Τουφεκιές σε πολύ κοντινές-μακρινές αποστάσεις και προσκόπευση

Το οπλο ειναι τελειο. Καταπληκτικη κατασκευη, κεντρο βαρους, η μικροτερη μπασκουλα στην αγορα. Πολυ επιπεδος κωνος προσαρμογης με γωνια μολις 2,5 μοιρες, 18.65 αυλο και καταπληκτικη τιμη γιαυτο που ειναι. Για μενα παιζει πολυ κοντα στην ποιοτητα μιας Perrazzi στο ενα τριτο της τιμης.
 
Το οπλο ειναι τελειο. Καταπληκτικη κατασκευη, κεντρο βαρους, η μικροτερη μπασκουλα στην αγορα. Πολυ επιπεδος κωνος προσαρμογης με γωνια μολις 2,5 μοιρες, 18.65 αυλο και καταπληκτικη τιμη γιαυτο που ειναι. Για μενα παιζει πολυ κοντα στην ποιοτητα μιας Perrazzi στο ενα τριτο της τιμης.
Ψηνεσαι βλέπω... .big smile.
 
Καλησπερίζω την ομάδα, παραθέτω ένα βίντεο που πιστεύω οτι θα σας φανεί χρήσιμο.Ιδιαίτερα στους κυνηγούς που έχουν σκοπό να σημαδεύουν διόφθαλμα.Προσωπικά βοηθήθηκα πολύ καθώς παρουσιάζει τις σκοπευτικές τεχνικές με απλό και αναλυτικό τρόπο. Οποιος θελει μεταφραση ας το πεί και κάτι θα κάνουμε


Μια απορία επίσης. Εστω ότι εχουμε βολή στα 25 -30 μέτρα με απομακρυνόμενο στόχο στις 60 περίπου μοίρες λοξώς απο εμας. Αν χρησιμοποιήσουμε swing θα είμαστε καλυμένοι ή καλυτερα θα ηταν μια maintained lead ;
 
Last edited by a moderator:
Μια απορία επίσης. Εστω ότι εχουμε βολή στα 25 -30 μέτρα με απομακρυνόμενο στόχο στις 60 περίπου μοίρες λοξώς απο εμας. Αν χρησιμοποιήσουμε swing θα είμαστε καλυμένοι ή καλυτερα θα ηταν μια maintained lead ;

Εγω σε αυτά τα πιάτα και σε κάποια άλλα χρησιμοποιώ μια τεχνική η οποία δεν είναι στις 3 βασικές..swing throught,pull away και maintenead lead.. Είναι η λεγόμενη deminising lead.. Έχεις παρατηρήσει την τροχιά του πιάτου και στήνεσαι έτσι που με μια μικρή κίνηση ή ακόμα και σχεδόν ακίνητος (χωρίς μεγάλη κίνηση του όπλου ή μηδενική κίνηση) πατάς την ώρα που βλέπεις να έρχεται το πιάτο..Αυτή η τεχνική είναι πολύ επικίνδυνη γιατί μπορείς άνετα και πολύ εύκολα να το χάσεις..Έτσι παίζω όλα τα τραπόπιατα και όλα τα εξερχόμενα.. ;)
 
Αν κ η εμπειρια μου απο τα σκοπευτηρια ειναι πολυ μικρη εμενα για να ειμαι ειλικρινης ποτε δεν με δυσκολεψαν ιδιαιτερα τα λοξως εξερχομενα πιατα, ισα ισα που επειδη εχεις τη δυνατοτητα να τα σπασεις κ πιο μακρια μου αρεσαν κιολας... Προσπαθω να φερω στο μυαλο μου τον τροπο που τα τουφεκουσα, μιας κ δεν εχω καποια προκαθορσιμενη τεχνικη αλλα οτι μου βγει υποσυνηδητα εκεινα τη στιγμη, και αφου ειχα το οπλο σε ανοιχτη γραμμη σε σχεση με το σημειο εξοδου του πιατου, κινιομουν απο χαμηλοτερα κλεινοντας προς την πορεια του, το σκουπιζα και διατηρουσα λιγο την καννη μου μπροστα του για λιγο χρονο μεχρι να κλειδωσω την προσκοπευση... Κατι δηλαδη σαν συνδυασμο swing με maintained...
 
Κατι δηλαδη σαν συνδυασμο swing με maintained...

Εντάξει εσυ είσαι και ο γνωστός Σαμπάνης, Ρινγκο, Σφίκτης, Δουλίτσας, Σπεσιαλίστας, Αρθρογράφος, Κεντροτουφεκάω, Μάριος ή Μπράβο Μάριε,Τρομοκρατης,Νιουρτος,Τσιριπιτιτακης,One man show,Δουλευω μονος οπως μου αρεσει,κοντη σουπια,φουρναρης,παίζω τον ντουμπλέ ανάποδα, Benjamin Button, φρύγανο, Stirella, μπεκατσίνις..οπότε όλα επιτρέπονται! .love.
 
στο 1.04 και 1.54 αρρωστησα!!!!
Δεν μπορω, μπαινω στο φορουμ βλεπω το χρονομετρο με την αντιστροφη μετρηση και θελω να κοπανησω το κεφαλι μου με την κατσαρολααααααα .smashfrak..smashfrak..sarcastic..sarcastic.!!
 
στο 1.04 και 1.54 αρρωστησα!!!!
Δεν μπορω, μπαινω στο φορουμ βλεπω το χρονομετρο με την αντιστροφη μετρηση και θελω να κοπανησω το κεφαλι μου με την κατσαρολααααααα .smashfrak..smashfrak..sarcastic..sarcastic.!!
τί έχει μέσα η κατσαρόλα;;;;; μην πάει και χαμένο ρε Αποστόλη .sarcastic.
 
pnEZ41q.jpg
xRaoiMu.jpg
JWNLgBu.jpg
zN13Eq7.jpg
PcUlMF2.jpg
gGWkGvh.jpg

Maximum 15 μέτρα
 
Back
Top