Το Φαρμακείο μας

Ενέσεις ατροπινης.
solu cordef η solu medrol συνίσταται ανάλογα τ βάρος τ σκύλου 250αρα Εμένα μ έχει τύχει 3 φορές και τους έβαλα 250αρες αν δε σταθεροποιηθεί κ συνεχίζει τ φούσκωμα μέχρι τη μεταφορά στ γιατρό κανείς και 2η αν έχεις 500αρα τη φτιάχνεις όλη και βάζεις τμηματικά
Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις παιδια,πρωτη φορα θα κυνηγησω φετος με το σκυλακι μου να παρουμε τα καταλληλα μετρα!
 
Θα σου ελεγα και εμετικες ενεσεις για φολα αλλα ειναι δικοπο μαχαιρι.
Μερικα δηλητηρια καλο ειναι να μην κανουν γαστρικη παλινδρομιση...
Μιλαμε μονο για δηλητηρια δηλαδη ετσι κ οχι για φωλες με σπασμενα γυαλια κτλ;γιατι με τετοια μου σκοτωσανε ενα σκυλακι παλιοτερα
 
Μιλαμε μονο για δηλητηρια δηλαδη ετσι κ οχι για φωλες με σπασμενα γυαλια κτλ;γιατι με τετοια μου σκοτωσανε ενα σκυλακι παλιοτερα
Μονο για δηλητηρια,τωρα σε περιπτωσεις που λες...Μονο κτηνιατρος μπορει να βαλει το χερι του.
Οχι οτι και να εχεις ενα φαρμακειο ολοκληρο μαζι δεν θα τρεξεις το σκυλι σε γιατρο καπακι.Με οτι
κουβαλαμε κερδιζουμε χρονο απλα φιλε.Εχω χασει ποιντερ που δεν προλαβα να βγαλω το κουτακι
απο την τσεπη.Χεστα!!
 
Παιδια καλησπερα,ρωτησα τον κτηνιατρο χθες για το solu cortef κ μου ειπε πως αν τυχει τσιμπιμα απο φιδι δεν κανεις τιποτα κ φερνεις το σκυλι στο γιατρο!Γνωριζει καποιος κατι περισσοτερο;
 
Έχεις κορτιζόνη και σύριγγα μαζί. Γνωρίζεις από πριν την δόση που πρέπει να χορηγήσεις αλλά και το σημείο που θα κάνεις την ένεση. Μόλις διαπιστώσεις τσίμπημα, παίρνεις τηλέφωνο τον γιατρό. Του λες τι έχει συμβεί μαζί με άλλες πληροφορίες που θα σου ζητήσει και πράττεις αναλόγως. Αν σου πει να κάνεις ένεση κορτιζόνης την έχεις έτοιμη. Γενικότερα πάντα παίρνουμε τηλέφωνο τον κτηνίατρο πριν κάνουμε το οτιδήποτε. Αν δεν τον βρίσκουμε, παίρνουμε τηλέφωνο κάποιο Κτηνιατρικό Κέντρο ας είναι και σε άλλο νομό. Εκείνη την ώρα θέλουμε καθοδήγηση.
 
Αγαπούλες, έτοιμο το φαρμακείο για το σπίτι. Τα πολύ βασικά δηλαδή. Μην το αμελείτε, ειδικά όσοι έχετε μικρά παιδιά. Μπορείτε να βάλετε κι άλλα. Αυτή ήταν η δική μου επιλογή.View attachment 49457
Πάρε και ένα pulvo
 
Αγαπούλες, έτοιμο το φαρμακείο για το σπίτι. Τα πολύ βασικά δηλαδή. Μην το αμελείτε, ειδικά όσοι έχετε μικρά παιδιά. Μπορείτε να βάλετε κι άλλα. Αυτή ήταν η δική μου επιλογή.View attachment 49457
Συμπληρωσε αν θελεις λεβεντια μου

Μια αλοη βερα φυτεμενη στην αυλη η σε γλαστρα αμεσα προσβασιμη

Με εχει σωσει με τα παιδια δεν ξερω ποσες φορες

Ειναι ιδανικη για καψιματα αλλα και για κτυπηματα

Ενα σιροπι ,ηπιο αντισταμινικο που θα σου προτεινει ο παιδιατρος σου πχ σε εμας ειναι το Zyrtec
Αφου σου προτεινει ο παιδιατρος γραψε τις αναλογιες στο φαρμακειο σου γιατι επειδη δεν ειναι κατι που δινετε συστηματικα δεν θα τις θυμασαι

Ερωτηση
Την ασπιρινη γιατι την εχεις συμπεριλαβει;
Βλεπω αλλα παυσιπονα αρα για αλλο σκοπο ειναι
Σαν αντιθρομβωτικο;
 
Συμπληρωσε αν θελεις λεβεντια μου

Μια αλοη βερα φυτεμενη στην αυλη η σε γλαστρα αμεσα προσβασιμη

Με εχει σωσει με τα παιδια δεν ξερω ποσες φορες

Ειναι ιδανικη για καψιματα αλλα και για κτυπηματα

Ενα σιροπι ,ηπιο αντισταμινικο που θα σου προτεινει ο παιδιατρος σου πχ σε εμας ειναι το Zyrtec
Αφου σου προτεινει ο παιδιατρος γραψε τις αναλογιες στο φαρμακειο σου γιατι επειδη δεν ειναι κατι που δινετε συστηματικα δεν θα τις θυμασαι

Ερωτηση
Την ασπιρινη γιατι την εχεις συμπεριλαβει;
Βλεπω αλλα παυσιπονα αρα για αλλο σκοπο ειναι
Σαν αντιθρομβωτικο;
Σωστός όπως πάντα ο φίλος μου ο Χρύσανθος και θα ενεργησω κατάλληλα. Πολύ σωστά, την ασπιρίνη την έβαλα και για αυτό τον σκοπό ;)
 
χάπια για τη διάρροια.
Αν μιλάμε για imodium προσοχή ουσιαστικά δεν συστήνεται πλέον να το λαμβάνουν από μόνοι τους οι ασθενείς. Μου είχε έρθει στα επείγοντα νεαρός με παραλυτικό ειλεό, επειδή έκανε μία διάρροια και αποφάσισε να κουμπώσει διπλό ιμοντιουμ.
Στις διάρροιες άψογη ενυδάτωση και πάμε απ' το νοσοκομείο να εξεταστουμε
 
Back
Top