Το κατάλληλο αυτοκίνητο για κυνήγι

Ακριβώς, μιλούσα στην ελληνική αργκό :p
Mια χαρά σωστά το είπες.
Απλά κάποιοι λέγοντας κάρο εννοούν το κλείδωμα του κεντρικού διαφορικού πχ στα niva τα οποία δεν έχουν κατεπιλογή μπλοκέ πίσω παρά μόνο με aftermarket τοποθέτηση.
 
Έχει και αυτό ο φίλος σε γαλάζιο View attachment 64237
Και ο παππούς πάνω στο χωριό αυτό το εργαλείο που πάμε για κυνήγι!View attachment 64238
Ρε φίλε τι μου θύμησες!Είχαμε το κάτω,το 1200,Μπαίναμε στην καμπίνα,2 ενήλικες,2 παιδιά κοτζαμ,κι ο παππούς .. καρότσα! Περναμε και κανά τσοπανο ωτοστόπ!Τι ωραία χρόνια...
 
Ρε φίλε τι μου θύμησες!Είχαμε το κάτω,το 1200,Μπαίναμε στην καμπίνα,2 ενήλικες,2 παιδιά κοτζαμ,κι ο παππούς .. καρότσα!Τι ωραία χρόνια...
Ακόμα όποτε πάω με τον παππού τον μερακλή το παίρνω! Διαολάκι με βάρος μόνιμα παγούρια με νερό πίσω δεν μασάει.Άδειο κλάνει.Το ξεμπουκώνω όποτε πάω γιατί ο παππούς είναι παππούς! Έτσι μπαίναμε και εμείς παλιά! Από τρίτη δημοτικού μου το έδινε μόνος και το πήγαινα κύκλους.Ταχύτητες πρώτη και δευτέρα.Ένας συγχωριανός τότε είχε πάθει πλάκα ότι το πήγαινα. :oops::rolleyes:
 
Ακόμα όποτε πάω με τον παππού τον μερακλή το παίρνω! Διαολάκι με βάρος μόνιμα παγούρια με νερό πίσω δεν μασάει.Άδειο κλάνει.Το ξεμπουκώνω όποτε πάω γιατί ο παππούς είναι παππούς!
Μόνο που είναι λίγο χαμηλό!Απροβληματιστο!Τον παππού και τα μάτια σου!
 
Έχει και αυτό ο φίλος σε γαλάζιο View attachment 64237
Και ο παππούς πάνω στο χωριό αυτό το εργαλείο που πάμε για κυνήγι!View attachment 64238
Το 720 (πάνω) είναι άρμα. Για 4χ2 με ένα ζευγάρι λάστιχα πίσω S+M (χιόνι - λάσπη) δεν έχω μείνει πουθενά. Για εξτρίμ καταστάσεις 2 μεγάλα βρεγμένα σακιά με άμμο στους θόλους και τέλος. Δεκαετία 90' κυκλοφορούσε ένα 720 4χ4 αμερικάνικο το οποίο είχε γίνει μετατροπή σε 4χ2 με μοτέρ SR20DE από Nissan Silvia. Με αυτόν τον άνθρωπο πάω στο κυνήγι και με μπριζώνει να κάνω και το δικό μου 😂

Το μισότονο (κάτω) είναι ότι πρέπει για μετατροπή και στήσιμο να μπαίνει με τις πόρτες.
 
Έχει και αυτό ο φίλος σε γαλάζιο View attachment 64237
Και ο παππούς πάνω στο χωριό αυτό το εργαλείο που πάμε για κυνήγι!View attachment 64238
Το 720 το ειχε ο Μπαρμπας στο χωριο μιλαμε για σκυλι
Πηγαμε με τον ξαδερφο το γιο του πιτσιρικαδες τοτε
στο διπλα χωριο να παρουμε δυο τραγια
Στον γυρισμο για το μαντρι ο ξαδερφος αρχισε τα παντηλικια στον χωματοδρομο
αγριεψαν τα τραγια και οταν πηγε ο Μπαρμπας να τα κατεβαζει απο την καροτσα εγιναν καπνος οπου φυγει φυγει
Το τι καντηλι ακουσαμε δεν περιγραφεται μας κυνηγουσε με την γκλιτσα τρεις ημερες εψαχναν να τα βρουν
μας ειδε ο Μπαρμπας απο την σκονη που σηκωσαμε και το βουητο του νισσαν
 
Το 720 το ειχε ο Μπαρμπας στο χωριο μιλαμε για σκυλι
Πηγαμε με τον ξαδερφο το γιο του πιτσιρικαδες τοτε
στο διπλα χωριο να παρουμε δυο τραγια
Στον γυρισμο για το μαντρι ο ξαδερφος αρχισε τα παντηλικια στον χωματοδρομο
αγριεψαν τα τραγια και οταν πηγε ο Μπαρμπας να τα κατεβαζει απο την καροτσα εγιναν καπνος οπου φυγει φυγει
Το τι καντηλι ακουσαμε δεν περιγραφεται μας κυνηγουσε με την γκλιτσα τρεις ημερες εψαχναν να τα βρουν
μας ειδε ο Μπαρμπας απο την σκονη που σηκωσαμε και το βουητο του νισσαν
Χαχα να έχεις καλό, γέλασα με την ψυχή μου! .sarcastic.
 
Χαχα να έχεις καλό, γέλασα με την ψυχή μου! .sarcastic.
Δεν τα λεει ολα Χριστο ο Κωστης!

Τρια ηταν τα ζωντανα…..

Τα δυο ειδαν τι επαθε αυτο που ελειπε και …. Εκοψαν λασπη .big smile.

Γιαυτο απο τοτε ο θειος τον αφηνει να περνει μονο πετεινους.big smile.
 
View attachment 59366
Ναι το πήρα. Μια χαρά πάει για την ώρα.
Είναι μοντέλο του 2009 σε πάρα πολύ καλή κατάσταση...
Πήγα σε έναν φίλο μου λαστιχά και μου είπε να το δοκιμάσω εκτός δρόμου με τα λάστιχα που έχει και αν δεν είμαι ευχαριστημένος θα τα αλλάξουμε. Να σου πω την αλήθεια το έβαλα σε λακούβες με λασπόνερα καμία 30αρια πόντους και αυλακιές από αλλά αυτοκίνητα που είχαν περάσει και δεν χρειάστεικε να βάλω το 4χ4 . Επίσης σε ανηφορικό βρεγμένο χωμάτινο κομμάτι μια χαρά ανέβηκε. Έχω ενδοιασμό για το κουτί μεταφοράς.... Μάλλον θα φτιάξω ένα ξύλινο πάλι στα γούστα μου και στα μέτρα που θέλω...τώρα έχω βάλει ένα κάλυμμα για πορτ μπαγκαζ...ο γέρος μου μπαίνει μέσα και την αράζει άνετα....ενώ στο Hilux ήταν όρθιος όλη τη διαδρομή μέσα στο κουτί που είχα στη καρότσα.
Το καλύτερο βέβαια είναι ότι πάω βόλτες με τα παιδιά και δεν γκρινιάζουν ότι τα πονάνε τα κομμάτια τους μετά από λίγη ώρα.
εργαλειο φιλε το εχω απο το 2007 εχω παει παντου.κυριολεκτικα του εχω πιει το αιμα
 
εργαλειο φιλε το εχω απο το 2007 εχω παει παντου.κυριολεκτικα του εχω πιει το αιμα
Δεν το μετάνιωσα Βαγγέλη. Πολύ καλή αγορά για μεταχειρισμένο αυτοκίνητο.
Σε σχέση με το HILUX που είχα είναι και πιο οικονομικό σε καύσιμα.
 
Ρε φίλε τι μου θύμησες!Είχαμε το κάτω,το 1200,Μπαίναμε στην καμπίνα,2 ενήλικες,2 παιδιά κοτζαμ,κι ο παππούς .. καρότσα! Περναμε και κανά τσοπανο ωτοστόπ!Τι ωραία χρόνια...
Με αντίστοιχο 1200αρι Mazda, έχω κάνει Αγρίνιο - Καστοριά, απο Κατάρα, πρό Εγνατίας. Φύγαμε 2 άτομα 10 το βράδυ από Αγρίνιο, είμαστε 6:00 το πρωί στο καρτέρι, κυνηγήσαμε το πρωί τρυγόνια, το απόγευμα ορτύκια και το βραδάκι επιστροφή ξανά. Μεγάλη ταλαιπωρία, αλλά δεν καταλαβαίναμε τίποτα τότε.
 
Είναι σαν το ''κάρο'' που έχει το Lada-Niva ή μήπως είναι κάτι διαφορετικό;
Το έχουμε πεί ποιό πάνω.
Το niva έχει την δυνατότητα να κλειδώνει το κεντρικό διαφορικό μεταξυ των 2 αξόνων( μπρός πίσω 50/50).
Δεν έχει την δυνατότητα κλειδώματος των πίσω τροχών μεταξύ τους 100%.
Γίνεται όμως κ στα niva με aftermarket παρέμβαση από έλληνα που τα εξάγει κιόλας να τοποθετηθεί πίσω και μπροστά μπλοκέ(κάρο) κατεπιλογή με αέρα.
Αμοργιανός λέγεται κ κάνει (αν ασχολειται ακόμα) τέλεια δουλειά.
 
Back
Top