Το Φαρμακείο μας

Περιοχή
Νικαια
Όνομα
Panagiotis
Ενέσεις ατροπινης.
solu cordef η solu medrol συνίσταται ανάλογα τ βάρος τ σκύλου 250αρα Εμένα μ έχει τύχει 3 φορές και τους έβαλα 250αρες αν δε σταθεροποιηθεί κ συνεχίζει τ φούσκωμα μέχρι τη μεταφορά στ γιατρό κανείς και 2η αν έχεις 500αρα τη φτιάχνεις όλη και βάζεις τμηματικά
Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις παιδια,πρωτη φορα θα κυνηγησω φετος με το σκυλακι μου να παρουμε τα καταλληλα μετρα!

Alex37

Moderator
Όνομα
Αλεξανδρος
Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις παιδια,πρωτη φορα θα κυνηγησω φετος με το σκυλακι μου να παρουμε τα καταλληλα μετρα!
Η ατροπινη ειναι για φολα Παναγιωτη!!!
Το solu cordef για φιδι που ειπαν τα παιδια.

Περιοχή
Νικαια
Όνομα
Panagiotis
Θα σου ελεγα και εμετικες ενεσεις για φολα αλλα ειναι δικοπο μαχαιρι.
Μερικα δηλητηρια καλο ειναι να μην κανουν γαστρικη παλινδρομιση...
Μιλαμε μονο για δηλητηρια δηλαδη ετσι κ οχι για φωλες με σπασμενα γυαλια κτλ;γιατι με τετοια μου σκοτωσανε ενα σκυλακι παλιοτερα

Alex37

Moderator
Όνομα
Αλεξανδρος
Μιλαμε μονο για δηλητηρια δηλαδη ετσι κ οχι για φωλες με σπασμενα γυαλια κτλ;γιατι με τετοια μου σκοτωσανε ενα σκυλακι παλιοτερα
Μονο για δηλητηρια,τωρα σε περιπτωσεις που λες...Μονο κτηνιατρος μπορει να βαλει το χερι του.
Οχι οτι και να εχεις ενα φαρμακειο ολοκληρο μαζι δεν θα τρεξεις το σκυλι σε γιατρο καπακι.Με οτι
κουβαλαμε κερδιζουμε χρονο απλα φιλε.Εχω χασει ποιντερ που δεν προλαβα να βγαλω το κουτακι
απο την τσεπη.Χεστα!!

Περιοχή
Νικαια
Όνομα
Panagiotis
Παιδια καλησπερα,ρωτησα τον κτηνιατρο χθες για το solu cortef κ μου ειπε πως αν τυχει τσιμπιμα απο φιδι δεν κανεις τιποτα κ φερνεις το σκυλι στο γιατρο!Γνωριζει καποιος κατι περισσοτερο;

Έχεις κορτιζόνη και σύριγγα μαζί. Γνωρίζεις από πριν την δόση που πρέπει να χορηγήσεις αλλά και το σημείο που θα κάνεις την ένεση. Μόλις διαπιστώσεις τσίμπημα, παίρνεις τηλέφωνο τον γιατρό. Του λες τι έχει συμβεί μαζί με άλλες πληροφορίες που θα σου ζητήσει και πράττεις αναλόγως. Αν σου πει να κάνεις ένεση κορτιζόνης την έχεις έτοιμη. Γενικότερα πάντα παίρνουμε τηλέφωνο τον κτηνίατρο πριν κάνουμε το οτιδήποτε. Αν δεν τον βρίσκουμε, παίρνουμε τηλέφωνο κάποιο Κτηνιατρικό Κέντρο ας είναι και σε άλλο νομό. Εκείνη την ώρα θέλουμε καθοδήγηση.