Το φαινόμενο Δημήτρης Στόκας

Κάποιοι κάνουν σαν τρελλοί όταν ένα όπλο δεν έχει σφραγίδες δοκιμών, αλλά χώνουν μέσα ότι φυσίγγια να ναι. Και καποιοι ρίχνουν φυσίγγια με ενδείξεις 1050 bar σε όπλα που δεν πρέπει και χαίρονται που δεν τους έχει σκάσει στη μούρη και για αυτό συνεχίζουν ακάθεκτοι
 
Κάποιοι κάνουν σαν τρελλοί όταν ένα όπλο δεν έχει σφραγίδες δοκιμών, αλλά χώνουν μέσα ότι φυσίγγια να ναι. Και καποιοι ρίχνουν φυσίγγια με ενδείξεις 1050 bar σε όπλα που δεν πρέπει και χαίρονται που δεν τους έχει σκάσει στη μούρη και για αυτό συνεχίζουν ακάθεκτοι
Έχεις δίκιο. Και ο πατέρας μου έριχνε χρόνια τα νίτρο μάγκνουμ 42.5 γραμμάρια με ένδειξη 1050 με την Browning 2000 που ήταν απλό το όπλο από άγνοια κινδύνου.
 
Φανατικός χρήστης των φυσιγγίων του αείμνηστου κ.Στόκα από τα νιάτα μου.
Θυμάμαι να κυνηγάω πέρδικες με την remington 870 express, που είχα τότε και να παίρνω με τα max 33, τρεις ορεινές, με την μία τουφεκιά να είναι ίσως η καλύτερη που έχω κάνει. Μία μικρή ασυνέπεια σε παρτίδες φυσιγγίων την είχα παρατηρήσει και εγώ, αλλά είναι γεγονός ότι η ιδιοφυής αυτή προσωπικότητα, ήταν ο καλύτερος βλητικός που έχει περάσει από την Ελλάδα και σίγουρα ένας από τους καλύτερους στον κόσμο. Μην ξεχνάμε ότι δούλευε σε ένα κόσμο που δεν έχει σχέση με τα επιτεύγματα της σύγχρονης τεχνολογίας και τις άπειρες ευκολίες που δίνουν στους σύγχρονους επιστήμονες.
Μόνο λόγια τιμής και ευγνωμοσύνης για την παρουσία του στο χώρο, μπορώ να εκφράσω και να σημειώσω ότι η Μπέλα (αν ήταν αυτή) ήταν βαιμαράνερ. Το μόνο που είχα δει έως τότε στην Ελλάδα.
Είμαι τυχερός κάτοχος 3 ή 4 κουτιών 12βολων, που πήρα από το εργοστάσιο στο Καματερό, ένα χρόνο περίπου πριν φύγει από τα εγκόσμια.
Ελαφρύ το χώμα που τον σκέπασε.
 
Έχω κάνει έργα με αυτό το φυσιγγακι... Ωραίες στιγμές...
2007 αν θυμάμαι καλά.Μαζι με τα Έβρος, Μπορντώ , 37αρια του Καββαθά,Κουτουμανο,condor κλπ.Ο Γιώργης δίπλα στον Μάκη μας φιλοξενούσε και φτάναμε μέχρι το Βασίλη στο φραγμα..Ωραία χρόνια...
 
Last edited:
2007 αν θυμάμαι καλά.Μαζι με τα Έβρος, Μπορντώ , 37αρια του Καββαθά,Κουτουμανο,condor κλπ.Ο Γιώργης δίπλα στον Μάκη μας φιλοξενούσε και φτάναμε μέχρι το Βασίλη στο φραγμα..Ωραία χρόνια...
Τι μου θύμησες τώρα;Ριγκιολι,άγκυρα, ποδάρι της γυναίκας...Έχω πετύχει το Ριγκιολι παγοδρόμιο,μια μέρα πριν φορτώσει ο καιρός,να γίνεται πανηγύρι....Ω,ρε φίλε!!
 
Τι μου θύμησες τώρα;Ριγκιολι,άγκυρα, ποδάρι της γυναίκας...Έχω πετύχει το Ριγκιολι παγοδρόμιο,μια μέρα πριν φορτώσει ο καιρός,να γίνεται πανηγύρι....Ω,ρε φίλε!!
Και τον "Παπαγάλο " στην Αλεξανδρούπολη να μην ξεχνάμε .my man.
 
Leo, εγώ πιστεύω πως ένας άνθρωπος με πολύ υψηλή νοημοσύνη ( και γνώσεις, αν και δεν είναι απαραίτητο), άσχετα με την αγωγή που έλαβε, δεν είναι ποτέ αλαζόνας και αγενής. Το έργο αλλάζει με αυτούς που νομίζουν ότι είναι κάτι ξεχωριστό χωρίς να είναι πραγματικά. Hawkeye, παρα πολλές <πρωτοτυπίες > γύρω μας είναι απλά αντιγραφές, και συχνά πρόκειται για την νιοστή αντιγραφή, ούτε καν την πρώτη. Αλήθεια από που συμπέρανες πως ανήκει στο πάνθεον των μεγάλων βλητικών ; Και να επαναλάβω , δεν γνωρίζω τίποτα για τον μακαρίτη, ούτε τι πρεσβευε, εγώ αναφέρομαι σε αυτά που βλέπω και ακούω.
 
Leo, εγώ πιστεύω πως ένας άνθρωπος με πολύ υψηλή νοημοσύνη ( και γνώσεις, αν και δεν είναι απαραίτητο), άσχετα με την αγωγή που έλαβε, δεν είναι ποτέ αλαζόνας και αγενής. Το έργο αλλάζει με αυτούς που νομίζουν ότι είναι κάτι ξεχωριστό χωρίς να είναι πραγματικά. Hawkeye, παρα πολλές <πρωτοτυπίες > γύρω μας είναι απλά αντιγραφές, και συχνά πρόκειται για την νιοστή αντιγραφή, ούτε καν την πρώτη. Αλήθεια από που συμπέρανες πως ανήκει στο πάνθεον των μεγάλων βλητικών ; Και να επαναλάβω , δεν γνωρίζω τίποτα για τον μακαρίτη, ούτε τι πρεσβευε, εγώ αναφέρομαι σε αυτά που βλέπω και ακούω.
Ένα απλό παράδειγμα, έφτιαξε ίσως το μοναδικό πραγματικό τροχιοδεικτικο με σκάγια νο 7, με στοιχείο λευκού φωσφόρου το οποίο ταξίδευε όντως στο κέντρο της γόμωσης, μένοντας αναμενο μέχρι τα 50 μέτρα περίπου. Ύστερα πούλησε την πατέντα σε αμερικάνικη εταιρεία.

Ο διασπορεας του επίσης στο Max D άφησε εποχή, αν και εμένα δεν μου έλεγε κάτι λόγω μεγάλου κενού στο κέντρο της κατανομής, αλλά έκανε πολλούς κυνηγούς μάγκες.
 
Αν εννοείς τον αποκεντρωτηρα του αυτόν χρησιμοποιώ και εγώ, μόνο που τυχαία σε παλιό περιοδικό είδα συλλογή με γαλλικούς διασπορείς 100+ ετών και ανάμεσα τους δύο, τρεις τέτοιους. Παρομοίως με το <μοναδικό > βύσμα για δωδεκαβολα, που το είδα σε ιταλικό βιβλίο του 50.
 
Μια φορά που είχα περάσει να πάρω μια κούτα φυσίγγια για φίλο μου (τσίμπησα και εγώ μερικά μετεο 34γρ και έχω μερικά ακόμα) πιάσαμε κουβέντα με τον Στόκα για καμιά ωρίτσα. Ευχάριστος και γεμάτος ιστορίες από τα πρώτα του χρόνια στο κυνήγι. Αυτό που μου έμεινε είναι ότι μικρός είχε κάνει λειοκανο ένα enfield και έφτιαχνε μόνος του φυσίγγια με σκάγια σε κάλυκες από .303 british. Μάλιστα μου έκανε εντύπωση ότι "επισκεύαζε" και έκανε πάλι ενεργά τα βαρεμενα εμπυρια από τους κάλυκες και τα ξαναγεμιζε.
 
Τα max d διασποράς σε δεκάρια τα έριχνα με τις κούτες από το 1997 ...σε ορτύκια (τότε υπήρχαν βέβαια) κ σε μαύρες όπως κ σε κλειστά περπατητα ... όσο τα έβρισκα βέβαια...αλλά σίγουρα σχεδόν μια 10ετια. Άριστο ..ΑΛΛΑ... Αραιά και που έκοβα και κάνα να το δω ... Το 10αρι ήταν μόνο σαν νούμερο μέσα είχε από 10αρια μέχρι εξάρια και ότι χειρότερης ποιότητας παραμορφωμένα σκάγια θες!!
Όταν τον είχα πάρει τηλέφωνο η απάντηση του ηταν....εεε Αφού σκοτώνει και είσαι ευχαριστημένος τι θες και το ψάχνεις!!!
 
Κάποτε είχα πάει στο εργοστάσιο να πάρω 1000 φυσίγγια 32 γραμμάρια και μίλησα με τον ίδιο. Θα ήμουν 25αρης. Ήταν ένας πολύ ευγενικός άνθρωπος, μετριόφρων και μου είχε κάνει εντύπωση. Με τα φυσίγγια του δεν τα βρήκα, τα χάρισα σε ένα φίλο που έμεινε υπέρ ευχαριστημένος. Τα διασποράς του τα έριχνα κατά κόρον και ήταν πράγματι ότι καλύτερο έχω ρίξει. Έριχνα τα μαύρα Μαξ d διασποράς και τα άλλα που είχαν ανάμικτα σκάγια σε κασετίνα των δέκα. Αφού έκλεισε τα αμέσως καλύτερα φυσίγγια διασποράς που βρήκα ήταν τα Lambro τα κίτρινα 36 γραμμάρια που ρίχνω ακόμα και σήμερα.
 
στα τελευταία χρόνια της ζωής του η παραγωγή του έπεσε ποιοτικά (και το λέω πολύ ήπια)



Όσον αφορά τους φίλους που τον θεωρούν (όπως κι εγώ κάποτε) "ΤΙΤΑΝΟΤΕΡΑΣΤΙΟ", ας ρωτήσουμε τι πιστεύουν για αυτόν τους συναδέλφους που σακατεύτηκαν από τα "μονόβολά" του!!!! 👎 👎 👎 👎 👎 .hair.


είθισται να λέμε ότι "ο νεκρός δεδικαίωται" υπάρχουν όμως και εξαιρέσεις......
 
Back
Top