Το κατάλληλο αυτοκίνητο για κυνήγι

Να το παρω, για να μη περπατησω και κουραστω, μη βραχω, μη πεινασω, μη κατουρηθω, μη νυσταξω...
Ε, να παμε να μπουμε απο τωρα στο λακο, τι τη θελουμε τη ζωη??
Αφηστε ρε παιδια με τις δηθενιες!
Πιστευετε ακομα στο Αμερικανικο ονειρο?
 
Ένα πολύ καλό νέο για τους λάτροις των Pick Up, είναι ότι ελευθερώθηκε η χρήση τους και σαν Ι.Χ. αυτοκίνητα και όχι μόνο ως επαγκελματικά/αγροτικά!
Αυτό είναι καλό γιατί πλέον δεν θα σε περιορίζει να του βάλεις όλα αυτά τα καλούδια που βλέπουμε στο βίντεο πιο πάνω και φυσικά τα σκυλιά μας και την εξώρμιση στο βουνό!
Το κακό ίσως είναι ότι θα μάλλον θα κυνηγίσουν τα ήδη υπάρχον επαγκελματικά/αγροτικά μόνο για την κύρια χρήση τους. Είδωμεν!
 
Ένα πολύ καλό νέο για τους λάτροις των Pick Up, είναι ότι ελευθερώθηκε η χρήση τους και σαν Ι.Χ. αυτοκίνητα και όχι μόνο ως επαγκελματικά/αγροτικά!
Αυτό είναι καλό γιατί πλέον δεν θα σε περιορίζει να του βάλεις όλα αυτά τα καλούδια που βλέπουμε στο βίντεο πιο πάνω και φυσικά τα σκυλιά μας και την εξώρμιση στο βουνό!
Το κακό ίσως είναι ότι θα μάλλον θα κυνηγίσουν τα ήδη υπάρχον επαγκελματικά/αγροτικά μόνο για την κύρια χρήση τους. Είδωμεν!
Που το διάβασες; Αν μπορείς βάλε ένα λινκ σε παρακαλώ...
Θα μας σκίσουν πιστεύω τώρα...τέλη,ασφάλειες....
 
Ένα πολύ καλό νέο για τους λάτροις των Pick Up, είναι ότι ελευθερώθηκε η χρήση τους και σαν Ι.Χ. αυτοκίνητα και όχι μόνο ως επαγκελματικά/αγροτικά!
Αυτό είναι καλό γιατί πλέον δεν θα σε περιορίζει να του βάλεις όλα αυτά τα καλούδια που βλέπουμε στο βίντεο πιο πάνω και φυσικά τα σκυλιά μας και την εξώρμιση στο βουνό!
Το κακό ίσως είναι ότι θα μάλλον θα κυνηγίσουν τα ήδη υπάρχον επαγκελματικά/αγροτικά μόνο για την κύρια χρήση τους. Είδωμεν!
Καλημέρα φίλε, πότε άλλαξε αυτό?
 
Ένα πολύ καλό νέο για τους λάτροις των Pick Up, είναι ότι ελευθερώθηκε η χρήση τους και σαν Ι.Χ. αυτοκίνητα και όχι μόνο ως επαγκελματικά/αγροτικά!
Αυτό είναι καλό γιατί πλέον δεν θα σε περιορίζει να του βάλεις όλα αυτά τα καλούδια που βλέπουμε στο βίντεο πιο πάνω και φυσικά τα σκυλιά μας και την εξώρμιση στο βουνό!
Το κακό ίσως είναι ότι θα μάλλον θα κυνηγίσουν τα ήδη υπάρχον επαγκελματικά/αγροτικά μόνο για την κύρια χρήση τους. Είδωμεν!
Καλό νέο από την στιγμή που θα έχεις την δυνατότητα να κυκλοφορείς ελεύθερα μέσα στις πόλεις
αλλά τα τέλη κυκλοφορίας θα είναι σαν τα υπερπολυτελή τζιπ οπότε ασύμφορο για ιχ
 
Το τελευταίο διάστημα άλλαξε δεν ξέρω πότε ακριβώς αλλά ισχύει, για αυτό έχει γεμίσει και η Αθηνα με Raptor.
Τα τέλη κυκλοφορίας έχουν να κανουν με τους ρίπους και όχι μετα κυβικά, οπότε επιλογές υπάρχουν, τώρα πόσο εκπέμπουν τα κάθε μοντέλα δεν το ξέρω.
Παγίδα δεν είναι για να βγάλουν λεφτά, σε όλη την άλλη Ευρώπη τα pick up πωλούνται και ως ι.χ. οπότε ακολουθοϋν και αυτή την γραμμή. Το μόνο που βλέπω να γίνεται είναι να αυξήσουν τους ελεγχους στα ήδη υπάρχων αγροτικά και επαγκελματικά.
 
Το τελευταίο διάστημα άλλαξε δεν ξέρω πότε ακριβώς αλλά ισχύει, για αυτό έχει γεμίσει και η Αθηνα με Raptor.
Τα τέλη κυκλοφορίας έχουν να κανουν με τους ρίπους και όχι μετα κυβικά, οπότε επιλογές υπάρχουν, τώρα πόσο εκπέμπουν τα κάθε μοντέλα δεν το ξέρω.
Παγίδα δεν είναι για να βγάλουν λεφτά, σε όλη την άλλη Ευρώπη τα pick up πωλούνται και ως ι.χ. οπότε ακολουθοϋν και αυτή την γραμμή. Το μόνο που βλέπω να γίνεται είναι να αυξήσουν τους ελεγχους στα ήδη υπάρχων αγροτικά και επαγκελματικά.
Οκ. Ευχαριστώ για την απάντηση!!!
Καλή Ανάσταση!!!
 
Ακούστε μιας και περιμένω για ένα προεγχειρητικό ελεχνο που θα με αφήσει το σκ εκτός κυνηγιού τη καλύτερο αμάξι για κυνήγι απλά δεν έχει βγει ακόμη.Πρεπει να είναι 50 cm ύψος από το έδαφος με αεροαναρτηση ,3 διαφορικά που να μετατρέπονται σε 100% μπλοκε ,κοντές σχέσεις, κοντό μεταξόνιο μικρότερο των 2.5 μέτρων 5αθυρο με 800 λίτρα Πορτ μπαγκαζ σκυλοκουτο για δύο σκυλιά που θα αφαιρείται εύκολα ,αυτόματο ,πάνω από 200ιπους 1800cc και με κατανάλωση 5 lit/100 χιλιόμετρα βενζίνη και να στο κάνουν δώρο γιατί είσαι κυνηγός και γουστάρεις ρε αδερφέ να κυκλοφορείς και να βιώνεις τη φύση με όλες τις καιρικές συνθήκες.
unimog-43175571.jpg
Οπως το περιγράφεις;)
Τώρα πόρτες, παράθυρα, κουβούκλια, κλπ. τα αλλάζεις μόνος σου. Με την κατανάλωση έχει κάποιο θεματάκι, αλλά κάνε υπομονή, όταν βγει το ηλεκτρικό, βάζεις μια ανεμογεννήτρια στο βουνό...
 
Παρακαλώ?
Επίσης.
Νομίζω ότι πέρασε σαν νομος μαζί με τις επιβατικές κλούβες ι.χ.
Στο autotriti θα το βρείτε το άρθρο.
Γιατί είχα την εντύπωση ότι μπορούσες ανέκαθεν να το δηλώσεις σαν IX με την διαφορά ότι πλέον θα πλήρωνες τέλη και ασφάλεια σαν ΙΧ και όχι σαν αγροτικό. Κάτι που δεν συμφερε για τα pickUp που είναι συνήθως πάνω απο 2500cc και diesel οπότε τα τέλη-φόρος πολυτελείας (νομίζω και ο εκ τελωνισμός) και οι ρύποι ήταν πολύ μεγαλύτεροι από τα απλά suv που κυκλοφορούν μέχρι τα 2000cc.
 
Γιατί είχα την εντύπωση ότι μπορούσες ανέκαθεν να το δηλώσεις σαν IX με την διαφορά ότι πλέον θα πλήρωνες τέλη και ασφάλεια σαν ΙΧ και όχι σαν αγροτικό. Κάτι που δεν συμφερε για τα pickUp που είναι συνήθως πάνω απο 2500cc και diesel οπότε τα τέλη-φόρος πολυτελείας (νομίζω και ο εκ τελωνισμός) και οι ρύποι ήταν πολύ μεγαλύτεροι από τα απλά suv που κυκλοφορούν μέχρι τα 2000cc.
Όχι δεν μπορούσες. Εγώ έχω αγροτικό pickup isuzu και για να μπορέσω να το βγαλω αγροτικό έπρεπε να αναστήσω πεθαμένους! Όμως έχουν αρκετούς περιορισμούς στην χρήση τους και με δυσκολεύει ή καλύτερα μισοαπαγορεύεται η γενική χρηση του ως ι.χ. και έψαχνα μήπως αγόραζα ενα ως ι.χ. και όχι ως αγροτικό ή να το μετέτρεπα. Δεν γίνοταν.
Τώρα ώμος μπορείς να τα πάρεις ως ι.χ. και πληρώνεις τον φόρο πολυτελείας και το σήμα ανάλογα με τους ρύπους.
 
Όχι δεν μπορούσες. Εγώ έχω αγροτικό pickup isuzu και για να μπορέσω να το βγαλω αγροτικό έπρεπε να αναστήσω πεθαμένους! Όμως έχουν αρκετούς περιορισμούς στην χρήση τους και με δυσκολεύει ή καλύτερα μισοαπαγορεύεται η γενική χρηση του ως ι.χ. και έψαχνα μήπως αγόραζα ενα ως ι.χ. και όχι ως αγροτικό ή να το μετέτρεπα. Δεν γίνοταν.
Τώρα ώμος μπορείς να τα πάρεις ως ι.χ. και πληρώνεις τον φόρο πολυτελείας και το σήμα ανάλογα με τους ρύπους.
Χαχα και εμένα στην οικογένεια το Isuzu dmax 3000cc έχουμε και ξέρω όλους αυτούς τους περιορισμούς που έχουν τα αγροτικά. Απλά είχα την εντύπωση ότι γινόταν να το δηλώσεις και σαν ΙΧ αλλά δεν το έκανε κανένας γιατί δεν συμφέρει από την στιγμή που σαν αγροτικό πληρώνεις μόλις 140 ευρώ τέλη για ένα αυτοκίνητο 3000cc ενώ σαν IX θα πλήρωνες πάνω απο 1500 ευρώ τέλη συν φόρο πολυτελείας κλπ κλπ. Εμάς δεν μας ενδιέφερε οπότε δεν το είχα ψάξει περισσότερο. Όσο για τους περιορισμούς που έχει για μετακίνηση από νομό σε νομό δεν έχω ακούσει ποτέ να έχει γίνει έλεγχος και να πέσει πρόστιμο, δεν είναι και πολύ λογικό γιατί αρκετοί είναι που έχουν ένα και μοναδικό όχημα για την μεταφορά τους, αλλά και να γίνει αυτό τα χρήματα που γλυτώνεις σαν αγροτικό είναι πολύ περισσότερα από το πρόστιμο που θα κλιθείς να πληρώσεις οπότε όλοι το δηλώνουν αγροτικό. Γνωρίζω και άτομα κάτω στην Κρήτη που έχουν κάνει και τον γύρω της Ελλάδας με αγροτικό pickup χωρίς να τους ελέγξει κανένας. Το μόνο πρόβλημα ουσιαστικά είναι ότι δεν μπορείς να καλύψεις την καρότσα με μεγάλο-ψηλό σκέπαστρο να το κάνεις δηλαδή όπως τα suv χωρίς σχετική άδεια γιατί δεν θα περνάει ΚΤΕΟ. Και για αυτό βάζουν μικρό σε ύψος σκέπαστρο.
Για μένα ο μόνος αποτρεπτικός παράγοντας που έχω βρει είναι ότι αυτα τα αυτοκίνητα έχουν σούστες στον πίσω άξονα και κοπανάει πάρα πολύ στις λακούβες καθώς επίσης δεν έχουν τα κρατήματα ενώς suv στις στροφές για αυτό στην Κρήτη μάλιστα τους βάζουν κάτι ζαντολάστιχα όπως της Formula 1 πάνω από 19-20 inches. Σε isuzu dmax νομίζω έχουν βγει κιτ τα οποια τις αφαιρούν τις σούστες αλλά μετά δεν ξέρω μέχρι τι βάρος μπορείς να το φορτώσεις αν χρειαστεί.
 
Back
Top