Τουφεκιές σε πολύ κοντινές-μακρινές αποστάσεις και προσκόπευση

ψαξου περισσοτερο στο "στησιμο" μεταξυ φυσιγγιων παρα στο βαρος.
τι εννοουμε με τον ορο στησιμο?
 
κυνηγαω στο βαλτο φιλε με φυσιγγια απο 38 και πανω....παντα μα παντα βαζε παραπανω προσκοπευση απο αυτην που θα εβαζες σε αναλογη κατασταση αλλου κυνηγοτοπου(συμφωνα κ με την ταχυτητα του πουλιου)
 
ψαξου περισσοτερο στο "στησιμο" μεταξυ φυσιγγιων παρα στο βαρος.
τι εννοουμε με τον ορο στησιμο?
Τον συνδιασμο υλικων και και την κατασκευη του φυσιγγιου απ τον κατασκευαστη.Εχουν ολα τα 32αρια την ιδια ταχυτητα???Προφανως οχι.Το ιδιο και τα βαρυτερα.Απλα κανε δοκιμες και δες ποιο ταιριαζει στα γουστα σου.
 
Ειναι λιγο δυσκολο η προσκοπευση να μπει σε καλουπια, εξαρταται απο πολλες παραμετρους κ συνηθως υπολογιζεται εμπειρικα με το υποσεινηδητο κ τις εικονες στο μυαλο μας... Αλλη προσκοπευση θελει ενας πρασινος που ερχεται ρουαγιαλ στα 45 μετρα με κοντρα ανεμο κ αλλη το ιδιο πουλι που περνα τραβερσα με τον αερα στην ουρα... Το ιδιο σε ολα τα θηραματα... Για μενα μην μπαινεις στην παγιδα να υπολογισεις "α τοσο θελει, οχι λιγο ακομα, οχι λιγο λιγοετρο, πηπως δεν ειανι 3 μετρα κ ειναι 5 κτλ"... Δινε ολη σου την προσοχη στο στοχο, εστιασε καλα, μην παρεις τα ματια σου απο πανω του κ αν το οπλο σου ειναι στα μετρα σου ο εγκεφαλος σου θα δωσει την απαραιτητη ταχυτητα κ κινηση στα χερια σου κ το σωμα σου για να του βαλεις την προσκοπευση που χρειαζεται αναλογα με την κινηση του...
 
η τεχνικη δινει την προσκοπευση , με σκουπα λες πατησα στην μυτη , με mainteneded ένα μετρο μπροστα , με pull away μισο μετρο , ο πατερας μου ριχνει σταματημένος 2 μετρα μπροστα , αντε τωρα να βγαλει ακρη καποιος ποσο προσκοπευση θελει ένα θηραμα
 
Ο τρόπος που σκοπεύω είναι με διόφθαλμη, και χρησιμοποιώ είτε swing throught η μια τροποποιημενη maintained lead , όπου παίρνω την γραμμή του πουλιού απο πίσω και όταν βρώ την σωστή εικόνα την διατηρώ λίγο και πατώ. βέβαια οι περισσότερεσ επιτυχίες είναι με την σκούπα. Απλά θα ήθελα να ξέρω εάν ένα 38αρι η 40αρι θα με ζορίσει ως προς την προσκόπευση. Εχω βρεί κάτι φυσίγγια σε μερακλίδικες δεκάδες κουτάκια και θέλω να δοκιμάσω μερικά για μακρινές βολές και σε παγωμένα χειμωνίατικα τερρέν. MB Winter 38, mythos 37 h 40 επινικελωμένα...love.
 
υπαρχει , σε ισιες εξερχόμενες , σε ισιες εισερχομενες , σε εξερχόμενες με πολυ μικρη γωνια , ποτε δεν λεμε ποτε
 
Σας ευχαριστώ λεβέντες.off topic.! για αυτο γουσταρω αυτο το φορουμ! Αρη μόλισ είδα τ βιντεο με τα τρυγονια στο i hunt.. πεφτω για υπνο τα φοιτητόκρασα με βάρεσαν ...
 
Mythos 37 κ απλα να εισαι πανω στο θηραμα... .shake hands. Τα υπολοιπα μην σε απασχολουν, κενταει... ;)
Το μύθος 37 γρ εχει τις ιδιες αρχικες με το σέμι των 40 γρ. υπάρχει διαφορά στην μπαρούτη.Το 37αρι εχει MB36 ενω το 40αρι M92S.. Ελεγα να πάρω το σαραντάρι λόγω μπαρούτης κυρίως. Εκτός άν πιστευειςότι το37 πλεονεκτει περισσότερο.
 
Το ότι οι τσίχλες σε βοηθούν να πειραματιστείς με τις σκοπευτικές τεχνικές είναι γνωστό.
Έτσι και εγώ σήμερα ξεκίνησα το πρωί με την τεχνική Pull Away αλλά δεν τα κατάφερα καθόλου.Το κοντέρ έγραψε 0/5.:rolleyes: .buy buy.
Μόλις το γύρισα στην κλασσική Swing Through,τα αποτελέσματα ήταν εντυπωσιακά.
Ξεκινούσα την κίνηση από πίσω και μόλις περνούσα την τσίχλα πατούσα την σκανδάλη με την ροή της κίνησης να συνεχίζεται.Δεν είχε δεύτερη τουφεκιά.;)
Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι τι έκανα λάθος στην πρώτη τεχνική....xm.
 
Φίλε freeman , δεν νομίζω να μπορέσει κάποιος να σ πεί τι λάθος έκανες απο την στιγμή που δεν σε έβλεπε.. Εγω αυτό που παρατηρησα είναι πως αλλάζει η αίσθηση της προσκόπευσης με την κάθε τεχνική.. απο την στιγμή πάντως που πέφταν με την σκούπα, μην το πολυψάχνεις.. το πρόβλημα θα ηταν αν δεν έπεφταν με καμιά απο τις τεχνικές που χρησιμοποιείς..ΔΕν έχω και την μαγαλύτερη πείρα εδω μέσα, δοκίμασε όμως να κάνεις και συνδυασμούς μεταξύ τεχνικών, εμενα μου αρέσει πάντως, ασε που απολαμβάνω και την σκόπευση περισσότερο..
Υ Γ μεχρι πόσα μέτρα έχεις επιτυχία με την swing throught? ..
 
Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι τι έκανα λάθος στην πρώτη τεχνική....xm.
συγχαρητηρια και μονο που εγραψες αυτό το μυνημα , δεν μπορω να απαντησω στην ερωτηση σου , αλλα και μονο που αναρωτιέσαι τι λαθος κανεις δειχνει ότι εχεις μπει στο σωστο μονοπατι , εκει είναι το μεγαλο μυστικο και όχι στα φυσίγγια και στα τσοκ , συνεχισε να πειραματίζεσαι και αν μπορεις πηγαινε σε ενα δασκαλο , σκοπευτηριο εχεις παει ποτε ?
 
Υ Γ μεχρι πόσα μέτρα έχεις επιτυχία με την swing throught?
Μέχρι οριακές τουφεκιές.Δηλαδή γύρο στα 40 μέτρα.

συγχαρητηρια και μονο που εγραψες αυτό το μυνημα , δεν μπορω να απαντησω στην ερωτηση σου , αλλα και μονο που αναρωτιέσαι τι λαθος κανεις δειχνει ότι εχεις μπει στο σωστο μονοπατι , εκει είναι το μεγαλο μυστικο και όχι στα φυσίγγια και στα τσοκ , συνεχισε να πειραματίζεσαι και αν μπορεις πηγαινε σε ενα δασκαλο , σκοπευτηριο εχεις παει ποτε ?
Εννοείτε ότι ο πρώτος που φταίει σε μια αποτυχία είναι αυτός που πατάει την σκανδάλη.
Όταν ακούω άτομα να βρίζουν τα όπλα και τα φυσίγγια ''τρελαίνομαι''!!!
Σκοπευτήριο έχω πάει 5-6 φορές μόνο.Κακώς βέβαια...
 
Back
Top