 ιντσών δηλ. 63,5 εκατοστών).
Βασισμένη σ'αυτήν τη μέθοδο είναι και η τεχνική που διδάσκουν στην Αμερική οι σχολές σκοποβολής Orvis Wingshooting Schools.
Βάζω δυο link που βρήκα πρόχειρα, που δίνουν μια ιδέα, γιατί δεν μπορώ να γράφω λεπτομέρειες .... Οι επικριτές του Churchill υποστήριζαν ότι η μέθοδος αυτή δουλεύει μόνο σε πολύ κοντινούς στόχους, μέχρι περίπου 25 γυάρδες. Πιστεύω (έχω διαπιστώσει προσωπικά) ότι δουλεύει μια χαρά και σε αρκετά πιο μακρινούς, ίσως όχι τόσο σε κάθετες τραβέρσες, αλλά σίγουρα σε λοξά εξερχόμενα ή εισερχόμενα.
WHAT IS THE CHURCHILL METHOD OF WINGSHOOTING?
"... In Churchill’s style, there is no question of trying to compute muzzle movement, forward allowance, or any other complicated matters. All he asks the shooter to do is look at the bird and by correct gun mounting, shoot naturally. Without constraint or effort, you are making contact with and shooting at the bird, but subconsciously over throwing (swinging on) a little and so giving compensation for flight time. In that way, you are successfully completing what in any other terms would be a complicated mathematical problem ..."
The Churchill Method can dramatically improve your shotgun results
 
Back
Top